• <

Wynik wyszukiwania - "lublin" - Wiadomości

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

4,1 tys. wagonów kolejowych z ukraińskimi towarami rolnymi wyjechało w tranzycie przez Polskę do portów morskich

4,1 tys. wagonów kolejowych i 550 tirów z ukraińskimi produktami rolnymi wyjechało w tranzycie z przejść granicznych na Lubelszczyźnie od początku br. - wynika z danych przekazanych PAP przez lubelską Izbę Administracji Skarbowej. Takie transporty przez Polskę kończą się w portach morskich lub za granicą.
09.02.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

Rusza trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych"

W poniedziałek, 6 listopada br., rozpoczynają się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023" organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. To już trzecia edycja konkursu, w której uczniowie szkół podstawowych i średnich wykażą się umiejętnością budowy modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną.
19.10.2023

Rzeź faworytów w Sztynorcie. Yacht Club Gdańsk klubowym mistrzem Polski

Yacht Club Gdańsk klubowym mistrzem Polski w żeglarstwie! Gdańszczanie co prawda w ostatniej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zaprezentowali się dużo poniżej swoich możliwości, ale sześciopunktowa zaliczka, jaką mieli przed startem wystarczyła do końcowego triumfu. Regaty w Sztynorcie to był jednak prawdziwy rollercoaster i rzeź faworytów.
13.10.2023

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!
09.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

Tarasiuk Mistrzem Polski, Plitko zdobywa Puchar RS21

Zwycięstwem załogi Yacht Club Gdańsk pod wodza Igora Tarsiuka zakończyły się w Sztynorcie II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Drugie miejsce w regatach i zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski RS21 zajęła załoga Nowy Sztynort Osada Wolności ze sternikiem Wiktorem Plitko.
21.09.2023

Port Gdańsk i Port Saloniki podpisały list intencyjny o współpracy

Dwa porty europejskie dążą do tego, by na trwałe wpisać Gdańsk w przebieg Via Carpatii. Dlatego też przedstawiciele Portu Gdańsk i Portu Saloniki, przy udziale Artura Lomparta, Ambasadora RP w Grecji, oraz przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, podpisali porozumienie, które pozwoli obu stronom na rozwój, wymianę doświadczeń, a także otworzy nowe możliwości dla transportu ładunków między naszymi krajami w ramach Via Carpatii.
12.09.2023

W przyszłym tygodniu ORP Lublin rozpocznie próby morskie

Jest nadzieja na zakończenie jednego z najdłuższych remontów jednostki polskiej Marynarki Wojennej, trwającego od grudnia 2017 roku. Okręt transportowo-minowy przygotowuje się do prób morskich, nie podano daty powrotu do regularnej służby. Okręt obecnie jest zacumowany przy Nabrzeżu Kaszubskim.
18.06.2023

Początek sezonu w miejskim kompleksie basenów nad Zalewem Zemborzyckim w przyszły weekend

Miejski kompleks basenów Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie będzie czynny od przyszłego weekendu; otwarcie uzależniamy od pogody i wyników badań wody – poinformował PAP rzecznik prasowy MOSiR "Bystrzyca" w Lublinie Miłosz Bednarczyk.
02.06.2023

Przemyt bursztynu na polsko-ukraińskiej granicy

Przemyt blisko 30 kg bursztynu o rynkowej wartości ponad 300 tys. zł udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Zosinie (Lubelskie) - poinformowała w czwartek Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.
01.06.2023

US Navy zmienia przepisy w sprawie służby marynarzy na remontowanych okrętach

Seria czterech samobójstw członków załogi lotniskowca USS George Washington wywołała istną burzę w USA i stała się przedmiotem wojskowego śledztwa. Po zakończeniu dochodzenia służby przekazały, że należy zmienić zasady służby marynarzy na okrętach znajdujących się w dłuższych remontach i pobytach w stoczni.
22.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Polska przećwiczy z sojusznikami desant w Szwecji

Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego uczestniczący w Szwecji w ćwiczeniu Aurora 23 przeprowadzą desant na Gotlandii – poinformowała por. Malwina Jarosz, oficer prasowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, w której skład wchodzi bielski batalion.
30.04.2023

Minister Telus: musimy uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski

Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.
11.04.2023

Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach

Na temat miast przyszłości i ochrony środowiska dyskutowali uczestnicy seminarium "Zielone Miasto" zorganizowanej przez Burmistrza Międzyzdrojów i Gryficki Klaster Energii. W spotkaniu uczestniczyli goście z Poznania, Lublina, Szczecina czy Gryfic.
31.03.2023

Koniec odysei ORP Lublin? Okręt rozpoczyna próby zdawczo-odbiorcze

Kończy się jeden z najdłuższych remontów okrętu w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt transportowo-minowy proj. 767 ORP Lublin znajdował w się w stoczni od 2017 roku i potencjalnie niedługo wróci do służby.
30.03.2023

Lubelskie. Łódź z dwoma wędkarzami przewróciła się na rozlewisku, jeden zmarł

Zmarł jeden z dwóch wędkarzy, których łódź w czwartek przewróciła się na rozlewisku w rejonie kopalni Bogdanka (Lubelskie) - poinformował rzecznik KWP w Lublinie nadkom. Andrzej Fijołek.
23.03.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w Dolinie Maciejowickiej

