• <
ATC_CARGO_TOP

Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających
Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających - GospodarkaMorska.pl

ew

Z okazji otwarcia nowego sezonu turystycznego, Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Od 1 do 5 maja Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w godz. 10-18. Z Nowego Portu na teren zabytku dostaniemy się żaglowcem "Baltic Star".

- Majówka z Twierdzą Wisłoujście stała się już małą tradycją naszego oddziału - mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście. - Co roku tysiące osób przybywają, by zobaczyć nasz obiekt, korzystając z pierwszych ciepłych dni spędzić czas na naszych leżakach i pokazać najmłodszym, wciąż mało znany, ale jeden z najpiękniejszych zabytków Gdańska. W tym roku na Majówkę Twierdzy Wisłoujście przygotowaliśmy wiele atrakcji rozciągniętych na dni 1-5 maja, zarówno dla tych żądnych rozwijania swojej wiedzy, jak i pragnących spędzić czas z rodziną w atrakcyjnym miejscu.

Od 1 do 5 maja oraz od początku czerwca do końca sierpnia Twierdza Wisłoujście będzie czynna w godz. 10-18. W maju oraz wrześniu fortyfikację będzie można zwiedzić dwie godziny krócej, w godz. 10-16. Ostatnie wejście jest możliwe na 50 minut przed zamknięciem obiektu. Wstęp jest biletowany.

Wystawa o mieszkańcach Wisłoujścia i Westerplatte

1 maja do 30 września br. na dziedzińcu Fortu Carre, czyli serca nowożytnej fortyfikacji, zwiedzający będą mogli zapoznać się z relacjami powojennych mieszkańców Wisłoujście i Westerplatte. „Mój Dom, Moja Twierdza. Mieszkańcy Wisłoujścia i Westerplatte” to wystawa planszowa, dzięki której widz dowie się, gdzie znajdował się "Nowy Hel", pozna zabawy dzieci w Wisłoujściu w latach 60. oraz dowie się, gdzie była najlepsza plaża w Gdańsku. O życiu bohaterów wystawy opowiadają zdjęcia oraz archiwalne dokumenty z lat 1945-1976.

Wystawa plenerowa "Mój Dom, Moja Twierdza" dostępna będzie od 1 maja do 30 września w godzinach otwarcia Twierdzy.

Sfotografuj się! Majówka z archeologią, rekonstruktorami

- W tym roku, podczas majówki po raz pierwszy towarzyszyć nam będzie Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Gdańska z prezentacją wyników badań realizowanych w Twierdzy Wisłoujście w minionych latach - wyjaśnia Maciej Flis. - Prezentacje odbywać się będą w dniach 1-5 maja w godz. 10-17 w kazamacie Bastionu Furta Wodna.

Archeolodzy zaprezentują zabytki pozyskane w ramach prac archeologicznych, film z modelem 3D Twierdzy Wisłoujście wykonanym w ramach zadań fotogrametrii oraz możliwości archeometrii przy osobnym stanowisku katedry fizyki ciała stałego PG.

Pozostałymi punktami programu będą pokazy grup rekonstrukcji historycznych oraz ognisko, przy którym będzie można przygotować posiłki na ciepło lub zakupić je przy kuchni polowej. Na dziedzińcu i bastionie Furta Wodna rozstawione zostaną leżaki, na których będzie można odpocząć po odbyciu godzinnej ścieżki zwiedzania, podczas której przewodnicy Twierdzy Wisłoujście opowiedzą o historię fortyfikacji.

- W tym roku proponujemy również pamiątkowe zdjęcie, które za małą opłatą będzie można zrobić całą rodziną na tle Twierdzy i otrzymać je w formie odbitki na miejscu. Na ten cel przygotowany zostanie plener na bastionie, zdjęcia wykonywane będą przez profesjonalne studio fotograficzne ProArtZoom - dodaje kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Do Twierdzy Wisłoujście będzie można dotrzeć także z nabrzeża w Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej. Z centrum Gdańska kursują autobusy 106, 138, 606, a także tramwaj wodny F5. Do fortyfikacji można dotrzeć autem i rowerem.

Harmonogram pokazów grup rekonstrukcji historycznych

1 maja, godz. 10:00-17:00

Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk
- Prezentacja wyposażenia kuchni wojskowej. W czym i jak gotowano w XVIII wieku.
- Kram srebrnika, repliki historycznej biżuterii, guzików, metalowych ozdób strojów i wyposażenia skórzanego.
- Stanowisko marynarskie. Wyposażenie marynarzy z początków XVIII stulecia.

W programie:

Pokaz musztry
Pokaz działania broni czarnoprochowej
Pokaz mody z epoki
Pokazy tańców z epoki
Pokaz mundurów z czasów Polskiej Wojny Sukcesyjnej.

