• <

Wynik wyszukiwania - "Jacek Sasin" - Wiadomości

Sfinalizowano transakcję przejęcia Portu Północnego przez Węglokoks

29 lutego, po spełnieniu się warunków zawieszających, Węglokoks i SEA-invest zamknęły transakcję nabycia udziałów PPS Port Północny sp. z o.o. i zawarły umowę transferu udziałów. Tym samym z dniem 1 marca Węglokoks wchodzi w prawa większościowego właściciela Portu Północnego.
29.02.2024

Zakup Portu Północnego przez Węglokoks wciąż czeka na finalizację

Państwowa spółka Węglokoks nadal finalizuje transakcję zakupu Portu Północnego, co ma nastąpić do końca lutego br. Spółka informowała o jej zamknięciu już w październiku zeszłego roku. Okazuje się, że wówczas podpisano tylko warunkową umowę nabycia udziałów.
21.02.2024

Woźniak: wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu z PGNiG

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland.
06.02.2024

J.Sasin: spór między Westinghouse, a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą w sprawie budowy elektrowni jądrowej

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.
24.11.2023

Węglokoks przejmuje Port Północny w Gdańsku

Dzisiaj w Porcie Gdańsk Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o repolonizacji spółki Port Północny przez spółkę Węglokoks. Dzięki tej transakcji Gdańsk stanie się jeszcze silniejszym graczem w europejskiej gospodarce morskiej.
05.10.2023

Sasin: inwestycje dot. budowy elektrowni jądrowej z partnerami z USA i Korei uzupełniają się

Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - mówił w czwartek w Polsat News szef MAP Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
28.09.2023

Port Gdynia partnerem Krynica Forum 2023

W dniach 13–15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, odbyło się Krynica Forum 2023.
19.09.2023

Sasin: energetyka jądrowa ma być mocniejszym filarem polskiej energetyki

Polska energetyka powinna opierać się o dwa filary: odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. To energetyka jądrowa ma być tym filarem mocniejszym, powiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Forum Krynica 2023.
14.09.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Wicepremier Sasin: chcemy inwestować w przemysł stoczniowy

Realizujemy plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski; chcemy inwestować w przemysł stoczniowy - mówił w sobotę wicepremier Jacek Sasin w Gdyni podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch hal na terenie PGZ Stoczni Wojennej.
19.06.2023

Wmurowano kamień węgielny pod największą inwestycję PGZ Stocznia Wojenna. Tu powstanie "Miecznik" [GALERIA]

Na terenie gdyńskiej Stoczni Wojennej odbył się 17 czerwca piknik skierowany do rodzin stoczniowców oraz mieszkańców. Wydarzenie było połączone z ceremonią wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej hali, w której będą powstawały elementy wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
18.06.2023

Sasin: celem jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy do Czech, aby wyeliminować surowiec z Rosji

Naszym celem jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej do Czech, gdzie w ramach Grupy Orlen działa koncern Unipetrol, aby całkowicie wyeliminować surowiec z Rosji - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem przemysłu Czech Josefem Sikelą.
23.05.2023

Sasin: "Nie udźwigniemy tempa Fit For 55"

Jesteśmy za transformacją energetyczną, ale w wymiarze możliwym do zrealizowania społecznie – mówił w środę w Poznaniu wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Transformacje powodowane ideologią, bez uzasadnienia ekonomicznego i społecznego, nie mogą się udać; zostaną odrzucone - dodał.
10.05.2023

Sasin: państwowe spółki sprowadziły na sezon zimowy 12,5 mln ton węgla

Import węgla na ostatni sezon zimowy wyniósł prawie 12,5 mln ton węgla - poinformował w czwartek wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin. Jak dodał, węgiel przywiozły 242 statki, a z portów wyruszyło 3300 pociągów i 50 tys. ciężarówek z węglem.
27.04.2023

Sasin: utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego jeszcze w maju

Ostatnie uzgodnienia sektora energetycznego z sektorem bankowym powodują, że będzie możliwe formalne utworzenie NABE w maju br., być może do połowy miesiąca – zasygnalizował w poniedziałek w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.04.2023

PGE Polska Grupa Energetyczna powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna 3 kwietnia 2023 r. zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka. Spółka pod nowym zarządem zmieni nazwę na PGE Energetyka Kolejowa. Tym samym Grupa PGE umocniła swoją pozycję największego producenta i dystrybutora energii elektrycznej w Polsce, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo polskiej energetycznej infrastruktury kolejowej.
04.04.2023

Pierwszy polski gazowiec dotarł do Świnoujścia [WIDEO]

W miniony piątek do terminalu LNG w Świnoujściu zawinął Lech Kaczyński – pierwszy metanowiec z planowanej na 8 jednostek floty Orlenu. Na jego pokładzie przypłynęło z USA 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To tyle, ile przez 7 dni zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce.
13.03.2023

Metanowiec Lech Kaczyński w Świnoujściu. Konferencja z udziałem prezesa PKN Orlen i wiceprezesa Rady Ministrów

Wczoraj w godzinach popołudniowych do świnoujskiego terminalu gazowego po raz pierwszy zawinął metanowiec Lech Kaczyński. W związku z tym trwa konferencja z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
12.03.2023

