• <
Baltexpo2023_duży

Polski biznes rusza na Arktykę

PMK

08.12.2015 10:44 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Polski biznes rusza na Arktykę - GospodarkaMorska.pl

7 grudnia w ramach inauguracji programu Go Arctic wyruszyła pierwsza misja biznesowa polskich przedsiębiorców do Danii i Grenlandii. Jej celem jest promocja w regionie polskich przedsiębiorców z sektora zielonych technologii, high-tech, innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz zaawansowanych procesów przemysłowych. Misja potrwa do 10 grudnia.

W trakcie pobytu w Danii zaplanowano szereg spotkań B2B dla polskich i duńskich przedsiębiorców. Z kolei w Grenlandii, przedstawiciele polskiego biznesu będą uczestniczyli w konsultacjach z autonomicznymi władzami lokalnymi w resortach m.in. zasobów naturalnych, środowiska, sprawiedliwości, rybołówstwa, polowań i rolnictwa, budownictwa i infrastruktury. Uczestnicy spotkają się również z przedstawicielami Polonii w Grenlandii.

Program Go Arctic ma na celu zobrazowanie polskim firmom atrakcyjności inwestycyjnej obszaru arktycznego. - Arktyka to szczególne miejsce dla przedsiębiorców działających w sektorze zielonych technologii - ocenił prezes PAIiIZ Sławomir Majman. - To także rynek perspektywiczny dla innowacji, sektora badań i rozwoju oraz polskich firm high-tech - dodał.

W regionie Arktyki, pojawiają się też nowe, liczne perspektywy ekonomicznego wykorzystania m.in. bogactw naturalnych. Otwarcie północnej drogi wodnej to z kolei szansa dla polskich inwestorów działających w przemyśle stoczniowym i żeglugi morskiej. Duży potencjał rozwoju ma też turystyka. W ostatnim roku ruch turystyczny w Islandii wzrósł o ponad 40%. Program GoArctic przewiduje również utworzenie platformy dialogu pomiędzy polskimi a zagranicznymi inwestorami, którzy lokują swój kapitał oraz inwestycje w obszarze arktycznym.

***

Arktyka od wielu lat przyciąga uwagę Polski. W 1996 roku powołano Radę Arktyczną, której członkami są Islandia, Stany Zjednoczone, Rosja, Szwecja, Kanada, Finlandia, Norwegia oraz Dania wraz ze swoimi autonomicznymi terytoriami zależnymi - Grenlandią i Wyspami Owczymi. Polska ma w Radzie status stałego obserwatora.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.