• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bandera, armator, wynagrodzenie - marynarskie podatki w praktyce

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Bandera, armator, wynagrodzenie - marynarskie podatki w praktyce

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Bandera, effective management, armator, pracodawca, wynagrodzenie – jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Analizując sytuację podatkową marynarzy, dostrzega się, jak bardzo mogą różnić się okoliczności, w których pracują. I jakie może mieć to znaczenie dla obowiązków wobec polskiego urzędu skarbowego.

Najważniejsze jednak, że nie ma sytuacji zbyt skomplikowanych, nie do uporządkowania czy rozwiązania. Zawsze, prędzej czy później, można wypłynąć w morze ze spokojną głową.

Morze możliwości wśród statków i krajów

W pracy marynarza liczy się bardzo dużo różnych kwestii - prawnych, podatkowych, majątkowych. I to wszystko oczywiście w aspekcie międzynarodowym.

Bo branża morska pozwala na ogrom możliwości, np. w realizowaniu transportu osób i ładunków. Również intensywnie rozwijająca się branża offshore jest często atrakcyjną wizją zawodową dla specjalistów. Oferty pracy czekają też na platformach zacumowanych czy przemieszczających się.

Więc, pomimo, że centrum Twoich interesów życiowych nadal pozostaje Polsce, korzystasz z ofert zagranicznych armatorów. I w ten sposób możesz pracować na przykład na dużych jednostkach w transporcie międzynarodowym. Armator ma wtedy siedzibę w jednym kraju, Twój pracodawca w drugim, a po drodze może być jeszcze inny podmiot, który zarządza statkiem.

Morze możliwości wśród armatorów i pracodawców

W gąszczu rodzajów jednostek, musisz jeszcze orientować się, we wcale nie mniejszym natłoku firm, które organizują Twoją pracę.

Na statku, który pływa w transporcie międzynarodowym najważniejszy podatkowo jest kraj, w którym jest siedziba faktycznego zarządu firmy armatora (słynny effective management). To z tego kraju pochodzą Twoje dochody. I umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z nim, będzie decydować o zasadach rozliczania w Polsce.

Wcale więc sposób rozliczenia nie zależy od siedziby pracodawcy, który zawiera z Tobą umowę i wypłaca Ci wynagrodzenie. Ani od siedziby armatora.

Jeśli natomiast Twój statek nie jest jednostką morską w komunikacji międzynarodowej, miejscem pracy będzie kraj, w którym jest zacumowany lub kraje, po których się przemieszcza. I na tej podstawie będzie ustalany sposób Twojego rozliczania się z podatków.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o kolejnej kwestii, która ma znaczenie dla rozliczeń. Chodzi o zwolnienie dla marynarzy, które ukrywa się w ustawie o PIT i związane jest z banderą statku, na którym pływasz.

Jak się w tym odnaleźć

Choć Twoja sytuacja zawodowa - zwłaszcza w kontekście podatków - może początkowo wydawać Ci się skomplikowana i stresująca, pamiętaj, że wcale nie oznacza od razu kłopotów z urzędem skarbowym.

Kluczem do sukcesu, czyli Twojego spokoju finansowego jest ustalenie, krok po kroku, najważniejszych podatkowo elementów Twojej pracy.

Dopiero wtedy będziesz mógł wybrać najlepszy wariant rozliczenia, który pozwoli Ci na bezpieczną relację z polskim urzędem skarbowym i skuteczną ochronę swoich finansów.

Opracowała:

adw. Katarzyna Lendzionowska

www.marynarztax.pl

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.