Pierwszy gazowiec z floty Orlenu dostarczył LNG do terminala w Świnoujściu

Lech Kaczyński dostarczył do terminala LNG w Świnoujściu 70 tys. ton LNG z terminala Sabine Pass w USA. Gazowiec ten to pierwszy z floty jednostek do przewozu LNG Grupy Orlen, który zawinął do gazportu z ładunkiem gazu.
11.03.2023

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.
06.03.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Sasin: rozwój energii z wiatru nie może być uciążliwy dla mieszkańców

Nadal uważamy, że rozwój energetyki wiatrowej nie może wpływać negatywnie na komfort życia mieszkańców, nie zmieniliśmy zdania w tej sprawie - zapewnił we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że korekty w ustawie odległościowej są możliwe dzięki postępowi technologicznemu.
24.01.2023

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
19.01.2023

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w Policach [WIDEO]

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło w czwartek do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.
22.12.2022

Sasin: kontrola nad Rafinerią Gdańską jest całkowicie zabezpieczona

Kontrola nad Rafinerią Gdańską jest całkowicie zabezpieczona ustawą o ochronie niektórych inwestycji, która obowiązuje od kilku lat – powiedział we wtorek w Polsat News wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
20.12.2022

Sasin: Rafineria Gdańska będzie wpisana do specjalnego rozporządzenia

Po fuzji Orlenu z Lotosem, w rozporządzeniu wskażemy wyraźnie, że Rafineria Gdańska należy do przedsiębiorstw, których niekontrolowana sprzedaż nie jest możliwa - poinformował w niedzielę wicepremier Jacek Sasin.
20.11.2022

Bulk Cargo - Port Szczecin przygotowany na nowe wyzwania. Rosnące przeładunki węgla priorytetem dla branży portowej

Kryzys ekonomiczny i energetyczny wywołany w lutym tego roku przez rosyjską agresję na Ukrainę stał się wyzwaniem dla Polski, między innymi, w zakresie dostaw węgla. Dotyczy to nie tylko jego rosnącej wartości, ale też dostępności na rynku. Wyzwaniem jest nie tylko organizacja dostaw zagranicznych, ale również możliwości przeładunkowe polskich portów. Gwałtowny wzrost przeładunku węgla w imporcie odnotowuje również największy terminal masowy w Porcie Szczecin, spółka Bulk Cargo.
27.10.2022

Sasin: do końca roku do Polski przypłynie 11 mln ton węgla

Do końca roku do Polski przypłynie 11 mln ton węgla - zapewnił w czwartek w Sejmie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przypomniał, że jeszcze w lutym br. spółki skarbu państwa podjęły "natychmiastową" decyzję o zakupie węgla na rynkach międzynarodowych.
20.10.2022

Sasin: Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę

Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę - mówił w środę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to pierwszy krok.
13.10.2022

Sasin: MAP dołoży starań, by Orlen zawarł z pracownikami PGNiG porozumienie, które będzie ich satysfakcjonować

MAP dołoży wszelkich starań, aby porozumienie satysfakcjonujące pracowników PGNiG zostało zawarte – powiedział we wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w odpowiedzi na pytanie o gwarancje pracownicze dla zatrudnionych w PGNiG po połączeniu z Orlenem.
11.10.2022

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen. Państwo obejmie blisko 50 proc. udział w takim koncernie. Powstanie podmiot, który ma sprostać transformacji energetycznej.
10.10.2022

Sasin: do końca roku zaimportujemy 17 mln ton węgla, większość drogą morską

Do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton, a do końca 2022 r. prawie 11 mln ton - poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca roku z polskich kopalń na rynek trafi 5,4 mln ton węgla.
03.10.2022

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma powstać do końca roku

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek w Otwocku, że podtrzymuje termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca 2022 r. Do NABE mają trafić aktywa węglowe energetycznych spółek Skarbu Państwa.
03.10.2022

Sasin: do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie 17 mln ton

Zakładamy, że do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton - poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca 2022 r. import węgla powinien sięgnąć ok. 11 mln ton.
03.10.2022

Sasin: Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku

Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku – poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest przesył gazu tym rurociągiem.
01.10.2022

Jeszcze w tym roku możliwe kolejne kontrakty gazowe dla Baltic Pipe? Sasin potwierdza

Jeszcze w tym roku Polska może podpisać kolejne kontrakty na dostawy gazu - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.09.2022

Sasin: połączenie Orlenu z PGNiG może spowodować spadek cen dla odbiorców

Połączenie PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem może się przyczynić do spadku cen produktów firmy dla odbiorców końcowych - ocenił w środę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.09.2022

Sasin: rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.09.2022

Sasin rozmawiał z ambasadorem o polsko-francuskiej współpracy offshore

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotkał się z ambasadorem Francji w Polsce Frédéricem Billetem oraz przedstawicielami Total Energies - poinformował w środę MAP. Dodano, że rozmowy dotyczyły m.in. polsko-francuskiej współpracy w zakresie energetyki.
21.09.2022

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
11.07.2022

Sasin: Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne

Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne - zaznaczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście odczytanym podczas konferencji w Lublinie, odnosząc się do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
01.07.2022

