• <
gryfia_70lat

Ruszyła budowa pierwszego gazowca dla PGNiG

jm

01.09.2021 10:12 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ruszyła budowa pierwszego gazowca dla PGNiG

Partnerzy portalu

Ruszyła budowa pierwszego gazowca dla PGNiG - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGNiG

W południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries (HHI) odbyło się uroczyste cięcie blach dla gazowca LNG zamówionego przez norweską firmę Knutsen. Gazowiec będzie czarterowany przez PGNiG.

Statek będzie jednym z łącznie czterech gazowców zamówionych przez Knutsen, które będą wykorzystywane przez PGNiG. Każdy z nich pomieści 174 tysiące metrów sześciennych LNG. Pierwsza jednostka zostanie oddana do służby w 2023 roku.

Spółka PGNiG Supply & Trading, należąca do PGNiG, podpisała umowę czarterową z Knutsen OAS Shipping na pierwsze dwa statki jeszcze w zeszłym roku. Kolejna umowa dotycząca kolejnych dwóch jednostek została sygnowana tego lata. PGNiG ma prawo do wyłącznego użytkowania wszystkich czterech gazowców przez pierwsze 10 lat z możliwością przedłużenia. Spółka będzie je wykorzystywać do transportu LNG głównie ze Stanów.

Cztery zamówione przez Knutsen statki prawdopodobnie nie będą jedynymi, z jakich korzystać będzie PGNiG. Niedawno pojawiły się doniesienia, że spółka szuka jeszcze jednego statku do transportu ciekłego gazu, który mogłaby wyczarterować. Według doniesień, nie jest wybrany jeszcze konkretny operator. Wiadomo natomiast, że umowa miałaby zostać zawara na 3 do 5 lat.

Gazowiec, którego budowa się rozpoczęła, będzie miał nośność 92 323 ton, pojemność brutto 114 000 ton. Zasilany będzie dwoma silnikami Wärtsilä 5X72DF, które zapewnią mu prędkość eksploatacyjną sięgającą 19 węzłów.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.