• <

Wynik wyszukiwania - "marynarskie" - Wiadomości

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.
10.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Bandera, armator, wynagrodzenie - marynarskie podatki w praktyce

Bandera, effective management, armator, pracodawca, wynagrodzenie – jak się w tym wszystkim odnaleźć?
25.03.2024

Morscy komandosi z Formozy otrzymają nowe uzbrojenie

Jednostka Wojskowa "Formoza" poinformowała o podpisaniu 15 marca br. umowy z firmą Allies Incorporated Sp. z o.o. Dotyczy ona zakupu i dostawy partii nowych modułowych karabinków, z których będą korzystać operatorzy w trakcie wykonywania swoich zadań.
18.03.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Marynarz TAX, nowy gracz na rynku – czyli jak możesz uniknąć podwójnego opodatkowania i zabezpieczyć swoje finanse?

Praca na statku to nie tylko ciekawe doświadczenie i możliwość poznawania świata, ale także spore wyzwanie podatkowe. Marynarze, którzy pracują na zagranicznych jednostkach, muszą zmierzyć się z różnymi systemami podatkowymi, zależnymi od tego, w jakich krajach osiągają dochody czy gdzie siedzibę mają armatorzy.
20.12.2023

Strażacka legenda we „Florianie”. Shan Raffel poprowadził zajęcia dla instruktorów strażackich

W ostatnich tygodniach Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła u siebie Shana Raffela, strażacką legendę z Australii, który poprowadził na jej terenie specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.
23.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej

Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 1972–1981, doctor honoris causa Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, ma 90 lat i wciąż dowodzi na mostku kapitańskim.
23.09.2023

Podatki marynarskie: Doręczenia w postępowaniu podatkowym

Kluczowym dla zabezpieczenia sytuacji prawnej podatnika jest jego świadomość o toczącym się postępowaniu podatkowym w jego sprawie. Ten aspekt jest szczególnie ważny dla środowiska marynarskiego z uwagi na mobilność marynarzy i niewiedzę w zakresie skutków prawnych związanych z zasadami doręczeń pism w sprawach podatkowych.
19.08.2023

Wielka parada okrętów i ćwiczenia morskie "pokazem siły" Rosji na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach sił morskich państwa. To, obok niedawnych obchodów Dnia Marynarki Wojennej odbywających się w całym kraju ma wpisywać się w retorykę, że Federacja Rosyjska jest silnym państwem, posiadającym potencjał morski, którego inne kraje mają w opinii włodarza Kremla nie lekceważyć.
02.08.2023

Do muzeum w Orzyszu trafił worek marynarza walczącego w II wojnie światowej

Do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu na Mazurach trafił marynarski worek starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego. Leszczyński służył m.in. na ORP "Dragon", który w 1944 roku wspierał lądowanie aliantów w Normandii.
01.08.2023

Groźny pokaz siły. Rosjanie chwalą się zatopieniem ukraińskiej korwety

W związku z groźbami ataków na statki płynące do Ukrainy, rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenie na Morzu Czarnym z użyciem ostrej amunicji. Jego kulminacyjnym punktem było zatopienie z użyciem rakiety byłej, ukraińskiej korwety, którą Rosja zajęła w trakcie aneksji Krymu w 2014 roku.
25.07.2023

W Gdyni i Świnoujściu odbyły się pikniki wojskowe w ramach Święta Marynarki Wojennej [GALERIA]

W ostatni weekend czerwca marynarze obchodzili jak co roku swoje święto, związane z trwającymi Dniami Morza. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Nie zabrakło też wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów.
26.06.2023

Marsz Śledzia, czyli niecodzienny spacer płyciznami Zatoki Puckiej

Wczoraj odbyła się kolejna, 23. już edycja Marszu Śledzia. Setki uczestników wybrało się na spacer płyciznami Zatoki Puckiej.
26.06.2023

Dowódca Royal Navy: brak chętnych do służby na okrętach podwodnych to wyzwanie

Wyzwaniem dla brytyjskiego odstraszania nuklearnego jest spadająca liczba chętnych do służby na okrętach podwodnych - przyznał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dowódca Royal Navy, admirał Ben Key.
19.06.2023

Kolejna interpelacja poselska w sprawie okrętów podwodnych. Czy cierpliwość już się kończy?

Temat okrętów podwodnych wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród entuzjastów zagadnienia, martwiących się o stan zasłużonego dla polskiej Marynarki Wojennej Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Ukazała się kolejna interpelacja w sprawie przyszłości jednostki i jej sytuacji, będącej obecnie najdramatyczniejszą w jej długoletniej historii.
09.05.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

Royal Navy adaptuje technologię VR w ramach szkolenia marynarskiej kadry

Królewska Marynarka Wojenna postanowiła nowatorsko wykorzystać symulację wirtualnej rzeczywistości jako część programu szkolenia oficerów. Systemy te będą uzupełnieniem tradycyjnych zajęć zapewniając symulację stanowiska dowodzenia i rozszerzając możliwości instruktorów w zakresie prezentacji materiału.
15.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Podatki marynarskie: rozliczenie ulgi abolicyjnej a przedawnienie zobowiązań podatkowych

Z uwagi na fakt, iż na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiły się liczne wezwania marynarzy, którzy w latach wcześniejszych skorzystali z ulgi abolicyjnej, do bezzasadnej korekty PIT i zapłaty podatku, należy wyjaśnić, kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe, które mogą być przedmiotem ewentualnych wezwań ze strony Urzędu Skarbowego.
29.01.2023

Akademia Marynarki Wojennej i ORP Iskra z Honorową Nagrodą Specjalną Stulecia

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło laureatów wyróżnień.
28.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Podatki marynarskie: dostęp do rachunków bankowych podatników oraz stworzenie Systemu Informacji Finansowej

Poniższa publikacja została przygotowana w efekcie wielu zapytań marynarzy kierowanych do Kancelarii w zakresie możliwości weryfikacji ich rachunków bankowych przez Urzędy Skarbowe. Niestety od lipca br. te obawy mogą okazać się jak najbardziej uzasadnione. Warto również zaznaczyć, iż problemy te nie dotyczą tylko środowiska marynarskiego, ale wszystkich polskich podatników.
18.12.2022

Podatki marynarskie: umowa podatkowa z Brazylią – jakie zmiany czekają polskich marynarzy?

