• <

Wynik wyszukiwania - "modelowanie" - Wiadomości

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

Wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie

W kolejnych 25 latach wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie - wynika z raportu "Green hydrogen: Energizing the path to net zero" firmy Deloitte. Dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru może powstać milion nowych miejsc pracy rocznie do 2030 r. - dodano.
25.04.2024

Wojciech Ślączka wybrany na rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM 10 kwietnia został wybrany rektorem Politechniki Morskiej w Szczecinie na kadencję 2024-2028.
10.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Piotr Redmerski prezesem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A.

Rada Nadzorcza Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. rozstrzygnęła konkursy na stanowiska prezesa i członka zarządu spółki. Po przeprowadzonych rozmowach, zdecydowano o powierzeniu tych funkcji kolejno Piotrowi Redmerskiemu oraz Arturowi Krasińskiemu.
17.03.2024

Do Paryża kapitan popłynie przy wsparciu sztucznej inteligencji. Może do Gdyni, Gdańska i Szczecina również?

HAROPA PORT czyli porty w Hawrze, Rouen i Paryżu wprowadzą zaawansowane układy informatyczne do systemu nawigacji prowadzącego aż do terminali w Paryżu. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo nawigacyjne na podejściach do portów, w samych portach, a szczególnie na Sekwanie. Może warto pomyśleć nad wprowadzeniem takiego systemu w portach Zatoki Gdańskiej oraz Szczecin-Świnoujście?
18.12.2023

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.
30.07.2023

Powstaje model 3D fregaty "Miecznik". Już 16 sierpnia cięcie blach

Pojawia się coraz więcej szczegółów związanych z budową pierwszej, z planowanych trzech, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Jak poinformował prezes PGZ Stocznia Wojenna Paweł Lulewicz, trwają prace nad modelem 3D okrętu, na podstawie którego powstanie dokumentacja jego projektu roboczego.
17.07.2023

ABS wykorzystuje symulację i modelowanie, aby sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem amoniaku

Towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) wykorzystuje zaawansowane technologie modelowania i symulacji do opracowywania metod reagowania w sytuacjach awaryjnych, aby pomóc portom i załodze w odpowiedzi na wycieki lub rozlewy amoniaku.
21.05.2023

Innowacje wyznaczają kierunek zmian w branży. Spotkanie członków PFTM

Cykliczne spotkania członków Polskiego Forum Technologii Morskich są znakomitą okazją do wymiany pomysłów, idei oraz kompetencji podmiotów aktywnych w obszarze przemysłu morskiego. Podczas ostatniego posiedzenia przedsiębiorcy z branży mieli okazję porozmawiać o przełomowych rozwiązaniach, zmieniających panujące dotychczas w biznesie reguły gry.
17.04.2023

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić o ponad 40 proc. w ciągu następnych 30 lat, co będzie miało znaczące konsekwencje dla oceanów i klimatu - informuje „Nature“.
31.03.2023

Do offshore wind nie ma drogi na skróty. Maciej Olczak o zasobach Enmaro

Enmaro to światowej klasy dostawca usług konsultingowych dla sektora offshore. Działająca na rynku od 2017 r. firma oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo w realizacji strategicznych projektów energetycznych na morzu oraz w obszarach związanych z modelowaniem procesów dekarbonizacyjnych i magazynowaniu zielonej energii w postaci wodoru i innych źródeł. Na globalną rozpoznawalność należało jednak zapracować dużo wcześniej. O kapitalizacji swojego wieloletniego doświadczenia w branży opowiada prezes zarządu, Maciej Olczak.
29.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

Modelowanie dekarbonizacyjne w strategiach firm

Walka z wysoką emisyjnością wszystkich sektorów gospodarki UE i USA nabiera tempa. Zagadnienia związane z potrzebą dekarbonizacji aktywów i przestawieniem produkcji na niskoemisyjne technologie przechodzą gwałtownie z „odległej w czasie alternatywy” do koniecznych do wdrożenia rozwiązań w najbliższej możliwej przyszłości. Poziom wykorzystania OZE wzrasta w prawie każdym sektorze. Dynamika zmian oraz ilość dostępnych technologii i rozwiązań na rynku także utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podejmować strategiczne decyzje inwes
16.02.2023

Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D

Damen Engineering Gdańsk we współpracy z Napa i Bureau Veritas zatwierdził projekt klasowy statku na podstawie modelu 3D konstrukcji kadłuba.
19.01.2023

Zakończono certyfikację duńskiego odcinka Baltic Pipe

Duński operator systemu przesyłowego Energinet otrzymał od niezależnej firmy akredytacyjnej DNV certyfikaty zgodności (CoC) dla gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez terytorium Danii.
18.01.2023

