• <

Wynik wyszukiwania - "prasa" - Wiadomości

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Nurkowie polskiej Marynarki Wojennej brali udział w zimowym zgrupowaniu

Nurkowie minerzy oraz specjaliści z dziedziny inżynierii podwodnej polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w intensywnym szkoleniu nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Poza godzinami spędzonymi na doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań podwodnych realizowali także treningi wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności.
26.02.2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
16.02.2024

Dynamic Move 2024-I. Pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie z udziałem polskich marynarzy

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną podczas pierwszego w tym roku sojuszniczego ćwiczenia skoncentrowanego na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2024-I.
02.02.2024

Prezydent Finlandii rozmawiał z przywódcą Chin Xi o uszkodzeniu Balticconnetor

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbył w środę wideorozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Tematem spotkania była sytuacja geopolityczna, relacje między światowymi mocarstwami oraz kwestia uszkodzenia gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, o co podejrzewany jest chiński kontenerowiec.
10.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

Fińskie służby w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector: zidentyfikowano okręty, mogące brać udział w sabotażu

Okręty, które przebywały na Zatoce Fińskiej w momencie uszkodzenia gazociągu bałtyckiego między Finlandią a Estonią, zostały zidentyfikowane, ale w postępowaniu wciąż badane są różne scenariusze – przekazała w poniedziałek policja, podkreślając, że szczegółowe prace techniczne na miejscu utrudniają warunki pogodowe.
16.10.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Bułgaria: pozorowane ćwiczenia na Morzu Czarnym to rosyjski plan na zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża

Minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział w piątek, że Rosja wykorzystuje pozorowane ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, aby zablokować eksport ukraińskiego zboża, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Bułgarii - poinformowała bułgarska prasa.
30.09.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Kolejne łodzie z migrantami na Lampedusie, bunt władz regionalnych

Kolejne łodzie z migrantami dotarły w nocy z wtorku na środę na włoską wyspę Lampedusa, gdzie nie mija kryzys na tle masowego napływu uciekinierów z północy Afryki. Władze włoskich regionów buntują się przeciwko rządowej decyzji o utworzeniu w każdym z nich ośrodków ds. repatriacji migrantów.
20.09.2023

Dwa światy na Lampedusie: masowy napływ migrantów i turystyczny boom

Mała włoska wyspa Lampedusa znajduje się pod stale nasilającą się presją migracyjną; codziennie od wielu tygodni przybywa tam od kilkuset do ponad tysiąca migrantów. Przepełniony do granic możliwości jest tamtejszy ośrodek rejestracji, tzw. hotspot. Ale wyspa ta jest również miejscem dużego ruchu turystycznego. Te dwa światy - migracji i letniego wypoczynku - egzystują obok siebie.
20.07.2023

Po przyłączeniu się Grecji, Trójmorze zyska dostęp do czwartego akwenu

Po przystąpieniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza (3SI) format zyskałby dostęp do jeszcze jednego akwenu – twierdzą greccy decydenci, wyrażający zainteresowanie formatem współpracy, który jeszcze zyskał na znaczeniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Członkostwo Grecji w 3SI może rozstrzygnąć się na kolejnym szczycie w Bukareszcie we wrześniu 2023 r.
16.07.2023

Włochy. Prasa: 70 tysięcy migrantów przypłynęło od początku roku, to najwięcej od sześciu lat

70 tysięcy migrantów przypłynęło od początku tego roku na wybrzeża Włoch; to rekordowa liczba, nienotowana w ostatnich siedmiu latach - podkreśla w sobotę dziennik "La Repubblica". Niemal codziennie na wyspę Lampedusa przybywa od kilkunastu do nawet trzydziestu łodzi, odpływających głównie z Tunezji, ale także z Libii.
08.07.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o odparciu ataku na Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało film przedstawiający odparcie ataku ukraińskich łodzi bezzałogowych (dronów nawodnych) na okręt rozpoznawczy Priazowje, znajdujący się w południowo-wschodniej części Morza Czarnego.
11.06.2023

Włochy. Prasa: uczestnicy tragicznego rejsu po jeziorze Maggiore mogli szpiegować rosyjskich oligarchów

Uczestnicy tragicznego rejsu małym statkiem turystycznym po jeziorze Maggiore na północy Włoch, który zatonął w niedzielę, być może szpiegowali rosyjskich oligarchów w rejonie, gdzie kupują wille i hotele. Taką tezę przedstawił dziennik „Corriere della Sera” cztery dni po wypadku, w którym zginęło trzech agentów włoskiego i izraelskiego wywiadu oraz partnerka właściciela jednostki - Rosjanka.
01.06.2023

Zwiększa się bilans ofiar powodzi we Włoszech

9 ofiar śmiertelnych, 13 tysięcy osób ewakuowanych, to najnowszy bilans katastrofalnej powodzi we włoskim regionie Emilia- Romania podaje w czwartek prasa za lokalnymi władzami. Podkreśla się, że nad tą częścią kraju przeszły tropikalne deszcze, będące rezultatem "chorego klimatu".
18.05.2023

Fińskie miasteczko Kauhava chce bazy NATO na swoim terenie

Władze 15-tysięcznej Kauhavy na zachodzie kraju jednogłośnie opowiedziały się za lokalizacją bazy NATO na swoim terenie. Miasto uważa, że Finlandia powinna o to zabiegać w rozmowach z sojuszem, do którego przystąpiła 4 kwietnia br.
20.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Przedstawiciele władz Finlandii wezmą udział w brukselskiej ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO

Prezydent Sauli Niinisto, szef MSZ Pekka Haavisto oraz MON Antti Kaikkonen będą uczestniczyć we wtorek w Brukseli w ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO.
03.04.2023

Korea Północna wystrzeliła do morza liczne pociski manewrujące

Agencja Yonhap podała, powołując się na południowokoreańskie siły zbrojne, że Korea Północna wystrzeliła w środę liczne pociski manewrujące w kierunku Morza Japońskiego. To kolejny pokaz siły Pjongjangu w odwecie za wspólne manewry Korei Południowej i USA.
22.03.2023

Tom Cruise na pokładzie lotniskowca na Adriatyku. Będzie nowy film?