Sasin: Zamierzamy rozliczyć Gazprom z decyzji o odcięciu dostaw gazu Polsce

Zamierzamy rozliczyć Gazprom z decyzji o odcięciu dostaw gazu Polsce. Jesteśmy w porozumieniu z kierownictwem PGNiG w tej sprawie. Nie może być tak, że tego typu decyzje są podejmowane jednostronnie, a my nie reagujemy – poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.06.2022

Sasin: Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej

Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej. Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.06.2022

Sasin: mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie

Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże, a rząd "do absolutnego minimum" obniżył wszystkie narzuty na ceny paliw, dzisiaj mamy najtańsze paliwo w Europie - mówił w Sejmie wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. W wielu krajach Europy cena paliwa w przeliczeniu na złote przekracza 11 zł - dodał.
25.05.2022

Sasin w Davos: Polska gotowa na wielkie inwestycje, m.in. pływający terminal FSRU w Gdańsku

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym: ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Polacy na razie nie odczują skutków przykręcenia kurka przez Gazprom. PGNiG nie wyklucza dochodzenia roszczeń wobec rosyjskiej spółki

Polskie gospodarstwa domowe w krótkiej perspektywie nie muszą się obawiać skutków przykręcenia kurka z gazem przez rosyjski Gazprom. Polska od dawna przygotowywała się bowiem na taki scenariusz, prowadząc politykę dywersyfikacji. Uruchomienie 1 października gazociągu Baltic Pipe ma umożliwić pełne uniezależnienie się od błękitnego surowca z Rosji, choć analitycy Banku Pekao zauważają, że nie mamy jeszcze zakontraktowanych dostaw
29.04.2022

Sasin: gazociąg Baltic Pipe zostanie oddany w terminie

Balic Pipe zostanie oddany w terminie – zapewnił w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że pełna przepustowość tego gazociągu będzie dostępna dopiero w przyszłym roku.
28.04.2022

Razem apeluje o fizyczne rozebranie Nord Stream 2

Lewica Razem zaapelowała w środę do premiera o działania na rzecz "fizycznego rozebrania" gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem posłów, jeśli NS2 nie zostanie rozebrany, nie można mieć pewności, czy w przyszłości nie dojdzie do powrotu do normalnego handlu z Rosją i ponownego uzależnienia się UE od dostaw rosyjskiego gazu.
27.04.2022

Pierwszy dzień bez dostaw gazu z Rosji. Kolejne komentarze polityków

Środa, 27 kwietnia to pierwszy dzień bez rosyjskich dostaw gazu do Polski. Jak poinformował w środę po południu Gaz-System, transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Prezentujemy najnowsze komentarze polityków.
27.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków [AKTUALIZACJA]

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Gorący temat komentują na bieżąco politycy.
26.04.2022

Ustawa sankcyjna nie obejmie LPG z Rosji

W środę Sejm odrzucił poprawkę o zakazie importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
13.04.2022

Sasin: ambicją rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji

Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
16.03.2022

PKN Orlen po przejęciu Grupy Lotos stworzy paliwowo-energetycznego giganta. Obajtek: „To krytyczny element planu transformacji” [WIDEO]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę (12 stycznia), że saudyjski koncern Saudi Aramco przejmuje 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos, węgierski MOL 417 stacji, a polski Unimot – bazy paliw. – Przedstawiamy dziś partnerów, którzy zagwarantują nam rozwój i w Polsce, i na świecie. Same umowy z Aramco są ważniejsze niż fuzja z Lotosem – powiedział Obajtek.
13.01.2022

Połączenie PKN ORLEN i Grupy Lotos wchodzi w decydującą fazę

PKN ORLEN wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Grupy LOTOS.
12.01.2022

Sasin o fuzji Orlenu i Lotosu: zyski z połączenie będą dużo większe niż straty

Zyski z połączenia Orlenu i Lotosu będą dużo większe niż straty spowodowane sprzedażą - decyzją KE - udziałów Lotosu np. części stacji benzynowych - ocenił szef MAP Jacek Sasin. Pytany, kiedy i do kogo trafią aktywa Lotosu, odpowiedział, że będzie to podane w najbliższych dniach.
11.01.2022

Ruszyła kampania #BałtykDlaPokoleń nt. zagrożenia z zalegającej w Bałtyku broni chemicznej

Kampanię społeczną #BałtykDlaPokoleń, współorganizowaną przez firmę energetyczną Enea, zainaugurowano w piątek w Gdańsku. Celem akcji jest informowanie o zagrożeniu wynikającym z zalegania na dnie Bałtyku broni chemicznej z okresu II wojny światowej.
03.12.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Sasin: umowa ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku ważnym krokiem w transformacji energetycznej

Porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku to ważny krok w procesie transformacji energetycznej - stwierdził w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że zielona energia to przyszłość.
19.11.2021

PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.
18.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
17.10.2021

Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc.

