• <

Sasin: Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne

gm

01.07.2022 13:31 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sasin: Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne

Partnerzy portalu

Sasin: Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne - GospodarkaMorska.pl

Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne - zaznaczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście odczytanym podczas konferencji w Lublinie, odnosząc się do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Podczas piątkowej konferencji w Lublinie "Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski" wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik odczytał list wicepremiera Jacka Sasina.

"Z chwilą, kiedy neutralność klimatyczna została wprowadzona w porozumieniu paryskim w 2015 r., zobowiązanie to zostało potraktowane jako wybór Europy. Jako Polska nie negujemy tej kwestii, jednak od dawna stanowczo powtarzamy, że nie może się odbywać ona kosztem takich państw, jak nasze" – stwierdził Sasin w liście.

Wicepremier zwrócił uwagę, że agresja Rosji na Ukrainę, kryzys energetyczny i wysokie ceny surowców pokazują, że europejskie podejście dotyczące neutralności klimatycznej musi ulec rewizji.

"Czego stanowczo się domagamy. Transformacja energetyczna powinna być rozłożona w czasie i sprawiedliwa, tak byśmy mogli zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne" – dodał Jacek Sasin.

Zdaniem szefa MAP Polska od dłuższego czasu jest obiektem nacisku instytucji europejskich, by całkowicie odchodzić od węgla, który stał się w Europie surowcem niepożądanym.

"Sytuacja za naszą wschodnią granicą i idące za tym wzrosty cen surowców zmieniają optykę. Dzięki temu, że przez lata nam jako Polsce udało się zachować rodzimy surowiec, dzisiaj mamy zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne" - ocenił.

Jak zaznaczył, polski rząd zdaje sobie sprawę, że efektywna reforma energetyczna nie będzie możliwa bez udziału odnawialnych źródeł energii. Przekazał, że jako kraj przekroczyliśmy już unijny cel 15 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym i dalej konsekwentnie realizowane są inwestycje w nowe technologie i rozwiązania.

"Wobec konieczności restrukturyzacji sektora górniczego podjęliśmy decyzję o wydzieleniu ze spółek energetycznych aktywów węglowych i utworzeniu NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – PAP). Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne" – podkreślił wicepremier.

W kontekście roli Lubelszczyzny w procesie wyzwań polskiej energetyki podkreślił, że "jako region o wielu zasobach naturalnych i możliwościach inwestowania w odnawialne źródła energii, mogłaby stać się ona w przyszłości zapleczem energetycznym Polski". "Potrzeba jeszcze wielu wysiłków, które ukażą wielki potencjał, jaki kryje w sobie ta ziemia" – dodał Sasin.

Odnosząc się do słów wicepremiera, Piotr Pyzik podkreślił, że aktualna sytuacja międzynarodowa wpłynęła na wiele aspektów związanych z polityką energetyczną i spowodowało to konieczność zmian w podejściu do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w kierunku większej dywersyfikacji i niezależności.

"Polega to na tym, że jako państwo musimy czasowo zwiększyć wydobycie węgla ze względu na bezpieczeństwo energetyczne, na zachowanie bilansu energetycznego naszego kraju i naszej suwerenności"– powiedział wiceminister Pyzik, zwracając uwagę, że Polska jest krajem przyfrontowym.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.