W dniu 20 września 2022 roku w Nowym Jorku została zawarta umowa między Rzecząpospolitą Polską a Federacyjną Republiką Brazylii w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Umowa ta jest pierwszą w historii umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między ww. państwami.
25.11.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Połowa absolwentów kędzierzyńsko-kozielskiej "żeglugi" to kobiety

W kędzierzyńsko-kozielskim technikum kształcącym marynarzy śródlądowych już prawie połowa absolwentów to kobiety. Niektóre z nich podtrzymują rodzinną tradycję, stając się marynarzami w trzecim pokoleniu.
25.09.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Юрисдикція та вимоги про компенсацію морякам

Ключовим елементом, що супроводжує процес висування вимог про компенсацію морякам, є визначення відповідного правового порядку, положення якого будуть застосовуватися в конкретному та індивідуальному випадку. Практика морської галузі вказує на те, що польське законодавство буде застосовуватися лише у кількох випадках.
23.06.2022

Przedłużanie dyplomów oraz certyfikatów ukraińskich marynarzy w świetle ostatnich zmian legislacyjnych

Trwająca nieprzerwanie od 24 lutego 2022 roku wojna na Ukrainie, zainicjowana atakiem wojsk Federacji Rosyjskiej, spowodowała katastrofalne skutki humanitarne, społeczne i gospodarcze. Skrajnie trudna sytuacja naszych sąsiadów spotkała się z odzewem społeczności międzynarodowej oraz licznymi aktami wsparcia i pomocy kierowanymi do obywateli Ukrainy wskutek niezliczonych inicjatyw podmiotów prywatnych, jak i działań instytucji publicznych.
02.06.2022

Postulaty do specustawy: sytuacja ukraińskich marynarzy a dokumenty marynarskie

W związku ze zbrodniczą napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, łamiącą wszelkie obowiązujące normy prawa międzynarodowego i związanym z tym napływem uchodźców wojennych, którzy przybywają do Polski, niezbędnym jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację dotyczącą ukraińskich marynarzy, w kontekście uzyskania, bądź odnowienia przez nich dokumentów marynarskich, a co za tym idzie zapewnienia im możliwości zarobkowania i utrzymania swych rodzin w tym ekstremalnie trudnym czasie.
10.03.2022

Podatki marynarskie: Nowy/Polski Ład, a marynarze

Dnia 01 października 2021 roku sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych powszechnie określaną „Nowym/Polskim Ładem”. Z kolei dnia 28 października 2021 roku ustawy te uchwalił Senat wydłużając m.in. datę wejścia w życie tych zmian na dzień 1 stycznia 2023 roku.
18.11.2021

UWAGA-Podatki marynarskie: safety first!

Niestety ostatnie miesiące są bardzo trudne dla wielu marynarzy w związku z coraz bardziej nieprawnymi i opresyjnymi działaniami aparatu skarbowego w Polsce. Z miesiąca na miesiąc marynarze są konfrontowani z bezzasadnymi wezwaniami, decyzjami wymiarowymi oraz zajęciami rachunków bankowych marynarzy na bezprecedensową skalę, co kreuje większą niż zwykle nerwowość w środowisku marynarskim.
18.11.2021

Podatki marynarskie: od 2022 roku Malta nowe zasady rozliczania podatków?

Dnia 30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
04.11.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

Podatki marynarskie: Urzędnicze polowanie na marynarzy

Niestety rok 2021 jest bardzo złym podatkowo rokiem dla marynarzy co wynika z ostatnich tendencji „interpretacyjnych” oraz bezprawnych i zarazem profiskalnych praktyk urzędniczych względem marynarzy w Polsce.
18.10.2021

Eksponaty z wojenną historią w tle. Poznaj marynarskie losy na wystawie MMW

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły nowe eksponaty, które łączy niezwykła historia. To elementy umundurowania dwóch marynarzy – kurtka mundurowa porucznika marynarki i czapka podchorążego marynarki. Żołnierzy, do których należały, łączyły wojenne losy.
06.10.2021

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
04.10.2021

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu a faktyczne interesy polskich marynarzy

W dniu 19.08.2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o pracy na morzu.
24.09.2021

Praktyki studenckie na ORP Iskra

W ostatni piątek podchorążowie I roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej zakończyli rozpoczęte 22 sierpnia praktyki marynarskie na ORP Iskra.
18.09.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

Mateusz Romowicz na 15-lecie kancelarii: "Im więcej praw, tym mniej sprawiedliwości" [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem, prezesem Legal Marine.
29.08.2021

Ustawa o pracy na morzu podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracy na morzu – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
23.08.2021

Sejm odrzucił senacką poprawkę do noweli o pracy na morzu

Sejm odrzucił w środę senacką poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu, w której Senat zaproponował zniesienie opodatkowania żywności dla marynarzy pracujących m.in. na holownikach. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.
11.08.2021

Komisje przeciw senackiej poprawce ws. noweli o pracy na morzu

Sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny nie poparły we wtorek na wspólnym posiedzeniu senackiej poprawki do noweli ustawy o pracy na morzu. Senat zaproponował zniesienie opodatkowania żywności dla marynarzy pracujących m.in. na holownikach.
10.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu wraca do komisji

Nowela ustawy o pracy nad morzu trafi do ponownego rozpatrzenia przez komisje. Senat zgłosił we środę poprawkę dotyczącą nieopodatkowania żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych.
04.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu. Co zyskają marynarze?

