• <
urząd_morski_gdynia_2021

Morawiecki: Premier Chin obiecał działania na rzecz zrównoważonego handlu

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Morawiecki: Premier Chin obiecał działania na rzecz zrównoważonego handlu
Morawiecki: Premier Chin obiecał działania na rzecz zrównoważonego handlu - GospodarkaMorska.pl

pc

12.04.2019 Źródło: PAP

Premier Chin Li Keqiang w rozmowie ze mną obiecał podjęcie działań zmierzających do bardziej zrównoważonych zasadach we wzajemnym handlu - powiedział dziennikarzom w samolocie, w drodze z Dubrownika do Warszawy, premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że rząd chce większego otwarcia rynku chińskiego dla polskich przedsiębiorców, i zapewnił, że Polska jest gotowa na chińskie inwestycje infrastrukturalne, ale na zasadach równoprawnych.

W piątek w Dubrowniku w Chorwacji odbył się VIII szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Do formatu 16+1 dołączyła również Grecja reprezentowana przez premiera tego kraju Aleksisa Ciprasa, rozszerzając format do 17+1. Na marginesie szczytu szef polskiego rządu spotkał się z premierem Li Keqiangiem.

Morawiecki ocenił rozmowę z szefem chińskiego rządu jako bardzo udaną.

"Premier Chin przyznał, że taki stan rzeczy, w którym Polska notuje znaczący deficyt handlowy z Chinami, nie może trwać zbyt długo i rozumie nasze uwagi, nasze zastrzeżenia, nasze podejście do polityki handlowej, reakcja była bardzo konstruktywna – obiecał działania zmierzające do tego, żeby handel odbywał się bardziej na zasadzie zrównoważonej" - powiedział premier.

Morawiecki poinformował, że w rozmowie wspomniał m.in. o polskim sektorze meblarskim, mięsnym, eksporcie polskiego drobiu i wieprzowiny z terenów nieobjętych ASF oraz eksporcie polskich kosmetyków i produktów przemysłowych.

"Zobaczymy oczywiście, czy w ślad za tą rozmową pójdą też konkretne zmiany w regulacjach chińskich" – zauważył premier.

Podkreślił, że Chiny są państwem otwartym na towary i usługi z innych krajów, ale mają system certyfikatów, dodatkowych zgód zarówno władz lokalnych, jak i centralnych, które – jak zastrzegł – utrudniają wejście polskich przedsiębiorców na rynek chiński. Zaznaczył przy tym, że rozmawiał z polskimi przedsiębiorcami eksportującymi swoje towary do Chin, którzy informowali go o dodatkowych utrudnieniach w eksporcie.

Premier ocenił sam szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin za udany. "To jest format właściwy, bo kraje Europy Środkowej mają swoją historię, swoje problemy i swoją wspólną charakterystykę podejścia do polityki gospodarczej, inwestycyjnej czy handlowej i na takiej zasadzie nasze państwa negocjują z Chinami z jednej strony inwestycje infrastrukturalne, a z drugiej strony politykę handlową" – mówił Morawiecki.

Szef rządu akcentował również rolę turystyki chińskiej, która – jak mówił – jest bardzo ważnym sektorem dla polskiego rynku.

"Cieszę się, że mogłem też podkreślić, że nasza polityka handlowa jako część polityki europejskiej związanej z UE jest bardzo ważnym filarem współpracy między Polską a Chinami" – powiedział.

"Po tych kilku godzinach spędzonych na południu Europy, w Dubrowniku, w Chorwacji, jestem jeszcze bardziej przekonany, że warto kontynuować tę rozmowę, że nasi partnerzy chińscy potrzebują usłyszeć od czasu do czasu, jakie są nasze problemy, przez jaki pryzmat my patrzymy na handel z Chinami i chcemy dla naszych przedsiębiorców coraz bardziej otwierać rynek chiński, bo to jest potęga gospodarcza, potęga technologiczna i nie ulega wątpliwości, że jednocześnie też szansa dla polskich przedsiębiorców" - dodał Morawiecki.

Premier pytany o rozmowy dotyczące ewentualnych chińskich inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, odpowiedział, że Polska jest zainteresowana przyciąganiem chińskich inwestorów, ale – jak dodał – polskie doświadczenia nie są zbyt pozytywne w tym zakresie.

"Nie są pozytywne, ponieważ kilka lat temu wielkie przedsiębiorstwo budowlane nie dokończyło na czas dużej inwestycji drogowej, autostrady A2, i dlatego podczas rozmów z partnerami chińskimi wskazujemy, że muszą być gwarancje dobrego wykonania inwestycji infrastrukturalnych" – przekazał szef rządu.

"Powiedziałem premierowi Li Keqiangowi, że jesteśmy gotowi na takie inwestycje, ale oczywiście na zasadach równoprawnych, nie dyskryminujących żadnych przedsiębiorstw ani z UE ani z Polski" - dodał Morawiecki.

Szef rządu pytany, czy w rozmowie z premierem Chin poruszył temat Centralnego Portu Komunikacyjnego, potwierdził, że taki temat się pojawił. "Chiny są bardzo zainteresowane wzięciem udziału w tych dużych inwestycjach, ale my oczywiście podkreślamy, że one są otwarte dla wszystkich przedsiębiorców polskich, zagranicznych, na zasadzie niedyskryminacyjnej" - podkreślił Morawiecki.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.