W Maciejowicach została podpisana 30 stycznia br. umowa na przebudowę wału przeciwpowodziowego prawobrzeżnej doliny Wisły na odcinku Bączki – Antoniówka Świerżowska. Zadanie jest kontynuacją rozbudowy wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości blisko 27 km.
30.01.2023

Kpt. Zbigniew Sak zostawił w spadku dla szpitala 60 tys. dolarów

60 tys. dolarów szczecińskiemu szpitalowi wojewódzkiemu zapisał w testamencie kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak – poinformowała placówka. Szpital ma wykorzystać pieniądze na zakup sprzętu kardiologicznego.
21.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Senatorowie domagają się reformy w US Navy w kontekście służby marynarzy na remontowanych okrętach

Jako właściwie najważniejszy rodzaj sił zbrojnych armii USA, marynarka wojenna znajduje się pod silną presją polityków. Tym razem poruszanym tematem jest służba marynarzy na okrętach przechodzących długie okresy napraw i konserwacji w różnych stoczniach.
11.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Ministerstwo Infrastruktury zadowolone z propozycji zmian w TEN-T

Ministerstwo Infrastruktury jest zadowolone z z zaproponowanych przez instytucje europejskie zmian w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) - poinformował w poniedziałek resort. Przypomniał, że korytarz transportowy Bałtyk-Morze Egejskie uzupełniono o odcinek Lublin-Helsinki.
05.12.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

Ruszają inwestycje w innowacyjny system ochrony ptaktów przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
21.10.2022

Żeglarskie święto - podsumowanie ogólnopolskiego programu PGE PolSailing

Na warszawskiej Pradze, w Parku Skaryszewskim, rozegrano Wielki Finał PolSailing Days. Dzieci z całej Polski wzięły udział w regatach na Jeziorze Kamionkowskim, ścigając się na klasie Optimist oraz na windsurfingu. Impreza była podsumowaniem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing.
20.09.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

NIK z negatywną oceną restrukturyzacji stoczni Gryfia przez FRS

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia restrukturyzację Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, przeprowadzoną przez Fundusz Rozwoju Spółek SA - poinformowała w środę NIK na konferencji prasowej.
26.08.2022

Wojewoda lubelski: żołnierze WOT pomogą w usunięciu martwych małż z Zalewu Zemborzyckiego

Dodatkowa łódź z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej od czwartku wspomoże Wody Polskie w odławianiu martwych małż z Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie; pierwsze badania wskazują na naturalne przyczyny wymierania - poinformował w środę w wojewoda lubelski Lech Sprawka.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Ponad pół tony śniętych małż zebrano w weekend nad Zalewem Zemborzyckim

Przez ostatnie trzy dni pracownicy Wód Polskich zebrali ponad pół tony martwych małż zalegających brzegi Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie nie znalazł dowodów celowego zatrucia.
16.08.2022

Sasin: Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne

Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne - zaznaczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście odczytanym podczas konferencji w Lublinie, odnosząc się do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
01.07.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Minister klimatu: przepustowość terminalu w Zatoce Gdańskiej ma wynieść co najmniej 12 mld m sześc.

W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech, Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m sześc. gazu - zapowiedziała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.06.2022

Morawiecki: nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

Wojna na Ukrainie w całym swoim okrucieństwie pokazała nam, jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO, flanki wschodniej Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - dodał.
06.06.2022

Długa kolejka tirów na granicy z Ukrainy do Polski; transportują głównie zboże

W związku z blokadą ukraińskich portów zwiększył się ostatnio ruch towarowy na granicy polsko-ukraińskiej. W Dorohusku (Lubelskie) na wjazd do Polski czeka obecnie tysiąc tirów, tj. 82 godziny oczekiwania. Najczęściej kierowcy transportują w ciężarówkach zboże, głównie kukurydzę i soję.
31.05.2022

Przez blokadę ukraińskich portów dłuższe kolejki tirów na wjeździe do Polski

Przyczyną zwiększenia ruchu towarowego na granicy w Dorohusku (Lubelskie) jest blokada ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – powiedział PAP rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś. Liczba oczekujących na wjazd do Polski tirów wzrosła trzykrotnie. Obecnie w kolejce stoi 950 tirów.
26.05.2022

Na granicy protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi

Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma około 15 km; co kilkanaście minut auta są przepuszczane - podała bialska policja.
13.03.2022

Circle K zawiesza działalność w Rosji

Circle K zawiesza działalność w Rosji - poinformował we wtorek właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. Firma przekaże milion dolarów kanadyjskich na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża i uruchomiła globalną akcję zebrania kolejnych funduszy na rzecz Ukrainy.
08.03.2022

Ministrowie Polski i Łotwy o współpracy portów

Współpraca polskich i łotewskich portów była jednym z tematów omawianych przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra transportu Łotwy Talisa Linkaitsa.
17.01.2022

Policja podsumowała działalność Posterunku Wodnego nad Zalewem Zemborzyckim

Policja podsumowała pięć miesięcy działalności Posterunku Wodnego nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. W tym czasie mundurowi interweniowali ponad 300 razy, ujawnili prawie 200 wykroczeń i uratowali trzy osoby – poinformowano.
09.10.2021

Park Logistyczny Małaszewicze dostał zielone światło. Powstanie największy taki park w Europie

Pozwolenie na budowę największego w Europie parku logistycznego w Małaszewiczach w powiecie bialskim wydał wojewoda lubelski. Pokłosiem ma być najnowocześniejszy hub przeładunkowy towarów pomiędzy Azją a Europą. Inwestycję skomentował również prezes Cargotor sp. z o.o..
01.10.2021

Świnoujście. Szczepienia na ORP Kraków

W ramach trwającego w Świnoujściu Jarmarku Bałtyckiego można będzie zaszczepić się przeciwko Covid-19 na pokładzie ORP Kraków.
20.08.2021

Adamczyk: w tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem

W tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki drogi Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem. Całą inwestycję przygotowujemy tak, by oddać ją w 2025-2026 r. – powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
07.07.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.
29.06.2021

Rozpocznij swoją przygodę z żeglarstwem. Zapisz się do programu PolSailing!