Kwantowa rewolucja (nie tylko) w morskiej logistyce

Transport przeżywa w ostatnim czasie istotne zawirowania wciąż wpadającą w nowe mutacje pandemią koronawirusa oraz sankcjami wprowadzonymi na Roję po napaści tego kraju na Ukrainę. Okazało się, że zatory na ostatniej mili w porcie, centrum logistycznym czy terminalu wywołują globalne zawirowania na wiodących rynkach przemysłowych zarówno po stronie podażowej jak i popytowej.
09.01.2023

Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE

Nowe badania wykazały, że względna przewidywalność i spójność energii fal może odegrać istotną rolę w poprawie niezawodności i stabilności, przy jednoczesnej redukcji kosztów w sieci zasilanej energią odnawialną.
16.10.2022

Finlandia bada możliwości ograniczenia podwodnego hałasu

Fiński ośrodek badawczy VTT pracuje nad nowymi metodami modelowania i ograniczania podwodnego hałasu i zjawisk kawitacji w śrubach napędowych. Jak przekonują naukowcy, oprócz emisji gazów cieplarnianych to właśnie hałas podwodny jest uznawany za główny problem w przemyśle morskim.
22.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Biznes i nauka łączą siły dla offshore. PGE Baltica i PAN poszerzają współpracę

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwijania projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku podpisała w czwartek (9 czerwca) PGE Baltica z Grupy PGE z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk (IBW PAN) w Gdańsku. – Budowę instalacji i towarzyszącej jej infrastruktury poprzedza konieczność wykonania szeregu badań. Nie wyobrażamy sobie realizacji programu offshore Grupy PGE bez współpracy z polskimi instytucjami naukowymi, zwłaszcza z Pomorza – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.
10.06.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Główne trendy w logistyce 2022. Serwisy liniowe do poprawy

Działające w sytuacji gwałtownych zakłóceń w systemach logistycznych firmy bronią się, wprowadzając na szeroką skalę nowe rozwiązania organizacyjne i technologie.
05.05.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego. Jak wykluczyć negatywny wpływ wskaźnika CII na branżę morską i przemysł offshore?

Wskaźnik Intensywności Węgla (CII), określany jako Kluczowy Wskaźnik Efektywności (KPI) opisuje ilość emisji CO2 przypadającą na jednostkę pracy transportowej. Wprowadzony przez Międzynarodową Organizację Morską w rozporządzeniu MARPOL mechanizm, spowoduje, że większość statków pełniących służbę w transporcie międzynarodowym, będzie zobligowane do corocznego raportowania poziomu CII – oceniającego efektywność środowiskową floty – tym samym dążąc do jej poprawy.
09.02.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
24.01.2022

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

ABS, Hudong-Zhonghua i Wärtsilä łączą siły przy budowie gazowca LNG zgodnego z IMO 2050 CII

Wykorzystując zaawansowane modelowanie i symulacje, w ramach wspólnego projektu zastosowane zostaną różne technologie i rozwiązania dekarbonizacji w modelach projektowych i eksploatacyjnych statku. A to wszystko w celu zbadania jego wydajności w odniesieniu do wskaźnika intensywności emisji dwutlenku węgla (CII) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) do 2050 roku.
14.09.2021

Na terenie farmy morskiej Sofia zostanie zastosowana nowatorska technika monitorowania ptaków

Sofia będzie pierwszą brytyjską morską farmą wiatrową, w której do badań ornitologicznych przed rozpoczęciem budowy wykorzystany zostanie jeden samolot wykonujący zarówno pomiary z wykorzystaniem technologii LiDAR (Light Detection and Ranging), jak i tradycyjne cyfrowe pomiary lotnicze.
04.09.2021

Szwedzi: Morska farma wiatrowa Triton nie przeszkodzi żegludze promowej

Szwedzka firma OX2 planuje budowę farmy wiatrowej na południe od Ystad. Nie będzie problemów dla żeglugi.
19.08.2021

Stocznia Crist S.A. i biuro projektowe Seatech Engineering współpracują przy budowie luksusowego statku wycieczkowego

W czerwcu odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego i luksusowego statku wycieczkowego o numerze budowy NB518. Przy budowie współpracują ze sobą gdyńska Stocznia Crist S.A. oraz gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering.
12.07.2021

Politechnika Gdańska otwiera się na offshore i wodór. Powstaną dwa centra badawcze

Politechnika Gdańska otwiera dwa nowe, interdyscyplinarne centra badawcze: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Technologii Wodorowych.
26.05.2021