Gas Storage Poland – spółka z grupy PGNiG oficjalnie zakończyła w środę budowę kolejnych kawern w zespole magazynów kawernowych w Kosakowie koło Gdyni. Pojemność tych magazynów wzrosła o 154 mln m sześc., do 300 mln m sześc.
13.10.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Kreivys: przychylnie patrzymy na obecność Orlenu w offshore na wodach Litwy

Rząd Litwy przychylnie patrzy na ewentualne zaangażowanie się PKN Orlen w projekt morskich farm wiatrowych w litewskiej strefie Bałtyku - powiedział litewski minister energii Dainius Kreivys. Pierwszą aukcję dla inwestorów rząd Litwy planuje na koniec 2022 r.
08.10.2021

PKN Orlen zbuduje w Możejkach instalację pogłębionego przerobu ropy za 641 mln euro

PKN Orlen ogłosił w piątek podpisanie ze swoją litewską spółką Orlen Lietuva porozumienia o finansowaniu instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach na kwotę 641 mln euro.
08.10.2021

PGNiG kupi w Stanach więcej gazu

PGNiG poinformowało, że zawarło aneksy do umów na dostawy LNG z USA. Na ich mocy zwiększone zostaną dostawy gazu o 2 miliony ton rocznie przez 20 lat.
02.09.2021

Sasin: gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Dzięki zaangażowaniu PGNiG w sprawę, która toczyła się przed sądem w Duesseldorfie, udało się osiągnąć sukces; gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim, a tym samym będą musiały być stosowane europejskie zasady wolnego handlu - powiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
25.08.2021

Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe

– Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
15.06.2021

Sasin: do końca doprowadzimy fuzję przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG

Doprowadzimy do końca fuzję przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG; stworzona zostanie wielka polska firma, która będzie mogła skutecznie rywalizować na międzynarodowych rynkach z wielkimi podmiotami zagranicznymi - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2021

Prezes PKN Orlen: budowa kompleksu Olefin III największą inwestycją petrochemiczną w Europie

Budowa za ok. 13,5 mld zł kompleksu Olefin III w zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) to największa inwestycja petrochemiczna w Europie – powiedział prezes spółki Daniel Obajtek. Kompleks, w ramach realizowanego tam Programu Rozwoju Petrochemii, ma powstać do 2024 r. i ruszyć w 2025 r.
24.05.2021

Sasin: Orlen przejmując PGNiG nie będzie musiał odsprzedawać części jego aktywów

PKN Orlen przejmując aktywa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) nie będzie musiał odsprzedawać części aktywów gazowej spółki - poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.
16.05.2021

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”!

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
13.05.2021

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. konsolidacji spółek paliwowo-gazowych

Rząd przyjął uchwałę ws. niezbędnych działań w zakresie konsolidacji spółek paliwowo-gazowych: Orlenu, Lotosu i PGNiG - poinformowało w środowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
12.05.2021

Skarb Państwa będzie miał docelowo 50 proc. w PKN Orlen, powiększonym o Lotos i PGNiG

Transakcja przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG będzie bezgotówkowa, akcjonariusze przejmowanych spółek dostaną nowe akcje Orlenu, a docelowo Skarb Państwa będzie miał w tym podmiocie 50 proc. akcji - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
12.05.2021

Sasin: chcemy, by Polska była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie

Mamy ambicje, by Polska ucierpiała jak najmniej na skutek pandemii i była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie - powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Chełmie (Lubelskie), gdzie przekazał samorządom promesy na wsparcie lokalnych inwestycji.
12.12.2020

Sasin o wniosku PGiNG do Gazpromu: Liczymy na efektywne negocjacje

Liczymy na efektywne negocjacje PGNiG z Gazprom - poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do wniosku, jaki PGNiG złożyło do Gazpromu w sprawie renegocjacji i obniżenia ceny kontraktowej gazu.
02.11.2020

Sasin: powinniśmy absolutnie unikać lockdownu

Jest wiele dobrych sygnałów pokazujących, że gospodarka szybko się odradza - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trzeba "absolutnie unikać lockdownu".
21.10.2020

PGE: 100 proc. produkcji energii elektrycznej z OZE w 2050 r.

Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE - wynika z opublikowanej w poniedziałek strategii. Głównymi kierunkami są inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz w sieci.
19.10.2020

Rząd planuje zmiany w ustawie o strategicznych inwestycjach w sektorze naftowym

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Termin przyjęcia planowany jest jeszcze w czwartym kwartale br. – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
19.10.2020

Sasin zapewnił, że nie będzie ponownego zamknięcia gospodarki

Nie mamy planów zamykania gospodarki. Bogatsi o doświadczenia, stosujemy inną taktykę. Działamy bardziej punktowo - zaznaczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla sobotniego "Super Expressu".
03.10.2020

Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym: wicepremier Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda. Zlikwidowano między innymi Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kierowane przez Marka Gróbarczyka.
30.09.2020

W Warszawie uhonorowano kpt. żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego

W uznaniu zasług w upamiętnianiu tradycji niepodległościowych uhonorowano w czwartek w Warszawie Zbigniewa Sulatyckiego – inżyniera, kapitana żeglugi wielkiej, b. wiceministra transportu i gospodarki morskiej. Kapitan Sulatycki wpisał się w dzieje Polski - podkreślił prezes PiS.
03.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Lockdown w Polsce nie wróci

Z powodu koronawirusa, działania wspierające przedsiębiorców, ochrona miejsc pracy, by nie wróciła "plaga bezrobocia" będą kontynuowane - zapewnił w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że nie ma mowy o tym, by wrócić do powszechnego lockdownu.
07.08.2020

Sasin: przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce

Wszystko wskazuje na to, że przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń, nie wiadomo jak będzie przebiegał kryzys - mówił w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jego zdaniem wypłata 13-tej i 14-tej emerytury jest lepsza dla emerytów niż zwolnienie emerytur z PIT.
07.08.2020

Sasin w "DGP": Kres energetyki węglowej w Polsce najpóźniej w 2060 r.