Rusza nabór uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing 2021. Jak co roku, dzieci w kilkunastu ośrodkach w Polsce poznają piękno i zalety żeglarstwa. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym partnerem programu jest Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
16.06.2021

Baltic Fortress 2021

Okręty transportowo-minowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wykonały przerzut drogą morską wydzielonego modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej. Po zakończonym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021 w Estonii żołnierze i technika wojskowa zostali przetransportowani na Litwę, gdzie będą uczestniczyć w międzynarodowym ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021.
12.06.2021

Grafiki polskich artystów na „Darze Pomorza”. Wystawa "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA"

Od 18 maja do 30 czerwca 2021 r. we wnętrzach statku-muzeum "Dar Pomorza" prezentujemy ogólnopolską wystawę grafiki "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era ART w Gdyni.
21.05.2021

Konferencja "Wykorzystanie Danych Satelitarnych i Danych Programu Copernicus w Administracji i Sektorze Prywatnym"

Zakład Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Gdańskim organizuję konferencję online.
26.03.2021

Wiceszef MSZ: w kwietniu w Lublinie forum regionów Inicjatywy Trójmorza

W kwietniu w Lublinie odbędzie się forum regionów Inicjatywy Trójmorza; wówczas zostanie utworzona sieć gospodarcza regionów Trójmorza - poinformował w sobotę podczas wideokonferencji "Europa Karpat" wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński.
27.02.2021

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wykaz inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował CIR. Chodzi o nowe linie kolejowe; budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.
26.01.2021

Droga Czerwona komplementarna ze strategią rozbudowy dróg krajowych i autostrad

Budowa Drogi Czerwonej, której ostateczny przebieg uzgodniły władze Gdyni oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA w listopadzie, jest priorytetem pod kątem budowy Portu Zewnętrznego, projektowanej na powierzchni 260 hektarów Doliny Logistycznej oraz połączenia portu z obwodnicą Trójmiasta, a w przyszłości z Via Maris.
22.01.2021

Zjawiska lodowe na polskich akwenach - najnowsze informacje

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które mogą powodować zagrożenie zatorowe. Obecnie Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich administrujące rejon środkowej Wisły oraz Bugu przeszły w tryb pracy całodobowej. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.
22.01.2021

Paweł Rusiecki nowym Zastępcą Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym

Paweł Rusiecki 14 stycznia 2021 roku został powołany przez Ministra Infrastruktury na stanowisko Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przekazał gratulacje nowo mianowanemu Zastępcy i powiedział:
15.01.2021

Puls Biznesu: nowe drogi w nowym roku

W 2021 roku drogowa dyrekcja planuje oddać do ruchu 380 km szybkich tras. Na nową perspektywę szykuje program niemal tak bogaty jak bieżący. Liczy też miliardy na utrzymanie sieci - pisze we wtorek "Puls Biznesu".
29.12.2020

GDDKiA: w tym roku cztery umowy na budowę trasy Via Carpatia

W 2020 r. GDDKiA podpisała cztery umowy na realizację drogi ekspresowej S19, która będzie częścią szlaku Via Carpatia. W ramach tych umów powstanie 61,3 km trasy, a wartość podpisanych kontraktów to ponad 3,6 mld zł.
25.12.2020

Via Carpatia na Podkarpaciu nabiera kształtów

Rozpoczyna się postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19: Iskrzynia – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla. Odcinki te, które będą stanowiły element międzynarodowej trasy Via Carpatia, będą miały w sumie 20,4 km długości.
23.12.2020

Via Carpatia: umowy ws. zachodniej i południowej obwodnicy Białegostoku

Dwie umowy na projekt i budowę tzw. południowej i zachodniej obwodnicy Białegostoku w ramach szlaku S19 Via Carpatia podpisano w środę w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
09.12.2020

LOTOS-Air BP z nowymi cysternami

Trzy nowe cysterny lotniskowe zasilą warszawską bazę spółki LOTOS-Air BP Polska. Pojazdy, poza standardowymi operacjami tankowania samolotów, będą wykorzystywane również podczas świadczenia usług roztankowywania paliwa, w trakcie przeglądów lub awarii maszyn lotniczych.
26.11.2020

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

Marynarze rozliczający się z ulgą abolicyjną są „oszustami podatkowymi”?!– niepokojąca praktyka organów skarbowych

Obecnie na Pomorzu organy podatkowe zaczęły stosować bardzo niepokojącą praktykę wobec marynarzy rozliczających się, zgodnie z prawem, z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej. Urzędnicy skarbowi zaczęli wszczynać postępowania podatkowe za lata poprzednie i jednocześnie zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji organu I instancji, przedstawiają podatnikom zarzuty karno-skarbowe tj. dopuszczenia się rzekomego „oszustwa podatkowego”.
02.11.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