Włoska prasa podaje, że znany, hollywoodzki aktor pojawił się w porcie w Bari, pod koniec lutego. Według spekulacji miał udać się na lotniskowiec USS George H. W. Bush, prawdopodobnie w związku z najnowszym filmem z cyklu Mission: Impossible.
08.03.2023

Strajkują porty i terminale w Finlandii

Wskutek rozpoczętego w środę rano protestu pracowników portów morskich i terminali przeładunkowych, a także w branży transportu ciężkiego wstrzymany został niemal całkowicie fiński handel zagraniczny. Związkowcy domagają się podwyżek płac.
15.02.2023

Reuters: USA "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad termialem portu w Hamburgu chińskiej firmie

Stany Zjednoczone "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad jednym z terminali portu w Hamburgu chińskiej państwowej firmie Cosco - podała w środę agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu USA.
02.11.2022

Przynajmniej 65 ofiar zatonięcia promu w Bangladeszu

W Bangladeszu doszło do kolejnej katastrofy jednostki pływającej – w niedzielę zatonął niewielki prom z wyznawcami hinduizmu. Zginęło co najmniej 65 osób, kilkadziesiąt jest uznanych za zaginionych.
05.10.2022

Finlandia: nasze władze latami nie dostrzegały w Nord Stream zagrożenia; były naiwne

Fińscy decydenci uważali latami gazociąg Nord Stream za projekt czysto komercyjny, ignorując jego aspekt geopolityczny. Teraz, po jego uszkodzeniu wszyscy mówią o sabotażu. Władze były naiwne w relacjach z Rosją – pisze fińska prasa.
01.10.2022

Niemcy. Prasa o wizycie kanclerza Scholza w krajach Zatoki Perskiej: pragmatyzm zamiast wartości

Kanclerz Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zabiegał o dostawy gazu. "Polityka zagraniczna oparta na wartościach ustąpiła miejsca namacalnemu pragmatyzmowi" - zauważa niemiecka prasa.
26.09.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

Niemcy uprzedzały Ottawę o konsekwencjach problemów z gazem

Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy - pisze w czwartek kanadyjska prasa.
22.07.2022

Prasa: osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego" w Stambule, zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy

Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".
28.06.2022

Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się "jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej" – komentuje prasa.
02.05.2022

Cyberatak na europejskie terminale naftowe

Niektóre z najważniejszych europejskich morskich terminali naftowych i paliwowych padły ofiarami cyberataku. Poinformowały o tym zachodnie media. Część spółek potwierdziło atak.
04.02.2022

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

Spór dyplomatyczny między Litwą i Chinami przeniósł się do portów. Litewskie media podały, że Chińczycy odmówili przyjęcia produktów litewskich firm.
06.12.2021

Ule w Porcie Gdańsk. Pierwsze pasieki już na dachu terminala [WIDEO, ZDJĘCIA]

Cztery ule stanęły na dachu Terminala Promowego Westerplatte w Porcie Wewnętrznym. Ale na tym się nie skończy.
04.10.2021

Fracht FWO rozpoczął realizację dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w Polsce [WIDEO]

Fracht FWO, operator logistyczny dla przemysłu, został głównym partnerem logistycznym globalnego dostawcy technologii dla energetyki, lidera konsorcjum w projekcie budowy Nowy Blok Energetyczny w Elektrowni Dolna Odra. Fracht rozpoczął właśnie realizację serii dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w naszym kraju.
28.09.2021

Francuska prasa: AUKUS niesie ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej na Pacyfiku

AUKUS - umowa w sprawie bezpieczeństwa między Australią, Wielką Brytanią i USA oraz dostawy okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Canberry niosą ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej w strefie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku – pisze w piątek „Le Monde”.
17.09.2021

Rosja. Prasa: Niemcy mają przekonać Rosję do tranzytu przez Ukrainę, pytanie - jak

Rosyjski dziennik "Kommiersant" komentuje w czwartek porozumienie niemiecko-amerykańskie ws. Nord Stream 2 oceniając, że "kluczowe pytanie polega na tym, jak właściwie Niemcy mają zamiar przekonać Rosję do przedłużenia kontraktu tranzytowego przez Ukrainę".
22.07.2021

Katastrofa ekologiczna następstwem pożaru chemikaliowca u wybrzeży Sri Lanki

Na początku ubiegłego miesiąca u wybrzeży Sri Lanki doszło do incydentu ze statkiem przewożącym chemikalia. Efektem jest katastrofa ekologiczna, z którą wyspa prawdopodobnie będzie musiała żyć przez dziesięciolecia.
14.06.2021

Tureckie MSZ: nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu Rosja-Ukraina

Turcja nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu między Rosją a Ukrainą - oświadczył w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla stacji NTV.
15.04.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Niemiecki lockdown nazywany już "longdownem", czyli długotrwałą blokadą

Mimo lekkiej poprawy sytuacji epidemicznej - liczba nowych infekcji spada - rząd federalny i rządy krajów związkowych zdecydowały we wtorek, po blisko ośmiogodzinnej dyskusji, o przedłużeniu lockdownu w Niemczech. Niemiecka prasa termin "lockdown" zamienia w środę na "longdown", mając na myśli długotrwałą blokadę kraju (od ang. słowa long - długi).
20.01.2021

Przedłużony w Niemczech lockdown to zwiastun kolejnych komplikacji gospodarczych

Niemcy przedłużają lockdown do 31 stycznia i wprowadzają kolejne restrykcje. Dla Pomorza Zachodniego i całej polskiej gospodarki to bardzo zła wiadomość zwiastująca, że spodziewane szybkie pożegnanie się z pandemią koronawirusa nie jest możliwe.
06.01.2021

Bezpieczny i indywidualny transport dla branży morskiej

Berlin Transfer 24 to kameralna firma ze Szczecina zajmująca się szeroko rozumianym przewozem osób, w tym Vip Transport i Martime Service.
01.01.2021

Niesamowity boom w kontenerach! Czy bańka pęknie? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 49-51)

Pierwsza połowa grudnia to coraz bardziej rozpędzająca się podaż ładunków skonteneryzowanych. W tle tej sytuacji miał miejsce początek kolejnej fali światowej pandemii koronawirusa i towarzyszące temu zapowiedzi lockdown’ów w Europie oraz mgliste prognozy gospodarcze na kolejne miesiące.
21.12.2020

