• <

Wkrótce 2. etap Bałtyckiej Odysei

ew

12.02.2020 12:15 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Wkrótce 2. etap Bałtyckiej Odysei

Partnerzy portalu

Wkrótce 2. etap Bałtyckiej Odysei - GospodarkaMorska.pl

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w weekend 22–23 lutego już po raz drugi rusza z wolontariuszkami i wolontariuszami z całej Polski nad morze, by sprzątać plaże. Tym razem eko-peleton przemierzy wybrzeże z Dziwnowa do Pogorzelicy (22 lutego) i z Pogorzelicy do Dźwirzyna (23 lutego). Kto chętny, by dołączyć? W styczniu odbył się pierwszy etap Bałtyckiej Odysei. Podczas ok. 50-kilometrowego marszu posprzątano plaże między Świnoujściem a Dziwnowem. Zebrano 69 worków śmieci o łącznej wadze ok. pół tony.

Teraz pora na drugą (z dziesięciu comiesięcznych) część Bałtyckiej Odysei wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku. – Znów pójdziemy z workami, by zebrać do nich plastik, butelki, puszki i inne śmieci. Czas na lutowy eko-plażing. Już zgłosiły się grupy wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski, między innymi studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kamienia Pomorskiego, Zieloni z Wrocławia, działaczki Fundacji Pro Terra z Poznania, a także kolejna grupa ochotniczek i ochotników z banku Credit Agricole i EFL z Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska – wylicza Dominik Dobrowolski. Oprócz sprzątania w planie liczenie i analiza odpadów wyrzucanych przez morze oraz "turystów", a także realizacja kolejnego odcinka filmu o Bałtyku i śmieciach. Dla uczestników akcji planowany jest również poczęstunek w Pobierowie (w sobotę, 22.02 w godz. 12.00–14.00). Do akcji przyłącza się Gmina Rewal, która zapewni worki, rękawice oraz odbiór i zagospodarowanie zebranych morskich odpadów.

Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przejdą, skontrolują i posprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce. – Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Niech to będą nasze noworoczne postanowienia! – apeluje Dominik Dobrowolski i zaprasza do wyruszenia wraz z nim na „Bałtycką Odyseję".


Zgłoszenia: baltycka.odyseja@gmail.com
Dodatkowe szczegóły: www.recykling-rejs.pl,
https://www.facebook.com/RecyklingRejs/,


Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole, EFL i Fundacja PlasticsEurope Polska. Akcja „Bałtycka Odyseja" odbywa się w ramach edukacyjnego programu „Recykling Rejs". #recyklingrejs, #bałtyckaodyseja , #ekodominik, #marinelitter


Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka filmu: KLIK

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.