• <

Wynik wyszukiwania - "wyprawa" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.
26.04.2024

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

Litewska inicjatywa "Save the Batlic Sea" w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

„Save the Batlic Sea” to litewska inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie idei czystego Morza Bałtyckiego. Jej uczestnicy przybyli do gdyńskiej uczelni, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i propagować ekologię morską. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz opinii.
27.03.2024

Powstał Zespół ds. Rozwoju Jednostki Naukowo Badawczej r/v Oceanograf

Nad rozwojem badawczym, strategicznym i technologicznym statku UG r/v Oceanograf czuwa nowy zespół ekspercki. Jednostka zadba o odpowiednie wykorzystanie potencjału statku, szczególnie w kontekście rejsów badawczych.
11.03.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

ABB uruchomi pierwszy hybrydowo-elektryczny statek wycieczkowy do podróży w rejon polarny

ABB zdobyła zamówienie od stoczni Astilleros y Servicios Navales SA (ASENAV) w Chile na dostawę zasilania i układu napędowego dla nowo zbudowanego statku wycieczkowego do wypraw polarnych Antarctica21. Zbudowany do działania na obszarze podbiegunowym, Magellan Discoverer ma zapewnić korzyści dzięki wysokiej wydajności, bezpieczeństwu i komforcie pasażerów. Projekt ma stanowić kamień milowy w postaci pierwszej instalacji technologii napędu Azipod na statku hybrydowo-elektrycznym zbudowanym w obu Amerykach.
21.02.2024

Najbardziej utytułowana polska żeglarka w MCN

Morskie Centrum Nauki zaprasza na spotkanie z Joanną Pajkowską. Pani kapitan gościć będzie w MCN w ramach cyklu „Żaglonauci” 18 lutego.
13.02.2024

Możliwa sensacja: czy odnaleziono samolot Amelii Earhart?

Firma Deep Sea Vision podała, że udało się zlokalizować na południowym Pacyfiku obiekt, który może być wrakiem samolotu słynnej lotniczki Ameliii Earhart.
30.01.2024

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego rekrutuje na kolejną wyprawę

Ruszyła rekrutacja na kolejną, 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Do pracy na biegunie południowym poszukiwani są nie tylko naukowcy, ale również personel, dzięki któremu stacja będzie poprawnie funkcjonować.
23.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

Sunreef Yachts Eco dołącza do Mike'a Horna na Grenlandii

Wyprawa Mike'a Horna "What's Left", wspierana przez Sunreef Yachts, eksploruje odległe miejsca na pokładzie odnowionego jachtu Pangaea. Prezes Sunreef Yachts, Francis Lapp, dołączył do trwającej na Grenlandii ekspedycji. Horn stoi na czele misji, której celem jest ocena globalnych zmian środowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatycznych. Wyprawa ma na celu podniesienie świadomości na temat kwestii środowiskowych i zainspirowanie ludzi na całym świecie do realizacji swoich aspiracji podróżniczych.
14.12.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Antikythera. Starożytny wrak, nowe odkrycia

Od przeszło 120 lat tajemniczy wrak Antikythera fascynuje badaczy z całego świata. Ostatnia ekspedycja prowadzona przez międzynarodowy zespół ekspertów, w tym archeologów, nurków, inżynierów oraz naukowców, przyniosła kolejne, ekscytujące odkrycia. Rzucają one nowe światło na zagadkową przeszłość tego antycznego statku, dostarczając cennych informacji dotyczących jego budowy, ładunku i ukrytych skarbów spoczywających na dnie morza.
03.08.2023

Na tropie ORP Orzeł. Wyrusza kolejna wyprawa celem odnalezienia słynnego okrętu podwodnego

Już po raz dziesiąty jest organizowana ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Celem jej uczestników jest odkrycie, gdzie spoczywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ORP Orzeł. Obecnie jest to jedna z największych tajemnic w historii polskiej Marynarki Wojennej.
24.07.2023

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął podróż na dno Bałtyku by zbadać wrak promu Estonia

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął we wtorek podróż na dno Bałtyku, by badać wrak promu Estonia, którego zatonięcie w 1994 r. - jedna z najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku - pochłonęło 852 ofiary.
19.07.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Media: pilot zaginionej łodzi Titan ma związki z ofiarami zatonięcia statku Titanic w 1912 roku

Stockton Rush, pilotujący zaginioną łódź podwodną Titan, ma zaskakujące związki z ofiarami zatonięcia Titanica w 1912 roku: jego żona jest pra-prawnuczką magnata handlu detalicznego i współwłaściciela domu towarowego Macy's, Isidora Strausa - podaje dziennik "The New York Times".
22.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

80 lat służby morskich saperów (GALERIA)

Żołnierze 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na co dzień pełnią ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Likwidują zagrożenia w postaci powojennych niewybuchów i niewypałów, a także innych obiektów niebezpiecznych. Regularnie przybywają do zgłaszanych znalezisk. Zagrożenie konfliktami oraz terroryzmem pokazuje, że ich służba niezmiennie pozostaje istotna. Przypomnieniu ich poświęcenia oraz zaangażowania były poświęcone obchody 80 lat istnienia jednostki, które odbyły się 21 kwietnia.
22.04.2023

Dar Szczecina rusza na podbój północnej Europy

Wyprawa jachtu Dar Szczecina na północny kraniec Europy rozpocznie się 4.06.2023 r., a zakończy 6.09.2023 r. w Szczecinie. Kapitanami wyprawy są: Wojciech Maleika, Wojciech Kaczor, Przemek Dziarnowski, Maksymilian Bojek i Piotr Patyk. Ponad 3 miesiące arktycznej eskapady zapowiadają się ekscytująco.
04.04.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Żeglarskie atrakcje do wylicytowania na rzecz WOŚP