MEWO i DHI wspierają projekty morskich farm wiatrowych dbając o ochronę życia morskiego

Przyspieszenie zatwierdzania projektów morskich farm wiatrowych w rejonie polskiego wybrzeża, jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych modeli dla hałasu podwodnego i siedlisk.
23.05.2021

Procedury środowiskowe dla morskich farm wiatrowych

Wkrótce zostanie przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich w skali 1: 200 000, co odblokuje możliwość przyznawania nowych koncesji na budowę kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku. Podmioty, które liczą na inwestycje w offshore na polskim morzu, będą jednak musiały zmierzyć się z wieloma procedurami, przede wszystkim dotyczącymi ochrony środowiska.
25.04.2021

Francja: Z dwóch niesprawnych okrętów podwodnych konstruowany jest jeden sprawny

We Francji trwają innowacyjne prace nad „uratowaniem” okrętu podwodnego o napędzie atomowym Perle. Tylna część okrętu, który został uszkodzony w pożarze, zostanie połączona z częścią dziobową innego okrętu, przeznaczonej do utylizacji jednostki Saphir – informuje CNN.
19.04.2021

Naukowcy: temperatury w Arktyce mogą wzrosnąć do końca wieku o 20 stopni

Średnie temperatury w Arktyce mogą do końca XXI wieku wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza - oceniają naukowcy z Rosji. Szacunki te oparte są na założeniu, że trwać będzie emisja gazów cieplarnianych, ale nawet przy jej redukcji Arktyka będzie się ocieplać.
04.03.2021

Izrael: Zamknięto wszystkie plaże po wycieku ropy z nieznanego statku

Po wycieku ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku Izrael w niedzielę zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Wyciek ropy, który zdewastował wybrzeże, urzędnicy nazywają jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.
22.02.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Zrównoważony rozwój portu i miasta!

Koncepcja zewnętrznego kompleksu portowego z głębokowodnym terminalem kontenerowym i terminalem uniwersalnym oraz funkcjonującym już gazoportem to nowa wizja zrównoważonego rozwoju Świnoujścia, zarówno w obszarze gospodarczym, turystycznym jak i uzdrowiskowym. Tym projektem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wpisuje się w obszar społecznie odpowiedzialnego biznesu.
22.01.2021

Profesor Tarasiuk wśród najlepszych na świecie! (wideo wywiad)

W ubiegłym roku, amerykański Uniwersytet Stanforda przygotował zestawienie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie. W prestiżowym gronie znalazł się między innymi profesor Tomasz Tarasiuk z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W naszym wywiadzie zdradził, skąd zainteresowanie elektroenergetyką okrętową, czym różnią się studia w Polsce od tych w Chinach i jak wyglądają prace na jednostce badawczej "Horyzont".
13.01.2021

Świnoujście. Terminal kontenerowy sercem uniwersalnego hubu

Głębokowodny terminal kontenerowy będzie częścią kompleksu terminalowego, wraz z terminalem LNG oraz terminalem uniwersalnym, który przejmie funkcje obecnego portu wewnętrznego w Świnoujściu. Zewnętrzny kompleks portowy, zlokalizowany w bliskości Cieśnin Duńskich i na osi korytarzy transportowych Bałtyk-Adriatyk-Morze Śródziemne, łączący Europę środkowo - wschodnią ze Skandynawią – stanie się portem węzłowym, tranzytową bramą dla całego zaplecza wzdłuż wspomnianych szlaków transportowych.
31.12.2020

Świnoujście to modelowe miejsce na terminal kontenerowy! Wywiad z prezesem ZMPSiŚ

Rozmowa z Krzysztofem Urbasiem, prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Świnoujście to modelowe miejsce na terminal kontenerowy!
23.12.2020

Projekt ,,WaterPUCK”

Zanieczyszczenie wody jest jednym z największych zagrożeń i problemów świata. Z tego powodu dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla właściwego zarządzania środowiskiem jest niezbędne zarówno dla zrównoważonego, oszczędnego i racjonalnego zużycia wody pitnej, jak i ochrony zasobów wodnych zarówno lądowych i śródlądowych.
16.11.2020

Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka

Wielka rzeka długości Wisły płynąć może pod grenlandzkim lodowcem - poinformowali naukowcy na łamach pisma „The Cryosphere”.
16.11.2020

W AGH ruszył polsko-norweski projekt EnerGizerS

Wykorzystanie czystej i ekologicznej energii geotermalnej przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych jest głównym celem projektu badawczego EnerGizerS realizowanego przez polsko-norweskie konsorcjum, na którego czele stoi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
23.10.2020

