• <

Morawiecki: nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

gm

06.06.2022 10:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Morawiecki: nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

Partnerzy portalu

Morawiecki: nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Kancelaria Premiera

Wojna na Ukrainie w całym swoim okrucieństwie pokazała nam, jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO, flanki wschodniej Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - dodał.

W poniedziałek Lublinie rozpoczyna się dwudniowy Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie, podobnie jak w roku poprzednim, zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Premier, otwierając kongres, podkreślił, że odbywa się on w cieniu wojny na Ukrainie. "Tej wojny, która z jednej strony jest wydarzeniem ogromnie tragicznym, bo dotyczy zbrodni popełnianych codziennie na dzieciach, kobietach, giną bohaterscy żołnierze Ukrainy, ale także wojny, która w całym swoim okrucieństwie pokazała nam jednocześnie, jak ważna jest współpraca państw, nazwijmy to flanki wschodniej NATO, flanki wschodniej Unii Europejskiej" - powiedział Morawiecki.

I - jak dodał - "jednocześnie też uzmysłowiła nam, że nie ma Trójmorza bez Ukrainy". "Nie będzie Trójmorza bez wolnej Ukrainy, wolnej i suwerennej Ukrainy" - podkreślił szef rządu.

Dlatego - jak mówił - "prócz Trójmorza zaczęliśmy używać także określenia +międzymorza+, aby lepiej oddać charakter tego obszaru Europy, o którym mówimy, o który się troszczymy". "Mówimy często Europa Środkowo-Wschodnia, ja myślę, że koncepcja Trójmorza, +międzymorza+ będzie wielkim sukcesem zwłaszcza wtedy, kiedy Europa Środkowo-Wschodnia stanie się Europą centralną, centralną dla rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej" - zaznaczył Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że ostatnie lata pokazały, że tak może być. "Polska była nazywana przez bardzo wysokich urzędników Unii Europejskiej lokomotywą wzrostu gospodarczego. Jeśli Polska mogła być lokomotywą wzrostu gospodarczego UE, to tym bardziej cała Europa Środkowa razem z Ukrainą, która, co daj panie Boże - jak najszybciej już będzie wkrótce odbudowywana" - powiedział premier.

Szef rządu dziękował też wszystkim mieszkańcom województwa lubelskiego i podkarpackiego, które - jak mówił - "przyjęły na siebie tą wielką falę uchodźców, największą od drugiej wojny światowej".

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.