Realny plan naprawczy dla górnictwa trzeba przedstawić w ciągu dwóch miesięcy i tyle daliśmy sobie czasu – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem kres energetyki węglowej w Polsce nastąpi najpóźniej w 2060 r.
03.08.2020

Sasin: potrafimy realizować swoje interesy w UE, mamy 750 mld zł dla polskiej gospodarki

O polskie interesy trzeba twardo w UE walczyć; pokazaliśmy, że potrafimy swoje interesy w Unii realizować - podkreślił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że mamy 750 mld zł dla polskiej gospodarki, polskich firm.
21.07.2020

Bosak: w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu domagam się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że będzie domagał się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej dot. przejęcia przez PKN Orlen Lotosu, ujawnienia kosztów doradztwa prawnego i lobbingowego oraz pełnych warunków KE w sprawie fuzji.
17.07.2020

Sasin: duży koncern multienergetyczny będzie poważnym graczem w Europie

Połączenie Orlenu i Lotosu, a także Orlenu i PGNiG ma przyczynić się do powstania dużego koncernu multienergetycznego, który będzie poważnym graczem na rynkach europejskich - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że nie widzi zagrożeń ws. fuzji Orlenu i PGNiG.
15.07.2020

Morawiecki: przejęcia PKN Orlen to przełomowy proces dla konkurencyjności polskiej gospodarki

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen i planowane przejęcie PGNiG to przełomowy proces, którego efektem ma być zwiększenie konkurencyjności całej polskiej gospodarki - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił wicepremier Jacek Sasin, fuzje te pozwolą stworzyć multienergetyczny koncern.
14.07.2020

Grupa Lotos przeznaczy 100 mln zł na remonty i modernizację

Blisko 100 mln zł trafi łącznie do 6 głównych wykonawców prac remontowych i modernizacyjnych, jakie w 2021 oraz 2022 roku zostaną przeprowadzone na terenie rafinerii w Gdańsku. To polskie firmy, a co druga zlokalizowana jest na terenie województwa pomorskiego.
10.07.2020

Sasin: mam nadzieję, że KE zezwoli na fuzję Orlenu i Lotosu

Mam nadzieję, że Komisje Europejska zezwoli na fuzję Lotosu i Orlenu, bo ta fuzja ma sens - powiedział w piątek PAP minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, decyzji Komisji spodziewa się w lipcu.
10.07.2020

PKN ORLEN inwestuje w rozwój produkcji rafineryjnej i petrochemicznej

PKN ORLEN rozpoczął budowę kluczowej dla rafinerii w Płocku instalacji Visbreakingu. Inwestycja o wartości około 1 mld zł znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Po jej zakończeniu, pod koniec 2022 roku, EBITDA koncernu wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie.
07.07.2020

Sasin: inwestycje kołem zamachowym gospodarki

Stawiamy na inwestycje, są one kołem zamachowym polskiej gospodarki – powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. W Płocku (Mazowieckie) w zakładzie głównym PKN Orlen uczestniczył on we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę instalacji visbreakingu, która zwiększy uzysk paliw.
06.07.2020

Sasin: można powiedzieć o przełomie w relacjach z Gazpromem

Można powiedzieć o przełomie w naszych relacjach z partnerem rosyjskim, z Gazpromem, który od dziesięcioleci był monopolistycznym dostawcą gazu do Polski, narzucającym nam niekorzystne rozwiązania, niekorzystne ceny i warunki umów – powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin.
01.07.2020

W piątek setna dostawa do gazoportu w Świnoujsciu

Setny tankowiec wpłynie w piątek do gazoportu w Świnoujściu - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że mamy realną dywersyfikację dostaw gazu, przez co nasze bezpieczeństwo energetyczne jest dużo lepsze.
30.06.2020

Sasin o elektrowni jądrowej: to musi być inwestycja całego państwa

PGE nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt; to musi być inwestycja całego państwa - mówił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału - dodał.
30.06.2020

Sasin potwierdza, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny

W Polsce jest miejsce na budowę jednego koncernu multienergetycznego, uważa wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wcześniej o planach tworzenia takiego podmiotu mówił prezes PKN Orlen.
18.06.2020

Sasin: zwrot nadpłaty przez Gazprom pozwoli PGNiG na nowe inwestycje

Zwrot ponad 6 mld zł przez Gazprom pozwoli PGNiG na realizację strategii, w tym pozyskanie nowych złóż gazu, czy przyspieszenie gazyfikacji Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Nasze relacje z Gazpromem normalnieją - ocenił z kolei prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
15.06.2020

Projekt „Polimery Police” z umowami potwierdzającymi pełne finansowanie

Grupa LOTOS, Grupa Azoty SA, Grupa Azoty ZCh „Police”, Grupa Azoty Polyolefins, Hyundai Engineering Co., oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) zawarły umowy na finansowanie projektu „Polimery Police”. Ponadto powołana do realizacji tej kluczowej dla całej branży chemicznej inwestycji spółka Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową z konsorcjum krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.
01.06.2020