Zakończyła się odbudowa kolejnych ostróg na Wiśle

Kosztem 17,2 mln. zł Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbudowało 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły. Inwestycja została zrealizowana w ramach drugiego etapu programu kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.
30.09.2020

Litewska stocznia rozpoczęła budowę promu dla rodzimej firmy

Stocznia Western Baltija Shipbuilding rozpoczęła realizację projektu o dużym znaczeniu dla Grupy Kapitałowej Western Shipyard (WSY), miasta portowego i całej Litwy. Pod koniec sierpnia odbyła się ceremonia cięcia stali promu pasażersko-towarowego KLAIPĖDA, która rozpoczyna proces budowy statku. W pamiętnym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele klienta projektu - Smiltynės perkėla, AB.
11.09.2020

COVID-19 może spowodować stratę aż 40 tysięcy miejsc pracy w globalnej żegludze

Globalna żegluga może stracić nawet do 40 tys. miejsc pracy. Już teraz ponad połowa pracowników linii żeglugowych pracuje z domu z powodu pandemii koronawirusa.
18.08.2020

Wrak tankowca w Jemenie: czas ucieka, by zapobiec nadchodzącej katastrofie ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać, aby omówić zagrożenia powodowane przez rdzewiejący tankowiec u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie. FSO Safer jest załadowany ponad milionem baryłek ropy naftowej, a eksperci ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, jeśli statek się rozpadnie.
17.07.2020

PAIH: koronakryzys zniósł barierę wysokich kosztów wejścia eksporterów na zagraniczne rynki

Koronakryzys zniósł barierę wysokich kosztów wejścia naszych eksporterów na niektóre nowe rynki. Przykładem są branże IT/ICT, medyczna czy spożywcza - mówi PAP p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska. Pandemia to jednak wyzwanie dla takich sektorów, jak motoryzacja i meblarstwo.
11.07.2020

Odwzorowano już niemal 20 proc. dna oceanów. Dokładna wiedza pozwoli lepiej przewidzieć fale tsunami i ocenić zmiany klimatu

Nawet Księżyc i Mars zostały całkowicie i szczegółowo odwzorowane. W przypadku dna morskiego jest to jednak znacznie trudniejsze. Większość tego, co dotychczas zostało przedstawione, nie opiera się na bezpośrednich pomiarach. Szacunki głębokości dna morskiego mogą być niepoprawne nawet o ponad kilometr, a obiekty mniejsze niż kilkaset metrów są niewidoczne. Stopniowo się to jednak zmienia. Fundacja Seabed 2030 ogłosiła właśnie, że zmapowała już niemal 20 proc. dna oceanicznego.
30.06.2020

Raport: Modernizacja europejskiego trójkąta węgla brunatnego

Coraz więcej mówi się w Polsce o odejściu od węgla, a pandemia koronawirusa przyśpieszyła te dyskusje. Forum Energii w najnowszym opracowaniu policzyło jakie będą koszty pożegnania z węglem brunatnym w Polsce, ile emisji CO2 można zredukować do 2030 r. oraz jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii.
24.06.2020

Kontenerowiec APL stracił 40 kontenerów wskutek okropnej pogody

APL England o ładowności 5 780 TEU, pływający pod banderą Singapuru, straciło 25 maja w Sydney około 40 kontenerów w czasie niesprzyjającej pogody.
26.05.2020

SEACON Engineering testuje skaner laserowy FARO Focus [foto]

Skaner laserowy FARO Focus wykorzystywany jest przez specjalistów SEACON Engineering w codziennej pracy i służy do pomiarów bardzo dużych elementów konstrukcji okrętowych. W ostatnim czasie posłużył firmie do nieco innego obiektu, a mianowicie skanowania budynku siedziby firmy. Wszystko po to, aby zweryfikować niedawno nabyte umiejętności na szkoleniu zorganizowanym przez FARO Technologies.
25.05.2020

SEACON Engineering na inspekcji powykonawczej instalacji BWTS na transportowcu LPG z systemem Alfa Laval.