Wśród przedmiotów aukcji gdyńskiego sztabu Orkiestry uwagę zwracają unikalne żeglarskie przygody.
27.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Ukraina. Pierwszy raz od wybuchu wojny zagraniczne statki handlowe przybyły po zboże

Osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać transporty zboża z tego kraju - poinformowały we wtorek rumuński dziennik “Adevarul” i ukraińska agencja Ukrinform. To pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym - zauważa gazeta.
12.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
06.07.2022

Oceanograf wyrusza w wielki rejs. Na trasie Gdynia-Kadyks- Gdynia 18 lokalizacji badawczych

W czwartek 26 maja Oceanograf Uniwersytetu Gdańskiego wyruszy z Gdyni, przez Kilonię, Brest do Kadyksu w wielki rejs. Badania w ramach konsorcjum uczelni SEA-EU, do którego należy uczelnia z Gdańska prowadzone będą wodach terytorialnych Polski, Niemiec, Holandii, Francji i Hiszpanii. Zapytaliśmy, jaki jest naukowy cel tej wyprawy.
24.05.2022

[WIDEO, ZDJĘCIA] Naukowa sensacja – wrak Endurance odnaleziony w idealnym stanie

Wrak barkentyny Endurance, na której w 1914 roku załoga pod dowództwem szefa wyprawy Ernesta Shackletona i kapitana statku Franka Worsleya próbowała przeprawić się przez Antarktykę, został odnaleziony w niemal idealnym stanie na Morzu Weddella.
09.03.2022

Vulcan Training & Consultancy. Szkolenia najwyższej jakości dla branży morskiej, oil & gas oraz energetyki wiatrowej

Vulcan Training & Consultancy, to jedyne w Polsce centrum treningowe z akredytacją OPITO. Zaczynali od jednego szkolenia i czterech pracowników. Dziś do Szczecina po wiedzę i umiejętności przyjeżdżają pracownicy z całego świata.
20.01.2022

Lodołamacz Akademik Fiodorow wiezie polarników na Antarktykę

Niecałe 600 km dzieli polskich polarników na statku Akademik Fiodorow od Przylądka Dobrej Nadziei. Podróż do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A. B. Dobrowolskiego rozpoczęli 20 dni temu, a potrwa około dwóch miesięcy.
30.11.2021

Polar Star znów wyrusza na Antarktydę, choć powinien na emeryturę

Polar Star to wysłużona jednostka – ma już 45 lat, a od ponad dekady pozostaje jedynym tego typu statkiem we flocie Stanów Zjednoczonych. Przeżył własne rodzeństwo, a nawet swoje wycofanie ze służby. Właśnie po raz 25. wyruszył na Antarktydę.
22.11.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Testy morskie National Geographic Resolution wypadły pomyślnie

Ulstein Group ukończyła testy morskie statku National Geographic Resolution. Statek powstał w stoczni Crist, a był wykańczany w norweskiej Ulstein Verft.
17.09.2021

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga!
28.08.2021

Zbadali wody Wisły na całym jej przebiegu

Wisła zza burty wygląda źle, w pierwszym górnym odcinku rzeki widzieliśmy mnóstwo plastików, śmieci, toreb foliowych, szkła - mówi Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Why Not, która zbadała jakości wód Wisły podczas spływu od jej źródeł do Gdańska. W sobotę, 31 lipca, wyprawa zakończyła się pod gdańskim Żurawiem.
01.08.2021

W Zatoce Fińskiej odkryto wrak niderlandzkiego żaglowca z XVII wieku

Na dnie Zatoki Fińskiej, na głębokości 85 metrów, odnaleziono dobrze zachowany wrak niderlandzkiego żaglowca handlowego z XVII wieku, popularnej wówczas trzymasztowej fluity - informuje fiński serwis informacyjny Yle.
31.07.2021

Podczas wyprawy naukowej zbadają czystość wody w Wiśle

Próbki wody i osadów dennych pobiorą w 800 miejscach Wisły uczestnicy wyprawy naukowej organizowanej przez Fundację "Why Not" i Uniwersytet Śląski, którzy płyną od źródeł do ujścia rzeki.
19.07.2021

Święto Morza 2021. Tablice Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego odsłonięto w Gdyni [ZDJĘCIA]

Blisko sto osób wzięło udział w odsłonięciu tablic dwóch wielkich ludzi morza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni i pomorskim otwarciu sezonu żeglarskiego w sobotę (26 czerwca). Zorganizowana przez Pomorski Związek Żeglarski uroczystość była najważniejszym żeglarskim akcentem tegorocznych obchodów Święta Morza.
27.06.2021

NASA - Robot Orpheus zmapuje dno oceanu

Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi jest pokryte wodą i nie można jej zmierzyć. O ile nawet Księżyc i Mars zostały szczegółowo odwzorowane, o tyle większość naszej planety pozostaje tajemnicą, a dno oceanu odwiedziło do tej pory zaledwie kilka osób. Zaprojektowany przez Instytut Oceanograficzny w Woods Hole i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA robot Orpheus zbada głębiny oceanu i pomoże zmapować dno.
19.05.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

Drewno a żegluga

Już tysiące lat temu nasi dalecy przodkowie trudnili się szkutnictwem. Wielkie odkrycia geograficzne, międzykontynentalny handel i polityka oraz prowadzenie wojen - historia świata w dużej mierze oparta jest na żegludze. Wszystko to dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości i przede wszystkim… drewnu. O historii wykorzystywania tego materiału w szkutnictwie oraz jego zaletach użytkowych opowiadają eksperci firmy JAF Polska.
08.04.2021

Statki badawcze będą kontynuować badanie zmian klimatu Oceanu Atlantyckiego

Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
06.04.2021

Kontenery z towarami popłyną Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym. To powody, dla których Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje pierwszy transport kontenerów z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary wypłyną 6 kwietnia z portu morskiego w Gdańsku. Ich przeładunek na ciężarówki nastąpi w Chełmnie, gdzie barka zostanie ponownie załadowana, a następnie wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni.
31.03.2021

