• <
siemens_gamesa_2022

Trójmiasto na czele polskich aglomeracji przyjaznych inwestorom

ew

27.07.2020 15:28 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Trójmiasto na czele polskich aglomeracji przyjaznych inwestorom

Partnerzy portalu

Trójmiasto na czele polskich aglomeracji przyjaznych inwestorom - GospodarkaMorska.pl
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Najatrakcyjniejszą lokalizacją w kraju - z perspektywy inwestorów - jest obecnie Trójmiasto, które jest także liderem rosnącej specjalizacji sektora usług dla biznesu w Polsce. Takie są wnioski z raportu przygotowanego przez Związek Liderów Usług Biznesowych (ABSL). - Na dzisiejszą pozycję Trójmiasta wpłynęła przede wszystkim konsekwentna polityka rozwojowa, choćby w zakresie infrastruktury biznesowej - tłumaczy Marcin Grzegory z Invest in Pomerania.

Przedstawiciele branży usług dla biznesu uznali Trójmiasto nie tylko za najlepszą lokalizację dla inwestycji w Polsce, ale także za lidera rosnącej specjalizacji polskiego sektora usług dla biznesu. Jak wynika z raportu ABSL, o ile początkowo polskie centra wykonywały na rzecz międzynarodowych korporacji głównie prace administracyjne, dziś coraz częściej odpowiedzialne są za skomplikowane procesy biznesowe, badania i rozwój oraz IT.

Na lidera tej zmiany, która skutkuje wzrostem wartości dodanej świadczonych w Polsce usług i wzrostem poziomu płac w sektorze - wyrasta Trójmiasto.

- Wśród blisko 28 tysięcy pracowników trójmiejskiego sektora usług biznesowych, aż 43 proc. pracuje w IT (dla porównania, w Warszawie odsetek ten wynosi 25 proc., w Krakowie 20 proc.).
-  Kolejne 16 proc. zatrudnionych jest w centrach badań i rozwoju (w Warszawie i Krakowie odpowiednio 10 i 13 proc.).

 Duży udział zatrudnionych w centrach IT jest też w Katowicach i miastach Górnośląskiej Zagłębiowskiej Metropolii (najwyższy odsetek wśród dużych miast, aż 45 proc.) - tu jednak stosunkowo niewielu pracowników zajmuje się badaniami i rozwojem (niecałe 4 proc. pracowników sektora) - zaznaczają autorzy raportu.

-  Nasza technologiczna specjalizacja została zauważona również zagranicą. W niedawno opublikowanym rankingu fDi X TNW Tech Cities of the Future 2020/21 – FDI Strategy, oceniającym lokalizacje dla rozwoju biznesu technologicznego, uplasowaliśmy się na czwartym miejscu tuż za największymi aglomeracjami Europy takimi jak Londyn, Barcelona i Berlin - komentuje Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania. - Autorzy przeprowadzili ewaluację strategii ponad pięćdziesięciu lokalnych samorządów, miast, aglomeracji skupiając się na możliwościach rozwoju globalnie zsieciowanego i wspierającego ekosystemu, którego nadrzędnym celem jest ułatwienie rozwoju innowacji.

 Jakość życia stawia Trójmiasto na topie

Trójmiasto pozycję najbardziej przyjaznego inwestorom w raporcie ABSL zawdzięcza m.in. najwyższej ocenie ogólnej jakości życia, komunikacji kolejowej i miejskiej, dostępności powierzchni biurowych oraz współpracy z lokalną jednostką obsługi inwestorów.

- Na dzisiejszą pozycję Trójmiasta wpłynęła przede wszystkim konsekwentna polityka rozwojowa, choćby w zakresie infrastruktury biznesowej - tłumaczy Marcin Grzegory. - Jako agencja, której celem jest przyciąganie inwestorów, staramy się wspierać ich na każdym etapie procesu inwestycyjnego, dlatego zdecydowaliśmy się powołać rzecznika inwestorów.

Grzegory dodaje, że wykwalifikowana kadra, o którą zabiegają pracodawcy, coraz bardziej zwraca uwagę na warunki życia w danym mieście.

- W przypadku Trójmiasta atutem są naturalne warunki, takie jak bliskość morza, czyste powietrze i tereny zielone - wylicza. - Podejmując decyzję o relokacji, pracownicy biorą pod uwagę również poziom usług publicznych i ofertę kulturalną miasta.

W tegorocznym raporcie ABSL najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych tuż za Trójmiastem znalazł się zeszłoroczny zwycięzca rankingu - Poznań. Trzecie miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, przypadło Wrocławiowi. Kraków - z najlepszymi według respondentów zasobami kadrowymi - oraz Warszawa - z najlepszą komunikacją lotniczą - znalazły się poza pierwszą trójką.

Raportowe “naj”

Raport ABSL “Sektor Usług Biznesowych w Polsce” wskazuje, że najwięcej centrów usług dla biznesu działa w Warszawie (279). Pracuje w nich 64 000 osób. Na kolejnych miejscach jest Kraków (234 centra i rekordowe 77 700 pracowników) i Wrocław (188 centra, 51 900 pracowników). Następne trzy lokalizacje, w których działa ponad 100 centrów w każdym, to Trójmiasto (158 centra, 27 900 pracowników), Poznań (113 centra, 18 200 pracowników) i Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia (110 centra, 25 800 pracowników). Największe polskie miasta są ciągle preferowanymi lokalizacjami dla nowych centrów, szczególnie w przypadku pierwszej inwestycji danej firmy w kraju.

Duże znaczenie ma dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej, a w opinii inwestorów najatrakcyjniejszą ofertą mogą pochwalić się obecnie ex aequo Trójmiasto i Warszawa. Rośnie jednak znaczenie mniejszych ośrodków. W zeszłym roku nowe inwestycje pojawiły się w Lublinie (6), Bydgoszczy (3), Chełmie (3) i Białymstoku (2). Po jednym centrum powstało też w Kielcach, Elblągu, Olsztynie, Radomiu, Tarnowie i Płocku.

Sektor usług biznesowych w Polsce tworzy obecnie 1513 centrów obsługi procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), usług IT oraz centrów badawczo-rozwojowych (R&D). W branży pracuje już ponad 338 000 specjalistów. Zatrudnia ich łącznie 970 firm, z czego aż 71 proc. to inwestorzy zagraniczni. Dzięki temu usługi dla biznesu wyrosły na lidera polskiego eksportu.

- Nowoczesne usługi biznesowe mają duży udział w wydostawaniu się Polski z pułapki średniego dochodu, a Polska wraz ze swoją ofertą staje się jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji - tłumaczy Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL. - Warto podkreślić, że obecnie blisko co piąta firma z listy Fortune Global 500 zainwestowała w Polsce. Jest to dobitny przykład na to, że jako rynek osiągnęliśmy dojrzałość. Świadczymy coraz bardziej złożone usługi, wymagające wysokich kwalifikacji.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.