Sasin: mamy koło zamachowe w postaci wielkich inwestycji

Mamy koło zamachowe w postaci wielkich inwestycji prowadzonych przez spółki Skarbu Państwa - mówił w poniedziałek w Policach wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
01.06.2020

Sasin: CPK w żadnym wypadku nie jest zagrożony

Centralny Port Komunikacyjny w żadnym wypadku nie jest zagrożony, nie rozważamy wycofania się z tej inwestycji - zapewnił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
01.06.2020

PGNiG podpisało umowę na rezerwację dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu

Spółka Polskie LNG (Grupa GAZ-SYSTEM) podpisała z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA umowę na usługi regazyfikacji, które dostępne będą po zakończeniu rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
29.05.2020

LOTOS inicjuje kolejny projekt w zakresie wodoru

Grupa LOTOS uruchamia projekt badawczo-rozwojowy dotyczący elektrolizerów i ich integracji w rynku energii. Przy jego realizacji współpracować będzie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, które są operatorem systemu przesyłowego w Polsce i są odpowiedzialne za bilansowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Obie spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa zamierzają w ciągu najbliższych dni podpisać list intencyjny w tej sprawie. Jest to kolejny krok LOTOSU w stronę umacniania pozycji lidera w obszarze paliw
26.05.2020

PGNiG przez terminal w Świnoujściu będzie mógł sprowadzać więcej gazu niż dotychczas

PGNiG zarezerwowało więcej mocy regazyfikacyjnych w terminalu w Świnoujściu - poinformowała w piątek spółka. Dodano, że od 2024 r. firma będzie mogła sprowadzać 8,3 mld m sześc. LNG po regazyfikacji rocznie. Obecnie PGNiG rezerwuje 5 mld m sześc. mocy terminala.
22.05.2020

Lotos ponownie wspiera walkę z pandemią

500 tys. kombinezonów, 300 tys. przyłbic i 100 tys. ochraniaczy na buty – tyle materiałów łącznie pozyskała Grupa LOTOS na rzecz walki z pandemią. W poniedziałek 18 maja we Wrocławiu wylądowała ostatnia transza środków ochrony indywidualnych zakupionych przez koncern na zlecenie polskiego rządu. Operację po raz kolejny zorganizowano w ramach programu SALIS.
18.05.2020

Nord Stream 2 pod dużym znakiem zapytania?

Piątkowa decyzja niemieckiego regulatora, który odmówił udzielenia derogacji dla gazociągu Nord Stream 2, uznając, iż musi on być podporządkowany unijnym regulacjom, stawia ten projekt pod dużym znakiem zapytania – ocenił w piątek wicepremier Jacek Sasin.
16.05.2020

Nord Stream 2 musi być podporządkowany unijnym regulacjom

Niemiecki regulator rynku energetycznego - Bundesnetzagentur - odmówił udzielenia derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Tym samym musi on być podporządkowany unijnym regulacjom - poinformowało w piątek w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
15.05.2020

PKN ORLEN na finiszu największej transakcji na rynku energetycznym w Polsce

PKN ORLEN w ciągu zaledwie czterech miesięcy spełnił wszystkie warunki zawieszające niezbędne do przeprowadzenia transakcji przejęcia Grupy ENERGA, w tym osiągnięcie progu 66 proc. akcji objętych wezwaniem. Finalnie ich cena została ustalona na poziomie 8,35 zł za akcję. Dziś rozpoczął się proces nabycia akcji przez koncern. Zrealizowany proces jest ważnym elementem strategii PKN ORLEN tworzenia silnego, multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyc
28.04.2020

Sasin: sprzedaż Energi Orlenowi to dla państwa dobry interes

Sprzedaż Energi Orlenowi to dla Skarbu Państwa dobry interes - ocenił w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że nie oznacza to, że Energa znika a "dostaje ona drugie życie". Według wicepremiera, Orlen nie powiedział też "ostatniego słowa" w sprawie innych przejęć.
27.04.2020

Sasin: nie da się w nieskończoność utrzymywać stanu zamrożenia państwa

Nikt nie mówi o znoszeniu restrykcji, ale nie da się w nieskończoność utrzymywać stanu zamrożenia państwa – podkreślił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak zaznaczył, rząd chce "obudować" stopniowe przywracanie "w miarę normalnego życia” różnymi nakazami.
15.04.2020

Spółki z grupy PKP przeznaczą około 5 mln zł na walkę z koronawirusem

Spółki z Grupy PKP za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP przeznaczą ok. 5 mln zł na walkę z koronawirusem. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu do badań laboratoryjnych - poinformowały w piątek w komunikacie Polskie Koleje Państwowe.
03.04.2020

LOTOS otworzy swoją pierwszą stację tankowania LNG

Grupa LOTOS, LOTOS Paliwa i Remontowa LNG Systems podpisały pod koniec marca 2020 r. umowę na budowę pilotażowej stacji dokującej LNG. Powstanie ona na stacji paliw LOTOS w Gdańsku-Osowej zlokalizowanej przy trójmiejskiej obwodnicy (w kierunku Gdyni). Planowany termin oddania do użytku to połowa 2021 roku.
31.03.2020