O udrażnianiu barier migracyjnych w Światowy Dzień Migracji Ryb [wideo]

Ryby są zwierzętami naturalnie kojarzącymi się z wodą. Ich życie to nieustanna wędrówka – w poszukiwaniu pokarmu, schronienia i przede wszystkim tarlisk. Aby zapewnić ich przetrwanie, należy umożliwić im swobodną migrację rzeczną. Wody Polskie, będące głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną kraju, realizują także zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianie barier stojących na drodze organizmom wodnych. Renaturyzacja wybranych odcinków rzek, modernizacja obiektów hydrotechnicznych i usuwanie wysł
24.10.2020

Do końca roku powstanie projekt transformacji polskiej energetyki

Projekt transformacji polskiej energetyki ma powstać do końca roku. Wkrótce powoływane będą zespoły robocze do precyzyjnych ustaleń umowy społecznej z górnikami – zapowiedział dzisiaj wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
05.10.2020

Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości

Gospodarka - jej bezpieczeństwo i rola państwa - to temat przewodni Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbywa się w Lublinie. W dyskusji o nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej uczestniczyła on-line minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
05.10.2020

Aligator nad Odrą. Służby próbują złapać zwierzę

Na wrocławskim Rędzinie, na rozlewiskach w pobliżu ujścia Widawy do Odry, spacerowicze zauważyli aligatora. Na miejsce wezwano policję, która z kolei powiadomiła pracowników wrocławskiego zoo. Obecnie służby starają się złapać zwierzę.
04.10.2020

V4: W kwestii migracji potrzebna skuteczna kontrola na granicach

Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji. Są pewne zasady, których się trzymamy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE. Wraz z premierami Węgier i Czech przekonywał, że niezbędna jest skuteczna polityka kontroli na granicach UE.
24.09.2020

Premier: solidarność energetyczna w UE wymaga, by projekt Nord Stream 2 został zamknięty

Energetyczna solidarność w Unii Europejskiej wymaga tego, by projekt Nord Stream 2 został zamknięty, zagraża on tej solidarności i jeszcze bardziej uzależnia Białoruś i Ukrainę od Rosji - powiedział dziś w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.
11.09.2020

Wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2020 roku wzrósł o 7% rok do roku

Wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła ok. 6,26 mld euro. Na taki wyniki w dużej mierze złożyły się 2 duże transakcje portfelowe o łącznej wartości przekraczającej 2,2 mld euro, przy czym na Polskę i Czechy przypadł 78% udział spośród wszystkich 6 krajów regionu CEE 6 – podaje Colliers International w swoim najnowszym raporcie „H1 CEE Investment Scene”.
18.08.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

Ruszyły prace związane z modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie

Wody Polskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W ramach prac przeprowadzony zostanie remont zapory czołowej, w tym budowy przepławki dla ryb. Konieczne jest również odmulenie zbiornika. Zaplanowana została także budowa przedzbiornika, przepompowni oraz Centrum Operacyjno-Edukacyjnego. Łączna kwota projektów wynosi 3,5 mln zł. Etap przygotowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku.
06.08.2020

DB Schenker otworzy nowy terminal na Lubelszczyźnie

DB Schenker, wiodący operator logistyczny, przenosi operacje z obiektu w Lublinie do nowoczesnego terminala przeładunkowego, który powstanie w świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej • Nowy, ekologiczny terminal rozpocznie działalność w IV kwartale 2020 roku
29.07.2020

Magazyny odporne na pandemię. W I połowie roku przybyło ich ponad milion mkw.

Pandemia COVID-19 nie wyhamowała rozwoju rynku magazynowego w Polsce. W pierwszej połowie 2020 r. deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,06 mln mkw., co było wynikiem zbliżonym do osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego (1,09 mln mkw.). Tym samym zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce urosły do poziomu 19,65 mln mkw.
29.07.2020

Trójmiasto na czele polskich aglomeracji przyjaznych inwestorom

Najatrakcyjniejszą lokalizacją w kraju - z perspektywy inwestorów - jest obecnie Trójmiasto, które jest także liderem rosnącej specjalizacji sektora usług dla biznesu w Polsce. Takie są wnioski z raportu przygotowanego przez Związek Liderów Usług Biznesowych (ABSL). - Na dzisiejszą pozycję Trójmiasta wpłynęła przede wszystkim konsekwentna polityka rozwojowa, choćby w zakresie infrastruktury biznesowej - tłumaczy Marcin Grzegory z Invest in Pomerania.
27.07.2020

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Wszyscy powinniśmy bronić Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12 radnych, radny Piotr Zwara wstrzymał swój głos.
27.07.2020

Zgłoś się do programu PolSailing 2020

PolSailing 2020, czyli Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej wystartował! Polski Związek Żeglarski, który wraz z Ministerstwem Sportu jest organizatorem programu, rozpoczął nabór do jego 8 edycji.
22.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Przyspiesza realizacja trasy Via Carpatia na Podkarpaciu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła 10 lipca 2020 r. umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 o długości 10,3 km od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica. To kolejny odcinek trasy Via Carpatia na Podkarpaciu, który wszedł w fazę realizacji.
11.07.2020

Podkarpackie: Wojewoda wydała decyzję ws. budowy odcinka trasy S19

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podpisała decyzję o zezwoleniu na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Kamień - Sokołów Małopolski Północ – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
09.07.2020