SEACON Engineering, niezależne biuro projektowe zlokalizowane w Gdańsku, wzięło udział w powykonawczej instalacji BWTS na transportowcu LPG z systemem Alfa Laval. Była to kolejna wykonana w tym roku usługa z zakresu doradztwa i inżynierii, umożliwiającej optymalny wybór systemów oczyszczania wód balastowych.
20.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Rektor AMS wybrany - Wojciech Ślączka będzie rządził kolejną kadencję

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS pełnił funkcję rektora Akademii Morskiej w Szczecinie przez ostatnie 4 lata – w kadencji 2016-2020, a 22 kwietnia 2020 r. został wybrany na kolejną kadencję (2020-2024). Głosowanie odbyło się zdalnie - z użyciem bezpiecznego i testowanego wcześniej systemu głosowania elektronicznego.
22.04.2020

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

Kolejny ważny krok w budowie Portu Zewnętrznego w Gdyni

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rusza z procesem wyboru doradcy dla Budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, planowanego do realizacji przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.
03.07.2019

Powstanie model ujścia Wisły

Po przebudowie ujścia Wisły, zakończonej w 2015 r., przyszła pora na weryfikację efektów tej inwestycji i określenie kierunków dalszego rozwoju ujściowego odcinka rzeki. Służyć temu będzie modelowanie ujścia Wisły dokonane w latach 2019 i 2020.
09.05.2019

Szkolenie z podstaw FEKO

Firma DES ART zaprasza do udziału w otwartym szkoleniu z podstaw FEKO. Kurs dedykowany jest wszystkim, którzy rozpoczynają lub chcieliby rozpocząć przygodę w zakresie analiz EMC i projektowania anten.
04.04.2019

Bunkrowanie statków gazem LNG. Nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni (foto, wideo)

Kolejny nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni. Tym razem uczestnicy prowadzonych na nim kursów dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu krok po kroku poznają proces bunkrowania statków gazem LNG. Zdobyte doświadczenie umożliwia im bezproblemowe wykonywanie takich operacji na prawdziwych statkach.
24.03.2019

Nowoczesny symulator nawigacyjny w Szkole Morskiej w Gdyni

23 października 2018 Szkoła Morska w Gdyni dokonała ważnej zmiany w posiadanych symulatorach nawigacyjnych. Istniejący ( od roku 1999 ) symulator nawigacyjny systemu Polaris [ produkt norweskiej firmy Kongsberg , obecnie Kongsberg Digital KDI], został zastąpiony przez najnowszy jej produkt – system K-Sim Navigation (wersja 2,5).
15.01.2019

Dialog techniczny dot. budowy Portu Zewnętrznego zakończony

Kolejny ważny krok w budowie Portu Zewnętrznego. W Porcie Gdynia z sukcesem zakończono dialog techniczny, który jest ważnym etapem przygotowawczym realizacji. Udział w nim wzięło 13 podmiotów z różnych branż.
18.12.2018

Szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz rozpocznie trzydniową wizytę w USA

We wtorek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz rozpoczyna trzydniową wizytę w USA. W jej trakcie spotka się m.in. z amerykańskim sekretarzem handlu Wilburem Rossem, z którym ma rozmawiać m.in. o rozwijaniu współpracy gospodarczej między oboma krajami i amerykańskich cłach.
17.07.2018

Dzisiejsze przemiany w polskiej gospodarce morskiej to przełom, który będzie oddziaływał na kolejne pokolenia Polaków - wywiad z ministrem Markiem Gróbarczykiem

O Światowych Dniach Morza w Szczecinie, rejsie Daru Młodzieży dookoła globu, żegludze śródlądowej oraz polskich portach i stoczniach rozmawiamy z Markiem Gróbarczykiem ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.05.2018

Sejmowa komisja infrastruktury za poprawkami do projektu ustawy o CPK

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła w środę poprawki do rządowego projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym i rekomenduje jego przyjęcie. Oznacza to, że projekt może być głosowany jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu.
10.05.2018

Wild: Na przełomie maja i czerwca wyniki analizy lokalizacyjnej Centralnego Portu Komunikacyjnego

Na przełomie maja i czerwca br. będą znane dokładne wyniki analizy lokalizacyjnej, dzięki której znany będzie obszar przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild.
09.05.2018

Gróbarczyk: Mamy ustalone stopnie wodne dla Odry

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało program, w ramach którego ustalono już lokalizacje dla stopni wodnych na Odrze i odcinku żeglugowe - poinformował w środę dziennikarzy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
04.04.2018

Śląskie Centrum Wody chce wspierać gospodarowanie wodami w regionie

Naukowcy tworzący zespół badawczy Śląskie Centrum Wody chcą wspierać gospodarowanie wodami w regionie – dostarczając dokładnych danych. Wskazują przy tym, że woj. śląskie jest jednym z większych pojezierzy w Polsce i największym pojezierzem antropogenicznym.
23.03.2018

Powstanie nowa analiza transportowa dot. żeglugi na Odrze i Wiśle. Ministerstwo podpisało umowę

