• <
NAUTA_1100_200PX_100_LAT

Dwa nowe statki rzeczne dla Viking River Cruises

AL

12.06.2026 10:43 Źródło: Viking River Cruises
Fot.: Viking River Cruises

Niemiecka stocznia Neptun Werft w Rostocku przekazała dwa statki rzeczne dla armatora Viking River Cruises, będącego częścią grupy Viking. Viking Annar będzie pływać po rzekach: Renie, Menie i Dunaju, natomiast Viking Fjolvar po Sekwanie.

– Podróże rzeczne oferują wyjątkowy sposób odkrywania historii, kultury i lokalnego życia danego regionu, a te nowe jednostki pozwolą jeszcze większej liczbie ciekawych świata podróżnych doświadczać Europy – powiedziała Leah Talactac, prezes i dyrektor generalna Viking.

Obie jednostki należą do klasy statków Viking Longships – zaprojektowanych specjalnie dla linii Viking River Cruises, wyróżniających się nowoczesnym, skandynawskim designem. Statki tej serii oferują szereg rozwiązań podnoszących komfort podróży. To m.in. asymetryczny układ korytarzy, dzięki któremu zwiększyła się przestrzeń w kabinach. Powstały także luksusowe apartamenty dwupokojowe na rufie. 

Charakterystyczny dla tej klasy statków jest również przeszklony taras na dziobie statku. 

Statki zostały zaprojektowane z myślą o ekologii i efektywności energetycznej. Wyposażono je w nowoczesne, hybrydowe silniki generujące mniej wibracji, zapewniające płynniejszą i bardziej komfortową żeglugę.

Viking Annar będzie pływać po Renie, Menie i Dunaju. Ma nieco ponad 135 metrów długości i może przyjąć na pokład 190 pasażerów. Natomiast 124-metrowy Viking Fjolvar zabierze na pokład 168 pasażerów na rejsy po Sekwanie.

Viking River Cruises to wiodący na świecie organizator luksusowych rejsów rzecznych, założony w 1997 roku. Firma słynie z nowoczesnej floty, oferując rejsy po rzekach Europy (m.in. Dunaj, Ren), Azji, Afryki (Nil) i Ameryki Północnej (Mississipi). Firma należy do holdingu Viking, który na podstawie aktualnego portfela zamówień planuje odebrać do 2028 roku 22 nowe statki rzeczne, a do 2031 roku dziewięć jednostek oceanicznych i dwa statki ekspedycyjne. 

Dzięki temu flota Vikinga będzie miała łącznie 114 statków rzecznych oraz 26 jednostek oceanicznych i ekspedycyjnych. 

VEGA_790x140_2026
JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.