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą [foto]

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
29.06.2020

Prezydent: mamy wielkie plany inwestycyjne, które będą niosły ze sobą rozwój biznesu

Mamy wielkie plany inwestycyjne; one będą niosły ze sobą rozwój biznesu, powstawanie miejsc pracy i dalej wzrastające wynagrodzenia -mówił w poniedziałek w Lublinie na spotkaniu z mieszkańcami ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.
15.06.2020

GDDKiA ogłosiła przetargi na projekt i budowę dwóch odcinków S19 Via Carpatia

Przetargi na projekt i budowę dwóch podlaskich odcinków S19 Via Carpatia ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. W sumie chodzi o 23 km tej drogi na północ i południe od Białegostoku.
03.06.2020

Forum Regionów Trójmorza przełożone na październik

II Forum Regionów Trójmorza, które miało się odbyć w kwietniu w Lublinie zostało przesunięte na październik – poinformował samorząd woj. lubelskiego. Zarząd województwa zdecydował też o przekazaniu szpitalom pieniędzy na zakup dodatkowych respiratorów.
12.03.2020

30 lat ORP Gniezno pod biało-czerwoną banderą

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Gniezno podniesiono 23 lutego 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. Z tej okazji w piątek, 28 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
09.03.2020

II Forum Regionów Trójmorza w kwietniu w Lublinie

Bezpieczeństwo energetyczne, możliwości rozwoju wokół szlaku Via Carpatia - to niektóre tematy obrad II Forum Regionów Trójmorza, które odbędzie się w kwietniu w Lublinie. Wezmą w nim udział przedstawiciele 12 krajów Europy środkowo-wschodniej.
05.03.2020

Podkarpackie: Wojewoda wydała decyzje ZRID na kolejny odcinek Via Carpatia

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart wydała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) odcinka drogi ekspresowej S19 Lasy Janowskie-Zdziary. Trasa ta jest częścią szlaku Via Carpatia – poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
28.02.2020

Podkarpackie: Wojewoda wydała decyzję ZRID na odcinek Via Carpatia

Wojewoda podkarpacki wydała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) odcinka drogi ekspresowej S19 Nisko Południe – Podgórze. Trasa ta jest częścią szlaku Via Carpatia – poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.
31.01.2020

Przedsiębiorcy walczą o rozwój portu lotniczego. „To nasza ostania szansa”

Czy narodowy przewoźnik, jakim jest LOT, jest zainteresowany wsparciem Pomorza Zachodniego i przedsiębiorców? To jedyny region w kraju, który nie ma połączenia lotniczego z Ukrainą. Lokalny rynek pracy może mieć poważne problemy, od 1 marca wchodzą w życie przepisy otwierające niemiecki rynek pracy dla pracowników z państw trzecich. Z Polski może wyjechać nawet pół miliona Ukraińców.
20.01.2020

Podkarpackie: Wojewoda wydał decyzje ZRID na odcinek Via Carpatia

Wojewoda podkarpacki podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) odcinka S19 Rudnik nad Sanem – Nisko Południe – poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.
13.12.2019

Schetyna o przejęciu Energi przez PKN Orlen: nie ma w tym żadnej logiki i biznesu, jest tylko polityka PiS

Nie ma w tym żadnej logiki, żadnego sensu i żadnego biznesu; tak naprawdę to jest czysta partyjna polityka PiS, by tworzyć nowe miejsca pracy dla swoich członków – oświadczył szef PO Grzegorz Schetyna komentując w poniedziałek pomysł przejęcia Grupy Energa przez PKN Orlen.
09.12.2019

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka Via Carpatii

Pozwolenie na budowę 20-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, części trasy Via Carpatia, wydał w piątek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Decyzja dotyczy fragmentu trasy od Niedrzwicy Dużej do Kraśnika.
29.11.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Gdańsk może stać się częścią projektu naftowego

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie przedłużył do października 2023 r. ważność decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy ropociągu z Brodów na Ukrainie do Płocka z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim – podała koordynująca projekt spółka „Sarmatia”.
07.11.2019

Sasin: Via Carpatia da impuls rozwojowy wschodniej Polsce

Budowana droga ekspresowa S19 Via Carpatia da impuls rozwojowy potrzebny Polsce wschodniej – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas inauguracji budowy 10-kilometrowego odcinka tej drogi, będącego obwodnicą Kraśnika (Lubelskie). Droga ma być gotowa w 2021 r.
04.11.2019

Stop suszy! Kompleksowa retencja antidotum na suszę hydrologiczną w woj. pomorskim

Częste, intensywne i długotrwałe susze hydrologiczne stanowią poważne zagrożenie dla blisko 35% powierzchni woj. pomorskiego. Podczas konsultacji społecznych projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS), które odbyły się 22 października w Gdańsku podkreślano, że zagrożenie suszą hydrologiczną w dorzeczu największej z polskich rzek jest na tyle poważne, że wymaga podjęcia kompleksowych działań w zakresie retencji.
22.10.2019

DGP: Przybędzie 200 km nowych dróg do końca roku

Z powodu zrywania kontraktów będzie mniej tras, niż zapowiadano. Ale i tak uda się osiągnąć jeden z najlepszych wyników ostatnich lat - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
22.10.2019