Połączone senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek nowelę ustawy o pracy na morzu, zakładającą m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte.
03.08.2021

Sejm znowelizował ustawę o pracy na morzu

Ochronę praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek - zakłada uchwalona jednogłośnie w piątek przez Sejm nowela ustawy o pracy na morzu.
23.07.2021

Sejm: Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, został w środę skierowany do trzeciego czytania. Projekt poparły wszystkie sejmowe kluby parlamentarne.
21.07.2021

Sejmowe komisje przyjęły projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, przyjęły w środę w pierwszym czytaniu połączone sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
08.07.2021

Rząd za większą ochroną praw pracowniczych marynarzy w przypadku np. zbrojnej napaści na statek

Podniesienie poziomu ochrony praw pracowniczych marynarzy w przypadku uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek - przewiduje projekt, który we wtorek poparł rząd.
29.06.2021

Rząd o prawach pracowniczych marynarzy w razie napaści na statek

Zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek to główny cel projektu zmiany ustawy o pracy na morzu, którym we wtorek ma się zająć rząd.
28.06.2021

Sektor żeglugi utworzył fundusz pomocy o wartości miliona dolarów. Marynarze nie zostaną sami w walce z skutkami Covid-19

Marynarskie organizacje charytatywne oraz czołowi członkowie sektora transportu morskiego uruchomili fundusz pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć marynarzy i ich rodziny cierpiące przez szalejącą pandemię Covid-19 w Indiach i innych krajach.
06.05.2021

Podatki marynarskie: od 01.01.2022 roku Grecja z ulgą abolicyjną

Jak sygnalizowano w wielu wcześniejszych publikacjach, dnia 7 czerwca 2017 roku 68 Państw złożyło podpisy pod Konwencją MLI, której regulacje wpłyną również na status marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową, którzy wykonują pracę najemną na statkach zarządzanych przez greckich armatorów.
09.04.2021

91. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Wielka gala banderowa na wszystkich okrętach danego dywizjonu może oznaczać jedno – święto jednostki. W czwartek, 1 kwietnia, gdyński 13. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety obchodzi swoją 91. rocznicę utworzenia.
02.04.2021

Stowarzyszenie w obronie marynarzy i ich rodzin Rescuer

Mamy przyjemność poinformować, iż kilka dni temu zostało zarejestrowane „Stowarzyszenia w obronie marynarzy i ich rodzin Rescuer”. Stowarzyszenie Rescuer powstało z inicjatywy Kancelarii w związku z coraz bardziej pogłębiającymi się patologami w stosowaniu i tworzeniu prawa w Polsce dot. środowiska marynarzy. Kancelaria będzie świadczyć obsługę prawną Stowarzyszenia nieodpłatnie, tak więc nie będziemy z powyższego czerpać żadnych zysków.
23.03.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

UWAGA: petycja w sprawie marynarzy przyjęta przez Parlament Europejski!

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 08.03.2021 roku wpłynęła do Kancelarii informacja, iż Komisja Petycji uznała petycję nr 1153/2020 złożoną przez Kancelarię w imieniu marynarzy za dopuszczalną, gdyż kwestie w niej poruszone wchodzą w zakres działań Unii Europejskiej.
19.03.2021

„Wodnik” w porcie. Po 2300 milach szkolenia

ORP „Wodnik” z powrotem w macierzystym porcie w Gdyni, a podchorążowie już na lądzie i po praktyce morskiej. Okręt szkolny wrócił z dwutygodniowego rejsu po Morzu Bałtyckim, podczas którego pokonał ponad 2300 mil morskich.
23.02.2021

Podatki marynarskie: Malta z ulgą abolicyjną od 2022 roku?

30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
19.02.2021

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Doznanie przez marynarza wypadku w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może rodzić po jego stronie roszczenie o wypłatę przez armatora/pracodawcę stosownego odszkodowania. W większości przypadków będzie to uzależnione od charakteru urazu lub ewentualnych zaniedbań podmiotu zatrudniającego. Marynarz taki powinien jednak uważać, aby w toku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie popełnić błędów, które pozbawią go również innych przysługujących mu świadczeń. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?
19.02.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Ponowna interpelacja Kacpra Płażyńskiego ws. ubezpieczeń społecznych marynarzy

W listopadzie poseł Kacper Płażyński złożył interpelację w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 maja 2019 r. dotyczącego zabezpieczeń społecznych marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach tzw. wygodnych bander oraz likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.
31.01.2021

Odszkodowania marynarskie: Czas ma znaczenie!

Jak niejednokrotnie wskazywaliśmy w naszych publikacjach, życie i zdrowie marynarzy bardzo często narażone jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i ryzyka. Mając na względzie aktualne tempo pracy marynarzy, konieczność zapewnienia łańcucha dostaw, a co za tym idzie ogromny stres oraz presję, która nieustannie ciąży na marynarzach nietrudno o wypadek, który może mieć daleko idące konsekwencje nie tylko dla samych marynarzy, ale także dla ich rodzin.
26.01.2021

Czy W/NOR obowiązuje w roku 2021? - ubezpieczenie społeczne marynarzy pracujących pod banderą norweską

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez marynarzy zatrudnionych na statkach podnoszących banderę norweską było przedmiotem już kilku porozumień pomiędzy właściwymi instytucjami Norwegii i Polski.
20.01.2021

Głębokie nurkowania z pokładu okrętu

W piątek, 15 stycznia, zakończyło się szkolenie morskie realizowane na wodach Zatoki Gdańskiej przez okręt ratowniczy ORP Lech. Operujący z pokładu jednostki nurkowie doskonalili umiejętności w zakresie nurkowania na dużych głębokościach z wykorzystaniem dzwonu nurkowego.
15.01.2021