Autonomiczne roboty odkrywają dziwny świat morskiego śniegu

Gdy rośliny i zwierzęta w oceanie umierają i rozkładają się, opadają w kierunku dna morskiego. Rozkładający się materiał nazywany jest „morskim śniegiem”, ponieważ wygląda trochę jak białe, puszyste śnieżynki. „Płatki śniegu” rosną w miarę opadania, osiągając nawet kilka centymetrów średnicy. Niektóre płatki opadają tygodniami, zanim w końcu dotrą na dno oceanu.
30.12.2020

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

„Polarniczki”. Wyprawy polarne kobiecym okiem

Kobiety, które odważyły się na udział w wyprawie polarnej - i pokochały życie w okolicy biegunów. „Polarniczki” to pomysł jednej z nich - projekt, który zbiera inspirujące historie uczestniczek wypraw badawczych na Antarktykę i Arktykę. Dagmara Bożek z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, inicjatorka projektu, opowiada o tym, co pociąga kobiety w wyprawach na krańce świata.
17.12.2020

Naukowcy odkryli nowy gatunek wieloryba [wideo]

Naukowcy współpracujący z Sea Shepherd Conservation Society uważają, że odkryli nieznany wcześniej gatunek wieloryba dziobogłowego u zachodnich wybrzeży Meksyku.
10.12.2020

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

Chiński okręt podwodny z 3-osobową załogą wylądował na dnie Rowu Mariańskiego na głębokości 10 909 metrów. Okręt Fendouzhe pobił rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.
12.11.2020

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.
12.11.2020

„Zawisza Czarny” w remoncie. Potrzebne wsparcie

Na jego pokładzie morskie szlify zdobyło już kilka pokoleń młodych żeglarzy i harcerzy. To największy żaglowiec skautowy na świecie i ikona polskiej kultury marynistycznej. „Zawisza Czarny” przechodzi właśnie największy od 20 lat remont. Jest on niezbędny do utrzymania klasy żaglowca, ale i bardzo kosztowny. Dlatego Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, która jest armatorem jednostki, zwraca się z prośbą o wsparcie i prowadzi zbiórkę internetową na ten cel.
05.11.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Trwa nabór uczestników 44. Wyprawy Polarnej IGF PAN

Oceanograf, geofizyk, meteorolog czy informatyk mogą spróbować swoich sił jako uczestnicy 44. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie w sezonie 2021/2022.
14.10.2020

Największa wyprawa arktyczna wróciła do Niemiec alarmując o topniejącym lodzie

Lodołamacz z wyprawą naukową, która przez ponad rok badała Arktykę, powrócił w poniedziałek do macierzystego portu w Niemczech. Naukowcy alarmują o gwałtownie topniejącym lodzie morskim, co spowodowane jest globalnym ociepleniem.
12.10.2020

Rzeka nas urzekła – podsumowanie akcji WWF

Rzeki i mokradła to najszybciej ginące ekosystemy – od 1700 roku straciliśmy 90% terenów podmokłych na świecie! W Polsce obszary te również są w złym stanie, tylko ok. 25% z nich pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego.
08.10.2020

Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo)

To była całodzienna podróż dookoła świata. 11 godzin inspirujących historii i opowieści o ekstremalnych wyprawach w najdalsze zakątki globu. Za nami 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Choć w tym roku Kolosy odbyły się w formie online, to emocji nie brakowało. Miłośnicy dalekich wojaży mogli z dowolnego miejsca obejrzeć i wysłuchać prelekcji oraz rozmów z ponad 20 podróżnikami z całej Polski.
04.10.2020

Kolosy online – podróżnicze opowieści prosto z Gdyni (wideo)

Zapraszamy na 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Tegoroczna edycja Kolosów jest wyjątkowa, bo odbywa się w formie online i trwa tylko jeden dzień. Jednak, jak zawsze, nie zabraknie emocji i inspiracji. Podczas transmisji na żywo, prosto z Gdyni, o wyprawach w najdalsze zakątki globu opowie ponad 20 podróżników z całej Polski. Kulminacyjny punkt programu, o godz. 18.00, to gala wręczenia Kolosów za rok 2019. To nagrody dla podróżników, których wyprawy i dokonania okazały się najciekawsze i najlepsze.
03.10.2020

Kolosy, jakich jeszcze nie było. Znamy już program

Jak wiadomo, rok 2020 jest inny. Raczej nie taki, jak większość z nas sobie wymarzyła lub choćby zaplanowała. Program 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów też jest inny niż w marcu i inaczej niż zawsze nie spotkamy się z Wami – naszą publicznością – na żywo w Gdyni. Będzie inaczej, ale wierzymy, że nie mniej ciekawie i emocjonująco. Zapraszamy na „Kolosy” online. Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was na sobotę, 3 października! Rezerwujcie miejsca na kanapach, ciepłe koce i szybkie łącza. Startujemy o 10:0
29.09.2020

NIK w Polskiej Fundacji Narodowej. Kontrola dot. jachtu "I love Poland" i Rejsu Niepodległości

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi historię wydatków Polskiej Fundacji Narodowej przeznaczonych na oceaniczne rejsy. Chodzi konkretnie o wyprawę jachtu "I love Poland" oraz Rejs Niepodległości.
28.09.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Odnaleźć Orła - pierwsze prace i ustalenia w sprawie wyprawy w poszukiwaniu ORP Orzeł

23 września, w środę, o godz. 12:30 - Akademia Morska zaprasza na pokład Nawigatora XXI, który to w przyszłorocznej wyprawie odegra główną rolę, ponieważ to na nim popłyniemy na Morze Północne, w rejon, w którym najprawdopodobniej zatonął legendarny okręt RP.
22.09.2020

Historia naukowa fizyki klimatu: Lody i modele

W ramach cyklu o historii badań klimatu, portal "Nauka o Klimacie" tym razem zajmie się ostatnim okresem (po roku 1965), obejmującym rozwój nowoczesnych modeli klimatu, badań rdzeni lodowych oraz powstanie IPCC.
21.09.2020