Finał akcji Rok Prasy Morskiej. Pobierz wyjątkową książkę

Wydaniem książki „Morze na łamach – Prasa morska i żeglarska II Rzeczypospolitej wobec polityki morskiej państwa 1918-1939” kończy się wielomiesięczna akcja Rok Prasy Morskiej 1919-2019. W tym czasie 14 portali internetowych publikowało materiały poświęcone wybranym czasopismom morskim i żeglarskim wydanych w XX-leciu międzywojennym. Podsumowaniem kilkunastomiesięcznych działań jest publikacja w Internecie książki będącej podsumowaniem tej akcji.
01.12.2020

Nasila się konflikt handlowy między Chinami a Australią

Władze ChRL wstrzymały import drewna ze stanu Queensland i dostawy jęczmienia od kolejnego eksportera w Australii. W obliczu eskalacji konfliktu handlowego importerzy w ChRL obawiają się dalszych ograniczeń – podała dziś hongkońska prasa.
02.11.2020

„Jeśli wygramy, utrzymamy presję na Nord Stream 2” - wywiad z doradcą Donalda Trumpa

W przypadku wygranej Donald Trump utrzyma presję na Nord Stream 2 – deklaruje w rozmowie z PAP starszy doradca kampanijny prezydenta Corey Lewandowski. I podkreśla, że w jego obecności prezydent nigdy nie rozważał wycofania USA z NATO.
31.10.2020

Pół wieku temu zaczął się „Rejs” statku „Feliks Dzierżyński”, wcześniej nazwanego „Polską”

19 października mija 50 lat od premiery filmu „Rejs”, który Marek Piwowski wyreżyserował na podstawie scenariusza, napisanego wspólnie z Januszem Głowackim. Film powstał na pokładzie statku „Feliks Dzierżyński”, który wcześniej nazywał się „Polska”.
19.10.2020

Będzie długi spór sądowy ws. grzywny dla Gazpromu?

Po nałożeniu przez polski UOKiK grzywny na spółki uczestniczące w budowie Nord Stream 2, koncern Gazprom będzie odwoływać się do sądu, a postępowanie zajmie kilka lat - ocenia w czwartek prasa w Rosji. Jej zdaniem, Gazprom może wkrótce wznowić budowę gazociągu.
08.10.2020

Prom z ok. 280 osobami na pokładzie osiadł na mieliźnie; trwa ewakuacja (wideo)

W rejonie Wysp Alandzkich prom pasażerski płynący z Turku do Sztokholmu w niedzielę w południe osiadł na mieliźnie. Kapitan zdecydował o ewakuacji pasażerów. Sytuacja jest "stabilna", a osobom na pokładzie nie zagraża niebezpieczeństwo. - przekazała straż przybrzeżna.
20.09.2020

Prasa francuska o sporze między Francją i W. Brytanią o imigrantów

Po okresie, gdy media we Francji opisywały współpracę służb francuskich i brytyjskich ws. imigrantów, którzy z Francji próbują się przedostać do W. Brytanii, jako wzorcową, obecnie ton komentarzy zmienił się, a media uwypuklają spory między Paryżem i Londynem.
20.09.2020

Fracht FWO Polska rozwija Dział Spedycji Morskiej i rekrutuje spedytorów

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, konsekwentnie wzmacnia pozycję na rynku TSL i stawia na dynamiczny rozwój usług z zakresu spedycji morskiej. W kwietniu tego roku Fracht uruchomił nowy oddział w Szczecinie, wzmacniając tym swoją działalność w obszarze transportu kontenerowego. Teraz firma zwiększa zatrudnienie i rozbudowuje Dział Spedycji Morskiej w Warszawie oraz Szczecinie.
26.08.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia a w nim m.in.: o polskim wkładzie w budowę nowego promu dla grupy Tallink

W cotygodniowym przeglądzie, portal PromySKAT w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o transporcie przygotowanych w Polsce elementów konstrukcyjnych pod budowę nowego promu dla Tallink oraz o dodatkowym połączeniu ro-ro w ofercie Stena Line.
11.08.2020

Fracht FWO utrzymuje wysoką dynamikę realizacji dostaw project cargo

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, utrzymuje wysoką dynamikę realizacji dostaw z zakresu project cargo. Firma zrealizowała właśnie kolejny tego typu transport w tym roku. Były to dwa transformatory o łącznej wadze 294 ton. Miejscem ich przeznaczenia była stacja energetyczna w New Jersey w USA, dokąd urządzenia zostały dowiezione przy wykorzystaniu transportu śródlądowego, morskiego, kolejowego i drogowego.
31.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Na pokładzie statku Maerska znaleziono kontener z kokainą i... dwoma mężczyznami

Ponad 100 kg kokainy i dwóch pilnujących jej mężczyzn znaleziono w kontenerze na pokładzie statku Maerska w Manzanillo, w Meksyku. Jednostka przybyła z Buenaventura w Kolumbii. Następnym portem zawinięcia miała być Japonia. Śledczy zadają sobie teraz pytanie czy narkotyki i ukryci "stróże" są powiązani z Krajem Kwitnącej Wiśni.
08.07.2020

Rosyjska prasa: wojska amerykańskie znajdą się bliżej Rosji

Wojska amerykańskie przerzucane są bliżej granic Rosji - podkreśla w piątek rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta", komentując spotkanie prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Zdaniem "Niezawisimej Gaziety" zagrożenie dla Rosji się zwiększa.
26.06.2020

Fracht FWO Polska dynamicznie rozwija transport morski

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia teraz na dynamiczny rozwój transportu morskiego kontenerów. Na początku kwietnia firma uruchomiła nowy oddział w Szczecinie, który organizuje transporty morskie dla różnych grup ładunków. Jednym z nich była dostawa z Polski do Arabii Saudyjskiej kilkudziesięciu kontenerów na zlecenie czołowego polskiego eksportera mebli. Ze względu na krótki „transit time” i konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych, wymagało to precyzyjnego zaplanowania w czasie i synchro
22.06.2020

Dzień na plaży we Włoszech kosztuje w roku pandemii więcej nawet o 30%

Nawet o 30 procent wzrósł w tym roku we Włoszech koszt dziennego pobytu nad morzem- informuje organizacja obrony praw konsumentów. To rezultat wprowadzenia na plażach środków ochrony w związku z pandemią, w tym dystansu społecznego i poniesionych wydatków.
22.06.2020