Właściwość prawa a dochodzenie marynarskich roszczeń odszkodowawczych

Kluczowym elementem towarzyszącym procesowi dochodzenia marynarskich roszczeń odszkodowawczych jest ustalenie właściwego porządku prawnego, którego przepisy znajdować będą zastosowanie w konkretnej i zindywidualizowanej sprawie. Praktyka branży morskiej wskazuje, że jedynie w nielicznych przypadkach obowiązujące będzie prawo polskie. Nie oznacza to, że dochodzenie przez marynarzy odszkodowań z tytułu doznanych wypadków przy pracy jest niemożliwe, bądź niecelowe. Niewątpliwie każda sprawa odszkodowawcza dotycząca marynarza wymagać
11.01.2021

Zmiany kadrowe w Gdyńskim Dywizjonie Okrętów Bojowych

W piątek, 8 stycznia br., w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych. Nowym dowódcą jednostki został komandor Radosław Hurbańczuk.
08.01.2021

Inauguracja roku szkoleniowego 2021 w 3. Flotylli Okrętów

We wtorek 5 stycznia br., w 3. Flotylli Okrętów odbyła się inauguracja roku szkoleniowego 2021. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną było to wyjątkowe rozpoczęcie, które odbyło się w formie wideokonferencji.
06.01.2021

Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W nowym roku ferie czekają tuż za progiem Świąt Bożego Narodzenia. Za oknem szaro, ale w naszych domach może być kolorowo – kto powiedział, że zabawa w domu jest nudna? Na pewno nie my!
22.12.2020

Grudniowe manewry na Zatoce [foto]

Załogi fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski oraz okrętu patrolowego ORP Ślązak, na wodach Zatoki Gdańskiej, doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich. Manewry rozpoczęły się w poniedziałek, 14 grudnia, i trwały dwa dni.
16.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do "karty praw marynarzy"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają o obowiązywaniu umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym przez piratów - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
11.12.2020

Marynarskie wsparcie na froncie walki z pandemią

W walkę z epidemią każdego dnia zaangażowanych jest prawie 200 marynarzy z jednostek wchodzących w podporządkowanie dowódcy gdyńskiej Flotylli. Wspólnie z żołnierzami 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina i 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspomagają oni akcję „Trwała Odporność”.
10.12.2020

Podatki marynarskie: co czeka marynarzy w 2021 roku?

Rok 2021 będzie rokiem wielu zmian w prawie podatkowym dla marynarzy. W poniższej publikacji przybliżymy zakres tych zmian i skutki z nich wynikające dla środowiska marynarskiego.
10.12.2020

Podmiany załóg w dobie pandemii COVID-19 – nowy protokół IMO

W związku z panującą na świecie pandemią COVID-19, sytuacja zarówno marynarzy, jak i pracodawców/armatorów nie należy do najłatwiejszych. Krajowe przepisy dotyczące zasad przemieszczania się bardzo często ulegają zmianie, w zależności od wprowadzanych w danym regionie obostrzeń. Międzynarodowe organizacje próbują wyjść branży morskiej naprzeciw, tworząc publikacje, mające na celu uporządkowanie przepisów dotyczących bezpiecznych warunków pracy w dobie koronawirusa. W tym celu, Międzynarodowa Organizacja Morska (International Mari
03.12.2020

Podatki marynarskie: nowa umowa podatkowa z USA w 2021 roku?

Zgodnie informacjami uzyskanymi przez Kancelarię w dniu 16 listopada 2020 roku wynika, iż USA nie ratyfikowały nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską. Wszystko wskazuje na to, iż do końca 2020 roku nie dojdzie do ratyfikacji nowej umowy podatkowej pomiędzy Polską, a USA, co będzie miał korzystne implikacje podatkowe dla polski marynarzy w roku 2021.
17.11.2020

Interpelacja Kacpra Płażyńskiego ws. ubezpieczeń społecznych marynarzy

Interpelacja w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 maja 2019 r. dotyczącego zabezpieczeń społecznych marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach tzw. wygodnych bander oraz likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.
13.11.2020

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

Wynagrodzenia marynarzy w dobie pandemii Covid-19

Sytuacja epidemiczna ostatnich tygodni zdaje się potwierdzać, że pandemia COVID-19 niestety nie ustępuje. Ma to swoje przełożenie nie tylko na branże gastronomiczne, czy fitness. Problem wydaje się być znacznie szerszy i dotyczy on praktycznie każdego sektora gospodarki, nie wyłączając szeroko rozumianej branży morskiej.
30.10.2020

Uwaga: powstaje „Stowarzyszenie w obronie marynarzy i ich rodzin”

Na kanwie bardzo wielu próśb i monitów ze strony Klientów oraz osób zainteresowanych ostatnimi bardzo niekorzystnymi zmianami w prawie podatkowym m.in. dla marynarzy, podjęliśmy decyzję o stworzeniu „Stowarzyszenia w obronie marynarzy i ich rodzin”.
01.10.2020

Jak się ma planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej do zwolnienia z PIT dla marynarzy? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Na temat związku planowanowanego „ograniczenia” ulgi abolicyjnej ze zwolnieniem z PIT dla marynarzy porozmawialiśmy z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
01.10.2020

Zmiany kadrowe w Dywizjonie Okrętów Bojowych

W środę, 30 września, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
01.10.2020

Wystawa czasowa „Do DNA” - sięgamy do skarbca Bałtyku

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, od 2 października 2020 r. w Spichlerzach na Ołowiance, opowiedzą swoje historie i odkryją tajemnice.
24.09.2020

Podatki marynarskie: Likwidacja ulgi abolicyjnej w 2021 roku?