Wojewoda podkarpacki wydała zezwolenie na budowę odcinka Via Carpatia

Wojewoda podkarpacki wydała decyzję o zezwoleniu na realizację odcinka S19 Zdziary-Rudnik nad Sanem. To pierwsza decyzja ZRID dla odcinka trasy Via Carpatia między Sokołowem Małopolskim a granicą województw lubelskiego i podkarpackiego.
08.10.2019

Ekspert: Via Carpatia impulsem rozwojowym dla wschodniej części kraju

Trasa Via Carpatia nie tylko zintegruje kraje położone na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale będzie również impulsem rozwojowym dla wschodniej części Polski - ocenia Przemysław Panek specjalista ds. prognoz i analiz ruchu drogowego z Multiconsult Polska.
07.10.2019

Adamczyk: Odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym

W sposób naturalny odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym - powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że będzie to dogodne połączenie łączące Morze Czarne z Bałtykiem.
04.10.2019

GDDKiA: Do końca roku przetargi na blisko 250 km dróg

Do końca roku ogłosimy przetargi na blisko 250 km dróg - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Planowane jest poszukiwanie wykonawcy m.in. śląskiego odcinka S1 oraz drogi S19 od Białegostoku do granicy województw podlaskiego i mazowieckiego.
04.10.2019

Rzeszów: Przetarg na pierwszy odcinek szlaku Via Carpatia (S19) ogłoszony

Z udziałem m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w poniedziałek w Rzeszowie został ogłoszony przetarg na pierwszy odcinek szlaku Via Carpatia (drogi S19) na południe od Rzeszowa do Babicy. To jest dobry dzień dla Polski, to jest dobry czas dla polskiego transportu – ocenił minister.
30.09.2019

MF: Informacje z mediów nt. pisma resortu ws. płacy minimalnej nie są stanowiskiem ministerstwa

Pojawiające się w mediach treści dotyczące rzekomego pisma resortu finansów odnośnie płacy minimalnej nie są stanowiskiem ministerstwa ani jego ekspertów - poinformował rzecznik MF. Według Onetu eksperci MF ostrzegają, że podniesienie płacy obiecywane przez PiS spowoduje m.in. znaczący wzrost cen.
27.09.2019

Europoseł Tomasz Poręba powołał w PE Grupę Przyjaciół Via Carpatia

Z inicjatywy europosła Tomasza Poręby (PiS) w Parlamencie Europejskim powstała Grupa Przyjaciół Via Carpatia. Znaleźli się w niej parlamentarzyści m.in. z Polski, Węgier, Litwy, Bułgarii i Rumunii, którzy mają promować ten szlak na forum unijnym.
27.09.2019

Fundusz Trójmorza sfinansuje kluczowe inwestycje w transporcie czy energetyce

Inwestycje w transgraniczne połączenia drogowe i kolejowe zwiększające mobilność mieszkańców Polski, w infrastrukturę zwiększającą bezpieczeństwo energetyczne czy w infrastrukturę IT – to projekty, które będzie wspierać Fundusz Trójmorza. Przedsięwzięcie finansowe zainicjowane przez BGK będzie się koncentrować na projektach, których celem jest poprawa jakości życia Polaków. Kolejnym krokiem w budowie Funduszu jest wrześniowe spotkanie w Warszawie, w którym uczestniczyć będą prezesi banków i instytucji rozwoju oraz ministro
25.09.2019

Soboń: w piątek umowa ws. dofinansowania kwotą 1,2 mld zł budowy odcinków S19

W piątek zostanie podpisana umowa z GDDKiA o dofinansowanie kwotą 1,2 mld zł z środków unijnych budowy odcinków S19, z Lublina do Kraśnika i z Kraśnika do Janowa Lubelskiego - poinformował we wtorek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
17.09.2019

Gowin: dla małych firm chcemy wzrost pensji minimalnej zneutralizować przez obniżenie ZUS

Przygotowujemy korzystne rozwiązania dla mniejszych firm tak, żeby szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia zneutralizować poprzez obniżenie ZUS - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że dla ogromnej większości firm ZUS będzie naliczany na dotychczasowych zasadach ryczałtowych.
17.09.2019

Aresztowano sześciu podejrzanych o przemyt znacznych ilości bursztynu

Sześć osób - pięciu obywateli Ukrainy i jeden Polak- w wieku od 36 do 47 lat podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej z Ukrainy do Polski znaczne ilości bursztynu zostało aresztowanych – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.
16.09.2019

Do wojewody podkarpackiego złożony został wniosek o ZRID na odcinek S19

Do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego złożony został wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka S19 od węzła Nisko Południe – do węzła Podgórze – poinformował PAP w piątek Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.
14.09.2019

Emilewicz: Płaca minimalna powinna systematycznie rosnąć

Za płacę minimalną trudno jest w Polsce przeżyć, ona powinna systematycznie rosnąć – powiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
13.09.2019

Miller: koncepcja PiS podnoszenia płacy minimalnej stwarza różne niebezpieczeństwa

Zawsze byłem zwolennikiem podnoszenia płacy minimalnej, ale koncepcja PiS "stwarza różne niebezpieczeństwa" - ocenił w piątek były premier, europoseł Leszek Miller. Zaznaczył, że "ruch" związany z płacą minimalną powinien być związany z wydajnością pracy i ze wzrostem PKB.
13.09.2019

Morawiecki dla PAP: Jesteśmy zdeterminowani do budowania gospodarki wysokich pensji

