• <

Państwa północno-wschodniego Atlantyku osiągnęły porozumienie w sprawie kwot na błękitka i śledzia na 2021 r

05.11.2020 12:50 Źródło: European Comission
Strona główna Państwa północno-wschodniego Atlantyku osiągnęły porozumienie w sprawie kwot na błękitka i śledzia na 2021 r
Państwa północno-wschodniego Atlantyku osiągnęły porozumienie w sprawie kwot na błękitka i śledzia na 2021 r - GospodarkaMorska.pl
fot. wikimedia commons

Podczas wideokonferencji w ciągu ostatnich dwóch tygodni delegacje Unii Europejskiej, Wysp Owczych, Norwegii, Islandii, Grenlandii, Federacji Rosyjskiej i, po raz pierwszy, Wielkiej Brytanii, osiągnęły porozumienie w sprawie środków zarządzania błękitkiem i śledziem atlantycko-skandynawskim w północno-wschodnim Atlantyku w 2021 r. Całkowity dopuszczalny połów (TAC) dla obu stad jest określony zgodnie z zaleceniami naukowymi.

Delegacje przeprowadziły również pierwszą rundę konsultacji w sprawie środków zarządzania makrelą na 2021 r., a także środków monitorowania, kontroli i nadzoru (MCS) dotyczących stad pelagicznych w 2021 r.

W przypadku błękitka Norwegia, Wyspy Owcze, Islandia, Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska zgodziły się ustalić TAC na 2021 r. na 929 292 ton. Ten TAC jest zgodny z opinią otrzymaną od Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES), zgodnie z podejściem długoterminowej strategii zarządzania (LTMS) i odpowiada spadkowi o 20% w porównaniu z TAC ustalonym na 2020 r.

W przypadku śledzia atlantycko-skandynawskiego Norwegia, Wyspy Owcze, Islandia, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska zgodziły się ustalić TAC na 2021 r. na poziomie 651033 ton. Ten TAC jest również zgodny z zaleceniem ICES zgodnie z podejściem LTMS i odpowiada wzrostowi o 6% w porównaniu z TAC ustalonym na 2020 r.

Podczas pierwszej rundy konsultacji na 2021 r. negocjujące strony, tj. Norwegia, Wyspy Owcze, Grenlandia, Islandia, Federacja Rosyjska, Wielka Brytania i Unia Europejska, omówiły również zalecenia naukowe dotyczące TAC makreli na 2021 r. zgodnie z zasadami kontroli połowów, ocenionymi przez ICES w 2020 r. Delegacje zgodziły się, że opinie naukowe przedstawione przez ICES, które są zgodne z podejściem maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY), stanowią dobrą podstawę do ustalenia TAC na 2021 r. Delegacje również zgodziły się spotkać nie później niż do 25 listopada 2020 r., w celu omówienia ustaleń dotyczących współdzielenia i sfinalizowania porozumienia w sprawie konsultacji na 2021 r.

Uczestnicy uzgodnili również, że będą kontynuować dyskusję na temat porad ICES, dotyczących zasad kontroli połowów i będą dążyć do porozumienia w sprawie nowego długoterminowego planu zarządzania makrelą na początku 2021 r.

Wreszcie pierwsza runda konsultacji w sprawie środków kontroli zasobów pelagicznych na 2021 r. dotyczyła tego, które państwa nadbrzeżne będą w stanie zatwierdzić pakiet ważnych środków kontrolnych uzgodnionych obecnie przez Unię Europejską, Norwegię i Wyspy Owcze.

Dziękujemy za wysłane grafiki.