W opublikowanym dnia 4 września 2020 roku wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (projekt nr UD 126).
07.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

„Śledzie” znów wyruszą w marsz

Nie straszna im woda i morskie wyzwania. Jak co roku około stu śmiałków weźmie udział w Marszu Śledzia. W sobotę, 22 sierpnia, przejdą trasą wytyczoną przez Zatokę Pucką – od Kuźnicy do Rewy. To będzie jubileuszowa 20. edycja imprezy. Tradycyjnie nie zabraknie pasowania na śledzia, degustacji surowej ryby i pamiątkowych medali. Zapisy na marsz zostały już zamknięte, ale ci, którzy chcieliby spróbować w nim swoich sił, mają jeszcze szansę zdobyć miejsca last minute.
19.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Australia zakazała wstępu drugiemu masowcowi w tym tygodniu

Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) zakazał wstępu w tym tygodniu kolejnemu masowcowi pływającego pod banderą Liberii - tym razem 93200 TW Hamburg.
31.07.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Dyplomy AMW dla studentów z Kuwejtu

W piątek, 24 lipca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyplom ukończenia studiów odebrali absolwenci z Kuwejtu. Przyjechali do Gdyni, aby studiować na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.
24.07.2020

Praktyki manewrowe studentów zagranicznych AMW

Podchorążowie z Kuwejtu ostatniego roku studiów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywali praktykę manewrową. Uczyli się dowodzenia okrętem, a także całymi grupami manewrowymi.
22.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Praktyki morskie pod żaglami

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników Akademii Marynarki Wojennej spędzą pod żaglami ORP Iskra. W poniedziałek (29 czerwca) okręt wyszedł z Portu Wojennego Gdynia. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających praktykę marynarską. Pod koniec lipca zmienią ich podchorążowie II roku studiów, którzy z kolei odbędą praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Powrót okrętu do PW Gdynia przewidywany jest na drugą połowę września.
29.06.2020

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
27.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

Statki autonomiczne a uwarunkowania prawne

Statki autonomiczne to zagadnienie, które dla wielu jest mniej lub bardziej odległą wizją przyszłości, która biorąc pod uwagę obecne trendy może bardzo szybko stać się po prostu naszą codziennością. Myślę, że w obecnej dobie temat stał się na tyle aktualny, iż należy bardzo poważnie rozważyć prawne implikacje wprowadzenia statków autonomicznych (bezzałogowych) w żegludze międzynarodowej.
22.06.2020

Podatki marynarskie: COVID-19 a terminy podatkowe i procesowe

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. Poz. 374) nie dawała pełnomocnikom odpowiedzi na pytania co z terminami biegnących postępowań oraz terminami materialnymi wymagającymi od obywateli konkretnego nakazu zachowania się.
14.04.2020

90. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Wykonywanie zadań obrony przeciwminowej, stawianie zagród minowych, a także oczyszczanie akwenów morskich oraz śródlądowych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych to tylko niektóre z zadań, które już od 90 lat realizują siły 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. W środę, 1 kwietnia, gdyński dywizjon obchodzi 90. rocznicę utworzenia. Z okazji święta jednostki na okrętach dywizjonu podniesiona została wielka gala banderowa.
08.04.2020

Czy marynarz może ogłosić upadłość konsumencką?

Epidemia koronawirusa (Covid-19) wpłynęła znacząco na sytuację gospodarczą wielu podmiotów. Przedsiębiorcy podejmują działania w celu utrzymywania swoich działalności, dokonywane są optymalizacje i analizy mające uchronić firmy przed stanem niewypłacalności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej silnie odczuwają skutki pandemii. We wcześniejszych publikacjach zwracaliśmy uwagę na problemy w zakresie otrzymywania wynagrodzeń, które mogą wpłynąć na wypłacalność wielu gospodarstw
06.04.2020

Pandemia Covid-19, a marynarze-pakiet usług prawnych

W odpowiedzi na Państwa liczne zapytania oraz prośby poniżej przedstawiamy pakiet usług prawnych, który ma celu ustalenie sytuacji prawnej marynarza i jego rodziny w związku z pandemią koronawirusa (Covid-19).
02.04.2020

Podatki marynarskie: przychody w Polsce, a rozliczenie zagranicznych dochodów marynarza

Z uwagi na pandemię Covid-19 i wstrzymanie podmian na statkach coraz szersze grono polskich marynarzy zastanawia się nad skutkami podatkowymi uzyskania dochodów w Polsce. Niestety przez wzgląd na sytuację ekonomiczną na Świecie związaną z ww. pandemią może dojść do sytuacji, w której wielu polskich marynarzy będzie zmuszonych do podjęciach działalności zarobkowej w Polsce.
31.03.2020

Pandemia Covid-19, a prawa marynarzy (podmiany, płace, kwarantanna etc.)

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołujący chorobę o nazwie COVID-19 jest już obecny w 195 krajach na świecie. Epidemia COVID-19, a właściwie ograniczenia wprowadzane przez organy państw odcisnęły już swoje piętno na niemal każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w sektorze transportowym, który przeżywa aktualne liczne problemy, zarówno organizacyjne, jak i związane z realizacją obowiązków Pracodawcy względem Pracowników – w szczególności zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, miejsc pracy, czy wypłaty wynagrodzeń. Obecna sytua
25.03.2020

Koronawirus, a ubezpieczenie zdrowotne marynarza w Polsce

W pierwszej fazie zachorowań koronawirusem (Covid-19) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło tylko, że „Każda osoba, nawet nieubezpieczona, w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 będzie nieodpłatnie diagnozowana”. Następnie NFZ przyznało, że osoby nieubezpieczone będą objęte nieodpłatnym leczeniem w przypadku zakażenia Covid-19.
23.03.2020