Więcej zasobów ropy i gazu do nabycia w związku z Covid-19

Rystad Energy szacuje, że koncerny naftowe i gazowe dysponują obecnie aktywami na sprzedaż z wydobywalnymi rezerwami na ponad 5 miliardów baryłek płynów i 7,5 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy (boe) gazu ziemnego.
03.06.2020

InterManager uruchamia Ligę Mistrzów Morskich

InterManager, międzynarodowe stowarzyszenie handlowe dla sektora zarządzania statkami i załogą, uruchomiło „Ligę Mistrzów Morskich” w celu uznania wysiłków repatriacyjnych przemysłu morskiego podczas COVID-19.
22.05.2020

Niemiecki sąd anulował zakaz podróży na plaże; politycy apelują: zostańcie w domach

Politycy koalicji rządzącej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zaapelowali do mieszkańców landu, aby nie udawali się w czasie Świąt Wielkanocnych nad Bałtyk. Wszystko dlatego, że sąd wcześniej anulował landowy zakaz podróży na plaże i wyspy Bałtyku. Zakaz wprowadzono ze względu na epidemię.
10.04.2020

Rosyjska prasa: Gazprom zapewne zapłaci PGNiG po decyzji arbitrażu

"Niezawisimaja Gazieta" komentując decyzję sądu arbitrażowego w Sztokholmie w sporze między Gazpromem a PGNiG prognozuje, że rosyjski koncern zapłaci żądane sumy, tak jak było to w sporze z Ukrainą, ale Polska nie wycofa w zamian sprzeciwu wobec Nord Stream 2.
01.04.2020

Japonia: Okręty wojenne będą ochraniały japońskie tankowce

Rząd Japonii zadecydował, że okręty marynarki wojennej będą ochraniały japońskie tankowce i statki handlowe w Zatoce Omańskiej.
03.02.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za przedłużenie Tureckiego Potoku

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za budowę lądowego przedłużenia gazociągu Turecki Potok, poinformował we wtorek portal Euroactiv, powołując się na źródła amerykańskie.
01.01.2020

Rosja: Nord Stream 2 zostanie uruchomiony do końca 2020 roku

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak zapowiedział w piątek, że gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie zostanie uruchomiony do końca 2020 roku. Potwierdził zarazem, że do dokończenia budowy tej magistrali Rosja wykorzysta własny statek.
27.12.2019

Chińskie media: Po 70 latach NATO jest podzielone i zdezorientowane

Prasa komunistycznych Chin ocenia w środę przy okazji 70-lecia utworzenia NATO, że Sojusz jest obecnie podzielony, zdezorientowany i poszukuje dla siebie racji bytu po zakończeniu zimnej wojny, zaś USA chcą go wykorzystać do powstrzymania wzrostu ChRL.
04.12.2019

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

Zełenski rozmawiał z Putinem o okrętach i gazie

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił "konieczność zwrotu wyposażenia oddanych przez Rosję ukraińskich okrętów" - podały służby prasowe Zełenskiego. Według Kremla głównym tematem rozmowy był tranzyt gazu.
26.11.2019

Przemyt 138 węży we włoskim porcie w Ankonie

138 pytonów znalezionych w ciężarówce z Grecji skonfiskowali celnicy i funkcjonariusze Gwardii Finansowej w porcie w Ankonie na północy Włoch. Węże transportowano nielegalnie na targi gadów w Weronie.
12.10.2019

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie brexitu

Niemal wszystkie brytyjskie gazety relacjonują w czwartek na pierwszych stronach propozycję przełamania impasu w sprawie brexitu, którą dzień wcześniej premier Boris Johnson przedstawił Unii Europejskiej. Oceny planu Johnsona są zróżnicowane.
03.10.2019

Węgierska prasa o porozumieniu w sprawie relokacji migrantów: zdradzili Europę

"Zdradzili Europę" – tak skomentował we wtorek na pierwszej stronie porozumienie pięciu państw w sprawie redystrybucji migrantów w krajach Unii Europejskiej prorządowy dziennik węgierski "Magyar Hirlap".
24.09.2019

Prasa w USA: Po ataku na rafinerie widać, że Trump sam zapędził się w narożnik

Atak na saudyjskie rafinerie to prowokacja wobec USA i eskalacja konfliktu w Zatoce Perskiej; w tym trudnym momencie widać, że Donald Trump przez własną politykę ma mało opcji wywierania nacisku, niewielu sojuszników i niską wiarygodność - ocenia prasa w USA.
17.09.2019

Gazprom nie zmniejszył wolumenu gazu w OPAL-u; KE analizuje orzeczenie

Dzień po wyroku Sądu UE, który unieważnił decyzję umożliwiającą Gazpromowi większe wykorzystanie gazociągu OPAL, przepływy surowca przez rurociąg nie spadły. Wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz poinformował, że KE analizuje orzeczenie.
11.09.2019

Rosja: decyzja Sądu UE wpłynie na rozmowy z Ukrainą i na Nord Steam 2

Decyzja Sądu UE, która ogranicza dostęp rosyjskiego Gazpromu do gazociągu OPAL, pogarsza sytuację koncernu na rozmowach o tranzycie gazu przez Ukrainę i może mieć wpływ na wykorzystanie Nord Stream 2 - ocenia w środę prasa w Rosji.
11.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

Zakaz budowy zamków z piasku na plażach koło Wenecji

Zakaz budowy zamków z piasku nad brzegiem morza wprowadziły władze miejscowości Cavallino koło Wenecji. Gdy decyzja wywołała protesty i zdumienie, zapewniono, że przepisy te będą stosowane ze „zdrowym rozsądkiem”.
30.08.2019

Prasa: Rosja odpowie na amerykańskie testy rakietowe pociskami Kalibr

Rosyjscy wojskowi są gotowi do symetrycznej odpowiedzi na próby pocisków, przeprowadzone przez Stany Zjednoczone - pisze w poniedziałek dziennik "Wiedomosti"; cytowany przez gazetę ekspert uważa, że Rosja wykorzysta w tym celu pociski manewrujące Kalibr.
26.08.2019

Duńscy politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami.
16.08.2019

Niemcy/„Sueddeutsche Zeitung”: Kryzys irański ujawnia słabość Europy

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.
31.07.2019

Zarobki polskich załóg na zagranicznych promach tematem dyskusji w brytyjskim parlamencie

