• <

Prasa: Rosja odpowie na amerykańskie testy rakietowe pociskami Kalibr

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prasa: Rosja odpowie na amerykańskie testy rakietowe pociskami Kalibr
Prasa: Rosja odpowie na amerykańskie testy rakietowe pociskami Kalibr - GospodarkaMorska.pl

pc

26.08.2019 Źródło: PAP

Rosyjscy wojskowi są gotowi do symetrycznej odpowiedzi na próby pocisków, przeprowadzone przez Stany Zjednoczone - pisze w poniedziałek dziennik "Wiedomosti"; cytowany przez gazetę ekspert uważa, że Rosja wykorzysta w tym celu pociski manewrujące Kalibr.

Inny dziennik, "Niezawisimaja Gazieta", również wymienia Kalibry jako prognozowaną rosyjską odpowiedź na działania USA. Powołując się na ekspertów podaje, że Rosja mogłaby rozmieścić takie pociski w Wenezueli i na Kubie.

"Mowy wyścig zbrojeń będzie radykalnie różnił się od starego" - oceniają "Wiedomosti". Ekspert zbliżony do ministerstwa obrony Rosji powiedział dziennikowi, że reakcja Moskwy na opracowywanie przez USA broni dotąd zabronionej przez układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) będzie się opierać na zasadzie symetryczności. "Odpowiedzią na rozmieszczenie pocisków manewrujących typu Tomahawk stanie się adaptowanie pocisku Kalibr - przeznaczonego do wystrzeliwania z okrętu - do wystrzeliwania z wyrzutni naziemnej" - piszą "Wiedomosti".

Jako kolejną możliwą reakcję Rosji na ewentualne prace w USA nad pociskami średniego zasięgu rozmówca dziennika wymienia pociski RS-26 Rubież. "Byłby to wariant bardziej kosztowny, dlatego że chodzi o adaptację i rozmieszczanie w armii zasadniczo nowego wyrobu, ale nie można pozostawić bez odpowiedzi działań Amerykanów" - oświadczyło źródło "Wiedomosti" w przemyśle obronnym. Testy konstruktorskie RS-26 Rubież przeprowadzono w 2015 roku; testowano także zasięg międzykontynentalny.

Znany rosyjski ekspert w sferze stosunków międzynarodowych Andriej Kortunow zwrócił uwagę, że w odróżnieniu od pocisków amerykańskich rozmieszczonych w Europie, systemy rozmieszczone w Rosji nie zdołają razić celów na terytorium USA, oprócz Alaski. "Nie będzie wyścigu zbrojeń w klasycznym wariancie, jak między USA i ZSRR" - powiedział Kortunow. Jego zdaniem taki wyścig może być "nie ilościowy, a jakościowy", odbywać się w takich sferach jak Kosmos i cyberprzestrzeń i obejmować będzie sztuczną inteligencję i autonomiczne systemy uzbrojenia. Będzie przy tym "nie mniej niebezpieczny" niż "ilościowy" wyścig zbrojeń - uważa Kortunow.

W "Niezawisimej Gaziecie" ekspert wojskowy Władimir Bogatyriew wskazał, że w Kalibry są obecnie wyposażone okręty rosyjskiej marynarki wojennej i że Moskwa porozumiała się z Wenezuelą w sprawie zawijania jej jednostek do wenezuelskich portów. Zawarła także umowę z Nikaraguą o uproszczonym trybie zawijania okrętów rosyjskich do jej portów i nie jest wykluczone, że analogiczny dokument podpisany zostanie z Kubą.

Deputowany Aleksandr Szerin powiedział "NG", że Moskwa powinna porozumieć się z Wenezuelą w sprawie rozmieszczenia w tym państwie pocisków zabronionych wcześniej przez układ INF. "Jeśli tego rodzaju systemy zostaną rozmieszczone w Wenezueli, to USA będą zachowywać się ostrożniej" - oświadczył Szerin. Deputowany jest wiceszefem komisji obrony w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu Rosji.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.