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podpisało umowę na analizę transportową w zakresie żeglugi śródlądowej. Analiza ta jest kolejnym komponentem w przygotowaniu programu rozwoju śródlądowych dróg wodnych i jest pierwszym tego typu badaniem dla sektora transportu wodnego śródlądowego. Jego rezultaty będą znane to końca roku.
21.03.2018

Globalny zaduch w morzach i oceanach: powiększają się pustynie tlenowe

W oceanach i morzach na całym świecie ubywa tlenu. Rejony o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu powiększyły się w ciągu ostatnich 50 lat o obszar tak duży, jak Unia Europejska - alarmują naukowcy. Publikacja na ten temat ukazała się w "Science".
04.01.2018

MGMiŻŚ: W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej

Studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowe pod koniec 2018 r. - poinformował w środę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.
14.12.2017

Naukowiec z PG reprezentuje Polskę w Sekcji Badań Lodowych IAHR

Dr hab. inż. Tomasz Kolerski został członkiem piętnastoosobowego komitetu Sekcji Badań Lodowych Międzynarodowej Asocjacji Badań Hydraulicznych (IceResearch and Engineering, International Association for Hydro-Environment Engineering and Research - IAHR). Jest drugim Polakiem, który reprezentuje nasz kraj w historii tej powołanej w 1935 r. organizacji. To prestiżowe wyróżnienie stanowi wynik uznania wkładu dr hab. inż. Tomasza Kolerskiego w rozwój badań nad zjawiskami lodowymi.
13.11.2017

Poczta Polska planuje budowę hubu, który ma współpracować z CPK

Poczta Polska chce zainwestować 1 mld zł do 2021 r., z czego większość przeznaczy na poprawę sieci logistycznej, w tym budowę Centralnego Hubu Logistycznego, współpracującego z Centralnym Portem Komunikacyjnym - podali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes poczty Przemysław Sypniewski.
18.10.2017

Trzeci webinar z cyklu 'Miesiąc z Solid Edge ST10 - poznaj nową wersję' już jutro

Już jutro, 12.10.2017 o godzinie 11:00 rozpocznie się trzeci webinar z trwającego cyklu. Będzie on zawierał podsumowanie nowości jakie pojawiły się w Solid Edge.
11.10.2017

KEiT PAN pod żaglami „Daru Młodzieży”

Z inicjatywy rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof.dr hab. inż. Janusza Zarębskiego, członkowie Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk obradowali pod żaglami na wodach Zatoki Gdańskiej. Spotykają się dwa razy w roku – tym razem posiedzenie odbyło się w niecodziennym miejscu, bo na pokładzie „Daru Młodzieży”.
14.09.2017

Startuje projekt FindFISH

W Gdańsku 30 czerwca 2017 r. pomiędzy Województwem Pomorskim, reprezentowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza SA, działającą zgodnie z pełnomocnictwem udzielonym przez Zarząd Województwa Pomorskiego, którą reprezentowali: Łukasz Żelewski – Prezes Zarządu, Piotr Ciechowicz – Wiceprezes Zarządu, a Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Sopocie reprezentowanym przez:prof. dr hab. inż. Janusza Pempkowiaka – Dyrektora Instytutu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, O
19.07.2017

Rusza innowacyjny projekt WaterPUCK

Nowy projekt Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tym razem opracowuje on Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK. Jego celem jest modelowanie wpływu gospodarstw rolnych i struktur użytkowania terenu zlewni na jakość wód lądowych i morskich zlokalizowanych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Przykładem będzie Gmina Puck.
18.07.2017

Zmiany w radzie nadzorczej PKN Orlen

Obradujące w piątek Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen na wniosek skarbu państwa powołało do rady nadzorczej spółki Izabelę Felczak-Poturnicką i Wojciecha Kryńskiego. Obecnie rada płockiego koncernu liczy osiem osób.
30.06.2017

Akwakultura – Biznes i Technologia – nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Gdańskim

Ruszyły zapisy na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim. Od 20 czerwca jest możliwa rejestracja kandydatów w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów). Wśród nowości pojawił się m.in. kierunek Akwakultura – Biznes i Technologia.
20.06.2017

ICES dyskutuje o strategii dotyczącej akwakultury morskiej na spotkaniu w MIR–PIB

W Morskim Instytucie Rybackim-Państwowym Instytucie Badawczym 9-10 lutego odbyło się spotkanie zorganizowane przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES). Tematem spotkania było określenie kierunków prac dotyczących akwakultury morskiej, zgodnych z priorytetami Planu Strategicznego ICES.
16.02.2017

Wiceminister A. Bittel: W II kwartale 2016 r. odnotowaliśmy rekordowe wyniki przewozów intermodalnych