Podatki marynarskie: Koronawirus, a terminy podatkowe i toczące się postępowania

Wielu marynarzy zgłasza obawy, że w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce i z paraliżem normalnego funkcjonowania sądów, urzędów oraz wiekszości przedsiębiorstw, ich interes podatkowy może nie zostać odpowiednio zabezpieczony. W poniższej publikacji nakreślimy obecną sytuację prawną dotyczącą tych bardzo ważkich kwestii.
20.03.2020

Koronawirus: ubezpieczenie armatorskie marynarza, a ryzyko zarażenia na statku

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją odnośnie zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem (COVID-19) oraz działaniami organów państwowych, mających na celu przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się zarażeń, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin Zespół Kancelarii otrzymał szereg zapytań od Klientów świadczących pracę na statkach, bądź mających rozpocząć pracę na morzu w najbliższym czasie, w których wyrażają swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Większość zadawanych pytań tyczy się uprawnień
19.03.2020

30 lat ORP Gniezno pod biało-czerwoną banderą

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Gniezno podniesiono 23 lutego 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. Z tej okazji w piątek, 28 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
09.03.2020

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu

Zabezpieczenie praw marynarzy w sytuacji ataku piratów i uwięzienia marynarzy zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu, którego autorem jest minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
06.03.2020

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia

W poniedziałek, 2 marca o godzinie 13, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Komandor porucznik Robert Szymaniuk przejął dowodzenie od komandora Alberta Figata i jednocześnie został mianowany na stopień komandora.
03.03.2020

Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce

Z uwagi na fakt, iż ostatnio do Kancelarii napływają coraz to bardziej zaskakujące informacje od marynarzy, którzy wyrażają obawę, że brak „przepracowania co najmniej 183 dni na statku w 2020 roku” jest równoważny z opodatkowaniem w Polsce, w poniższej publikacji wyjaśnię jak to faktycznie wygląda z perspektywy regulacji podatkowych.
27.02.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

Porozumienie o współpracy szkoleniowej między Urzędem Morskim w Gdyni a 3. Flotyllą Okrętów

W ramach inauguracji nowego roku szkoleniowego w 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, dowódca Flotylli kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski podpisali porozumienie w zakresie współpracy szkoleniowej.
16.01.2020

Podatki marynarskie w roku 2020: co tak naprawdę zmienia się dla polskich marynarzy?

W 2020 roku w Polsce pojawiło się wiele nowych regulacji, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na status podatkowy polskich marynarzy. Niestety jak co roku pojawiło się również wiele błędnych przekonań w środowisku marynarskim co do ich potencjalnych obowiązków podatkowych w nowym roku podatkowym. Sytuacji nie poprawia również chaos interpretacyjny panujący w aparacie skarbowym.
16.01.2020

UWAGA: Marynarze i ulga abolicyjna w stanach bezumownych - Interpretacja Ogólna MF z 31.10.2019 roku

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w efekcie działań Kancelarii udało się przełamać niekorzystną dla polskich marynarzy linię interpretacyjną Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do tzw. stanów bezumownych tj. Brazylii i ulgi abolicyjnej.
22.11.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Podatki marynarskie: nowa umowa z USA w 2020 roku?

Zgodnie informacjami uzyskanymi przez Kancelarię w dniu 14 listopada 2019 roku z Ministerstwa Finansów- Departament Systemu Podatkowego, wynika, iż w dalszym ciągu nie została ratyfikowana przez USA nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską. Nad ww. umową nadal trwają pracę w Kongresie i trudno określić, kiedy zostaną one zakończone.
15.11.2019

Sztandar dla Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia

W piątek, 11 października, odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru Regionalnemu Centrum Informatyki Gdynia. Uroczystość odbyła się, w asyście honorowej Marynarki Wojennej, na Skwerze Kościuszki w Gdyni przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica.
14.10.2019

Podatki marynarskie: Brazylia – korzystne wyroki NSA i indywidualna interpretacja

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 08.10.2019 roku w sprawie powadzonej przez Kancelarię zapadł już drugi w tym roku korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dla marynarza pracującego u brazylijskiego armatora, który skorzystał z ulgi abolicyjnej nie płacąc podatku zagranicą. Wyrok ten ma charakter precedensowy i jest prawomocny.
11.10.2019

Podatki marynarskie: dochody marynarza, a przedawnienie zobowiązań podatkowych

Z uwagi na fakt, iż na przestrzeni ostatnich miesięcy Urzędy Skarbowe zaczęły lawinowo wzywać marynarzy do złożenia zeznań PIT lub korekt PIT, w których marynarze zgodnie z prawem skorzystali z ulgi abolicyjnej (lata 2014-2015 – Norwegia lub Singapur), wielu marynarzy skierowało do Kancelarii pytania o to do kiedy aparat skarbowy w Polsce ma prawo weryfikować poprawność złożonych zeznań PIT.
08.10.2019

Od 01.01.2020 roku zwolnienie z PIT dla niewielu marynarzy

Dnia 12.09.2019 roku Prezydent RP podpisał ustawę nowelizującą ustawę o PIT, która wprowadza zwolnienie z PIT dla polskich marynarzy pracujących u zagranicznych armatorów pod określonymi obcymi banderami.
27.09.2019

Dla nich morze nie ma tajemnic

Rozpoznanie części statku to dla nich nie problem, węzły marynarskie wiążą z zamkniętymi oczami, a wiedzę o morzu i historii Polski morskiej mają w małym palcu. Nic dziwnego, w końcu są laureatami Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu. Uroczysta gala tej imprezy odbyła się w czwartek 26 września w auli Uniwersytetu Morskiego Gdyni. Na najlepszych czekały puchary, medale i wartościowe nagrody.
27.09.2019

Oficerskie święto na ORP Błyskawicy (foto)

