• <

PGNiG: otwarcie biura handlowego LNG w Londynie

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGNiG: otwarcie biura handlowego LNG w Londynie
PGNiG: otwarcie biura handlowego LNG w Londynie - GospodarkaMorska.pl

mk

04.02.2017 Źródło: PAP

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otworzyło biuro handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG) w Londynie. "Tutaj jest środowisko, które handluje LNG, to jest handel światowy" - podkreślił prezes spółki Piotr Woźniak.

"Rozważaliśmy parę lokalizacji - Singapur, Houston, Genewę - ale ostatecznie wybraliśmy Londyn, idąc w poprzek zmian politycznych, które się dokonują. Tutaj jest środowisko, które handluje LNG, to jest handel światowy" - podkreślił Woźniak.

Podstawowym celem londyńskiego biura jest "handel LNG, czyli kupowanie, sprzedawanie i arbitraż cen między poszczególnymi rynkami na całym świecie". W sytuacjach kryzysowych będzie także mogło zaopatrzyć Polskę w gaz. "W razie awarii, dużego kryzysu, będziemy mieli bardzo biuro, z którego będzie można wyselekcjonować statek, który można przejąć na morzu, jeszcze przed rozładunkiem w porcie docelowym i na wypadek pilnej potrzeby przekierować do Świnoujścia. Z Warszawy dużo dłużej by to trwało i dużo więcej pieniędzy musielibyśmy zapłacić" - zaznaczył Woźniak."Patrzymy na LNG z dużą uwagą. Wszystko wskazuje na to, że prędzej czy później dojdzie do długotrwałej konwergencji cen między rynkami gazu sieciowego i LNG. Ponieważ mamy do dyspozycji terminal do odbioru dostaw, bardzo uważnie to obserwujemy" - powiedział prezes PGNiG.
 
Jak dodał, podczas niedawnej wizyty na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych odwiedził kilkanaście inwestycji firm zajmujących się skraplaniem gazu. "Niedługo rynek, który jeszcze niedawno był rynkiem sprzedającego, stanie się na stale rynkiem kupującego i będziemy mogli przebierać w ofertach. To są wszystko nowe inwestycje, które będą musiały się spłacać - w efekcie podaż przekroczy popyt w Azji i ten gaz dotrze na inne rynki, w tym do Europy" - ocenił.

Woźniak zapewnił, że "skroplony gaz to przyszłość, bo jest go bardzo dużo, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale też w Australii". "Pierwsze ładunki gazu skroplonego już poszły w świat, ale do nas nie trafiły jeszcze ze względu na cenę - w pierwszej kolejności trafiają do Azji, gdzie ceny są wyższe, ale w ciągu 3-4 lat trafią też do Europy, w tym do terminala w Świnoujściu" - ocenił.

Z oceną Woźniaka zgodził się nowy szef londyńskiego biura Ireneusz Łazor, który zapewniał, że "to tutaj są wszyscy globalni gracze, a także łatwiej pozyskać doświadczonych pracowników". "Chcemy zbudować to biuro mieszając osoby z doświadczeniem na globalnym rynku ze specjalistami, którzy pracują w PGNiG, budując zespół, który ma ambicje stać się globalnym graczem" - podkreślił.

"Mamy bardzo wysokie oczekiwania" - dodał Uwe Bode z PGNiG Supply & Trading GmbH, spółki zależnej, która zajmie się obsługą londyńskiego biura. "W ciągu najbliższych kilku lat PGNiG może zbudować swoją obecność rynkową jako kupiec gazu na rynku i spodziewamy się, że po 2020 roku portfolio PGNiG ulegnie znaczącej zmianie na korzyść LPG - mamy teraz kilka lat, żeby się do tego przygotować" - dodał.

"Przewaga LNG polega na tym, że to prawdziwie globalny produkt i istnieje wielu producentów, z którymi można rozmawiać - nie tylko z jednym lub dwoma, jak w przypadku gazu sieciowego. Terminal w Świnoujściu daje nam możliwość zastąpienia nawet 30 proc. potrzebnego dla Polski gazu, a pojawiają się rozmowy na temat zwiększenia jego możliwości tak, żeby to przekroczyło nawet 50 proc. w dalszej perspektywie czasowej" - ocenił Bode, zwracając szczególną uwagę na to, że zwiększa to elastyczność i bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Przed końcem lutego PGNiG ma przedstawić nową strategię rozwoju. Podczas ostatniej aktualizacji w kwietniu 2016 roku, grupa podała że chce w perspektywie 2017 r. utrzymać EBITDA, a do 2022 roku planuje zwiększyć go do około 7,4 mld zł. PGNiG utrzymał wówczas zakładany poziom nakładów inwestycyjnych na rozwój organiczny i przejęcia na poziomie 40-50 mld zł, a także podał, że planuje zwiększyć wolumen produkcji ropy i gazu do ok. 55-60 mln boe.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.