Wynagrodzenia zagranicznych, w tym polskich, pracowników zatrudnianych przez P&O Ferries stały się elementem parlamentarnej debaty, jaka toczyła się w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii. Ten kontrowersyjny temat odbił się szerokim echem w brytyjskich mediach.
22.07.2019

Grecja: Rząd przyspieszy procedury migracyjne i wznowi deportacje do Turcji

Nowy konserwatywny rząd Grecji zapowiedział w poniedziałek, że zamierza przyspieszyć rozpatrywanie składanych przez migrantów wniosków azylowych, a także wznowi deportacje migrantów do Turcji i wzmocni kontrolę swych morskich granic z Turcją.
16.07.2019

Transporty project cargo do Japonii – Fracht FWO dostarczył 48-tonową prasę i 40-metrowe skrzydła do elektrowni wiatrowej

Daleki Wschód jest dziś jednym z najważniejszych kierunków rozwoju polskich przedsiębiorstw. Jest również jednym z kluczowych rynków, obok Ameryki Południowej i Północnej, w obsłudze których specjalizuje się Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu. To jedna z niewielu firm logistycznych w Polsce o tak dużym doświadczeniu w transporcie maszyn i urządzeń do krajów wschodnioazjatyckich. Właśnie pochwaliła się kolejną dostawą – 48-tonowej prasy i 40-metrowych skrzydeł elektrowni wiatrowych do Japonii.
10.07.2019

Włochy: Okręty wojskowe mają blokować porty przed statkami NGO z migrantami

Na straży włoskich portów powinny stać okręty wojskowe, których zadaniem ma być zatrzymanie jednostek organizacji pozarządowych z migrantami - to uzgodnienia komitetu ds. porządku i bezpieczeństwa przy MSW w Rzymie. Pisze o nich prasa we wtorek.
09.07.2019

Chińskie media po spotkaniu Xi-Trump: Do porozumienia jeszcze długa droga

Przed Chinami i USA jest jeszcze długa droga do porozumienia w sprawie sporu handlowego – ocenia w niedzielę chińska prasa w kontekście wznowienia dwustronnych rozmów, uzgodnionego w sobotę przez przywódców obu krajów w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace.
30.06.2019

Chiński resort obrony: Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską

Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską – potwierdziło w czwartek ministerstwo obrony ChRL. Wcześniej o przepłynięciu 18 czerwca dwóch kanadyjskich jednostek informowała kanadyjska i amerykańska prasa.
28.06.2019

Rosyjska prasa: reakcja Moskwy na wyrok ITLOS zmniejsza szansę spadku napięć ws. Krymu

Ostra reakcja Moskwy na orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS), który zażądał od Rosji uwolnienia 24 marynarzy Ukrainy, zmniejsza możliwości stopniowego osłabienia napięć wokół Krymu – oceniają w poniedziałek „Wiedomosti”.
27.05.2019

Prasa: Rosja może stracić znaczną część rynku z powodu brudnej ropy

Zanieczyszczony rurociąg Przyjaźń może sprawić, że Rosja straci swój udział w europejskim rynku ropy naftowej - pisze w czwartek "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik zaznacza, że na ten dzień zaplanowano rosyjsko-polskie rozmowy o oczyszczeniu rurociągu.
23.05.2019

Włoska prasa: będą kary za łamanie przepisów podczas ratowania migrantów

Kary do 5,5 tysiąca euro od każdego migranta za nieprzestrzeganie rozkazów podczas akcji ratunkowej na morzu przewiduje projekt nowego dekretu MSW Włoch – pisze w sobotę włoska prasa. Resort chce mieć pełnię kompetencji, by zatrzymać statek z uratowanymi migrantami.
11.05.2019

Eksperci łączą nowe rakiety testowane przez Koreę Płn. z Rosją

Nowe pociski testowane przez Koreę Płn. w ciągu ostatniego tygodnia przypominają rosyjskie rakiety Iskander, które były wykorzystywane w Syrii i na szeroką skalę kopiowane przez inne państwa – ocenia w piątek agencja AP, powołując się na ekspertów.
11.05.2019

USA powracają do starego sporu o suwerenność Kanady w Arktyce

Stany Zjednoczone wykorzystują skutki ocieplenia klimatu i powracają do liczącego sobie ponad 30 lat sporu o kanadyjską suwerenność w Arktyce - uważa kanadyjska prasa. Chodzi o przejście Północno-Zachodnie w Arktyce.
09.05.2019

Niemieckie media o odwołaniu wizyty przez Pompeo: To oznaka lekceważenia

Niemiecka prasa poświęca w środę sporo miejsca komentarzom na temat odwołania w ostatniej chwili wizyty w Berlinie przez amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo. To oznaka lekceważenia Niemiec - dochodzi do wniosku część publicystów.
08.05.2019

Chiny budują swój trzeci, największy lotniskowiec

ChRL buduje swój trzeci lotniskowiec, znacznie większy od poprzednich; w ostatnich miesiącach prace przyspieszyły – podała we wtorek agencja Reutera, cytując ekspertów analizujących zdjęcia satelitarne. Pekin nie potwierdził oficjalnie, że pracuje nad okrętem.
07.05.2019

Chiny: Kolejna runda negocjacji handlowych z USA pod znakiem zapytania

Po groźbach prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczących podniesienia karnych ceł na chińskie towary pod znakiem zapytania stanęła kolejna runda dwustronnych negocjacji handlowych, która miała się odbyć w tym tygodniu w Waszyngtonie – podaje w poniedziałek prasa w ChRL.
06.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Port Gdańsk odwiedził najstarszy statek pasażerski na świecie

Najstarszy statek pasażerski na świecie w Gdańsku. Astoria, bo o niej mowa, zacumowała w poniedziałek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Wycieczkowiec nazywany jest „statkiem śmierci”.
30.04.2019

Pierwszy na świecie niewidomy żeglarz przepłynął Pacyfik

Japończyk Mitsuhiro Iwamoto został w sobotę pierwszym niewidomym, który przepłynął Ocean Spokojny na pokładzie łodzi żaglowej bez zawijania do portów - poinformowała japońska prasa.
20.04.2019

Włoska prasa: narasta proceder przemytu imigrantów na pokładzie jachtów

We Włoszech narasta zjawisko przemytu nielegalnych imigrantów na wybrzeża tego kraju na pokładzie jachtów - podaje tygodnik "L'Espresso" w niedzielnym wydaniu. Jak twierdzi, procederem tym zajmują się gangi przemytników rosyjskich, ukraińskich i gruzińskich.
14.04.2019