Weszli na pokład jako podchorążowie, a zeszli z niego już jako oficerowie. 35 świeżo upieczonych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni otrzymało awans na swój pierwszy stopień oficerski. Promocja odbyła się w piątek, 30 sierpnia, na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica”. Po raz pierwszy w historii ceremonia była połączona z uroczystością ukończenia studiów I stopnia przez podchorążych z Kataru i Kuwejtu. 25 zagranicznych absolwentów na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało kordziki honorowe z rąk rektora-komendanta Akademii M
02.09.2019

Promocja oficerska oraz uroczystość zakończenia studiów przez podchorążych zagranicznych AMW w Gdyni

Promocja oficerska polskich podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz uroczystość ukończenia studiów I stopnia przez zagranicznych podchorążych z Kataru oraz Kuwejtu odbędą się w najbliższy piątek o godz. 11:00. Ceremonie odbędą się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki promowanych zostanie 35 polskich absolwentów. Natomiast 25 podchorążych zagranicznych otrzyma z rąk Rektora – Komendanta kordzik honorowy Marynarki Wojennej na pa
28.08.2019

Przez zatokę… na nogach. Za nami 19. Marsz Śledzia (foto)

Za nami kolejny, już 19. Marsz Śledzia. To niepowtarzalna impreza, którą kilknaście lat temu zapoczątkował gdynianin, Radosław Tyślewicz. Setka ochotników w sobotę przeszła znów Zatokę Pucką od Kuźnicy aż do Rewy.
19.08.2019

Podatki marynarskie: Norwegia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 17.07.2019 roku Norwegia ratyfikowała Konwencję MLI, co z pewnością znacząco wpłynie na zmianę sytuacji podatkowej wielu polskich marynarzy objętych konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania, która obowiązuje pomiędzy Polską i Norwegią.
14.08.2019

Marsz Śledzia już w tę sobotę

Przejść pieszo przez morze – takiej sztuki dokona stu śmiałków, którzy już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia, wezmą udział w Marszu Śledzia. Impreza po raz dziewiętnasty wystartuje na morskiej trasie z Kuźnicy do Rewy przez Rybitwią Mieliznę na Zatoce Puckiej. W tym roku – oprócz ceremonii pasowania na śledzia, aukcji charytatywnych i degustacji surowej ryby – próba pobicia rekordu Polski w największej liczbie osób występujących w kamizelkach ratunkowych jednocześnie.
13.08.2019

Lata 2019 i 2020: Zmiany w PIT a sytuacja podatkowa marynarzy

W 2019 oraz 2020 roku planowane są zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Najważniejsze dotyczą planowanego zwolnienia marynarzy z PIT oraz osób do 26 roku życia z PIT, a także zmiany stawek oraz podwyższenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Przepisy w znowelizowanym kształcie, dotyczące daniny solidarnościowej obowiązują od 1 stycznia 2019 roku, przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dla podatników do 26 roku życia od 1 sierpnia 2019 roku natomiast przepisy dotyczące zmiany stawki w podatku dochodowym od osób f
08.08.2019

500+ w rodzinie marynarskiej – na pierwsze i kolejne dziecko

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci normuje warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia. Ustawodawca jako zasadę przyjął, że prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje obywatelom polskim, a także pewnej kategorii cudzoziemców. Z uwagi na powyższe finansowe wsparcie ze strony państwa jest dedykowane także rodzinom polskich marynarzy.
26.07.2019

Podatki marynarskie: Urzędy Skarbowe ścigają marynarzy za przestępstwa skarbowe

W związku z nasileniem się negatywnych praktyk urzędów skarbowych skierowanych przeciwko marynarzom, w szczególności na Pomorzu, w środowisku marynarskim zaczęły pojawiać się niepokojące sygnały, z których wynika, iż wielu marynarzy rozważa czy aby na pewno „opłaca się” ujawnianie przed Urzędem Skarbowym w Polsce. Oczywiście mowa tu o sytuacjach, w których takowy obowiązek faktycznie ciąży po stronie marynarza.
18.07.2019

Podatki marynarskie: niepokojące praktyki urzędów skarbowych w 2019 r.

Pomimo, iż minęło już ponad 6 miesięcy od początku obowiązywania Konwencji MLI w Polsce w dalszym ciągu organy podatkowe w Polsce nie wypracowały jednolitego stanowiska. 36 Urzędów Skarbowych błędnie uznaje, iż przepisy wynikające z Konwencji MLI zaczęły obowiązywać od 01.01.2020 roku w odniesieniu do polskich marynarzy zatrudnionych w 2019 roku w ww. modelu. Z kolei 42 US w Polsce twierdzi, iż przepisy te obowiązują od 01.01.2019 roku. Na marginesie warto wskazać, iż kilkanaście US w ogóle nie rozpatrując sprawy merytorycznie uz
08.07.2019

Podatki marynarskie: Czy faktycznie zwolnienie marynarzy z PIT? – projekt rządowy z dnia 15 maja 2019 roku

W kwestii pojawiających się co jakiś czas projektów w przedmiocie zwolnienia marynarzy z podatku PIT w Polsce, kilkukrotnie prezentowałem swoje krytyczne stanowiska, które niestety w znacznej mierze dalej pozostają aktualne. Niedawno pojawiła się informacja, iż polski rząd przyjął projekt zmian w przepisach w tym zakresie traktując go jako „najważniejszy” z pozostałych projektów dot. gospodarki morskiej przyjętych w tym samym czasie.
02.07.2019

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatni weekend czerwca w garnizonie Świnoujście obchodzono Święto Marynarki Wojennej oraz jubileusz 20-lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w służbie NATO.
01.07.2019