Sasin: ekonomiczny szantaż ze strony Gazpromu należy już do przeszłości

Ekonomiczny szantaż ze strony rosyjskiego Gazpromu należy już do przeszłości - ocenił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin odnosząc się do wyniku arbitrażu między PGNiG i Gazpromem.
31.03.2020

We wtorek prawdopodobnie projekt specustawy o wsparciu dla firm

Najprawdopodobniej we wtorek rząd zaprezentuje projekt specustawy z pakietem wsparcia dla firm z powodu epidemii - oświadczył w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, nowelizacja budżetu „jest oczywista”.
16.03.2020

Zbigniew Gryglas pełnomocnikiem ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powołał wiceministra Zbigniewa Gryglasa na pełnomocnika do spraw rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w poniedziałek na Twitterze resort aktywów.
09.03.2020

Moment połączenia Orlenu i Lotosu się oddala?

Komisja Europejska wydłużyła do 30 czerwca 2020 roku, termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos - poinformowała Komisja na stronie internetowej.
02.03.2020

PKN Orlen złożył do KE wniosek ws. planowanego przejęcia Energi

PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący zgłoszenia koncentracji ws. planowanego przejęcia kontroli nad Energą - poinformował w środę płocki koncern.
26.02.2020

Sasin: do połowy roku chcielibyśmy mieć nowy model energetyki

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin ocenił, że do połowy tego roku chciałby stworzyć nowy model organizacji energetyki. Jak mówił w poniedziałek wicepremier, potrzebna jest odpowiedź na pytania, czy obecny model jest właściw
24.02.2020

Umowa na projekt i montaż dodatkowych regazyfikatorów w terminalu LNG

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG, podpisała w poniedziałek umowę na zaprojektowanie i montaż dodatkowych regazyfikatorów w terminalu LNG w Świnoujściu. To element projektu zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych gazoportu.
24.02.2020

Rzecznik rządu: nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu

Nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu, one podejmują działania we własnym zakresie - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył zarazem, że przygotowywane są rozwiązania mające na celu wykorzystanie przede wszystkim krajowego potencjału.
18.02.2020

Sasin: liczymy na pozytywną decyzję KE ws. fuzji PKN Orlen i Lotosu

Ministerstwo Aktywów Państwowych ma nadzieję, że proces wydawania zgód przez Komisję Europejską na połączenie PKN Orlen i Lotosu zakończy się pozytywnie - poinformował na wtorkowej konferencji wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
11.02.2020

Lotos może stworzyć klaster technologii wodorowych i energetycznych po fuzji z Orlenem

Grupa Lotos, po konsolidacji z PKN Orlen, w ramach specjalizacji może rozważyć stworzenie w Gdańsku klastra technologii wodorowych i czystych technologii energetycznych, uwzględniającego m.in. dotychczas realizowane projekty Pure H2 oraz projekty wodorowe Orlenu - uważa wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
31.01.2020

Prezydent o inwestycji w Elektrowni Dolna Odra: wielki krok w rozwoju polskiej energetyki

To wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie).
30.01.2020

MAP: Wartość importu węgla z Rosji od stycznia do września 2019 roku wyniosła 8 mln ton

Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi na interpelację poselską ws. rosyjskiego wegla opublikowało informacje na temat importu węgla. Czytamy w niej, że od stycznia do września 2019 roku Polska sprowadziła 8 mln ton węgla z Rosji.
16.01.2020

Sasin: Via Carpatia da impuls rozwojowy wschodniej Polsce

Budowana droga ekspresowa S19 Via Carpatia da impuls rozwojowy potrzebny Polsce wschodniej – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas inauguracji budowy 10-kilometrowego odcinka tej drogi, będącego obwodnicą Kraśnika (Lubelskie). Droga ma być gotowa w 2021 r.
04.11.2019

Sasin: rząd robi i zrobi wszystko, żeby awaria Czajki jak najmniej dotknęła obywateli i środowisko

Rząd robi wszystko i zrobi wszystko, żeby awaria kolektora oczyszczalni ścieków "Czajka" jak najmniej dotknęła obywateli i była jak najmniej zgubna dla środowiska - zapewnił w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Zaapelował też do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, by współpracował z rządem.
25.09.2019

Sasin: Inwestujemy i chcemy inwestować w Polskę wschodnią

Polska wschodnia wymaga daleko idących inwestycji, by mogła się lepiej rozwijać – powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Terespolu (Lubelskie), gdzie podpisano list intencyjny ws. budowy nowego wiaduktu, który usprawni komunikację w tym mieście.
31.08.2019

Rzecznik MŚP: Resort przedsiębiorczości i technologii zapowiada nowelę ustawy o Rzeczniku MŚP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z wnioskiem o nowelizację ustawy o Rzeczniku MŚP; resort zapowiedział uwzględnienie postulatów jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował w poniedziałek Rzecznik MŚP.
22.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW pozostaną stabilne

Złoty może osłabić się minimalnie wobec euro i podążyć w kierunku 4,29 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW w najbliższych dniach będą stabilne – obligacje 10-letnie poruszać się będą wokół poziomu 2,62 proc.
04.06.2019

Sasin: propozycje przepisów ws. przewoźników uderzają w zasadę UE, czyli swobodny przepływ usług

