• <

Sasin: ambicją rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Sasin: ambicją rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji

Partnerzy portalu

Sasin: ambicją rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji - GospodarkaMorska.pl

Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji. I to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów" - powiedział w środę Sasin na konferencji prasowej dotyczącej zgody UOKiK na połączenie PKN Orlen z PGNiG.

Wicepremier przypomniał, że "wiele lat temu podjęto działania, które z końcem tego roku będą sfinalizowane, które spowodują, że całkowicie uniezależnimy się od dostaw gazu ziemnego z Rosji". W tym kontekście Sasin wskazał budowę gazociągu Baltic Pipe i rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu.

"Kolejne inwestycje, które również planujemy (...) spowodują, że gaz rosyjski nie będzie nam potrzebny do tego, żeby polskie zapotrzebowanie zaspokoić" - wskazał Sasin.

Jak dodał, prowadzone są "intensywne działania w tym zakresie jeśli chodzi o ropę naftową". "Ten duży podmiot, ten duży koncern multienergetyczny będzie w stanie dużo skuteczniej pozyskiwać nowe kontrakty, wchodzić na nowe rynki, skąd mógłby pozyskiwać surowce energetyczne, temu również służy ta fuzja" - powiedział Sasin.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.