Morawiecki: Premier Chin obiecał działania na rzecz zrównoważonego handlu

Premier Chin Li Keqiang w rozmowie ze mną obiecał podjęcie działań zmierzających do bardziej zrównoważonych zasadach we wzajemnym handlu - powiedział dziennikarzom w samolocie, w drodze z Dubrownika do Warszawy, premier Mateusz Morawiecki.
12.04.2019

50 lat temu wyruszył z Gdyni w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory

11 kwietnia 1969 r., z Gdyni wypłynął w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory, następca Batorego; pływającego ogniwa między Macierzą a diasporą. Legenda statków wciąż żyje - powiedział PAP antykwariusz Juliusz Kłosiński. Tydzień temu wystawiono w internecie szalupę ze "Stefka" za 70 tys. zł.
11.04.2019

Niemcy: Media podzielone w sprawie zwiększenia wydatków na obronę

Niemiecka prasa jest podzielona w sprawie żądań władz USA zwiększenia wydatków na cele wojskowe. Część publicystów uważa, że są dużo pilniejsze potrzeby, jak choćby ochrona klimatu. Inni jednak nazywają niewypełnianie sojuszniczych zobowiązań "pasożytnictwem".
05.04.2019

W pobliżu śmigłowca greckiego premiera przeleciały tureckie myśliwce

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział w poniedziałek, że tureckie myśliwce przeleciały blisko śmigłowca, którym udawał się na grecką wyspę Agatonisi położoną w pobliżu wybrzeża Turcji na obchody rocznicy powstania z 1821 r. przeciwko imperium osmańskiemu.
26.03.2019

Greccy armatorzy zgodzili się płacić 75 mln euro rocznie rządowi

Greccy armatorzy będą płacić minimum 75 mln euro rocznie do budżetu rządowego – poinformowało biuro greckiego premiera, Alexisa Tsiprasa. Suma ta odpowiada 10-procentowej prowizji od dywidend.
28.02.2019

Rosyjska prasa: strategia Gazpromu bez zmian po dymisjach wiceprezesów

Rosyjska prasa, komentując we wtorek dymisje dwóch wiceprezesów Gazpromu, prognozuje, że strategia koncernu, w tym na arenie międzynarodowej, nie zmieni się. Dziennik "Kommiersant" jako nietypowy ocenia fakt, że nie ogłoszono nazwisk następców.
26.02.2019

Włochy: Zakaz plastikowych konfetti podczas karnawału w Wenecji

Tuż przed kulminacją imprez tegorocznego karnawału władze Wenecji wprowadziły zakaz używania plastikowych konfetti w granicach całego miasta. Celem tej decyzji jest chęć niedopuszczenia do zasypania uliczek, placów i kanałów groźnym dla środowiska plastikiem.
23.02.2019

Włochy/Raport: Chemicznie odświeżane stare ryby to tylko niektóre oszustwa w produkcji żywności

Mozzarella wybielana sodą, chemicznie odświeżane stare ryby, mięso z nielegalnego uboju i chleb z pieców opalanych przez toksyczne drewno- takie oszustwa przy produkcji żywności we Włoszech wymieniono w raporcie związku rolników. Przytacza go prasa w piątek.
15.02.2019

Rosyjska prasa z optymizmem o kompromisie w sprawie dyrektywy o Nord Stream 2

Osiągnięcie przez Niemcy i Francję porozumienia w sprawie dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2 zwiększa szanse na sukces projektu - ocenia w poniedziałek prasa w Rosji. "Rosyjski rurociąg ominął dyrektywę gazową" - pisze dziennik gospodarczy "RBK".
11.02.2019

Prasa: Po wyjściu z INF Rosja wróci do pocisków SS-20

Po wstrzymaniu przez Rosję udziału w układzie o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu (INF) Moskwa może powrócić do projektu zlikwidowanych niegdyś pocisków Pionier (oznaczenie zachodnie SS-20) - ocenia w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta".
04.02.2019

CLdN anulowało kontrakt na dostawę nowego statku

Firma CLdN zdecydowała się na anulowanie zamówienia na jeden z dwóch nowych promów, które zostały przez nią zamówione w marcu 2016 r. To może oznaczać jeszcze większe kłopoty dla borykającej się już trudnościami stoczni Uljanik.
29.01.2019

Tysiące odwołanych rezerwacji promowych przez kanał La Manche. Pierwsze poważne konsekwencje brexitu

Coraz więcej osób nerwowo spogląda na datę, która oznacza dzień wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit bez porozumienia – a tego ostatniego wciąż nie udało się osiągnąć - może oznaczać paraliż komunikacyjny, który dotknie też przeprawy promowe. W tym kontekście sytuacja z dnia na dzień rysuje się coraz bardziej dramatycznie.
24.01.2019

Rosja/Prasa: Okręt rakietowy Karakurt przyjęty do służby we Flocie Bałtyckiej (wideo)

Flota Bałtycka w obwodzie kaliningradzkim przyjęła do służby mały okręt rakietowy Mytiszczy projektu 22800 Karakurt - podał w piątek dziennik "Izwiestija". Okręt będzie stacjonował w bazie marynarki wojennej w Bałtyjsku. Dowódcą Mytiszczy jest Adil Azimow.
18.01.2019

USA/Trump: Rozpoczęliśmy już rozmowy handlowe z Chinami

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek, że jego administracja rozpoczęła już rozmowy handlowe z Chinami. Jeśli się nie przedłużą, to powinny się skończyć w 90 dni od uzgodnionego w sobotę rozejmu w wojnie celnej między tymi państwami - dodał.
05.12.2018

Chiny i USA pracują nad usunięciem dodatkowych ceł

Po spotkaniu w Argentynie przywódcy Chin i USA polecili urzędnikom, by dążyli do usunięcia wszystkich taryf celnych, nałożonych w ramach toczonego przez te kraje sporu handlowego – przekazał w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.
03.12.2018

Chiny/Ministerstwo środowiska: Próby ukrycia zanieczyszczeń są głupie

Podejmowane przez firmy i lokalne władze w Chinach próby ukrycia faktycznej skali zanieczyszczenia środowiska są „ekstremalnie głupie” i nie będą skuteczne – przestrzegł w piątek rzecznik chińskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska Liu Youbin.
01.12.2018

