• <
urząd_morski_gdynia_2021

Białoruś: Forum Gospodarcze Dobrosąsiedztwo z udziałem marszałka Karczewskiego

pc

07.06.2019 12:05 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Białoruś: Forum Gospodarcze Dobrosąsiedztwo z udziałem marszałka Karczewskiego
Białoruś: Forum Gospodarcze Dobrosąsiedztwo z udziałem marszałka Karczewskiego - GospodarkaMorska.pl

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i przewodniczący wyższej izby białoruskiego parlamentu, Rady Republiki, Michaił Miasnikowicz wzięli w piątek udział w Mińsku w otwarciu polsko-białoruskiego forum gospodarczego Dobrosąsiedztwo.

„Dla Białorusi Polska jest ważnym partnerem w Unii Europejskiej” – podkreślił Miasnikowicz, otwierając imprezę.

„Chciałbym wyrazić wielką radość z toczącego się dialogu politycznego z Białorusią” – mówił marszałek Karczewski. Podkreślił, że „rozmowa i decyzje polityczne są ważne, ponieważ stanowią one background dla rozmowy o gospodarce, handlu, inwestycjach”.

„Bardzo nam zależy, by współpraca z Białorusią rozwijała się” – dodał.

„Bardzo dużo nas łączy. Dzieli nas granica, ale chcemy, by ona również nas łączyła i to jest zadanie dla nas, polityków” – powiedział Karczewski.

Przewodniczący wyższych izb parlamentów Polski i Białorusi wskazywali, że wśród najważniejszych tematów rozmów dwustronnych są współpraca transgraniczna, w tym rozwój infrastruktury granicznej, rozwój handlu i inwestycji, współpraca w dziedzinie innowacji, a także współpraca naukowa. Obaj politycy podkreślali ważną rolę kontaktów międzyludzkich oraz młodzieży we współpracy obu krajów.

Karczewski i Miasnikowicz mówili również, że podczas rozmów w Grodnie w czwartek omawiane były projekty współpracy na lata 2021-27.

Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, mówił o rosnącym zainteresowaniu polskiego biznesu Białorusią, a także o planowanych działaniach w ramach wsparcia i promocji polskich inwestycji.

W ramach forum PAiH podpisze porozumienie o współpracy z Białoruską Izbą Przemysłowo-Handlową. „Potrzebujemy rzetelnych partnerów, którzy będą ułatwiać nam tę współpracę” – powiedział Senger.

W spotkaniu uczestniczyli polscy wiceministrowie: Tadeusz Romańczuk z resortu rolnictwa i rozwoju wsi oraz Tadeusz Kościński z ministerstwa przedsiębiorczości i technologii.

Wiceminister Romańczuk zapewniał, że Polska jest zainteresowana rynkiem białoruskim, a resort rolnictwa i podlegające mu instytucje będą wspierać polskich rolników, chętnych do działalności w tym kraju.

„Z uwagą obserwujemy rozwój gospodarczy Białorusi jako naszego ważnego partnera handlowego i inwestycyjnego” – mówił Kościński.

„Aktualny poziom wymiany handlowej oceniamy jako dobry, ale widzimy duży potencjał dla jego wzrostu, zwłaszcza polskiego eksportu na Białoruś” – dodał.

Kościński wskazał, że w 2018 r. poziom wymiany handlowej osiągnął wskaźnik z poziomu rekordowego roku 2013 i wyniósł ok. 3,2 mld dol. „Naszym celem jest, by polski eksport przekroczył poziom z 2013 r., tj. ponad 2,4 mld dol. W 2018 r. wartość eksportu to było 1,7 mld dol.” – powiedział wiceminister.

„Silna i niepodległa Polska z rosnącą gospodarką i aktywną postawą w UE to dla Białorusi nie po prostu jeden z kluczowych partnerów, bliski i wypłacalny rynek. To także swojego rodzaju gwarant naszej gospodarczej stabilności i politycznej niepodległości" – ocenił Uładzimir Kałtowicz, współprzewodniczący polsko-białoruskiej komisji ds. współpracy gospodarczej i minister ds. regulacji antymonopolowych.

Według organizatorów w XXII Polsko-Białoruskim Forum Gospodarczym Dobrosąsiedztwo bierze udział ok. 400 osób.

Marszałek Karczewski powiedział dziennikarzom, że zaprosił Michaiła Miasnikowicza do odwiedzenia Lublina.

Udziałem w Forum marszałek Karczewski zakończył dwudniową wizytę na Białorusi. W czwartek w Grodnie odbyły się rozmowy polsko-białoruskie, a także odsłonięcie tablicy pamiątkowej Czesława Niemena. Marszałek Karczewski spotkał się również z grodzieńskimi Polakami.

W piątek rano kierowana przez niego delegacja złożyła wieńce w Kuropatach, miejscu zbrodni stalinowskich, gdzie w masowych dołach śmierci spoczywają ofiary represji, w tym wielu Polaków.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 2,81% 15 paź
 Cynk 3794,00 $ tona 6,84% 15 paź
 Aluminium 3162,00 $ tona 0,35% 15 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.