• <
pge_baltica_390x100_duży

Sasin: nie godzimy się na zmniejszenie środków na politykę spójności dla Polski

ew

04.06.2018 07:29 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sasin: nie godzimy się na zmniejszenie środków na politykę spójności dla Polski

Partnerzy portalu

Sasin: nie godzimy się na zmniejszenie środków na politykę spójności dla Polski - GospodarkaMorska.pl

Nie godzimy się na to, by środki z europejskiego funduszu spójności były dla Polski o jedną czwartą niższe - powiedział przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Dodał, że budżet Unii przyjmowany jest jednogłośnie, więc mamy "mocne argumenty".

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek nowy projekt podziału środków na politykę spójności w budżecie UE. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez KE Polska ma otrzymać w nowym wieloletnim budżecie 64 mld euro z funduszy spójności - o 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Zaproponowane przez Komisję nowe zasady przydziału środków w ramach polityki spójności zakładają, że wielkość funduszy będzie nadal powiązana z bogactwem regionów, ale są też kryteria dodatkowe, takie jak bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów.

Sasin pytany w TOK FM o zrównanie dopłat dla rolników przyznał, że rząd PiS do tej pory do tego nie doprowadził. Zaznaczył jednak, że nowa perspektywa budżetowa w Unii Europejskiej jest momentem, kiedy można negocjować inne rozwiązania. Podkreślił też, że sytuacja się skomplikowała. "Kwestie budżetowe wyglądają inaczej niż poprzednio. Mamy do czynienia ze zmniejszeniem środków w budżecie" - wskazał.

Minister zauważył, że Polska nadal będzie uzyskiwała najwyższe dofinansowanie z funduszu spójności. "Nie godzimy się jednak, na to, że (środki) będą o jedną czwartą niższe niż poprzednio. Będziemy twardo negocjować. Budżet przyjmowany jest jednogłośnie, więc mamy mocne argumenty po naszej stronie, ale nie tylko blokujące, ale pokazujące też, że Polska i kraje naszego regionu zasługują na wyższe wsparcie Unii" - dodał Sasin.

Jego zdaniem mamy też do czynienia z "niedobrym przekonaniem w Europie, że nowe kraje członkowskie, które latami odstawały od Europy - nie z własnej woli - nie zasługują już na takie wsparcie, jak poprzednio i trzeba to wsparcie przesunąć do krajów południowej Europy".

Minister podkreślił, że za czasów rządów PO-PSL można było uzyskać wyższe dopłaty, ponieważ wtedy działania Komisji Europejskiej koncentrowały się na wspieraniu krajów naszego regionu.

"Dzisiaj ta optyka w Unii Europejskiej się zmieniła. I niedobrze, że optyka się zmieniła. W trakcie tych negocjacji, które wystartują, będziemy przekonywać, że to nie jest dobra droga" - powiedział.

Komisja Europejska zaproponowała też w piątek nowy, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). W jego ramach Polska miałaby otrzymać ok. 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.