MAS - bezzałogowy, w pełni autonomiczny statek wyruszy pół roku później [wideo]

Jutro (16 września) w Plymouth zwodowany zostanie Mayflower Autonomous Ship (MAS) - jeden z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Wodowanie odbędzie się niemal dokładnie w 400. rocznicę rozpoczęcia historycznego rejsu galeonu Mayflower, którego rejs rozpoczął angielską kolonizację w Nowej Anglii.
15.09.2020

Wojenne losy żeglarzy z jachtu "Dal"

Po wybuchu II wojny światowej wielu polskich żeglarzy stanęło do walki za najeźdźcą i okupantem. Wśród nich znaleźli się por. ułanów Andrzej Bohomolec i oficer marynarki handlowej por. Jerzy Świechowski, którzy w latach 1933-1934 przeszli do historii, przepływając Atlantyk na jachcie "Dal". Trzeci członek załogi jachtu – por. marynarki handlowej Jan Witkowski zmarł przed rozpoczęciem wojny.
02.09.2020

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

Pływać jak morświn

Leszek Naziemiec podjął próbę przepłynięcia w monopłetwie dystans 18 km z Gdyni na Hel techniką morświna. Próbę pokrzyżowały jednak problemy techniczne towarzyszącej mu łodzi.
27.08.2020

Rozbitkowie na Polskim Haku

Zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody ma swoje zalety. Niestety nie zawsze taka wyprawa jest bezpieczna. Przekonało się o tym trzech mężczyzn, którzy w sobotnie przedpołudnie wybrali się na kajaki.
26.08.2020

W tym roku tylko kilkoro naukowców dotrze do polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie

Miało być ich kilkudziesięcioro, jednak przez pandemię do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie naukowców dotrze tylko kilkoro. Ekspedycja w tym sezonie skupi się głównie na utrzymaniu infrastruktury stacji.
17.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Z jednośladem w piękny rejs! Wybierz się na malowniczą rowerową mikrowyprawę po archipelagu Karlskrony

Nie możesz albo nie chcesz wyjechać tego lata na dłużej? Mikrowyprawy to nowy trend w turystyce – uruchom wyobraźnię i znajdź coś wyjątkowego na dzień lub dwa. Zabierz rower za morze promem Stena Line i wybierz się na zwiedzanie archipelagu!
28.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Bałtycka Odyseja VII - na wybrzeżu zebrano już prawie tonę śmieci!

Już niemal tonę śmieci zebrali uczestnicy akcji Bałtycka Odyseja na dystansie ok. 300 km (od Świnoujścia do Władysławowa) w ciągu sześciu comiesięcznych marszy. Podczas następnej akcji w weekend 18-19 lipca wolontariusze posprzątają wybrzeże między Władysławowem a Helem.
07.07.2020

Portugalia: W czasie epidemii poprawiła się jakość wody; w kurortach widziano delfiny

Z powodu restrykcji dla jednostek pływających, szczególnie wycieczkowców, wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa, przy portugalskim wybrzeżu poprawiła się jakość wody - twierdzą ekolodzy. Potwierdzeniem ich opinii jest częste pojawianie się w nadmorskich kurortach delfinów.
28.05.2020

Generał Zaruski po gruntownym remoncie kadłuba. Flagowa jednostka Gdańska rozpoczyna opóźniony sezon (wideo)

Po 7 sezonach wytężonego pływania, gdański żaglowiec “Generał Zaruski” zasłużył na gruntowny remont części podwodnej kadłuba. Odnowiona jednostka wróciła już do macierzystego portu, a armator - Gdański Ośrodek Sportu, planuje pierwsze rejsy opóźnionego na skutek epidemii sezonu. Ruszają zapisy na otwarte rejsy dla mieszkańców Gdańska
26.05.2020

Zmarł słynny polski żeglarz Henryk Jaskuła - poinformował prezydent Przemyśla

W wieku 96 lat zmarł Henryk Jaskuła - pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Informację o jego śmierci przekazał PAP prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Wcześniej napisał o tym na portalu społecznościowym.
15.05.2020

Na Spitsbergen przez internet

W czasach pandemii koronawirusa nauka przeniosła się do świata wirtualnego. Z internetowych narzędzi z powodzeniem korzystają nie tylko uczniowie szkół, ale także seniorzy. Już w najbliższy czwartek – 7 maja – w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą mogli posłuchać wykładu prof. dr. hab. Tadeusza Palmowskiego z Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
05.05.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Kolosy przełożone ze względu na koronawirusa

Z uwagi na okoliczności związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie i na świecie Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podjął decyzję o zmianie terminu Mistrzostw Świata w półmaratonie oraz 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączonych z wręczeniem Kolosów za 2019 rok.
06.03.2020

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". W wyprawie weźmie udział 26-osobowa ekipa polsko-duńska.
03.03.2020

National Geographic Endurance ukończył próby morskie (film)

National Geographic Endurance, nowy polarny statek ekspedycyjny budowany dla amerykańskiej firmy wycieczkowej Lindblad Expeditions, zakończył próby morskie w Storfjorden w Norwegii.
18.02.2020

Przepłynął przez tunele fiordów arktycznych. Nowy rekord świata pobity (wideo)

Morsowanie jest ostatnio w modzie, ale niewielu śmiałków pływało pod lodem i w tunelach arktycznych fiordów, w lodowatej wodzie zapisując się na kartach historii. Jeżeli szukacie inspiracji, ten artykuł jest z pewnością dla Was.
13.02.2020