2-3 maja, godz. 10:00-17:00

Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentuje hanzeatycką uliczkę wraz z prezentacjami rzemieślników:

Od owcy do tkaniny – animatorka prezentuje wyroby wełniane na różnych etapach produkcji. Opowiada o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów.

Szewc – na stanowisku zaprezentowany jest warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. Liczne narzędzia (szydła, noże, kopyta szewskie, igły, dratwy, wybijaki itp.), odpady skórzane, półprodukty oraz gotowe buty czy inne wyroby skórzane. Zainteresowane osoby mają możliwość samemu spróbować pracy ze skórą. Stanowisko jest o tyle ciekawe, że w Gdańsku zachowało się bardzo dużo zabytków skórzanych w bardzo dobrym stanie – co jest ewenementem na skalę nie tylko polską ale i europejską.

Rybak – stanowisko rybaka to głównie gra dla młodszych odkrywców historii. Animator opowiada o życiu codziennym rybaków w tej epoce, prezentuje różne narzędzia służące do połowu ryb i tłumaczy ich zastosowanie. Na stanowisku rozłożone jest kilka drewnianych rybek z haczykami – które można złowić z wykorzystaniem zabawkowych wędek.

Mennica – pod okiem animatora uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Tłumaczone są też ceny i miary jakie obowiązywały w Gdańsku, Polsce i Europie na przełomie XIV i XV wieku. Na stanowisku znajduje się też dawna waga szalkowa i różnego rodzaju monety – na ich przykładzie wyjaśniana będzie ich wartość w wiekach średnich. Koszt wybicia jednej monety to około 2zł. Wybite własnoręcznie monety uczestnicy mogą zabrać ze sobą.

Skryba – animator prezentuje techniki sporządzania pism i uczy uczestników sztuki kaligrafii przyrządami z przełomu XIV i XV wieku. Na stanowisku można odpowiednio przygotowanym gęsim piórem pod czujnym okiem animatora zapisać swoje imię pismem gotyckim i zabrać je ze sobą na pamiątkę.

Warsztat drobnego cieśli – na tym stanowisku wykonywane będą drobne przedmioty z drewna: min. tabliczki woskowe czy grzebyki. Zaprezentowane będą też repliki narzędzi a odwiedzający to stanowisko będą mogli spróbować ich użyć.

Odlewnik - na stanowisku zewnętrznym używane jest palenisko, jeśli pokaz odbywa się w środku to używany jest palnik elektryczny. Animator opowiada o przedmiotach wykonywanych w procesie odlewania (dzwony, działa, klamry, sprzączki, ozdoby, plakietki pielgrzymie, itp.) Podczas prezentacji warsztatu odlewane będą plakietki pielgrzymie i świeckie metodami znanymi w epoce.

4 maja, godz. 10:00-17:00

"W świecie rycerzy”

"Wynajmij Rycerza" zaprezentuje prezentacje strzału z hakownicy, Pokazy walk rycerskich, trening rycerskiego rzemiosła dla dzieci połączony z opowieścią o stanie rycerskim, dzieci biorące udział w rycerskim „w-f” będą pasowane na rycerza, oprócz tego strefa gier i zabaw średniowiecznych

5 maja, godz. 10:00-17:00

Stowarzyszenie Kompania Kaperska

Członkowie grupy wcielą się w mieszkańców fortu: muszkieterów oraz kobiety pracujące na rzecz załogi. Poprzez zaaranżowanie wnętrza kamienicy (dolne pomieszczenie na co dzień udostępnione dla Kompanii Kaperskiej) stworzymy kolejny punkt na trasie zwiedzania obiektu. Goście będą mogli zajrzeć do surowego żołnierskiego lokum i „dotknąć” życia w przeszłości.

Majówka z Twierdzą Wisłoujście

1-5 maja 2019
Godz. 10:00-18:00 (17:30 ostatnia sprzedaż biletów)
Bilety można zakupić na miejscu w kasie Muzeum (możliwa płatność kartą):
Normalny:15.00 zł
Ulgowy: 7.00 zł
Rodzinny: 35.00 zł
Normalny grupowy: 14.00 zł
Ulgowy grupowy: 6.00 zł
Do Twierdzy można dostać się:
-Tramwaj Wodny F5 – przystanek „Twierdza Wisłoujście”
-Autobusy: 106,138,606, - przystanek „Twierdza Wisłoujście (na żądanie)”
-Prom „Baltic Star”

Żaglowiec Baltic Star odpływać będzie co 30 min z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port (nabrzeże zbożowe) - Twierdza Wisłoujście, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

Koszt przeprawy w obie strony: normalny 10 zł; ulgowy 5 zł; przewóz roweru 5 zł/szt.
Koszt przeprawy w jedną stronę: normalny 6 zł; ulgowy 3 zł; przewóz roweru 3 zł/szt.
Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.

Źródło:
gdansk.pl
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.