Propozycje przepisów ws. przewoźników uderzają w jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, czyli swobodny przepływ usług - powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Podkreślił, że stanowisko europosłów PiS w tej sprawie od samego początku było "absolutnie jednoznaczne".
04.04.2019

Rafalska: Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla współczesnego rynku pracy

Rosnąca liczba starszych pracowników wymaga odpowiedniego podejścia do polityki zatrudnieniowej. To największe wyzwanie dla polskiego rynku pracy – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia publicznych służb zatrudnienia.
23.01.2019

Spychalski: Prezydent podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną - poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Nowela zmniejsza też opłatę przejściową oraz ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 roku.
30.12.2018

Sejm za dalszymi pracami nad projektem rozszerzającym kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa rządowy projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
07.12.2018

Sasin: Mam wrażenie, że partnerzy ze „starej UE” widzą wspólnotę jednostronnie

Mam wrażenie, że partnerzy ze "starej Unii Europejskiej" widzą wspólnotę jednostronnie, my mamy się solidaryzować we wszystkim, a nie do końca działa to w drugą stronę - tak szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin odniósł się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w Leżajsku.
12.09.2018

Sasin: nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń

Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń, dyskutujemy jednak jak zapełnić ubytki pracowników, bo to realny problem - tak szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin odniósł się w rozmowie z dziennikarzami do doniesień dot. zatrudniania w Polsce migrantów.
12.09.2018

Sasin: MON będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny

Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona.
19.08.2018

Sasin: Polska nie ma powodu do obaw; USA pewnym sojusznikiem

Nie mamy powodów do obaw. Stany Zjednoczone, jak wskazuje historia, są pewnym sojusznikiem; nie odpuszczały interesów państw sojuszniczych i jestem przekonany, że tak będzie również w tym przypadku – powiedział w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin.
17.07.2018

Adamczyk: Białoruś i Ukraina zainteresowane powstaniem Via Carpatii

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa, że powstaniem Via Carpatia zainteresowane są Białoruś i Ukraina. Adamczyk uczestniczył w panelu "Via Carpatia - szlak wspólnych interesów" podczas Forum Regionów Trójmorza.
04.07.2018

W Jasionce rozpoczęło się Forum Regionów Trójmorza

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęło się we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa, Forum Regionów Trójmorza. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o wspólnych przedsięwzięciach. Forum organizuje samorząd woj. podkarpackiego.
03.07.2018

Sasin o rzekomym porozumieniu w sprawie uchodźców: Próba ratowania własnej pozycji przez Merkel

Szef Komitetu Stałego RM Jacek Sasin zdementował w niedzielę informacje o porozumieniu dotyczącym przyjmowania odsyłanych z Niemiec osób ubiegających się o azyl. Ja rozumiem, że to jest taka dramatyczna próba ratowania własnej pozycji przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel - ocenił.
01.07.2018

Sasin: nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. uchodźców

Nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. przyjmowania i relokowania uchodźców w krajach europejskich - podkreślił w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Będziemy się sprzeciwiać tendencjom, aby przyjmować uchodźców na siłę, to jest dla nas nie do przyjęcia - dodał.
28.06.2018

Sasin o spotkaniu Morawiecki-Merkel: To będzie rutynowa rozmowa

To będzie rutynowe spotkanie i kolejna również okazja, żeby przedstawić polski punkt widzenia na główne problemy w Unii Europejskiej – mówi o wtorkowej rozmowie Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
19.06.2018

Sasin: Konstytucja dla nauki w żaden sposób nie ogranicza autonomii uczelni

Projektowana nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Konstytucja dla nauki, w żaden sposób nie ogranicza autonomii uczelni; mam wrażenie, że nawet w pewnych elementach tę autonomię wzmacnia - ocenił w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
08.06.2018

Sasin: Powstawanie CPK nie wyklucza lokalnej funkcji Okęcia, obaj z Patrykiem Jakim mówimy to samo

Wygaszenie Okęcia dotyczy jego dotychczasowej formuły jako największego lotniska, powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie wyklucza funkcji lokalnej Okęcia - podkreślił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Obaj z Patrykiem Jakim mówimy to samo - dodał.
04.06.2018

Sasin: Po zbudowaniu CPK lotnisko na Okęciu zostanie wygaszone

Lotnisko na Okęciu zostanie wygaszone po zbudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział w poniedziałek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Jacek Sasin. Jego zdaniem funkcjonowanie portu Okęcie uniemożliwia rozwój okolicznych dzielnic.
04.06.2018

Sasin: nie godzimy się na zmniejszenie środków na politykę spójności dla Polski

Nie godzimy się na to, by środki z europejskiego funduszu spójności były dla Polski o jedną czwartą niższe - powiedział przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Dodał, że budżet Unii przyjmowany jest jednogłośnie, więc mamy "mocne argumenty".
04.06.2018

Premier w Gdańsku: Jeśli wyborcy ponownie nam zaufają będziemy budować Polskę równych szans

Jeśli wyborcy ponownie zaufają PiS będziemy kontynuować budowę Polski równych szans - mówił w Gdańsku premier. Mateusz Morawiecki wyliczał inwestycje na Pomorzu, zapowiedział powrót dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni, odniósł się też do bieżących problemów jak awaria przepompowni ścieków.
20.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.