Wkrótce 2. etap Bałtyckiej Odysei

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w weekend 22–23 lutego już po raz drugi rusza z wolontariuszkami i wolontariuszami z całej Polski nad morze, by sprzątać plaże. Tym razem eko-peleton przemierzy wybrzeże z Dziwnowa do Pogorzelicy (22 lutego) i z Pogorzelicy do Dźwirzyna (23 lutego). Kto chętny, by dołączyć? W styczniu odbył się pierwszy etap Bałtyckiej Odysei. Podczas ok. 50-kilometrowego marszu posprzątano plaże między Świnoujściem a Dziwnowem. Zebrano 69 worków śmieci o łącznej wadze ok. pół tony.
12.02.2020

Walentynki na pokładzie Stena Line

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto je szybko zaplanować. Kolacja przy świecach w restauracji, kino, a może spacer? To jedne z najbardziej powszechnych pomysłów na celebrowanie święta zakochanych. A może czas zaskoczyć swojego partnera, partnerkę czymś niebanalnym i skorzystać z wyjątkowego rejsu z bogatej oferty Stena Line? Warto zaprosić ukochaną osobę na romantyczną przygodę połączoną z randką w Szwecji! Tegoroczne Walentynki pozostaną na długo w waszej pamięci.
05.02.2020

Nowa nagroda na Kolosach

Podczas tegorocznej, 22. już edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznana zostanie w Gdyni zupełnie nowa nagroda. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły latem tego roku wieloletni członek kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku
15.01.2020

W najbliższy weekend startuje Bałtycka Odyseja!

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez dziesięć miesięcy, sprzątając bałtyckie plaże. "W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny" – wyjaśnia inicjator wydarzenia – ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski. Do wyprawy dołączy i pomoże w sprzątaniu polskich plaż grupa wolontariuszy z całej
13.01.2020

Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2020 - zgłoszenia do końca stycznia

Śląskie środowisko żeglarskie ponownie będzie mogło przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W lutym, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów za miniony sezon żeglarski. Zgłoszenia kandydatów do końca stycznia.
11.01.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

Recykling Rejs na piechotę

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez 10 miesięcy, sprzątając wszystkie polskie bałtyckie plaże. O co chodzi w najnowszej akcji znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego? – W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny – wyjaśnia inicjator wydarzenia.
30.12.2019

Koniec wyprawy Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019

24 lipca 2019 na jachcie Lady Dana 44, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza wyruszyła z Archangielska na północ wyprawa Lodowe Krainy – Rosyjska Arktyka 2019. W ciągu kolejnych trzech miesięcy kpt. Sodkiewicz i jego załogi eksplorowały Archipelag Ziemi Franciszka Józefa, czyli najbardziej wysunięty na północ ląd Eurazji – biorąc udział badaniach naukowych prowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwiedzając historyczne miejsca związane z erą heroicznych odkrywców i pomagając w renowacji znajdujących się tam zabytków. W
19.12.2019

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Pomorska Gala Żeglarska

W gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się Pomorska Gala Żeglarska, podczas której Pomorski Związek Żeglarski podsumował sezon na Pomorzu. Przyznano też nagrody Kryształowy Żagiel dla wyróżniających się żeglarzy, trenerów, kluby oraz organizatorów imprez.
11.12.2019

Poznaliśmy najlepszych żeglarzy Pomorza

Piotr Adamowicz pomorskim żeglarzem roku 2019, Zuzanna Rybicka żeglarką a Paweł Solecki trenem. W poniedziałek 9 grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się XI Pomorska Gala Żeglarska.
10.12.2019

Podróżnik z Suwalszczyzny popłynie kajakiem z Wigier do Bałtyku

Podróżnik ze Starego Folwarku (Podlaskie) Arkadiusz Makowski razem z dwoma kolegami w maju przyszłego roku popłynie kajakiem z jeziora Wigry do Bałtyku. W 16 dni chce przepłynąć tysiąc kilometrów.
28.11.2019

Seabourn zakończył testy lodowego kadłuba nowego statku ekspedycyjnego

Armator Seabourn, nalężący do Carnival Corporation, zakończył kolejny etap w budowie wycieczkowca ekspedycyjnego Seabourn Venture. Były nim testy modelu innowacyjnego kadłuba klasy lodowej.
24.11.2019

W 150 dni dookoła świata (wideo)

W 150 dni samotnej żeglugi dookoła ziemi wypłynął Rafał Moszczyński. Rejs SOLO NON STOP 2019 rozpoczął w Gdyni. Samotna wyprawa ma być próbą pobicia rekordu jak i uczczenia wyczynu Henryka Jaskuły, który 40 lat temu, jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Gdynianie mieli okazję pożegnać Rafała Moszczyńskiego w Marina Yacht Porcie.
12.11.2019

Uniwerytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał grant na rzecz stacji polarnej na Spitsbergenie

Środki na utrzymanie stacji polarnej na Spitsbergenie - 687 tys. zł, otrzymał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Symboliczny czek podpisany przez wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina w czwartek przekazała wiceminister edukacji Iwona Michałek.
10.10.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Naukowcy spędzą rok na statku uwięzionym w lodach Arktyki

W piątek 20 września ruszy polarna ekspedycja z udziałem 600 naukowców z 19 krajów, którzy przez rok, razem z lodowcem, będą dryfować po Oceanie Arktycznym. Wyprawa może oznaczać przełom w zrozumieniu arktycznego klimatu.
19.09.2019

Trwa wyprawa Rosyjska Arktyka 2019

Niemal 5 miesięcy żeglowania, ponad 11 000 Mm do pokonania, a to wszystko na niespełna piętnastometrowym jachcie Lady Dana 44, prowadzonym przez dwóch kapitanów – Ryszarda Wojnowskiego i Macieja Sodkiewicza – doskonale znających wyzwania żeglugi w rejonach arktycznych – tak można podsumować wyprawę „Rosyjska Arktyka 2019”. To ekspedycja na Ziemię Franciszka Józefa i do brzegów Nowej Ziemi.
12.09.2019

Jak skorzystać na niskim kursie funta?