Niemiecka prasa: Zachód musi jednoznacznie poprzeć Ukrainę w sporze z Rosją

Po ostatniej konfrontacji Ukrainy i Rosji Zachód musi jednoznacznie poprzeć Kijów, nie tylko poprzez nowe sankcje, ale też - w przypadku Niemiec - przez rezygnację z kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - sugeruje w środę niemiecka prasa.
28.11.2018

Abe: Współpraca Japonii i Rosji obejmuje ponad 150 projektów

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że w ramach ośmiopunktowego planu zacieśniania współpracy Japonia i Rosja opracowały około 150 wspólnych projektów w różnych sferach i około 60 z nich jest w fazie aktywnej realizacji.
22.11.2018

Jemen: Arabia Saudyjska nakazuje wstrzymanie ofensywy na Al-Hudajdę

Dowodząca międzynarodowymi siłami koalicyjnymi w Jemenie Arabia Saudyjska nakazała w czwartek wstrzymanie ofensywy na portowe miasto Al-Hudajdę - poinformowały agencje. To efekt nacisku ONZ, która apeluje o zawieszenie broni.
16.11.2018

Niemcy/Prasa o konsultacjach międzyrządowych w Warszawie: Widać rysy

Piątkowe konsultacje rządów Niemiec i Polski ukazały liczne rysy na relacjach tych krajów i obnażyły pewne różnice poglądów, mimo podejmowanych przez obie strony wysiłków, by skupiać się na pozytywach - ocenia niemiecka prasa w sobotę.
03.11.2018

Finlandia: Międzynarodowe ćwiczenia morskie Northern Coast 18

U południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii rozpoczęły się w czwartek dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia sił morskich Northern Coasts 18. Połączone są z trwającymi równolegle dużymi manewrami NATO - Trident Juncture 18. "To mocny przekaz dla Rosji” - oceniła fińska prasa.
26.10.2018

Chiny/Ekspert: Zbrojenia rakietowe Chin niepokoją USA

Waszyngton jest zaniepokojony chińskimi zbrojeniami rakietowymi, a trudności z podpisaniem traktatu rozbrojeniowego z Pekinem były jednym z powodów wycofania się USA z umowy INF z Rosją – ocenił w środę w rozmowie z PAP hongkoński ekspert Ma Dongsheng.
24.10.2018

Węgry: Prasa o spotkaniu Duda-Trump: Warszawa ubiegła Budapeszt

„Warszawa ubiegła Budapeszt” – pisze w środę węgierski lewicowy dziennik „Nepszava” o wtorkowym spotkaniu prezydentów Polski i USA, Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, w Waszyngtonie.
19.09.2018

Rosyjska prasa: manewry Wostok-2018 demonstrowały gotowość do wojny

Ćwiczenia wojskowe Wostok-2018 (Wschód-2018), przeprowadzone w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, miały pokazać Zachodowi, że Rosja jest gotowa do wielkiej wojny i że możliwy jest jej sojusz militarny z Chinami - ocenia niezależna "Nowaja Gazieta".
17.09.2018

Węgry: władze planują zakazać plastikowych torebek

Na Węgrzech planowane jest wprowadzenie od 2021 roku zakazu używania plastikowych torebek – poinformowała w poniedziałek prasa węgierska. Wcześniej mają wejść w życie przepisy zmniejszające ich liczbę.
17.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W kolejnych dniach możliwy spadek EUR/PLN, na rynku długu konsolidacja

Eurozłoty może w kolejnych dniach spaść poniżej 4,30, a na rynku długu możliwa jest konsolidacja lub lekkie umocnienie papierów - oceniają ekonomiści.
14.09.2018

Prezydent: W 1989 r. nastąpiła bezkrwawa rewolucja, ale płacimy za to cenę

W 1989 r. nastąpiła w Polsce bezkrwawa rewolucja; płacimy jednak za to cenę, którą są choroby drążące nasze państwo; w SN wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2018

Niemiecka prasa: problem Iranu wymaga współpracy USA i Europy

Spór między USA a Europą ws. wypowiedzianej przez Waszyngton umowy atomowej z Teheranem jak żaden inny wywołuje podziały we wzajemnych relacjach, jeśli jednak obie strony chcą rozwiązać problem Iranu, muszą być gotowe do współpracy - ocenia prasa w Niemczech.
07.08.2018

Atak rekina w Egipcie. Morze wyrzuciło fragment ciała

Jak poinformował portal egyptianstreets.com, 41-letni turysta z Czech został zaatakowany przez rekina u wybrzeży kurortu Marsa Alam. Mężczyzna przebywał na wakacjach wraz z żoną i dziećmi. Informację potwierdziło już czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
05.08.2018

Zainteresowanie kryptowalutami wśród Polaków rośnie. Kupuje je już prawie co dziesiąty z nas

Połowa Polaków wie, czym są kryptowaluty, a 16,5% tej grupy nawet je kupuje, zwykle bitcoina (85%), ethereum (40%) i ripple (35%). Najczęściej kryptowaluty nabywamy w celach inwestycyjnych (62%), do płacenia w internecie (56%) i do mikropłatności (43,5%). Co jeszcze wynika z badania „Co Polacy sądzą o kryptowalutach”?
30.07.2018

Rosyjska prasa: rozmowy z Ukrainą o tranzycie gazu bez rezultatu

Pierwsza runda rozmów między Rosją i Ukrainą na temat tranzytu gazu po 2019 roku, która odbyła się we wtorek w Berlinie przy pośrednictwie Komisji Europejskiej i Niemiec, nie przyniosła rezultatów - ocenia w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti".
18.07.2018

Węgierska prasa o szczycie Trump-Putin: symboliczne

O symbolicznym spotkaniu pisze we wtorek prasa węgierska po rozmowach prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach, podkreślając, że nie ma zagrożenia, iż Trump „wymieni” UE na Rosję.
17.07.2018

W.Brytania: May i Trump chwalą relacje i zapowiadają umowę handlową

Brytyjska premier Theresa May i prezydent USA Donald Trump zapewnili w piątek, że pomiędzy ich państwami istnieją doskonałe relacje, oraz zapowiedzieli wypracowanie porozumienia handlowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
14.07.2018

