• <
KONGSBERG_2023

Stocznia Kleven Verft uratowana. Przejmuje ją norweska grupa Green Yard

ew

14.07.2020 15:33
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Stocznia Kleven Verft uratowana. Przejmuje ją norweska grupa Green Yard

Partnerzy portalu

Stocznia Kleven Verft uratowana. Przejmuje ją norweska grupa Green Yard  - GospodarkaMorska.pl

Prawie dwa tygodnie niepewności ponad 430 pracowników Kleven kończą się dobrymi wiadomościami. Właśnie opublikowano informację o przejęciu stoczni przez specjalizujące się w recyklingu statków norweskie przedsiębiorstwo Green Yard z siedzibą w okręgu Agder.

Jak czytamy w dzisiejszym komunikacie prasowym: "Kluczowe kompetencje stoczni zostają zachowane, a Green Yard Kleven będzie również w przyszłości jedną z najbardziej renomowanych stoczni w Norwegii. Green Yard osiągnął porozumienie z syndykiem masy upadłościowej i bankami zaangażowanymi w transakcję przejęcia Kleven Verft".

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu,  trzy banki norweskie wypowiedziały stoczni Kleven umowy kredytowe, a następnie złożyły wniosek o ogłoszenie jej upadłości.

Jak informowała wtedy chorwacka Grupa DIV: "Nieuzasadnione wypowiedzenie kredytu i późniejsze zamrożenie rachunków uniemożliwiły Kleven Verft i spółkom zależnym wykonywanie ich działalności, mimo że zarząd firmy włożył znaczne wysiłki w celu przywrócenia negocjacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami".

O bankructwie jako pierwsi dowiedzieli się pracownicy na spotkaniu trzeciego lipca. Według doniesień medialnych, w ostatnim czasie około 225 pracowników nie otrzymało od stoczni wynagrodzenia. Jeszcze pod koniec czerwca, rzecznik prasowy Kleven prosił pracowników, aby zachowali spokój. Jak mówił: "Przeszliśmy już kilka burz w przeszłości, więc myślę, że musimy po prostu zacząć od nowa."

W stoczni Kleven Verft było zatrudnionych wielu Polaków. Przedsiębiorstwo było również znaczącym zleceniodawcą polskich stoczni. Sprowadzało również z Polski części niezbędne do montażu statków oraz współpracowała z biurami projektowymi znad Wisły. Zarząd Kleven Verft kilkukrotnie wyrażał zainteresowanie zakupem Stoczni Gdańskiej.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.