Londyn, jedna z największych stolic Europy. Wielomilionowe miasto, gdzie historia miesza się ze współczesnością, gdzie wielokulturowość zgrywa się z tradycją tworząc niepowtarzalną egzotyczną mieszankę, wspaniałe muzea i po prostu niezapomniany klimat. Edynburg, stolica Szkocji z niezapomnianym klimatem i wspaniałymi zabytkami. Co łączy te dwa miasta? Łatwy dojazd, wystarczy tylko wykorzystać przeprawę promową i „prawie” jesteśmy na miejscu, a ostatnie spadki kursu funta, niemal zrównujące jego wartość z euro, przybliżają Wielką
03.09.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

Różne oblicza podróżowania po Skandynawii. Wybierając prom i własny samochód może być tanio jak nigdy

Polacy kochają podróże – i te małe, i te wielkie. Są też świadomi różnorodności dostępnych opcji. Dziś, wybierając się nawet za morze, wybór samolotu nie jest już wcale taki oczywisty. Postawienie na prom, przy chęci poznania bogactwa danego kraju, stwarza znacznie większe możliwości i daje poczucie komfortu. Firma Stena Line, która oferuje przeprawy promowe z Polski do Szwecji poinformowała właśnie o dostępnych promocjach dla tych, którzy chcieliby poznać Skandynawię oraz tych, którzy chcieliby tam powrócić.
14.08.2019

18 sierpnia: Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich

Tradycyjnie w trzecią niedzielę sierpnia obchodzone jest Międzynarodowe Święto Latarni Morskich. Cztery z 15 latarni na polskim wybrzeżu zarządzane są przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, patrona i mecenasa NMM.
14.08.2019

Zakończono kolejną ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł, wraku nie znaleziono

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
09.08.2019

Wyprawa Rosyjska Arktyka 2019 ponownie w drodze na Ziemię Franciszka Józefa

Nastąpiła wymiana załóg i kapitanów na jachcie Lady Dana 44. Kolejni śmiałkowie biorący udział w wyprawie Rosyjska Arktyka 2019, tym razem pod dowództwem kapitana Maćka Sodkiewicza, będą próbowali dotrzeć do Ziemi Franciszka Józefa.
31.07.2019

Na tropie „Orła”

ORP „Orzeł” wyszedł na swój ostatni patrol w nocy 23 maja 1940 roku. Około godziny 23:00 skierował się do sektora „A3” na Morzu Północnym, który zgodnie z rozkazami miał nadzorować. Wtedy widziano „Orła” po raz ostatni. Dzisiaj, 29 lipca z Gdyni wyruszyła ekspedycja SANTI „Odnaleźć Orła” mająca na celu zlokalizowanie wraku polskiego okrętu.
29.07.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

Zbadali zatopiony w Bałtyku las sprzed 10 tys. lat

W czerwcu archeolodzy podwodni z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Uniwersytetu w Kłajpedzie zbadali pozostałości zatopionego lasu sprzed 10.000 lat. Wspólna wyprawa polskich i litewskich badaczy miała na celu przygotowanie tzw. dokumentacji fotogrametrycznej znalezisk. Pracownicy z Działu Badań Podwodnych NMM wykonali pod wodą tysiące zdjęć, które posłużą do stworzenia trójwymiarowych modeli zatopionych drzew.
09.07.2019

Wyprawa Rosyjska Arktyka 2019 u brzegów Nowej Ziemi

Wieczorem we wtorek 2 lipca polski jacht wyprawowy Lady Dana 44 zakotwiczył w zatoce Ruskaja Gawan u północno-zachodnich brzegów Nowej Ziemi. Uczestnicy wyprawy Rosyjska Arktyka 2019 będą mieli okazję po raz pierwszy zejść na arktyczny brzeg - o ile pozwolą im na to niedźwiedzie polarne.
04.07.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Dar Młodzieży z powrotem w Porcie Gdynia

Z pierwszej po Rejsie Niepodległości podróży szkoleniowej w sobotę wraca do Portu Gdynia Dar Młodzieży. Biała fregata spodziewana jest o godz. 10:00 przy Nabrzeżu Pomorskim. Jak podał Uniwersytet Morski w Gdyni, po powrocie żaglowiec przejdzie niezbędny remont.
04.05.2019

Plastikowe morze - nowa wystawa na pokładzie Sołdka

23 kwietnia 2019 roku w ładowniach statku-muzeum "Sołdek" otwarta zostanie nowa wystawa czasowa p.t. "Plastikowe morze". Ekspozycja prezentować będzie dokonania załogi jachtu "Katharsis II" w rejsie wzdłuż wybrzeży Antarktydy. Wyprawa ta została nagrodzona m.in nagrodą "Rejs roku 2018", "Srebrnym Sekstantem" oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.
11.04.2019

„To była przygoda warta wszystkiego”. Uczestnicy Rejsu Niepodległości wspominają wokółziemską podróż Darem Młodzieży (foto, wideo)

To była przygoda warta wszystkiego – wspomina Rejs Niepodległości jego uczestniczka Zuzanna Roś. Podkreśla, że ta wyprawa nauczyła ją przede wszystkim współpracy. Dar Młodzieży po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, powrócił do Gdyni w miniony czwartek.
05.04.2019

Portugalia i Hiszpania zorganizują wspólny rejs 500 lat po Magellanie

Władze Portugalii i Hiszpanii zorganizują wspólny rejs dookoła świata w celu upamiętnienia 500-lecia wyprawy dowodzonej przez żeglarza Ferdynanda Magellana. Rejs dwóch okrętów ruszy w 2020 r. - poinformował we wtorek szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva.
02.04.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Duda do załogi Daru Młodzieży: płynęliście ku słońcu, na spotkanie przyszłości

Wspominając czcigodną przeszłość płynęli państwo jednak ku słońcu, a zatem na spotkanie przyszłości - napisał w liście do uczestników Rejsu Niepodległości na Darze Młodzieży, prezydent Andrzej Duda.
28.03.2019