– Jednym z celów polityki transportowej rządu jest utworzenie zintegrowanego systemu transportowego, poprzez zmniejszenie dominującej roli transportu drogowego na rzecz zwiększenia udziału transportu kolejowego. Możliwość wykorzystania potencjału przewozowego przedsiębiorstw kolejowych w realizacji zadań w ruchu towarowym jest w tym przypadku kluczowa – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Bittel podczas otwarcia konferencji poświęconej tematyce modelowania procesów i systemów logisty
04.12.2016

Plany nowego rektora Akademii Morskiej w Szczecinie

Dr Wojciech Ślączka został mianowany rektorem Akademii Morskiej w szczecinie na lata 2016-2020. Pełnomocnik rektora ds. morskich i dyrektor Instytutu Nawigacji Morskiej AM działalność rozpocznie 1 września.
26.08.2016

Specjalizujemy się w kadłubach - rozmowa z Arkadiuszem Pałaszem, założycielem i dyrektorem zarządzającym PAŁASZ MARINE PROJEKT

PAŁASZ MARINE PROJEKT jest niezależnym biurem projektowym, opartym w pełni na polskim kapitale. Firma działa na rynku okrętowym od 2002 roku i specjalizuje się w projektowaniu kadłubów statków. Pomimo zawirowań na światowym i lokalnym rynku PAŁASZ MARINE PROJEKT konsekwentnie rozwija się, poszerza ofertę i uzyskuje referencje zleceniodawców.
14.06.2016

Nowy rektor Akademii Morskiej w Szczecinie

Były prorektor ds. morskich, obecny pełnomocnik rektora ds. morskich oraz dyrektor Instytutu Nawigacji Morskiej dr inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka został rektorem Akademii Morskiej w Szczecinie na kadencję 2016-2020. Wyboru dokonano większością głosów.
12.04.2016

Politechnika OPEN! Dzień otwarty już 22 marca

Ćwiczenia z projektowania architektonicznego, wielki pokaz reakcji chemicznych, wykłady pokazowe z fizyki i matematyki, wizyty w studiu nagraniowym, obserwacje makro- i mikroskopowe, spawanie w świecie realnym i wirtualnym, modelowanie jednostek pływających, zadania dla przedsiębiorczych… To tylko nieliczne spośród atrakcji, które przygotowano z okazji dnia otwartego Politechniki Gdańskiej.
16.03.2016

Nowe biuro inżynierskie w Gdańsku

W Gdańsku pojawiło się ostatnio nowe biuro inżynierskie. Jest to oddział międzynarodowej Grupy Cadring. Centrala firmy znajduje się w Turku w Finlandii. Natomiast Grupa zatrudnia ponad 140 specjalistów konstruktorów w biurach we Wrocławiu oraz Tampere i Turku w Finlandii, w Gothenburg w Szwecji oraz w Chennai w Indiach.
02.03.2016

MSR Gryfia - przewagę konkurencyjną budujemy na możliwościach serwisowania różnego typu statków - rozmowa z Hanną Hanć, prezes Stoczni Gryfia

Potencjał firmy najlepiej odzwierciedla różnorodność remontów jakie wykonujemy. Obsługujemy masowce, kontenerowce, statki rybackie, jednostki serwisowe czy służące do budowy infrastruktury morskiej. Nie ograniczamy się wyłącznie do jednego typu jednostek, ale mamy wiedzę i potencjał potrzebne do tego, by obsługiwać zarówno niewielkie specjalistyczne statki, jak i duże jednostki floty handlowej.
09.06.2015

Spadek obrotów w DCT Gdańsk. Powodem rosyjskie embargo

O 12 proc. spadły przeładunki kontenerów w I kwartale 2015 roku. w terminalu DCT Gdańsk. W tym czasie obsłużono 269,5 tys. TEU (308,5 tys. TEU w zeszłym roku). Powodem obniżenia się obrotów terminalu jest rosyjskie embargo.
17.04.2015

Innowacyjne technologie zmieniły nasz sposób pracy - rozmowa z Dariuszem Frankowskim (dyrektorem zarządzającym) i Robertem Oleszem (dyrektorem technicznym) sopockiego biura projektowego grupy Havyard

Projektowaniem statków zajmuje się wiele biur w Polsce, a kompetencje naszych inżynierów doceniane są na świecie. Havyard Design & Engineering Poland, jedna z wiodących firm w zakresie zaawansowanych rozwiązań projektowych, jest przykładem praktycznego wykorzystania najnowszych osiągnięć z zakresu IT.
16.12.2014

