• <
escort_980x120_gif_2020

Początek sezonu w miejskim kompleksie basenów nad Zalewem Zemborzyckim w przyszły weekend

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Początek sezonu w miejskim kompleksie basenów nad Zalewem Zemborzyckim w przyszły weekend

Partnerzy portalu

Miejski kompleks basenów Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie będzie czynny od przyszłego weekendu; otwarcie uzależniamy od pogody i wyników badań wody – poinformował PAP rzecznik prasowy MOSiR "Bystrzyca" w Lublinie Miłosz Bednarczyk.

Bednarczyk przekazał PAP, że pierwsze w tym sezonie otwarcie ośrodka Słoneczny Wrotków wstępnie planowane jest 10-11 czerwca. "Planujemy, że w czerwcu ośrodek będzie otwierany w weekendy, natomiast w lipcu i sierpniu będzie czynny codziennie" – zapowiedział. Jak dodał, otwarcie kompleksu uzależnione jest od pogody i wyników badań wody w basenach.

Przypomniał, że kompleks nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie składa się z pięciu basenów o różnej wielkości: pływackiego, 25-metrowego, dwóch basenów 12-metrowych i 7-metrowego brodzika. Na terenie obiektu – dodał – znajdują się m.in. trzy zjeżdżalnie, w tym 100-metrowa, trójtorowa zjeżdżalnia rodzinna i tzw. cebula, a także wodny plac zabaw.

Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados poinformowała PAP, że przed rozpoczęciem sezonu 2023 r. na terenie województwa lubelskiego organizatorzy zgłosili funkcjonowanie 34 kąpielisk, tyle samo, co w roku poprzednim.

"Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzą oficjalne kontrole wody, pobierając próbki przed rozpoczęciem sezonu letniego, jednak nie wcześniej niż 10 dni przed planowanym przez organizatorów rozpoczęciem działalności" – zapowiedziała dodając, że większość kąpielisk deklarowało rozpoczęcie sezonu od 24 czerwca br. W trakcie sezonu – wskazała - próbki wody będą pobierane jako część wewnętrznych kontroli prowadzonych przez organizatorów kąpielisk.

"Próbki wody są pobierane w celu analizy parametrów mikrobiologicznych, takich jak enterokoki oraz Escherichia coli" – przekazała rzecznik sanepidu. Zastrzegła, że przed pobraniem próbek kąpielisko jest również poddawane wizualnej ocenie, aby sprawdzić obecność widocznych zakwitów sinic lub zanieczyszczeń w wodzie.

Jak poinformowała, informacje dotyczące jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli będą dostępne na stronie internetowej serwisu kąpieliskowego prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny, a także na stronach powiatowych i wojewódzkiej stacji sanepidu.

Autor: Piotr Nowak

pin/ jann/

Fot. Depositphotos

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.