Gróbarczyk: ogłaszam program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży

Chciałbym ogłosić program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży, i wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca – powiedział w czwartek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
28.03.2019

Żeglarskie laury przyznane

Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymują wybitni ludzie morza za wyróżniające się dokonania żeglarskie. W tym roku Nagrodę Główną przyznano za pierwsze w historii światowego żeglarstwa okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami. Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną za program edukacyjny „Kurs na Horn”.
26.03.2019

Znamy nominowanych do Carbonów 2019

Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich ogłosiła nominowanych w sześciu kategoriach. Nagrody zostaną ogłoszone podczas Gali Carbonów, która obędzie się w piątek, 29 marca wieczorem, podczas Festiwalu JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
22.03.2019

Wystawa w 50. rocznicę rejsu dookoła świata Leonida Teligi

Kilkadziesiąt eksponatów - książki, czasopisma, wycinki prasowe i zdjęcia - zgromadzono na otwartej we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie, zorganizowanej dla uczczenia 50. rocznicy samotnego rejsu dookoła świata Leonida Teligi.
19.03.2019

Dar Młodzieży dotarł na Azory (foto)

Odbywający Rejs Niepodległości żaglowiec “Dar Młodzieży” dotarł we wtorek do portugalskich Azorów. Jednostka zacumowała w głównym porcie portugalskiego archipelagu - Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel.
05.03.2019

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer, wybitny polarnik i geolog

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer – wybitny geolog, autor setek prac naukowych, uczestnik 23 wypraw naukowych na Spitsbergen, Antarktydę i Grenlandię, członek PAN i PAU. Korzystając z przywileju odkrywców, na samej Antarktydzie wprowadził ponad 200 polskich nazw geograficznych.
26.02.2019

Ruszył nabór na rejsy „Na Szlaku Wielkich Wypraw”

Kandydaci na uczestnika Projektu powinni mieć min. 12 lat. Przed nimi wyprawa na żaglowcu STS Kapitan Borchardt, osoby które ukończyły 16 rok życia wypłyną w rejs na jachcie s/y Dar Szczecina.
25.02.2019

Fundacja LOTOS na pokładzie Daru Młodzieży

Ponta Delgada w Portugalii, Londyn i wreszcie Gdynia – Dar Młodzieży już za nieco ponad miesiąc zakończy wielką podróż dookoła świata. Do tej pory żaglowiec zawinął do 20 portów, m.in. w Singapurze, Hongkongu, Osace czy Panamie. Fundacja LOTOS dołączyła do firm, które wspierają Rejs Niepodległości.
23.02.2019

Ostatnie 4 dni na zgłoszenia do Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2019

Tylko do 24 lutego można wysyłać zgłoszenia do Carbonów, Śląskich Nagród Żeglarskich za sezon 2018. Śląskie środowisko żeglarskie ponownie może przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. 29 marca w Rybniku, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów.
21.02.2019

Za nami wyprawa Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019

Pod koniec stycznia zakończyła się wyprawa „Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019”, którą organizował Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski. Polski Związek Żeglarski objął wyprawę swoim patronatem honorowym.
13.02.2019

Zobacz, co kryje się 5 km pod powierzchnią oceanu (wideo)

To była niezwykła wyprawa. Przez miesiąc naukowcy badali strefę głębinową u wybrzeży Australii. Na głębokości prawie 5 km znaleźli mnóstwo nowych gatunków. Wiele z nich bez oczu, za to z wielkimi zębami.
09.02.2019

Seans filmowy podczas Wyprawy śladami Domeyki i Wagnera

Podczas Etapu Specjalnego Rejs Niepodległości z Panamy do Stanów Zjednoczonych, w ramach Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera, na wodach Morza Karaibskiego, na pokładzie legendarnego żaglowca szkolnego Daru Młodzieży, odbyły się dwa pokazy "Śladami Wagnera" - pierwszego dokumentalnego filmu o Władysławie Wagnerze. Jest to historia o pierwszym Polaku, który opłynął świat pod żaglami, jeszcze przed II Wojną Światową.
06.02.2019

Chcą przepłynąć Ziemię żeby udowodnić, że jest płaska

Jak poinformował The Guardian, grupa wyznawców teorii płaskiej Ziemi, chce udowodnić swoje racje odbywając podróż na "koniec świata". Za organizację odpowiadają aktywiści stowarzyszeni wokół Flat Earth International Conference a planowy start wyprawy jest zaplanowany na 2020 rok.
03.02.2019

Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2019

Śląskie środowisko żeglarskie ponownie będzie mogło przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W marcu, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów. Zgłoszenia kandydatów do 17 lutego!
23.01.2019

Będzie rewitalizacja stacji polarnej im. Dobrowolskiego

Polska Akademia Nauk oraz Instytut Geofizyki PAN zawarły z Geoscience Australia porozumienie dot. wspólnych badań w Antarktyce. Elementem kooperacji będzie rewitalizacja nieużywanej od ok. 40 lat polskiej stacji polarnej im. Antoniego B. Dobrowolskiego.
28.12.2018

Francuz rozpoczął wyprawę w kapsule przez Atlantyk

71-letni Francuz wyruszył w podróż przez Ocean Atlantycki w kapsule zbliżonej kształtem do beczki. Według planu pokonanie trasy między Wyspami Kanaryjskimi a Karaibami zajmie mu trzy miesiące. Wyprawa ma pomóc w badaniach nad prądami morskimi.
27.12.2018

Bezdomni kończą budowę jachtu. Popłyną nim w rejs dookoła świata

Coraz bliżej do spełnienia marzeń o budowie pełnomorskiego jachtu i rejsie dookoła świata. Przez ponad 11 lat, grupa bezdomnych z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w warszawskim Ursusie budowała statek. I mimo że mało kto wierzył w powodzenie tego projektu - jednostka zostanie jutro przetransportowana na ostatnie prace wykończeniowe do Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Warszawie.
23.11.2018

