• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

W Szczecinie ruszyły Dni Skandynawskie

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W Szczecinie ruszyły Dni Skandynawskie
W Szczecinie ruszyły Dni Skandynawskie - GospodarkaMorska.pl

pc

30.03.2017 Źródło: PAP

Międzynarodowe spotkania biznesowe oraz prezentacje kultury skandynawskiej – to program zainaugurowanej w czwartek czwartej edycji Dni Skandynawskich w Szczecinie.

Dni Skandynawskie otworzyła konferencja biznesowa, w której bierze udział ponad 100 firm z Polski i ze świata. Z myślą o przedsiębiorcach przygotowano giełdę Business to Business, która ma pomóc w nawiązywaniu kontaktów między inwestorami.

Zdaniem prezydenta miasta Piotra Krzystka, to jedyne tak duże wydarzenie w Polsce, mające na celu zacieśnianie relacji ze Skandynawią. – Znam trzy przypadki podpisania konkretnych kontraktów gospodarczych, które udało się nawiązać podczas ubiegłorocznej edycji Dni Skandynawskich. Jeden z nich przekraczał 10 mln zł – powiedział PAP prezydent Szczecina. Jak dodał, „skandynawscy pracodawcy zatrudniają w mieście parę tysięcy osób i chcą dalej rozszerzać swoją działalność”.

– Obok niemieckich partnerów, firmy skandynawskie są największą grupą, która działa na Pomorzu Zachodnim. To przede wszystkim branże technologicznie oraz przemysł innowacyjny związany m.in. z energetyką odnawialną – zaznaczył prezydent.

Potwierdził to ambasador Królestwa Danii Ole Egberg Mikkelsen, który przyznał, że w piątek weźmie udział w spotkaniu z duńskim inwestorem z Pomorza Zachodniego, który buduje fundamenty wież wiatrowych. – Dania jest światowym liderem, jeśli chodzi o instalacje farm wiatrowych na morzu. Polska jest częścią tego sukcesu, ponieważ właśnie tu znajduje się firma produkująca ogromne konstrukcje stalowe – podkreślił.

Zdaniem ambasadora, w Polsce działa ok. 500 firm duńskich, w tym połowa z nich prowadzi działalność w województwie zachodniopomorskim.

Radca handlowy Ambasady Norwegii Kjell Arne Nielsen powiedział, że wyzwaniem zarówno dla Polski, jak i krajów skandynawskich, będzie stworzenie wspólnego projektu związanego z e-medycyną.

– Wyzwaniem jest obniżenie kosztów opieki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku oraz cierpiącymi na choroby przewlekłe. Możemy realizować projekty medyczne pod wspólnym nordyckim parasolem – dodał.

Dni Skandynawskie to także bogaty program wydarzeń kulturalnych, wśród których znalazły się koncerty, wykłady, pokazy filmów oraz atrakcje przygotowane dla najmłodszych. Podczas międzynarodowego festiwalu Me.Ba. słuchacze będą mogli usłyszeć jazz w wydaniu skandynawskich artystów.

Impreza potrwa do 2 kwietnia.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.