Prasa: Krytyka Niemiec to bezprecedensowy atak Trumpa na sojusznika w NATO

Agresywne wypowiedzi Donalda Trumpa pod adresem Niemiec przed szczytem NATO to nie tylko bezprecedensowy atak przywódcy USA na kraj sojuszniczy, ale też unieważnienie roli szczytu jako pokazu jedności i siły NATO - ocenia w czwartek niemiecka prasa.
12.07.2018

Węgry: Znaczne wzmocnienie kursu forinta wobec euro

Kurs węgierskiego forinta znacznie się wzmocnił po rekordowych spadkach z ostatnich dni – poinformowała w piątek prasa węgierska, upatrując przyczyn m.in. w szansie na bardziej restrykcyjną politykę monetarną.
06.07.2018

Chiny: Rząd zmniejsza restrykcje dla zagranicznych inwestorów

Chiński rząd zdecydował o zmniejszeniu liczby sektorów, w których ograniczane są zagraniczne inwestycje – przekazały w piątek chińskie media. Jest to kolejny krok w stronę otwierania gospodarki ChRL w obliczu narastających sporów handlowych z USA.
29.06.2018

Rosyjska prasa: umowy o LNG z USA pomogą Polsce w rozmowach z Gazpromem

Podpisane przez PGNiG umowy ws. dostaw gazu skroplonego (LNG) z USA wzmacniają pozycję strony polskiej w negocjacjach z Gazpromem; rosyjski koncern będzie musiał iść na ustępstwa, by utrzymać część swego rynku - oceniają w czwartek rosyjskie dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant".
28.06.2018

Włochy/ Sądy: na brzeg morza wolno dojść także przez płatną plażę

Na brzeg morza we Włoszech można dojść przez każdą plażę, także płatną - podkreśla prasa na progu sezonu turystycznego. Eksperci przywołują niedawne wyroki sądów, które uznały prawo do korzystania z plaży za dobro zagwarantowane przez konstytucję.
08.06.2018

Rosja/Prasa: porozumienie z Turcją ws. lądowego odcinka Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom porozumiał się z Turcją w sprawie budowy lądowej części planowanego gazociągu Turecki Potok, która ma biec do granicy Turcji z jednym z krajów Unii Europejskiej - podają w poniedziałek dzienniki "Kommiersant" i "Wiedomosti".
28.05.2018

Na wyspie Luzon zaczęły się doroczne amerykańsko-filipińskie manewry wojskowe

W bazie Camp Aguinaldo w mieście Quezon na największej filipińskiej wyspie Luzon rozpoczęły się w poniedziałek doroczne wspólne manewry wojsk USA i Filipin pod kryptonimem Balikatan. W tym roku biorą w nich udział również żołnierze z Australii i Japonii.
07.05.2018

Grecja: Rząd dementuje informacje ws. dzierżawy francuskich fregat

Grecki rząd zdementował we wtorek informacje, jakoby porozumiał się z Francją w sprawie dzierżawy dwóch fregat ma pięć lat, które miały latem zostać włączone do greckiej floty. W piątek pojawiały się sprzeczne doniesienia na ten temat.
24.04.2018

Niemcy/Prasa: Resort obrony zamierza zamówić broń za kilkaset milionów euro

Borykająca się z niedostatkami materiałowymi Bundeswehra ma otrzymać nowe uzbrojenie wartości kilkuset milionów euro - poinformowały w poniedziałek niemieckie dzienniki "Handelsblatt" i "Bild".
23.04.2018

Grecja: Francja wydzierżawi nam dwie fregaty

Grecja wydzierżawi od Francji dwie fregaty na pięć lat, by wzmocnić swe zdolności odstraszające w związku ze wzrostem napięcia z Turcją - poinformował w piątek grecki wiceminister obrony Fotis Kuwelis w radiu Skai.
20.04.2018

Trwają manewry sił zbrojnych ChRL w Cieśninie Tajwańskiej

Siły zbrojne ChRL prowadzą w środę manewry z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej oddzielającej Chiny kontynentalne od Tajwanu. Według Pekinu ćwiczenia są ostrzeżeniem dla separatystów, ale Tajpej ocenia je jako próbę zastraszenia mieszkańców wyspy.
18.04.2018

Włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”. Astoria rozpoczęła sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Astoria już w Gdańsku. Wycieczkowiec, zwany „statkiem śmierci”, w środę zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte i w towarzystwie orkiestry rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku statki pasażerskie zawiną tam łącznie 74 razy.
18.04.2018

Grecja: Strajk marynarzy, promy stoją w portach

Strajk marynarzy sparaliżował w środę komunikację promową w Grecji. Załogi promów protestują przeciwko przedsięwzięciom oszczędnościowym rządu premiera Aleksisa Ciprasa.
18.04.2018

Turcja ostrzega Grecję po zawieszeniu przez Ateny flagi na spornej wyspie

Premier Turcji Binali Yildirim ostrzegł w poniedziałek Grecję, aby powstrzymała się przed "prowokacjami", gdy grecka flaga zawisła na spornej, niezamieszkanej wysepce na Morzu Egejskim w pobliżu tureckiego wybrzeża.
17.04.2018

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rusza już za tydzień W tym roku wycieczkowce będą zawijały tam aż 74 razy. Jako pierwsza przypłynie Astoria zwana „statkiem śmierci”.
11.04.2018

Wiedomosti: Rosja i Ukraina rozpoczęły rozmowy o tranzycie gazu od 2020 roku

Koncerny paliwowe Rosji i Ukrainy, Gazprom i Naftohaz, rozpoczęły rozmowy na temat warunków nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 roku - podał w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła bliskie sprawy.
11.04.2018

Grecki minister wysyła żołnierzy na wyspy na Morzu Egejskim

Grecki minister obrony narodowej Panos Kammenos oznajmił, że 7 tys. żołnierzy zostanie skierowanych na wyspy we wschodniej części Morza Egejskiego i i na tereny przy granicy z Turcją - podaje w czwartek turecki dziennik "Hurriyet".
05.04.2018

Węgry/Prasa po wizycie Dudy: Polska może liczyć na weto Węgier

Słowa prezydenta Węgier Janosa Adera, że Polska może liczyć na weto Węgier w razie niesprawiedliwej procedury Brukseli, wybija w sobotę na pierwszy plan prasa węgierska po jego spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą na Węgrzech.
24.03.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.