Przeszukano kolejny obszar Morza Północnego: nie znaleziono wraku ORP Orzeł

W czasie siedmiu dni polska ekipa pokonała na Morzy Północnym trasę liczącą prawie 1,2 tys. km, szukając po drodze wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Wraku nie odnaleziono, wykluczono jednak kolejny obszar, w którym mógłby się on znajdować.
22.11.2018

Próchno i Rdza 2018 - parada przy kei i urodzinowy tort

Tegoroczny, jubileuszowy Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza przeszedł do historii. Impreza, która 11 października rozpoczęła się spotkaniem uczestników i wieczornym koncertem szantowym w Helu, zakończyła się dziś 14 października w Gdyni.
15.10.2018

Facebook Polska na żywo znad Wisły

We wtorek 2 października br. Facebook wystartował z projektem "Wisłą" - pięciodniowym spływem po dolnym biegu Wisły, promującym inicjatywy lokalnych społeczności z centralnej i północnej Polski. Całą podróż można śledzić na bieżąco dzięki transmisji LIVE na stronie Facebook Polska (https://www.facebook.com/FacebookPolska).
04.10.2018

Minister Anna Moskwa przywitała w Dżakarcie Dar Młodzieży

Dżakarta to kolejny port, który znalazł się na trasie Rejsu Niepodległości. Z tej okazji, z oficjalną wizytą do stolicy Indonezji przybyła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
03.10.2018

Pogoda uniemożliwiła poszukiwanie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

Panująca na Morzu Północnym sztormowa pogoda uniemożliwiła polskiej ekipie poszukiwania wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu podwodnego ORP Orzeł. Zespół poszukiwawczy postanowił przerwać wyprawę i wrócić do Polski.
30.09.2018

Joanna Pajkowska rozpoczęła wokółziemski rejs solo non stop

W niedzielę 23 września o godzinie 17.05 czasu miejscowego Joanna Pajkowska wypłynęła z Plymouth w wokółziemski samotny rejs bez zawijania do portów.
25.09.2018

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W niedzielę z Gdyni wyruszyła piąta już wyprawa w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". Kilkuosobowa grupa chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Szkocji. Rejs ma potrwać 14 dni.
23.09.2018

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła wyrusza po raz piąty

W niedzielę, 23 września, w ramach projektu „SANTI Odnaleźć Orła”, rozpocznie się piąta, cykliczna ekspedycja poszukiwawcza, której celem jest odnalezienie wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Tym razem wyprawa wyruszy z duńskiego portuw Thyborøn, skąd jej organizatorzy wyczarterowali specjalistyczną jednostkę morską, noszącą nazwę M/S ”NEMO”. Uczestnicy ekspedycji planują w ciągu czternastodniowego rejsu, sprawdzić 600 kilometrów kwadratowych dna morskiego, aby dalej weryfikować hipotezę, według której
20.09.2018

Jacht Crystal wraca z serca Przejścia Północno-Zachodniego

Jacht Crystal pod komendą kpt. Michała Palczyńskiego zawrócił na Grenlandię po nieudanej próbie przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego. Ośmioosobowa załoga z Polski jako jedna z nielicznych w tym roku dotarła aż pod Cieśninę Bellota. Niestety, po raz pierwszy od kilkunastu lat droga dalej na zachód była niemożliwa ze względu na zbyt dużą ilość lodu w kanadyjskiej Arktyce.
19.09.2018

Wyjątkowo trudna sytuacja lodowa jachtu Crystal na Przejściu Północno-Zachodnim

Jacht Crystal pod komendą kpt. Michała Palczyńskiego na początku sierpnia wyruszył w kierunku kanadyjskiej Arktyki z zamiarem przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego. Po pokonaniu wód Morza Baffina oraz Lancaster Sound, ośmioosobowa załoga czeka na możliwość płynięcia dalej na zachód. Wszelkie możliwe drogi są obecnie zapchane przez lód.
27.08.2018

Klepacka: Jestem mamą pełną gębą

Zofia Klepacka, która w Sopocie została mistrzynią Europy w windsurfingowej klasie RS:X nie ukrywa, że ogromną rolę w jej sukcesach odgrywają dzieci. „Jestem mamą pełną gębą i kiedy nie ma ich przy mnie, bardzo tęsknię” – powiedziała żeglarka Legii Warszawa.
26.08.2018

Efekt Rejsu Niepodległości - współpraca Portu Gdynia z Transnet National Ports Authority

Rejs Niepodległości, który rozpoczął się w Gdyni 20 maja br., to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Akademii Morskiej w Gdyni i Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.
21.08.2018

Przez Bałtyk po życie – finisz OnkoRejsu w Gdyni

Wygrali z rakiem lub wciąż walczą z chorobą, ale chcą przełamywać stereotypy. Dlatego wypłynęli w OnkoRejs po Bałtyku. 25 kobiet i 3 mężczyzn na tydzień stali się częścią załogi „Zawiszy Czarnego” i przeżyli morską przygodę po to, żeby udowodnić, że choroba nie jest granicą życia. Wyruszyli 12 sierpnia ze Świnoujścia i odwiedzili Kopenhagę, Ystad i Bornholm. W niedzielę, 19 sierpnia, zakończyli swój rejs i przybili do Gdyni.
19.08.2018

Luksusowe jachty i najszybsze skutery w gdyńskiej marinie

Przez najbliższe dni oczy żeglarskiego świata będą zwrócone na Gdynię! To za sprawą otwartych dzisiaj Targów Sportów Wodnych Wiatr i Woda. W basenie jachtowym zagości ponad 120 nowoczesnych i luksusowych jachtów polskich oraz zagranicznych producentów. Przypominamy, na co warto zwrócić uwagę podczas czterodniowego święta sportów wodnych.
09.08.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.