Pułaski wrócił do domu

Po pięciu miesiącach na morzu i przebyciu 23 650 mil morskich nadszedł czas na powrót do domu i stęsknionych rodzin. W środę, 26 czerwca, fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” wróciła do macierzystego portu w Gdyni. Od lutego jednostka uczestniczyła w misji na północnym Atlantyku i akwenach europejskich w ramach działań okrętów NATO. Załogę w porcie wojennym powitali dowódcy Marynarki Wojennej, koledzy marynarze, a przede wszystkim rodziny.
26.06.2019

Chrzest Morski dla dzieci

Z okazji Dnia Dziecka Klub Marynarki Wojennej Riwiera, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub 3. Flotylli Okrętów zapraszają na Chrzest Morski. Z pociechami spotykamy się 1 czerwca 2019 r. w godz. 12.00 - 15.00 przed budynkiem Muzeum MW.
30.05.2019

Podatki marynarskie: Ratyfikacje Konwencji MLI w 2019 roku i praktyka stosowania Konwencji MLI w Polsce w 2019 roku

Przypominamy, że Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i w odniesieniu do niektórych państw obowiązuje od dnia 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzenia prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwój
23.05.2019

Praktyki pod żaglami na ORP Iskra

W poniedziałek 13 maja, okręt szkolny ORP Iskra, z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie, udał się w trzymiesięczny rejs nawigacyjno-szkoleniowy.
13.05.2019

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych

We wtorek, 7 maja, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych. Komandor Grzegorz Mucha przejął dowodzenie od komandora porucznika Radosława Hurbańczuka.
08.05.2019

54 lata 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

29 kwietnia, minęły 54 lata od utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Z okazji jubileuszu zorganizowana została zbiórka kadry i pracowników wojska oraz odprawiona uroczysta msza święta.
01.05.2019

Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających

Z okazji otwarcia nowego sezonu turystycznego, Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Od 1 do 5 maja Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w godz. 10-18. Z Nowego Portu na teren zabytku dostaniemy się żaglowcem "Baltic Star".
30.04.2019

Praca na platformie wiertniczej lub na statku wiertniczym zakotwiczonym na morzu a podatki marynarskie

Wielokrotnie analizowaliśmy sytuację podatkową marynarza pracującego na statku wykorzystywanym w transporcie międzynarodowym. Dzisiaj natomiast zajmiemy się nietypowym przypadkiem w którym polski marynarz wykonuje pracę najemną na statku wiertniczym, który jest zakotwiczony na morzu. Czy w takich okolicznościach sposób rozliczenia uzyskanego dochodu będzie podobny? Czy może należy stosować zupełnie inne przepisy podatkowe? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w naszym dzisiejszym artykule.
24.04.2019

Podatki marynarskie: Informacja z MF – ulga abolicyjna i ograniczenie poboru zaliczek

Z uwagi na fakt, iż wielu marynarzy zgłosiło się w tym roku do Kancelarii z informacją, że instytucja wniosku o ograniczenie poboru zaliczek miałyby być rzekomo usunięta z polskich przepisów, w dniu 01 kwietnia 2019 roku skierowaliśmy, w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1330, z późn. zm.), wniosek do Ministerstwa Finansów o udostępnienie informacji w tej sprawie.
18.04.2019

Wielka Brytania: Pierwsza indywidualna interpretacja MF dotycząca marynarzy (Konwencja MLI)

Dnia 28 marca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w imieniu Ministra Finansów indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego (znak 0113-KDIPT2-2.4011.3.2019.3.SR), która ma rzekomo definitywnie rozstrzygać kwestię obowiązywania nowych przepisów wynikających z Konwencji MLI w odniesieniu do marynarzy pracujących u brytyjskich armatorów. W naszej opinii Interpretacja ta jest niepełna i wadliwa.
11.04.2019

Piractwo lub strefa wojny a uprawnienia marynarzy

Pomimo zintensyfikowania współpracy państw i organizacji międzynarodowych w zakresie przeciwdziałania oraz zwalczania piractwa morskiego oraz wdrożeniu praktycznych rozwiązań mających służyć zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa żeglugi międzynarodowej (m.in. misje wojskowe pod auspicjami Unii Europejskiej oraz NATO), problematyka stref żeglugowych podwyższonego ryzyka wciąż pozostaje aktualna. Przekłada się ona również na zakres uprawnień przysługujących marynarzom świadczącym pracę na tego rodzaju obszarach.
28.03.2019

Matka chrzestna sztandaru

W czwartek, 21 marca, kapitan marynarki Katarzyna Mazurek została matką chrzestną nowego sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
28.03.2019

Dochodzenie marynarskich odszkodowań we współczesnych realiach branży morskiej

Pomimo gwałtownego rozwoju technologicznego obserwowanego na przestrzeni co najmniej dwóch ostatnich dekad, również w szeroko rozumianej branży morskiej oraz szeregu działań prawodawczych podejmowanych zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, wykonywanie pracy na morzu nadal wiąże się z wysokim ryzykiem urazu ciała, bądź doznaniem innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu.
18.03.2019

Podatki marynarskie: Zwolnienie marynarzy z PIT– projekt z dnia 18.02.2019 r. – krytyczne stanowisko

Niedawno pojawił się projekt z dnia 18.02.2019 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu, którego głównym celem, jak czytamy w Ocenach Skutków Regulacji, jest wprowadzenie środka pomocowego polegającego na zwolnieniu z PIT dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów. KE z
27.02.2019

O wachtach i prozie morskiej służby na Darze Młodzieży (foto)

Ponad tydzień temu, załoga Daru Młodzieży spotkała się z papieżem Franciszkiem. Jak powiedział po audiencji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk: "był to najważniejszy moment Rejsu Niepodległości". Po wspaniałym przyjęciu w Panamie i Kolumbii, przyszedł czas na rozpoczęcie drogi powrotnej do Polski. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
06.02.2019

Podatki marynarskie: Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 29.01.2019 roku Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u irlandzkich armatorów od 01.01.2020 roku.
04.02.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.