• <
Famor_1100x200_2022

Moment połączenia Orlenu i Lotosu się oddala?

ew

02.03.2020 10:19 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Moment połączenia Orlenu i Lotosu się oddala?

Partnerzy portalu

Moment połączenia Orlenu i Lotosu się oddala? - GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska wydłużyła do 30 czerwca 2020 roku, termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos - poinformowała Komisja na stronie internetowej.

W połowie lutego wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin informował, że PKN Orlen w ramach rozmów o uzyskaniu zgody na połączenie z Grupą Lotos, przedstawił Komisji Europejskiej kolejne propozycje uniknięcia zarzutów o pozycję monopolistyczną.

Pod koniec września 2019 r. PKN Orlen i Komisja Europejska zdecydowały się na zastosowanie procedury "stop the clock" ("zatrzymania zegara") w negocjacjach dotyczących zgody na przejęcie przez płocki koncern Grupy Lotos.

PKN Orlen tłumaczył, że procedura „stop the clock” jest standardowo wykorzystywana przez Komisję Europejską w pogłębionej fazie analiz, szczególnie w przypadku skomplikowanych procesów przejęć kapitałowych.

Komisja Europejska miała teoretycznie czas do 22 stycznia 2020 roku na wydanie decyzji w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem. Termin ten został jednak wydłużony o czas, w którym zastosowano procedurę "stop the clock".

Na początku sierpnia Komisja Europejska rozpoczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanego przejęcia Lotosu przez PKN Orlen, aby ustalić, czy potwierdzą się wstępnie stwierdzone problemy w zakresie konkurencji.

PKN Orlen, Grupa Lotos i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygasa z dniem złożenia zapisów na akcje Lotosu lub z dniem 30 czerwca 2020 r.

Po zgodzie KE na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.