• <
mewo_2022

PGNiG kupi w Stanach więcej gazu

jm

02.09.2021 13:29 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGNiG kupi w Stanach więcej gazu

Partnerzy portalu

PGNiG kupi w Stanach więcej gazu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

PGNiG poinformowało, że zawarło aneksy do umów na dostawy LNG z USA. Na ich mocy zwiększone zostaną dostawy gazu o 2 miliony ton rocznie przez 20 lat.

Aneksy zawarto z firmami należącymi do Venture Global: Venture Global Plaquemines LNG oraz Venture Global Calcasieu Pass. W przypadku pierwszej spółki dostarczony wolumen LNG wzrośnie z 1 milniona ton do 1,5 miliona rocznie. Calcasieu Pass zamiast 2,5 miliona ton dostarczy 4 miliony.

Jak zauważył podczas wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, dostawy od Venture Global mają zaspokoić około 1/3 polskiego popytu. Sasin powiedział także, że po roku 2022, kiedy wygasa kontrakt z Gazpromem, ponad 9 miliardów metrów sześciennych gazu sprowadzanego do Polski będzie pochodzić ze Stanów Zjednoczonych.

– Kontrakty na dostawy gazu z USA zawierane przez PGNiG, projekt Baltic Pipe czy plany wydobycia na Ukrainie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość – powiedział. – Pracujemy nad zapewnieniem 100 proc. dostaw gazu ze źródeł innych niż rosyjskie – dodał wicepremier.

Prezes PGNiG Paweł Majewski stwierdził, że podpisanie aneksów daje spółce nowe możliwości. – Gaz będziemy mogli sprzedawać na cały świecie – powiedział, tłumacząc, że zawarte z Venture Global kontrakty mają formułę Free on Board, która daje PGNiG możliwość dalszej sprzedaży kupionego gazu. – Umożliwia to handel na całym świecie. W tym celu wyczarterujemy cztery gazowce i będziemy w stanie dostarczać LNG praktycznie w dowolne miejsce na świecie – zaznaczył.

PGNiG podpisało umowę czarteru czterech gazowców z firmą Knutsen. Przed kilkoma dniami w południowokoreańskiej stoczni rozpoczęła się budowa pierwszego z nich. Jednocześnie mówi się, że polska spółka nieoficjalnie sonduje rynek w poszukiwaniu możliwości wyczarterowania jeszcze jednej jednostki.

Źródło: jm, PAP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.