• <

Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni (foto, wideo)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni (foto, wideo)
Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Patrycja Cybulska

07.12.2016 Źródło: własne

Nowy projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to element do cumowania statków podczas dostawy ropy ze złoża. Konstrukcja powstaje dla norweskiego centrum cumowniczo-wydobywczego.

– Wymiary tego elementu to 30 m x  23 m. Jego waga to około 400 t plus tzw. „piles”, czyli kolumny mocowane na dnie morza, o wadze 290 t. Prace rozpoczęliśmy dwa miesiące temu, a planujemy je zakończyć w marcu przyszłego roku – mówi Łukasz Mazur, dyrektor produkcji Energomontaż-Północ Gdynia.

To już czwarty projekt realizowany dla tego norweskiego klienta. Każdy z nich, ze względu na przeznaczenie, jest niepowtarzalny. Konstrukcje powstają m.in. w hali obróbki mechanicznej w Porcie Gdynia, w której znajdują się maszyny do spawania orbitalnego, walcarka do gięcia blach na zimno (ta maszyna jest w stanie giąć blachy na zimno o grubości do 200 mm), maszyny do obróbki skrawaniem, tokarka karuzelowa i frezarka kolumnowa. W halach do prefabrykacji natomiast tworzone są elementy poszczególnych konstrukcji dla przemysłu offshore. Wszystkie cechują wysoka jakość i precyzja wykonania. 

Projekty doceniane nie tylko w kraju

Specjalistyczny element do cumowania statków podczas dostawy ropy ze złoża to tylko jeden z projektów, jaki obecnie realizuje Energomontaż-Północ Gdynia.

– Obecnie pracujemy także nad kolejnym projektami dla Norwegów i Duńczyków oraz uczestniczymy w przebudowie platformy dla Lotos Petrobaltic. W ramach tego kontraktu realizowane są dwa moduły procesowe – wymienia Mazur.

Energomontaż-Północ Gdynia to wiodący polski producent wysoko wyspecjalizowanych w pełni wyposażonych konstrukcji stalowych dla sektora offshore, energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego, przemysłu okrętowego. Spółka realizuje również przebudowy specjalistycznych jednostek obsługujących morskie farmy wiatrowe oraz morski przemysł wydobywczy.

Firma posiada uprawnienia do spawania wszystkich typów konstrukcji stalowych (w tym ciśnieniowych i próżniowych, dźwigów, mostów i konstrukcji, zarówno morskich jak i okrętowych), wśród nich m.in. certyfikaty: TÜV – CERT dla Systemów Zarządzania Jakością (Niemcy), DnV –  Det norske Veritas (Norwegia), PRS – Polski Rejestr Statków (Polska), BV – Bureau Veritas (Francja) czy ABS – American Bureau of Shipping (USA).

Energomontaż-Północ Gdynia ma w swym portfolio szereg projektów związanych z wykonywaniem konstrukcji służących do wydobycia surowców z dna morskiego. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym).

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.