• <
gryfia_70lat

PGNiG zamierza wyczarterować statek do transportu LNG

jm

17.08.2021 15:12 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGNiG zamierza wyczarterować statek do transportu LNG

Partnerzy portalu

PGNiG zamierza wyczarterować statek do transportu LNG - GospodarkaMorska.pl
Fot. Iam Simmonds / Unsplash

Media donoszą, że należąca do koncernu PGNiG spółka PGNiG Supply & Trading nosi się z planami wyczarterowania statku do transportu ciekłego gazu ziemnego.

Według doniesień medialnych, spółka nie wybrała jeszcze konkretnego statku ani operatora. Nie wiadomo też dokładnie, jakie zadanie miałby wyczarterowany gazowiec spełniać. Wiadomo natomiast, że umowa miałaby zostać zawara na 3 do 5 lat.

W zeszłym miesiącu PGNiG poinformowało o wyczarterowaniu dwóch nowych zbiornikowców do transportu LNG od firmy Knutsen. Statki jednak dopiero powstaną – mają wyruszyć w pierwsze rejsy w 2024 roku. Jeszcze wcześniej polski koncern wyczarterował od tego samego armatora dwie inne jednostki do obsługi LNG, które zostaną dostarczone w 2023 roku. Oznacza to, że PGNiG będzie łącznie korzystać z floty pięciu nowych statków.

Posłużą one m.in. do transportu gazu zakupionego od Venture Global LNG. Na mocy umów podpisanych z Venture Global Plaquemines i Venture Global Calcasieu Pass PGNiG otrzyma nawet do 5,5 milionów ton gazu rocznie.

Plany PGNiG są powiązane z projektem uniezależnienia się Polski od dostaw gazu z Rosji.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.