• <

Forum Regionów Trójmorza przełożone na październik

Strona główna Prawo, polityka Forum Regionów Trójmorza przełożone na październik
Forum Regionów Trójmorza przełożone na październik - GospodarkaMorska.pl

ew

12.03.2020 Źródło: PAP

II Forum Regionów Trójmorza, które miało się odbyć w kwietniu w Lublinie zostało przesunięte na październik – poinformował samorząd woj. lubelskiego. Zarząd województwa zdecydował też o przekazaniu szpitalom pieniędzy na zakup dodatkowych respiratorów.

Druga edycja II Forum Regionów Trójmorza (projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie) połączona z Samorządowym Kongresem Gospodarczym miała się odbywać 2 i 3 kwietnia w Lublinie. Uczestniczyć w nim mieli przedstawiciele 12 krajów Europy środkowo-wschodniej.

W zawiązku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem a także wynikającymi z tego trudnościami w transporcie samorząd województwa podjął decyzje o przesunięciu terminu imprezy na październik. Dokładna data nie została jeszcze ustalona.

„Odwołujemy to, bo w tej sytuacji byłoby to bezsensowne. Na pewno mało gości by przyjechało. Poza tym walka z koronawirusem polega na bezwzględnym przestrzeganiu reguł, które mówią o tym, żeby nie stwarzać sytuacji, gdzie zarażona osoba może zarazić dużą liczbę innych osób” – powiedział w czwartek marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski na konferencji prasowej w Lublinie.

Odwołana została też Olimpiada Młodzieży w sportach halowych Lubelskie 2020, która miała rozpocząć się 29 marca w Kraśniku. Odbędzie się ona w innym terminie. Odwołane zostały imprezy zaplanowane w instytucjach kultury podległych samorządowi woj. lubelskiego m.in. premiera „Nad Niemnem” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, konkursy i konferencje organizowane w Wojewódzkim Ośrodku Kultury. Przesunięty został też termin otwarcia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce z 31 marca na 15 kwietnia.

Zarząd województwa zdecydował też o skierowaniu dodatkowych środków na zakup 10 respiratorów do szpitali podległych samorządowi. Nowe respiratory mają być kupione m.in dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu.

Samorządowi województwa lubelskiego podlega 18 jednostek służby zdrowia, z czego osiem decyzją wojewody lubelskiego zostało postawione w stan podwyższonej gotowości. Oznacza to m.in., że muszą one być przygotowane na przyjęcie – w razie konieczności - większej ilości pacjentów zakażonych koronawirusem.

Wśród tych szpitali jest też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Lublinie. Dyrektor tego szpitala Krzysztof Skubis poinformował, że w szpitalu wprowadzono nowe zasady funkcjonowania. „Musieliśmy podjąć pewne decyzje. Tak naprawdę od dnia dzisiejszego nasz szpital jest zamknięty na klucz. Ograniczyliśmy maksymalnie możliwość wejścia do szpitala” – powiedział Skubis. Przypomniał, że od dwóch tygodni obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów.

Skubis powiedział, że wstrzymane zostały wszystkie przyjęcia planowe, a pacjenci, których stan na to pozwala są wypisywani. W szpitalu wstrzymana została działalność ambulatoryjna, diagnostyka ambulatoryjna i zamknięte zostały poradnie przyszpitalne. Wprowadzono konsultacje telefoniczne. „Każda poradnia ma lekarza, który jest na miejscu i pacjent może zadzwonić i z lekarzem porozmawiać” – zaznaczył Skubis. Jeśli okaże się, że wizyta jest konieczna, wtedy pacjent może się zgłosić na SOR, którego obsada ma być wzmocniona przez lekarzy z poradni przyszpitalnych – wyjaśniał Skubis.

Normalnie funkcjonuje przy szpitalu podstawowa opieka zdrowotna. Przy SOR-ze wydzielona została specjalna sala dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

„Będzie troszkę utrudnień, pacjenci na pewno to odczują zmianę tych warunków, ale dołożymy wszelakich starań, aby pacjenci jak najmniej ucierpieli i żeby jak najmniej im utrudnić życie w tym okresie” – zapewniał Skubis.

W woj. lubelskim potwierdzono dotychczas sześć przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwszy z pacjentów to mężczyzna w wieku 50-60 lat, który przebywa w szpitalu w Bełżycach, jego stan jest określany jako ciężki. Zakażone są też cztery osoby, która miały z nim kontakt; one są w dobrym stanie, przebywają w szpitalach w Lublinie. Także w szpitalu w Lublinie przebywa zakażona koronawirusem kobieta w wieku 50-60 lat, która została przewieziona z Janowa Lubelskiego. Jej stan jest ciężki.
Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.