Jesteśmy zdeterminowani do budowania gospodarki wysokich pensji, ale to wymaga przejścia na nowy poziom technologiczny i koniec zasady niskich płac - powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że polski model dobrobytu ma być modelem "solidarnego i sprawiedliwego wzrostu".
09.09.2019

Prof. Mączyńska-Ziemacka: wyższe płace to czynnik nakręcający wzrost PKB

Działania na rzecz wyższej płacy mogą się przełożyć na łagodzenie bariery popytu, jaką dostrzegają prawie wszystkie kraje rozwinięte. Wyższe płace to czynnik nakręcający wzrost PKB - mówi w rozmowie z PAP prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka.
08.09.2019

Docelowo sieć autostrad i dróg ekspresowych wydłuży się o 200 km

Długość sieci autostrad i dróg ekspresowych docelowo ma się wydłużyć o ok. 200 km do 7850 km, co jest związane z planowana budową Centralnego Portu Komunikacyjnego - wynika z uzasadnienia projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego sieci dróg szybkiego ruchu.
02.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

Szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Szkolnictwo zawodowe było tematem wiodącym podczas obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie – poinformował w czwartek podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć. Zaznaczył, że obrady były merytoryczne i spokojne.
29.08.2019

45 lat temu zmarł Eugeniusz Kwiatkowski

45 lat temu, 22 sierpnia 1974 r., zmarł Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
22.08.2019

Ruszyła budowa trasy Via Carpatia między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim

We wtorek rozpoczęto budowę 18-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim (Lubelskie). To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia, który ma być gotowy w 2021 r.
20.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

Lubelskie: Jest pozwolenie wojewody na budowę kolejnego odcinka Via Carpatii

Pozwolenie na budowę 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, części trasy Via Carpatia, wydał w poniedziałek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Decyzja dotyczy fragmentu trasy od Lublina do Niedrzwicy Dużej.
12.08.2019

CBA zatrzymało dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie dotacji z PARP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformowała CBA w komunikacie. Zatrzymani to prezes i prokurent spółki, która chciała uzyskać 39 mln zł.
12.08.2019

Wał przeciwpowodziowy Wisły w Dolinie Stężyckiej zostanie rozbudowany jeszcze w tym roku

Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji obwałowań wiślanych w gminie Stężyca w powiecie ryckim. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział podczas spotkania z dziennikarzami na miejscu inwestycji, że prace zostaną zakończone jeszcze w tym roku. „Wody Polskie stoją na straży bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i każda tego typu inwestycja jest ważna” – powiedział Przemysław Daca. W konferencji uczestniczyli też Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski.
06.08.2019

Podkarpackie: Rozpoczęły się prace geologiczne na odcinku Via Carpatia

Na ponad 23-kilometrowym odcinku przyszłej drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza rozpoczęły się prace geologiczne – poinformował PAP Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
30.07.2019

Ukraińcy chcą dobrej pracy w dużym mieście

Co piąty Ukrainiec myślący o pracy w Polsce bierze pod uwagę wysokość wynagrodzenia. Nasi wschodni sąsiedzi chcą też pracować w dużym mieście. Pod uwagę biorą głównie: Gdańsk, Poznań, Warszawę, Wrocław i Kraków. Dla Ukraińców najmniej istotnymi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca do życia i pracy są dostęp do edukacji wyższej oraz obiektów sportowych, wynika z badania Gdańskiego Urzędu Pracy zrealizowanego przez Pracodawców Pomorza we współpracy z Grupą Progres.
22.07.2019

Zmarł kpt. ż.w. Tadeusz Kalicki

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że dnia 4 lipca 2019 roku zmarł kpt. ż.w. Tadeusz Kalicki, wieloletni Członek Zarządu i Przewodniczący Rady Nadzorczej Inter Marine sp. z o.o.
09.07.2019

Lubelskie: Wojewoda wydał pozwolenie na budowę kolejnego fragmentu Via Carpatii

Pozwolenie na budowę 7-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr 19, części międzynarodowej trasy Via Carpatia, wydał we wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Decyzja dotyczy obwodnicy Janowa Lubelskiego.
02.07.2019

Lubelskie: Wojewoda wydał pozwolenie na budowę 8-kilometrowego fragmentu Via Carpatii

Pozwolenie na budowę odcinka drogi ekspresowej nr 19, części międzynarodowej trasy Via Carpatia, wydał w czwartek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Decyzja dotyczy odcinka między obwodnicą Janowa Lubelskiego, a węzłem Lasy Janowskie.
28.06.2019

Rewolucja w prawie do zwrotu prowizji od udzielonego kredytu

Coraz częściej marynarze, w tym również Klienci naszej kancelarii, spłacają kredyt konsumencki przed ostatecznym terminem spłaty. W tej sytuacji obniżeniu ulegają koszty, które stanowią element całkowitego kosztu kredytu w stosunku do okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy. W związku z tym rodzi się pytanie, czy marynarze mają również prawo do zwrotu prowizji od udzielonego kredytu?
25.06.2019

Okręt uszkodzony podczas ćwiczenia Baltops wraca do kraju

Uszkodzony podczas ćwiczenia Baltops polski okręt ORP Gniezno wraca do kraju zgodnie z harmonogramem – poinformował w poniedziałek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.
17.06.2019

Problemy polskiego okrętu podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops

Problemy polskiego okrętu ORP Gniezno u wybrzeży Litwy podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops. Jednostka podczas desantu uszkodziła fragment burty, przez co zaczęła nabierać wody. O sprawie poinformowało radio RMF FM.
16.06.2019

MSR Gryfia otrzymała kredyt na remont i budowę dwóch statków. Brzezicki: „Stocznia nabiera rozpędu”

Morska Stocznia Remontowa Gryfia otrzymała kredyt komercyjny na remont i budowę dwóch statków – poinformował Paweł Brzezicki, prezes Funduszu Rozwoju Spółek, cytowany przez Radio Szczecin. Dofinansowanie ma umożliwić remont okrętu wojennego Marynarki Wojennej oraz wybudowanie dwóch lodołamaczy. Brzezicki podkreślił, że „to są duże pieniądze”.
16.06.2019

Białoruś: Forum Gospodarcze Dobrosąsiedztwo z udziałem marszałka Karczewskiego

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i przewodniczący wyższej izby białoruskiego parlamentu, Rady Republiki, Michaił Miasnikowicz wzięli w piątek udział w Mińsku w otwarciu polsko-białoruskiego forum gospodarczego Dobrosąsiedztwo.
07.06.2019

Adamczyk: Kraje UE deklarują wsparcie dla projektu Via Carpatia

Polska chce, by Via Carpatia była jednym z głównych europejskich szlaków komunikacyjnych - mówił w czwartek w Luksemburgu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreślił, ministrowie transportu wielu krajów UE zapowiedzieli poparcie dla tego szlaku na forum unijnym.
06.06.2019

Udaremniony przemyt 400 kg bursztynu

Przemyt ponad 400 kg bursztynu do Polski udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie). Wartość rynkowa bursztynu może sięgać nawet 8 mln zł.
29.05.2019

Fala wezbraniowa na Wiśle przepłynęła przez Lubelskie

Obniżył się stan wody w Wiśle w Lubelskiem. Rzeka we wtorek płynęła tam jeszcze powyżej stanów alarmowych, ale jej poziom systematycznie opadał.
29.05.2019

Lubelskie: Wojewoda wydał pozwolenie na budowę fragmentu Via Carpatii

Pozwolenie na budowę 18 km drogi ekspresowej nr 19, będącej częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, wydał w piątek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Decyzja dotyczy odcinka między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim.
24.05.2019

Przegląd filmów państw położonych wzdłuż szlaku Via Carpatia

Dramaty wojenne, komediodramat, filmy dokumentalne znajdą się w programie czterodniowego przeglądu filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który rozpocznie się w czwartek po południu w Rzeszowie.
15.05.2019

Będzie dodatkowa jezdnia na drodze S19 między Sokołowem Małopolskim a Jasionką

Prawie 3 mln zł kosztować będzie wykonanie Koncepcji Programowej na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 (Via Carpatia) od Sokołowa Małopolskiego do Jasionki na Podkarpaciu. Dokument ma być gotowy w ciągu 18 miesięcy.
15.05.2019

MGMiŻŚ: Przychody w Gryfii m.in. z remontów i budowy lodołamaczy

Morska Stocznia Remontowa Gryfia planuje uzyskać w tym roku przychody m.in. z remontu cywilnych jednostek i budowy nowych lodołamaczy – poinformował we wtorek posłów wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
14.05.2019

Pierwsze w historii lądowanie śmigłowca na polskim okręcie klasy korweta

W ubiegłym tygodniu śmigłowiec SH2G z 43 Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego wylądował na ORP Ślązak zbudowanym przez PGZ Stocznię Wojenną.
13.05.2019

„Tango – na pełnym morzu” Mrożka wystawi na żaglowcu „Dar Pomorza” Teatr Miejski w Gdyni

Pod pokładem „Daru Pomorza” Teatr Miejski w Gdyni wystawi w piątek sztukę „Tango – na pełnym morzu” Sławomira Mrożka w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Będzie to czwarta premiera gdyńskiego teatru realizowana na żaglowcu-muzeum.
09.05.2019

Kaczyński: Via Carpatia wielką szansą dla Lubelszczyzny

Inwestycja Via Carpatia jest wielką szansą dla Lubelszczyzny, to inwestycja nie tylko w skali regionalnej, ale i europejskiej, a także zmiana geopolityki - powiedział we wtorek w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
07.05.2019

Resort środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na terenie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej - wynika z projektu noweli Prawa górniczego i geologicznego. Resort postuluje ponadto zaostrzenie przepisów, by ukrócić nielegalne wydobycie bursztynu.
23.04.2019

Podkarpackie: Gotowa jest Koncepcja Programowa dla odcinka S19

Gotowa jest już Koncepcja Programowa (KP) wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym i hydrologicznym dla ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy – poinformowała PAP w piątek rzecznik prasowy oddziału GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus.
19.04.2019

Do wojewody złożony został wniosek o ZRID na trzy odcinki S19

Do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego złożone zostały wnioski o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla trzech odcinków S19 od węzła Lasy Janowskie do węzła Nisko Południe – poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus.
18.04.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Rekin

    Brzeźnica, ul. Paszczyna 10 , tel.: (0-14) 68-17-910

  • BANAŚ PPHT

    Darłowo, ul. ul. O. D. Tynieckiego 20J , tel.: 94 314 36 45

Dziękujemy za wysłane grafiki.