• <

Sejm za dalszymi pracami nad projektem rozszerzającym kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

pc

07.12.2018 05:43 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejm za dalszymi pracami nad projektem rozszerzającym kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

Partnerzy portalu

Sejm za dalszymi pracami nad projektem rozszerzającym kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP - GospodarkaMorska.pl

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa rządowy projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.

Sejm nie zgodził się w czwartek, by projekt odrzucić w pierwszym czytaniu i zdecydował o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Jak tłumaczył w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Sasin, nowy fundusz, który ma powstać w wyniku planowanych zmian, czyli Fundusz Inwestycji Kapitałowych będzie służył odkupowaniu strategicznych dla Skarbu Państwa przedsiębiorstw, które "poprzednie rządy wyprzedały, a teraz my musimy je odzyskiwać".

"Nie musielibyśmy tworzyć tego funduszu, gdyby nie błędna polityka poprzednich ekip" - podkreślił w czwartek.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. W jego trakcie Platforma Obywatelska zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

Podczas środowego pierwszego czytania projektu zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot wyjaśnił posłom, że projekt ma na celu wprowadzenie nowych regulacji oraz korektę niektórych rozwiązań ustawy z grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustaw zmienionych w styczniu 2017 r. w związku z reformą systemu zarządzania mieniem państwowym.

Jak wyjaśniał, wprowadzane zmiany pozwolą na usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się od czasu wejścia w życie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, doprecyzowanie niektórych jej przepisów oraz uzupełnienie o nowe rozwiązania, co pozwoli na uporządkowanie kompetencji i zadań organów administracji rządowej po wprowadzeniu reformy zarządzania mieniem państwowym w dniu 1 stycznia 2017 r. oraz uelastyczni stosowanie przepisów ustawy.

"Jest to reforma tego systemu, który wprowadzono dwa lata temu. I reforma konieczna by poprawić efektywność funkcjonowania państwa w obszarze zarzadzania majątkiem państwowym" - mówił w środę Szrot.

Dodał, że w jeśli chodzi o szczegółowe zmiany, jakie zapisano w projekcie przewiduje, to dotyczą trzech obszarów. "Pierwszym z nich są kompetencje Prezesa Rady Ministrów w zakresie nadzoru, a faktycznie rozszerzenie tych kompetencji" - tłumaczył.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że najistotniejsze przyjęte rozwiązania dotyczą wzmocnienia, doprecyzowania i uzupełnienia kompetencji i zadań Prezesa Rady Ministrów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zgodnie z projektem rozszerzony został - na wszystkie spółki z udziałem Skarbu Państwa - zakres kompetencji Prezesa Rady Ministrów dotyczących koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach oraz zapewnienia jednolitego sposobu wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

Uprawnienie to, nie będzie jednak obejmowało wykonywania przez Pełnomocnika rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej uprawnień z akcji należących do Skarbu Państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazowego oraz PERN.

Projekt rozszerza zakres spraw, w których premier zatwierdza – w spółkach o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa – instrukcje do głosowania sporządzone przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa lub państwową osobę prawną.

Obecny katalog - jak czytamy w uzasadnieniu - ma bardzo ograniczony zakres, gdyż obejmuje wyłącznie sprawy, o których mowa w art. 17 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, czyli wyrażanie zgody przez walne zgromadzenie na rozporządzanie, zbywanie i nabywanie określonych kategorii aktywów trwałych przez spółkę oraz wprowadzanie stosownych postanowień do statutów lub umów spółek, sprawy dotyczące ustalania zasad wynagradzania i powoływania członków zarządów i rad nadzorczych. Zgodnie z projektem instrukcja ma obejmować także kwestie związane z: podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego spółki, łączenia - fuzji spółek, podziału, przekształcania, rozwiązania spółki, wyłączenia prawa poboru akcji nowej emisji, zbycia, wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Drugi obszar, którego dotyczy nowelizacja, to kwestia powoływania organów nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. Projekt zmienia przepisy dotyczące wymogów, jakie muszą spełniać osoby wskazane na członka organu nadzorczego przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa lub państwową osobę prawną oraz przepisów dotyczących Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Projekt noweli przewiduje utworzenie nowego państwowego funduszu celowego – Funduszu Inwestycji Kapitałowych - który ma zapewnić źródła finansowania na nabywanie i obejmowanie akcji lub udziałów spółek. Projekt przewiduje, że fundusz będzie zasilany m.in. wpłatami z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, 30 proc. każdej wypłaconej dywidendy, a także zaliczkami na poczet przewidywanej dywidendy z akcji należących do Skarbu Państwa. Zgodnie z projektem środki te staną się przychodami funduszu od stycznia 2020 r.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.