HAVYARD DESIGN  & ENGINEERING POLAND- załoga to nasz największy potencjał

Uczynić życie na morzu łatwiejszym- to motto zawarte w każdej konstrukcji międzynarodowego biura projektowego HAVYARD DESIGN & ENGINEERING. Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych służy ciągłemu polepszeniu warunków i bezpieczeństwa pracy na morzu. Wiele z rozwiązań zaprojektowanych w biurze polskiego oddziału firmy z Sopotu, jest wypróbowywanych w najbardziej wymagającym środowisku- przy obsłudze przemysłu wydobywczego offshore a nawet pośród lodowych pól Bieguna Północnego.
01.02.2014

Diamentowy Jubileusz Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie

Rok 2013 jest rokiem obchodów 60 rocznicy działalności Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
13.09.2013

Arktyczne wyzwania – DYPIC (Dynamic Positioning In Ice)

Arktyka jest regionem bogatym w zasoby naturalne a jednocześnie niezwykle surowym i dalekim od miejsc uważanych za cywilizowane. Kwestia ekologicznej oraz bezpiecznej eksploatacji surowców naturalnych w regionach Arktycznych staje się coraz ważniejsza zarówno z uwagi na aspekty komercyjne jak rownież geopolityczne. Jednakże na chwilę obecną, czynna i usprawiedliwiona ekonomicznie eksploatacja złóż polarnych wymaga uściślenia jeszcze wielu aspektów, rownież a być może szczególnie tych technicznych. Na wodach polarnych, stan
21.06.2013

X konferencja IO PAN w Sopocie

Chemia morza oraz wpływ czynników środowiskowych na zachowanie się zamieszkujących je organizmów, dostarczają ważnych informacji na temat równowagi ekologicznej naszej planety oraz reakcji środowiska naturalnego na działania człowieka. X Doroczna Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN była publiczną prezentacją osiągnięć naukowych pracowników instytutu oraz gości z zaprzyjaźnionych ośrodków badawczych a także wyznaczeniem kierunków badań oceanograficznych.
24.01.2013

Coraz trudniej być rybakiem

Źle pojęta ekologia oraz nietrafione pomysły ochrony Bałtyku mogą sprawić, że nie będzie na nim miejsca dla rybaków.
24.10.2012

Gazprom nieprzygotowany na wyciek

Gazprom, operator platformy wiertniczej Prirazlomnaja, nie jest przygotowany na zapobieganie skutkom wycieku ropy naftowej – ostrzega organizacja ekologiczna WWF. Trudne warunki na arktycznym Morzu Barentsa uniemożliwiają skuteczne usuwanie rezultatów ewentualnej katastrofy. Naukowcy z rosyjskiego centrum analiz Informatica sprawdzili, jakie skutki pociągnęłaby za sobą ewentualna awaria platformy wiertniczej.
27.08.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Na styku nauki i biznesu

Dzisiejsze wymogi świata gospodarczego zmuszają do poszukiwania nowych źródeł przewagi konkurencyjnej. Eksperci wskazują, że we współczesnych czasach działalność badawczo-rozwojowa i wdrażania innowacji są głównymi czynnikami rozwoju światowej gospodarki. Żyjemy w czasach, w których największą wartość ma informacja i know-how. Konkurencyjność nowoczesnej gospodarki w coraz mniejszym stopniu zależy od inwestycji w kapitał trwały, a w coraz większym – od inwestycji w uczenie się i tworzenie wiedzy.
21.12.2011

Konferencja Naukowa Międzynarodowej Rady Badań Morza 2011 w Gdańsku - Morze Bałtyckie głównym tematem spotkania

Razem z polskim Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz Morskim Instytutem Rybackim - Państwowym Instytutem Badawczym (MIR-PIB), ICES organizuje Doroczną Konferencję Naukową, która odbędzie się w dniach 19 - 23 września 2011 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
16.09.2011

Sympozjum brzegowe

"Wybrzeże jest naszym życiem" to motto XI Międzynarodowego Sympozjum Brzegowego - ICS2011, które od 9 do 14 bm. trwało w Szczecinie. Zorganizował je Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego, obchodzący swoje 20-lecie. W sympozjum wzięło udział kilkuset naukowców z całego świata.
16.05.2011

Nowe wyzwania rynkowe dla operatorów logistycznych

W zeszłym roku, media szeroko podejmowały temat kryzysu i jego wpływu na poszczególne branże. Eksperci tłumaczyli jak w warunkach spowolnienia gospodarczego zachowują się konsumenci i jaki ma to wpływ na ich decyzje zakupowe.
07.12.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.