Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
"Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji. I to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów" - powiedział w środę Sasin na konferencji prasowej dotyczącej zgody UOKiK na połączenie PKN Orlen z PGNiG.
Wicepremier przypomniał, że "wiele lat temu podjęto działania, które z końcem tego roku będą sfinalizowane, które spowodują, że całkowicie uniezależnimy się od dostaw gazu ziemnego z Rosji". W tym kontekście Sasin wskazał budowę gazociągu Baltic Pipe i rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu.
"Kolejne inwestycje, które również planujemy (...) spowodują, że gaz rosyjski nie będzie nam potrzebny do tego, żeby polskie zapotrzebowanie zaspokoić" - wskazał Sasin.
Jak dodał, prowadzone są "intensywne działania w tym zakresie jeśli chodzi o ropę naftową". "Ten duży podmiot, ten duży koncern multienergetyczny będzie w stanie dużo skuteczniej pozyskiwać nowe kontrakty, wchodzić na nowe rynki, skąd mógłby pozyskiwać surowce energetyczne, temu również służy ta fuzja" - powiedział Sasin.
Źródło: PAP
Fot. Depositphotos
Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI
Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji