• <

Wynik wyszukiwania - "ambasada" - Wiadomości

Australia kolejnym państwem, które dostarczy Ukrainie łodzie bojowe

Ambasador Ukrainy w Australii Wasyl Mirosznyszenko ogłosił w mediach społecznościowych, że w ramach pakiety pomocy wojskowej rząd w Canberze przekaże m.in. szybkie łodzie bojowe do działań operacyjnych na rzekach i morzu.
15.05.2024

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Kontrowersje na wycieczkowcu. Hiszpania deportuje turystów z Boliwii

Wyjątkowo nieudanie przebiegł rejs na MSC Armonia dla 65 Boliwijczyków. Z powodu na wykryte problemy z dokumentacją nie uzyskali zgodny na turystyczny pobyt w Hiszpanii i zostaną deportowani do swojego kraju. To efekt burzliwej kontroli na statku, która miała miejsce 2 kwietnia.
15.04.2024

Mołdawia zakupiła pierwszy ładunek LNG z USA przez grecki terminal

Ambasada USA pogratulowała Mołdawii pierwszego "testowego" zakupu gazu skroplonego z Ameryki przez grecki terminal LNG w Aleksandropolis. To pomoc w dywersyfikacji dostaw i uniezależnieniu się od rosyjskiego szantażu energetycznego.
03.04.2024

Policja Vanuatu: chińscy rybacy łamią prawo na naszych wodach

Pierwsze od wielu lat wspólne patrole policji morskiej Vanuatu i straży przybrzeżnej USA ujawniły łamanie prawa przez chińskich rybaków – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na władze wyspiarskiego państwa. Tłem tych incydentów jest rywalizacja Chin i USA o wpływy na wyspach Oceanu Spokojnego.
06.03.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Szef dyplomacji USA udaje się w podróż na Bliski Wschód

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken udaje się w czwartek w podróż do szeregu krajów Bliskiego Wschodu, w tym Izraela, Palestyny i Egiptu, a także do Turcji i Grecji - poinformował w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Blinken ma rozmawiać m.in. na temat zwiększenia pomocy dla Strefy Gazy i przyszłości terytorium, ataków na statki na Morzu Czerwonym, a także akcesji Szwecji do NATO.
04.01.2024

Do portu w Rijece dotarł pierwszy zestaw zamówionych od USA wozów bojowych Bradley

Do położonego na zachodzie Chorwacji portu w Rijece dotarł w środę pierwszy zestaw zamówionych od USA wozów bojowych Bradley - poinformowała amerykańska ambasada w Zagrzebiu.
06.12.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Port Szczecin-Świnoujście na Dniu Polskiej Logistyki w Pradze

W ambasadzie RP w Pradze odbył się Dzień Logistyki Polskiej. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy związani z portami, gospodarką, wymianą handlową i transportem międzynarodowym. ZMPSiŚ SA reprezentowała Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych.
15.11.2023

Kolizja chińskiej straży przybrzeżnej z konwojem zaopatrzeniowym na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ nazwało Chiny "agresorem" i wezwało ambasadora Chin w związku z "niebezpiecznym manewrem" chińskiej straży przybrzeżnej, która doprowadziła w niedzielę do kolizji z konwojem zaopatrzeniowym dla garnizonu na osadzonym na mieliźnie okręcie BRP Sierra Madre. W odpowiedzi chińska ambasada w Manili złożyła skargę, w której napisano, że doszło do "wtargnięcia" na sporną mieliznę – podaje w poniedziałek agencja Reutera.
23.10.2023

Rusza trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych"

W poniedziałek, 6 listopada br., rozpoczynają się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023" organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. To już trzecia edycja konkursu, w której uczniowie szkół podstawowych i średnich wykażą się umiejętnością budowy modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną.
19.10.2023

Port Gdańsk i Port Saloniki podpisały list intencyjny o współpracy

Dwa porty europejskie dążą do tego, by na trwałe wpisać Gdańsk w przebieg Via Carpatii. Dlatego też przedstawiciele Portu Gdańsk i Portu Saloniki, przy udziale Artura Lomparta, Ambasadora RP w Grecji, oraz przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, podpisali porozumienie, które pozwoli obu stronom na rozwój, wymianę doświadczeń, a także otworzy nowe możliwości dla transportu ładunków między naszymi krajami w ramach Via Carpatii.
12.09.2023

Zatrzymano 14 osób, które usiłowały wtargnąć do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Chiński dysydent uciekł przez morze do Korei Południowej, pokonując 300 km na skuterze wodnym

Chiński dysydent zbiegł do Korei Południowej na skuterze wodnym - poinformował we wtorek portal BBC. Straż przybrzeżna oświadczyła, że mężczyzna pokonał trzystukilometrową trasę przez Morze Żółte, co portal określił jako "jedną z najbardziej ekstremalnych prób ucieczki, jakie widziano w dzisiejszych czasach". Mężczyzna został zatrzymany.
22.08.2023

USS Roosevelt znowu w gdyńskim porcie

Do Portu Gdynia drugi raz w tym miesiącu wszedł amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Roosevelt (DDG 80). Krótki postój, jaki miał miejsce 12 sierpnia br., służył zatankowaniu oraz uzupełnieniu zapasów na okręcie, po czym ten znowu wyszedł w morze, wykonywać zadania w ramach NATO.
13.08.2023

Atak chińskiej straży wybrzeża na filipiński statek kolejnym źródeł napięć między Pekinem a Manilą

Filipiny potępiły w niedzielę "nadmierne i obraźliwe" użycie armatki wodnej przez chińską straż przybrzeżnej w celu zablokowania dostawy zaopatrzenia na zajmowaną przez Filipiny mieliznę na spornym Morzu Południowochińskim, podała we wtorek agencja Reutera. To kolejna odsłona konfliktu terytorialnego między Pekinem a Manilą.
08.08.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Po przyłączeniu się Grecji, Trójmorze zyska dostęp do czwartego akwenu

Po przystąpieniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza (3SI) format zyskałby dostęp do jeszcze jednego akwenu – twierdzą greccy decydenci, wyrażający zainteresowanie formatem współpracy, który jeszcze zyskał na znaczeniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Członkostwo Grecji w 3SI może rozstrzygnąć się na kolejnym szczycie w Bukareszcie we wrześniu 2023 r.
16.07.2023

Do portu w Splicie zawinął największy na świecie lotniskowiec - USS Gerald R. Ford

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął w poniedziałek największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford - poinformowała telewizja HRT.
26.06.2023

Chiny planują wybudować wojskowy ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, co wywołało alarm w USA, które obawiają się chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych, jakie mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal".
20.06.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Morska Energetyka Wiatrowa. Szanse i wyzwania Szczecina

Nasz region stoi przed wielką szansą związaną z rozwojem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Mamy ogromny potencjał i nie możemy go zmarnować. W całym procesie kluczowy jest też czynnik związany z wykwalifikowaną kadrą - mówili jednym głosem uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje, które odbyło się w Szczecinie.
02.06.2023

Ambasada RP w Budapeszcie promuje polskie porty, które mogą być konkurencyjne dla Węgrów

W środę ambasada RP w Budapeszcie zorganizowała spotkanie na temat możliwości współpracy przedstawicieli węgierskiego biznesu z polskimi portami. W rozmowie z PAP Rafał Machowiak, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, powiedział, że polskie porty mogą być dla Węgrów konkurencyjne w porównaniu z portami na Morzu Adriatyckim.
01.06.2023

Rozwój energetyki wiatrowej. Biznes i edukacja

Już w najbliższą środę tj. 31 maja br. w Szczecinie odbędzie się spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje. Uczestnicy konferencji zastanawiać się będą m.in. jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku Morskiej Energetyki Wiatrowej.
29.05.2023

Rosja chce badać dno morskie w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych

Ambasada Rosji w Norwegii wystąpiła do rządu w Oslo o zgodę na badanie dna morskiego w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych. Według ekspertów rosyjskie statki naukowe należy traktować jako obiekty wojskowe.
26.05.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

Spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje

Morska Energetyka Wiatrowa to jedna z tych gałęzi przemysłu, która w najbliższych latach może stać się kołem zamachowym napędzających gospodarkę naszego regionu. Aby tak się stało oprócz wielu istotnych elementów, potrzebna jest także wykwalifikowana kadra. Jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku offshore? Na te pytanie odpowiedzą uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja Inwestycje.
17.05.2023

ORP Gen. Tadeusz Kościuszko będzie dostępny dla zwiedzających w porcie w Rotterdamie

Przez najbliższy tydzień mieszkańcy Rotterdamu mogą podziwiać zacumowaną w porcie fregatę rakietową ORP Gen. Tadeusz Kościuszko - poinformowała Ambasada RP w Hadze. W niedzielę jednostka będzie dostępna dla zwiedzających.
13.04.2023

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.
10.04.2023

Wokół Tajwanu ćwiczenia wojskowe prowadzi dziewięć chińskich okrętów i 58 samolotów

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ramach trzydniowych ćwiczeń wojskowych w niedzielę wokół Tajwanu manewry prowadzi 9 chińskich okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwce i bombowce. USA zapewniły, że mają wystarczające środki i siły, by zapewnić pokój i stabilność w regionie.
09.04.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

"Wall Street Journal": chińskie dźwigi kontenerowe w portach mogą mieć zastosowania szpiegowskie

Chińskie dźwigi kontenerowe, które działają w amerykańskich portach, są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą rejestrować i śledzić pochodzenie i miejsce przeznaczenia załadunków, co budzi obawy, że ChRL może przechwytywać informacje o wysyłkach dla wojsk USA - pisze w poniedziałek "Wall Street Journal".
06.03.2023

Rumuński rząd wyraża zaniepokojenie oznakami, że Ukraina pogłębia kanał Bystre

Władze Rumunii oświadczyły w poniedziałek, że są zaniepokojone oznakami, iż sąsiednia Ukraina pogłębia kanał Bystre, który przecina wspólny, wrażliwy ekologicznie region przybrzeżny. Bukareszt zwrócił się do Kijowa z prośbą o umożliwienie mu sprawdzenia tego miejsca.
20.02.2023

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym – napisało w piątek francuskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu dla prasy.
09.12.2022

Kenia. 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy"

25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" - potwierdziła ukraińska ambasada w stolicy tego kraju, Addis Abebie.
05.12.2022

Od miesięcy blokowany przez USA irański tankowiec został rozładowany w Syrii

Załadowany ropą statek Lana, pływający pod banderą Iranu, dostarczył w piątek do Syrii ładunek, który Stany Zjednoczone skonfiskowały wcześniej w okolicach Grecji, kończąc tym samym trwającą miesiącami epopeję niepewności co do załadowanych zapasów surowca.
05.12.2022

Stocznia Wojenna w Gdyni zbuduje brytyjskie okręty? Prezes zdradza szczegóły

Radio Gdańsk ustaliło, że Stocznia Wojenna w Gdyni ma zamiar podpisać nowy kontrakt na wybudowanie brytyjskich okrętów wojennych. Informację tę potwierdził prezes stoczni Paweł Lulewicz.
30.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
07.11.2022

Przyznano środki na wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ile dostanie Polska?

USA zatwierdziło pierwsze transze w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Polska znalazła się wśród czołowych beneficjentów.
29.09.2022

Początki MEW we Francji. EDF Renewables i polsko-francuski dzień offshore

Saint-Nazaire to pierwsza otwarta we Francji morska farma wiatrowa. Jej budowa trwała ponad dziesięć lat i ostatecznie stała się success story jej dewelopera, firmy EDF Renewables. We wtorek 13 września w Gdańskim Inkubatorze STARTer polska branża morska mogła wysłuchać i zobaczyć, jak powstawała ta dziś będąca jedną z najbardziej nowoczesnych morskich farm wiatrowych w Europie.
15.09.2022

Brytyjski MSZ oczekuje wyjaśnień od Pekinu w sprawie działań wokół Tajwanu

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss poleciła, aby wezwano ambasadora ChRL w Londynie Zhenga Zeguanga w celu wyjaśnienia działań jego kraju w związku z manewrami wokół Tajwanu oraz "agresywną retoryką" Pekinu, która - zdaniem szefowej brytyjskiego MSZ - zagraża pokojowi i stabilności w regionie.
10.08.2022

Fińskie MSZ: Rosjanie wykorzystują Finlandię jako kraj tranzytowy w drodze na wakacje

Fińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Rosjanie wykorzystują Finlandię jako kraj tranzytowy w celu podróży wakacyjnych do innych państw - podał w poniedziałek publiczny nadawca Yle.
08.08.2022

Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas

Kubańskie MSZ podziękowało władzom USA za amerykańskie oferty pomocy w walce z wielkim pożarem, jaki wybuchł wskutek piątkowej eksplozji zbiornika ropy naftowej w portowym mieście Matanzas; w zbiornik uderzył piorun. Zginęła jedna osoba, kilkadziesiąt zostało rannych, a 17 strażaków uczestniczących w gaszeniu ognia znano za zaginionych.
07.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku, który stoi w porcie Libanie

Ukraiński sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku Laodicia, który w czwartek zadokował w porcie w libańskim Trypolisie - poinformowała w piątek ukraińska ambasada w Bejrucie. Kijów twierdzi, że na pokładzie jednostki znajduje się jęczmień i mąka, skradzione przez Rosjan na Ukrainie.
29.07.2022

Syryjski statek przywiózł do portu w Trypolisie zboże skradzione przez Rosjan

Objęty amerykańskimi sankcjami syryjski statek Laodicia zacumował w porcie w Trypolisie na północy Libanu z ładunkiem jęczmienia i pszenicy - poinformowała w czwartek ukraińska ambasada w Bejrucie. Według niej zboże zostało skradzione przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy.
28.07.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Włochy. W Ankonie uczczono triumf żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i odsłonięto pomnik "Karpatczyków"

W Ankonie, przy XIX-wiecznej bramie św. Stefana, delegacje z Polski i Włoch uczciły w poniedziałek zwycięskie wkroczenie do miasta przed 78 laty Pułku Ułanów Karpackich. Odsłonięto także pomnik upamiętniający "Karpatczyków".
18.07.2022

Turbina dla Nord Stream 1 "zakładnikiem" sankcji wobec Gazpromu

Decyzja w sprawie przekazania Niemcom serwisowanej w Kanadzie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 jeszcze nie zapadła – poinformował w piątek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson. Zwrot urządzenia byłby złamaniem sankcji, nałożonych przez Ottawę na Rosję.
09.07.2022

PKN Orlen widzi możliwość kooperacji w zakresie m.in. morskiej energetyki wiatrowej także na Łotwie

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
20.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Port Vordingborg – wartościowy partner Elbląga na morskim szlaku E60

Niedawno przedstawiciele miast i portów Elbląg i duńskiego Vordingborg podpisali list intencyjny o współpracy. Jego celem jest rozwój połączeń morskich pomiędzy Polską a Danią – informuje Ambasada RP w Kopenhadze, w której spotkali się przedstawiciele obu samorządów i portów.
15.05.2022

Bechtel współpracuje z polskimi firmami w zakresie potencjalnej budowy elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Bałtyku

Bechtel, zaufany lider w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, podpisał dziś memorandum porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jedną z firm współpracujących jest gdyńska spółka Vistal Gdynia.
27.04.2022

Grecja. Zatrzymany rosyjski tankowiec przewoził irańską ropę

Grecja zatrzymała rosyjski tankowiec u wybrzeży wyspy Eubea w ramach sankcji Unii Europejskiej, nałożonych na Moskwę w związku z jej inwazją na Ukrainę - poinformowała we wtorek grecka straż przybrzeżna. Statek przewoził ropę z Iranu, która - jak podają miejscowe służby - nie jest przedmiotem konfiskaty.
19.04.2022

Statki, pociągi, terminale – polska oferta logistyczna dla Słowacji

W czwartek 31 marca odbędzie się seminarium dotyczące polskiej oferty logistycznej dla słowackiego przemysłu i potencjalnych możliwości współpracy. Wydarzenie odbędzie się online, a udział w nim jest darmowy.
26.03.2022

Wycieczkowiec na mieliźnie na Dominikanie

Nietypową atrakcję zafundował swoim pasażerom wycieczkowiec Norwegian Escape – statek utknął na mieliźnie u wybrzeży Dominikany.
15.03.2022

Branża żeglugowa martwi się o marynarzy w Ukrainie

W Ukrainie w momencie napaści Rosji utknęły statki handlowe i pracujący na nich marynarze. Przedstawiciele branży żeglugowej wzywają Rosję do umożliwienia im bezpiecznego opuszczenia kraju.
10.03.2022

Sankcje na Rosję. Na kanale La Manche zatrzymano rosyjski statek handlowy

Francuskie służby zatrzymały w sobotę nad ranem na kanale La Manche statek, który może należeć do rosyjskiej firmy podejrzewanej o łamanie sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę - poinformowała francuska prefektura morska.
26.02.2022

Irlandia. Rybacy uzgodnili z ambasadą Rosji strefę buforową w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy, którzy planowali zakłócić ćwiczenia rosyjskich okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Irlandii, poinformowali w czwartek, że na spotkaniu z ambasadorem Rosji uzgodnili utworzenie na czas trwania ćwiczeń stref buforowych.
28.01.2022

Wybuch wulkanu zerwał podwodny kabel, odcinając Tonga od świata; naprawa potrwa 4 tygodnie

Sobotni wybuch wulkanu w pobliżu archipelagu Tonga na Pacyfiku przerwał jedyny podwodny kabel telekomunikacyjny, łączący ten kraj ze światem. MSZ Nowej Zelandii oceniło w środę, że jego naprawa potrwa co najmniej cztery tygodnie.
19.01.2022

USA. Axios: Niemcy starają się odwieść Kongres od nowych sankcji na Nord Stream 2

Niemcy starają się przekonać kongresmenów USA, by nie nakładali nowych sankcji przeciwko Nord Stream 2 - podaje w niedzielę portal Axios, publikując nieoficjalny dokument ambasady Niemiec w USA. Placówka argumentuje w nim m.in., że sankcje będą "zwycięstwem dla Putina", i prezentuje ewentualny zakres działań przeciwko Rosji.
28.11.2021

Chiny. Wojsko przeprowadziło sprawdzian gotowości bojowej w Ciśnienie Tajwańskiej

Chińska armia poinformowała w sobotę, że przeprowadziła "sprawdzian gotowości bojowej" w Cieśninie Tajwańskiej "w odpowiedzi" na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.
27.11.2021

Amerykańskie patrolowce płyną do Odessy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził w sobotę "realne obawy", dotyczące działań Rosji na granicy z Ukrainą. Tymczasem amerykańskie wsparcie dla ukraińskiej marynarki wojennej w postaci dwóch kutrów patrolowych zbliża się do Morza Czarnego - podała agencja Reutera.
20.11.2021

Rosja. Zatrzymany okręt Akademik Joffe pozostaje w duńskim porcie

W duńskim porcie Skagen pozostaje rosyjski okręt naukowy Akademik Joffe, zatrzymany na podstawie pozwu kanadyjskiej firmy One Ocean Expeditions. Wiceszef ekspedycji Dmitrij Borisow opublikował zdjęcia z wnętrza jednostki - podał w piątek dziennik "Izwiestija".
05.11.2021

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

Kompleksowe podejście i różnorodność podejmowanych działań przekonały jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą gospodarkę wodną wśród polskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców podczas trwającej w Centrum Nauki Kopernik konferencji o tym samym tytule. Laur odebrał w imieniu władz miasta Walery Tankiewicz, prezes spółki PEWIK.
07.10.2021

Blinken zapewnia Francję o dalszej współpracy w regionie Indo-Pacyfiku. Francuzi niezadowoleni?

Francja jest naszym "istotnym partnerem" w regionie Indo-Pacyfiku i będziemy kontynuowali współpracę z Paryżem w tym zakresie - zapewnił w czwartek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, nawiązując do ogłoszonego przez USA trójstronnego paktu z Wielką Brytanią i Australią.
16.09.2021

Wiceszef MSZ Przydacz w Kijowie o bezpieczeństwie, Nord Stream 2 i historii

Składający wizytę na Ukrainie wiceszef MSZ Marcin Przydacz odbył w czwartek w Kijowie spotkania, podczas których rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie, gazociągu Nord Stream 2 i historii. Wcześniej tego dnia Polska zaprezentowała priorytety swojego przewodnictwa w OBWE.
15.07.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

Ambasada Rosja odrzuca oskarżenia o rosyjskie związki z cyberatakiem na rurociągi paliwowe

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie oświadczyła we wtorek, że wbrew "próbom oskarżenia Rosji przez niektóre media" o cyberatak na sieć rurociągów paliwowych Colonial Pipeline w USA, Moskwa nie prowadzi wrogich działań w cyberprzestrzeni.
11.05.2021

Filipiny nie zgadzają się na wprowadzony przez Chiny zakaz połowów na spornych wodach

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków.
05.05.2021

Rosja zaprzecza problemom z umową o bazie swojej marynarki wojennej w Sudanie

Ambasada Rosji w Sudanie zapewniła w czwartek, że nie są prawdą doniesienia mediów o zawieszeniu umowy o utworzeniu w tym kraju bazy rosyjskiej marynarki wojennej. Umowa wejdzie w życie po ratyfikacji, która jeszcze się nie odbyła - przekazała ambasada.
29.04.2021

Promocja polskich portów i terminali podczas seminarium na Słowacji

20 kwietnia Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie zorganizowała seminarium on-line pod hasłem "Ships, trains, terminals – Polish offer for Slovak business expansion".
22.04.2021

Tureckie MSZ: nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu Rosja-Ukraina

Turcja nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu między Rosją a Ukrainą - oświadczył w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla stacji NTV.
15.04.2021

USA odwołały rozmieszczenie dwóch okrętów wojennych na Morzu Czarnym

Stany Zjednoczone anulowały rozmieszczenie dwóch okrętów wojennych na Morzu Czarnym - poinformowały w środę tureckie źródła dyplomatyczne. Wcześniej rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Czarnym.
15.04.2021

Polski kapitan w walce z meksykańskim wymiarem sprawiedliwości

Polski kapitan, Andrzej Lasota już od ponad półtorej roku przebywa w meksykańskim więzieniu. Jest oskarżany o wwiezienie na terytorium Meksyku znacznej ilości narkotyków. Grozi mu 10 lat więzienia.
13.03.2021

Andzej Duda reaguje na słowa prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że z polecenia prezydenta Andrzeja Dudy odbył rozmowę z szefem Kancelarii Prezydenta Niemiec, w której przekazał zdecydowanie krytyczne stanowisko Polski dotyczące Nord Stream 2 i pogłębiania uzależniania Europy od importu rosyjskiego gazu.
11.02.2021

KE nie komentuje słów prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Komisja Europejska nie skomentowała w czwartek słów prezydenta Niemiec o tym, że z powodu nazistowskich zbrodni jego kraj ma dług wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich "mostów" między Europą a Rosją. "To projekt prywatnych firm" - powiedziała rzeczniczka KE.
11.02.2021

Ambasada Ukrainy oburzona słowami prezydenta RFN o Nord Stream 2

Ambasada Ukrainy w Berlinie wyraziła oburzenie słowami prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o budzącym kontrowersje gazociągu Nord Stream 2. "Wątpliwe argumenty historyczne" prezydenta zostały przyjęte w Kijowie "z zaskoczeniem i oburzeniem" - napisał w oświadczeniu ambasador Andrij Melnyk
09.02.2021

Trwają poszukiwania marynarzy ze statku, który zatonął na Morzu Czarnym

Znaleziono zwłoki trzech członków załogi statku handlowego, który zatonął w niedzielę na Morzu Czarnym u wybrzeży Turcji - poinformowało w poniedziałek MSZ Ukrainy. Uratowano sześciu marynarzy. Trwają poszukiwania jeszcze trzech osób.
18.01.2021

Ambasador RP w Niemczech skrytykował decyzję o założeniu fundacji wspierającej budowę Nord Stream 2

"Polska uważa NS2 za projekt dzielący Unię Europejską i osłabiający bezpieczeństwo Polski i krajów bałtyckich" - stwierdził w czwartek ambasador Polski w Niemczech, profesor Andrzej Przyłębski.
14.01.2021

Polscy lekarze niosą pomoc w Porcie Dover

36 polskich lekarzy wspierało brytyjskich medyków podczas nocnego przeprowadzania testów na COVID-19 wśród uwięzionych kierowców ciężarówek w Dover w Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek resort spraw zagranicznych. Od czwartku w nocy do piątku rano wykonano kierowcom 1tys. 260 testów i wznowiono ruch na granicy
26.12.2020

W kontrze do Chin – Niemcy wobec regionu Indo-Pacyfiku

Rosnący wpływ Chin na obszarze Indo-Pacyfiku, potencjalnie zagrażający interesom bezpieczeństwa i gospodarczym RFN, skłonił niemiecki rząd do przyjęcia wytycznych w sprawie polityki wobec tego regionu. Ich głównym elementem jest zacieśnienie współpracy z członkami ASEAN-u oraz takimi państwami jak Indie, Japonia, Korea Płd. czy Australia. Choć dokument sygnalizuje ewolucję niemieckiej strategii wobec ChRL traktowanej coraz bardziej jako konkurent, jej wdrażanie może być ograniczone z powodu obaw o pogorszenie relacji z największy
25.11.2020

Ambasada USA: umowa międzyrządowa ws. atomu zawarta

Ambasada USA w Polsce poinformowała o zawarciu polsko-amerykańskiej międzyrządowej umowy o współpracy między rządami w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
19.10.2020

Polska ambasada w Baku zaleca unikanie podróży poza Półwysep Apszeroński

Ambasada Polski w stolicy Azejberdżanu w dziś wieczorem wydała zalecenie o unikaniu podróży poza obszar Półwyspu Apszerońskiego. Ma to związek z napiętą sytuacją wzdłuż granicy Armenii z Azerbejdżanem i ogłoszeniem stanu wojennego.
27.09.2020

Konfederacja przed ambasadą Niemiec apeluje o zablokowanie budowy Nord Stream 2 [wideo]

Apelujemy do rządu Niemiec, żeby gazociąg Nord Stream 2 został zablokowany, bo wiemy, że jego realizacja trwa - oświadczył poseł Konfederacji Robert Winnicki podczas dzisiejszej pikiety przed ambasadą RFN w Warszawie. Zaapelował też do polskich władz o polityczną ofensywę w tej sprawie.
04.09.2020

Chiny: nie boimy się sankcji USA w sprawie Morza Południowochińskiego

Chiny nie obawiają się sankcji, jakie Stany Zjednoczone mogłyby na nie nałożyć w związku z sytuacją na Morzu Południowochińskim – oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, oskarżając USA o podsycanie sporów w regionie.
15.07.2020

Chiny oskarżają USA o sianie niezgody na Morzu Południowochińskim

Ambasada ChRL w Waszyngtonie oceniła we wtorek odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim jako całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła władzom USA sianie niezgody pomiędzy Chinami a innymi krajami regionu.
14.07.2020

Upamiętniono ofiary zatonięcia statku na Dunaju

Ofiary ubiegłorocznego zatonięcia statku na Dunaju, w którym śmierć poniosło co najmniej 27 osób, uczczono w piątek, w pierwszą rocznicę tragedii, podczas ceremonii w Budapeszcie z udziałem m.in. szefa MSZ Węgier Petera Szijjarto i ambasadora Korei Płd. Cze Kiu Szika.
29.05.2020

Holenderska misja gospodarcza dotycząca morskiej energii wiatrowej w Polsce i na Litwie

Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (RVO.nl) organizuje misję gospodarczą dotyczącą morskiej energii wiatrowej w Polsce i na Litwie. Misja odbędzie się w Szczecinie oraz w Wilnie w dniach 20–24 kwietnia.
02.03.2020

67 kolejnych osób zakażonych koronawirusem na wycieczkowcu Diamond Princess w Japonii

67 nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono na objętym kwarantanną japońskim statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje na redzie w Jokohamie - powiadomił w sobotę minister zdrowia Japonii Katsunobu Kato.
15.02.2020

Ambasada RP we Włoszech: monitorujemy sytuację wokół statku

Ambasada RP we Włoszech podała w czwartek, że monitoruje sytuację wokół statku wycieczkowego z 6 tysiącami pasażerów, stojącego od rana w porcie Civitavecchia. Jednostkę zablokowano w związku z podejrzeniem koronawirusa u pary Chińczyków. Testy są negatywne.
31.01.2020

Ropa w USA rozpoczyna nowy rok zwyżką notowań

Ceny ropy w USA rosną podczas pierwszej sesji w 2020 roku, po tym gdy w 2019 surowiec zanotował najmocniejszą zwyżkę notowań od 3 lat - informują maklerzy.
02.01.2020

MSZ: akcja poszukiwawcza Polaka w Tajlandii nie przyniosła efektów

Dotychczasowa akcja poszukiwawcza Polaka, który zaginął w Tajlandii nie przyniosła spodziewanych efektów; miejscowa policja poinformowała konsula RP w Bangkoku o podjęciu decyzji o zmniejszeniu zakresu dalszych poszukiwań - poinformował PAP w poniedziałek polski resort dyplomacji.
17.12.2019

MSZ o akcji poszukiwawczej polskiego obywatela w Tajlandii

Akcja poszukiwawcza obywatela polskiego zaginionego na Phuket nadal trwa. Ambasada RP w Bangkoku pozostaje w tej sprawie w kontakcie z władzami lokalnymi, konsulem honorowym oraz rodziną zaginionego - poinformował w poniedziałek PAP resort spraw zagranicznych.
09.12.2019

Turecko-libijska granica na morzu pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała w piątek, że przeanalizuje turecko-libijską umowę w sprawie granicy na morzu, na którą Grecja zareagowała wydaleniem libijskiego ambasadora. Rzecznik KE Peter Stano poinformował, że sprawą zajmą się też w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE.
08.12.2019

Port Gdańsk szuka w Singapurze inwestorów dla Portu Centralnego

Port Gdańsk aktywnie szuka inwestorów, m. in. w Singapurze, dla mającego powstać w Gdańsku Portu Centralnego. W Singapurze trwa polska misja gospodarcza - poinformował PAP wiceprezes Portu Gdańsk Marcin Osowski.
02.11.2019

Słowacko-polskie Forum Biznesu

29 października 2019 w siedzibie Zarządu Morskiego Portu w Gdyni, odbyło się Słowacko-Polskie Forum Biznesu, organizowane przez Ambasadę Republiki Słowacji w Warszawie oraz SARIO (Słowacką Agencję Rozwoju Handlu i Inwestycji) z Bratysławy przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej.
31.10.2019

Ambasada RP w Singapurze: dzwon Daru Młodzieży darem w 50. rocznicę stosunków dyplomatycznych

29 października minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz minister transportu Singapuru, minister koordynujący ds. infrastruktury Khaw Boon Wan dokonają uroczystego odsłonięcia pamiątkowego dzwonu z żaglowca "Dar Młodzieży", podarowanego przez Polskę w rocznicę pobytu żaglowca w Singapurze w trakcie Rejsu Niepodległości.
23.10.2019

Będzie wzrost eksportu drobiu do Chin - kolejne trzy polskie zakłady drobiarskie dopuszczone do chińskiego rynku

Kolejne trzy polskie zakłady drobiarskie uzyskały zgodę na eksport do Chin - podał w czwartek resort rolnictwa powołując się na informacje w tej sprawie z polskiej ambasady w Pekinie. Warto przypomnieć, że to właśnie Grupa CE w ubiegłym tygodniu podpisała z Zarządem Morskego Portu Gdańsk umowę na budowę mroźni wysokiego składowania. To strategiczna inwestycja, na którą polski lider sektora mięsnego, przeznacza 100 milionów zł.
17.10.2019

„Jeżeli jest piekło na ziemi, to mój mąż tam jest”. Dramat rodziny aresztowanego polskiego kapitana (foto, wideo)

To miał być jeden z jego ostatnich rejsów przed emeryturą. Stało się inaczej. Pod koniec lipca dowodzony przez kapitana Andrzeja Lasotę masowiec USB Savannah zawinął do Altamiry w Meksyku. Podczas wyładunku węgla w jednej z ładowni statku ujawniono podejrzane pakunki. Polski kapitan wezwał na miejsce służby portowe i policję, a po przeszukaniu jednostki okazało się, że paczki kryją ponad 224 kg kokainy. Aresztowano całą załogę pod zarzutem przemytu narkotyków. Do dzisiaj w areszcie pozostaje już tylko polski kapitan. Jego rodzina
24.09.2019

W poniedziałek pierwsze spotkanie Junckera i Johnsona

W poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się w Luksemburgu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, żeby rozmawiać o brexicie - poinformowała KE. Będzie to ich pierwsze spotkanie, od kiedy Johnson został szefem rządu.
13.09.2019

Duńscy politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami.
16.08.2019

MSZ Grenlandii odrzuca pomysł kupienia wyspy przez USA

Ministerstwo spraw zagranicznych Grenlandii poinformowało w piątek, że wyspa ta nie jest na sprzedaż. To reakcja na doniesienia dziennika "Wall Street Journal", który napisał o chęci zakupu przez prezydenta USA Donalda Trumpa duńskiego terytorium autonomicznego.
16.08.2019

USA: Senat popiera sankcje wobec podmiotów zaangażowanych w Nord Stream 2

Komisja spraw zagranicznych Senatu USA przegłosowała w środę projekt ustawy, pozwalającej na nałożenie sankcji na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Aby ustawa weszła w życie, musi ją przyjąć cały Senat, Izba Reprezentantów i podpisać prezydent.
01.08.2019

Niemcy nie zdecydowały jeszcze o misji w cieśninie Ormuz

Rząd w Berlinie nie zdecydował jeszcze w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz - przekazała w środę w Brukseli nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.
31.07.2019

Niemcy/„Sueddeutsche Zeitung”: Kryzys irański ujawnia słabość Europy

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.
31.07.2019

Niemcy: Wicekanclerz sceptyczny wobec wspólnej misji z USA w cieśninie Ormuz

Wicekanclerz i minister finansów RFN Olaf Scholz wyraził w środę duży sceptycyzm w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz. Miałaby ona zapewnić bezpieczeństwo żeglugi handlowej w tym regionie świata.
31.07.2019

Ukraina: Sąd aresztował rosyjski tankowiec, który blokował Cieśninę Kerczeńską

Ukraiński sąd nałożył areszt na rosyjski tankowiec Neyma, który blokował ruch w Cieśninie Kerczeńskiej podczas ataku Rosjan na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w listopadzie ub.r. - poinformował w środę główny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios.
30.07.2019

Ambasada Rosji w Korei Płn.: zwolniono rosyjską łódź rybacką zatrzymaną 17 lipca

Północnokoreańskie służby zwolniły rosyjską łódź rybacką, zatrzymaną 17 lipca za złamanie przepisów o "wjeździe na terytorium" Korei Północnej - poinformowała w niedzielę ambasada Rosji w Pjongjangu na swoim koncie na Facebooku.
28.07.2019

Ukraina: Ambasada USA chwali działania Kijowa ws. rosyjskiego tankowca

Ambasada USA na Ukrainie pochwaliła w piątek działania władz w Kijowie wobec rosyjskiego tankowca, zatrzymanego za udział w listopadowym ataku na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz uwolnienie załogi tej jednostki.
26.07.2019

Rosja/Rosrybołowstwo: Zatrzymanie łodzi rybackiej w Korei Północnej bezprawne

Rosyjska łódź rybacka, przetrzymywana od tygodnia przez północnokoreańską straż przybrzeżną, nie była na wodach Korei Płn., gdy ją zatrzymano; Pjongjang działał więc bezprawnie - oświadczyła w środę rosyjska Federalna Agencja Rybołówstwa (Rosrybołowstwo).
24.07.2019

Ambasada Rosji w Korei Płn.: zatrzymano załogę rosyjskiej łodzi rybackiej

Korea Północna od tygodnia przetrzymuje załogę łodzi rybackiej, 15 Rosjan i dwóch Koreańczyków z Południa, którzy zdaniem Pjongjangu znaleźli się na zabronionym akwenie - poinformowała w środę ambasada Rosji w Korei Płn.
24.07.2019

„Wielka Eurazja”: Na drodze do wspólnej przyszłości

Tej jesieni w stolicy Kazachstanu będzie miało miejsce ważne wydarzenie zarówno dla naszego kraju, jak i dla wszystkich krajów Europy i Azji. W Nur-Sułtanie w dniach 23-24 września 2019 roku odbędzie się IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Euroazjatyckich pt. „Wielka Eurazja: Dialog, Zaufanie, Partnerstwo”.
24.07.2019

Rosja/Kosaczow: Przejęcie tankowca czyni prawdopodobnym użycie siły

Przejęcie brytyjskiego tankowca przez irańską Gwardię Rewolucyjną czyni prawdopodobnym zastosowanie wariantu siłowego przez jedną ze stron - ocenił w wypowiedzi dla TASS szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Konstantin Kosaczow.
20.07.2019

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne stref a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.
17.07.2019

Polska Ambasada w Londynie: Odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej

W Ogrodzie Pamięci obok Pomnika Lotników Polskich w Hillingdon w zachodnim Londynie w piątek odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej.
29.06.2019

Międzynarodowe ćwiczenie z cyberobrony na terenie Polski

Dowództwo Stanów Zjednoczonych w Europie (USEUCOM) i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni są gospodarzami trwającego w Polsce cybernetycznego ćwiczenia symulacyjnego Baltic Ghost – poinformowały we wtorek ambasada amerykańska i NCBC.
26.06.2019

W Antwerpii polsko-belgijska konferencja gospodarcza – Dni Polskie

W porcie w Antwerpii, drugim co do wielkości mieście Belgii, odbyło się w środę polsko-belgijskie forum gospodarcze, w którym wzięło udział kilkadziesiąt polskich i flamandzkich firm, m.in. z branży nowych technologii i innowacji.
06.06.2019

Premier Iraku: Chcemy doprowadzić do złagodzenia napięć między Iranem i USA

Irak wyśle delegacje do Iranu i Stanów Zjednoczonych, aby doprowadzić do złagodzenia napięć w relacjach między tymi państwami - oświadczył we wtorek premier Adil Abd al-Mahdi, zaznaczając, że jego kraj zachowuje neutralne stanowisko w tym konflikcie.
21.05.2019

W USA dużo ropy, mało benzyny, na Bliskim Wschodzie zaostrzona sytuacja – ropa zyskuje

Ropa na nowojorskiej giełdzie paliw drożeje w reakcji na spadek zapasów benzyny w USA, trzy razy mocniejszy niż prognozowali analitycy. Na Bliskim Wschodzie nadal mamy zaostrzoną sytuację. To wszystko wspiera ruch cen ropy w górę - podają maklerzy.
16.05.2019

Emilewicz: Targi pracy w Londynie mają zachęcić Polaków do powrotu

Targi pracy w Londynie mają zachęcić Polaków do powrotu z Wielkiej Brytanii, z myślą o nich polskie firmy przygotowały oferty zatrudnienia, które zaprezentują tam w najbliższą niedzielę - mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Wśród firm są, np. Orlen, Polpharma czy Grupa Azoty.
08.05.2019

MSZ Niemiec: Sekretarz stanu USA ubolewa z powodu odwołania wizyty w Berlinie

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem wyraził ubolewanie z powodu konieczności odwołania swojej wtorkowej wizyty w Berlinie. Nowy termin wizyty zostanie szybko ustalony - przekazało we wtorek MSZ Niemiec.
07.05.2019

Niemcy: Sekretarz stanu USA odwołał wizytę w Berlinie

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w ostatniej chwili odwołał zaplanowaną na wtorek wizytę w Berlinie. Jako powód amerykańska ambasada w stolicy Niemiec podała "pilne sprawy".
07.05.2019

Prezydent: Gruzja ogromnie potrzebuje inwestycji, zachęcam polskich przedsiębiorców

Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać aspiracje Gruzji w sprawie przynależności do NATO oraz UE - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Gruzji. Gruzja ma w Polsce przyjaciela, na którego wsparcie zawsze może liczyć - mówiła Salome Zurabiszwili.
07.05.2019

Rosja kwestionuje jurysdykcję ITLOS w sprawie zajścia koło Cieśniny Kerczeńskiej

Przedstawiciele Rosji nie będą uczestniczyli w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Prawa Morza (ITLOS) dotyczącym działania sił rosyjskich wobec okrętów ukraińskich koło Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.
06.05.2019

Od wtorku w Poznaniu targi branży energetycznej

Międzynarodowe Targi Energetyki Expopower oraz Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej Greenpower rozpoczną się we wtorek na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP). Według organizatorów to wiodące w kraju spotkanie branży energetycznej.
05.05.2019

Siedow nie zawinie do Gdyni. “Polska odmówiła rosyjskiemu żaglowcowi wstępu na wody terytorialne naszego kraju”

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Polska odmówiła rosyjskiemu żaglowcowi "Siedow" wstępu na wody terytorialne naszego kraju - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.
12.04.2019

MSZ: Decyzja ws. rosyjskiego żaglowca po weryfikacji niezbędnych informacji

Trwa procedura sprawdzająca w związku z doniesieniami o zmierzającym do portu w Gdyni rosyjskim żaglowcu "Siedow", na którego pokładzie mają znajdować się kursanci z Krymu; decyzja w tej sprawie zapadnie po weryfikacji wszystkich niezbędnych informacji - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.
12.04.2019

Rosyjski żaglowiec z kursantami z Krymu nie został wpuszczony przez władze Estonii. Teraz zmierza do Gdyni

Rosyjski żaglowiec szkolny "Siedow nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju i obrał kurs na port w Gdyni - poinformowała w czwartek agencja TASS, powołując się na biuro prasowe Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa.
12.04.2019

MSZ monitoruje sytuację dot. rosyjskiego żaglowca

MSZ monitoruje sytuację dot. rosyjskiego żaglowca "Siedow", na którego pokładzie mają znajdować się kursanci z Krymu - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Ewa Suwara. Według TASS żaglowiec nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju i obrał kurs na port w Gdyni.
12.04.2019

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Republice Islandii

Perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym intensyfikacja kontaktów gospodarczych i sprawy polonijne, znalazły się wśród najważniejszych tematów spotkań ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Reykjavíku.
10.04.2019

Gryglas: Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku coraz bliżej, zmierzamy do fazy konstrukcyjnej. Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum (foto, wideo)

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku są już coraz bliższe. Jesteśmy coraz bliżej tej fazy konstrukcyjnej, już nie planistycznej, nie analitycznej, ale właśnie konstrukcyjnej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej gościł na Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum, które w czwartek odbyło się w Gdyni. Jego uczestnicy m.in. zacieśniali relacje biznesowe pomiędzy firmami z sektora offshore wind, działają
22.03.2019

Volker: Ukraina może otrzymać od USA dodatkowe systemy przeciwczołgowe

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża – oświadczył w poniedziałek specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.
19.03.2019

Austria: Ambasador USA nie wyklucza sankcji wobec OMV za udział w Nord Stream 2

"Sankcje to zawsze opcja" - powiedział ambasador USA w Austrii Trevor Traina na pytanie dziennika "Der Standard", czy realna jest groźba nałożenia przez Waszyngton sankcji na firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2, w tym na austriacki OMV.
17.03.2019

Bangladesz chce wysiedlić Rohingjów z obozów na wyspę (wideo)

Bangladesz zacznie w kwietniu przenosić dziesiątki tysięcy Rohingjów z przepełnionych obozów dla uchodźców w pobliżu granicy z Birmą na wyspę w Zatoce Bengalskiej - poinformował w środę przedstawiciel rządu w Dhace. Projekt ten uchodzi za kontrowersyjny.
14.03.2019

W projekcie budżetu obronnego USA 250 mln USD na wsparcie Ukrainy

W projekcie budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na przyszły rok przewidziano 250 mln dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa i obrony Ukrainy – poinformowała w środę ukraińska ambasada w Waszyngtonie.
13.03.2019

Izrael: Netanjahu zapowiada wizytę Pompeo w sprawie budowy gazociągu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w środę, że w najbliższych dniach do jego kraju przyjedzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, aby wspomóc plan eksportu gazu ziemnego z Izraela do Europy.
07.03.2019

Węgry: Rząd rozpoczął akcję informacyjną na temat planów Brukseli

Rząd Węgier rozpoczął „akcję informacyjną o brukselskich planach pobudzających imigrację”. Na stronie rządu na Facebooku pojawił się pierwszy post w ramach akcji, mówiący m.in. o planach wprowadzenia "wizy migracyjnej".
19.02.2019

Zatrzymano 11 rosyjskich marynarzy podejrzanych o przemyt kokainy

Policja Republiki Zielonego Przylądka zatrzymała 11 rosyjskich marynarzy pod zarzutem przemytu ponad dziewięciu ton kokainy - informują w sobotę rosyjskie agencje prasowe, powołując się na miejscową policję.
03.02.2019

Handelsblatt: według MSZ RFN list ambasadora USA w sprawie Nord Stream 2 to prowokacja

List ambasadora USA Richarda Grenella, grożący sankcjami firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2, odebrany został przez niemieckie MSZ jako prowokacja i kolejna próba wtrącania się w krajową politykę - pisze dziennik gospodarczy "Handelsblatt".
14.01.2019

Tomasz Pisula zrezygnował z funkcji prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Rada Nadzorcza Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przyjęła rezygnację Tomasza Pisuli i odwołała go z funkcji Prezesa Zarządu - poinformowała w środę Agencja.
09.01.2019

Szef MSZ w rozmowie z zastępcą sekretarza stanu USA: Dynamika relacji polsko-amerykańskich jest bardzo wysoka

Dynamika relacji polsko-amerykańskich pozostaje w ostatnim czasie bardzo wysoka, co ma szczególne znaczenie także w obliczu ostatnich napięć w stosunkach ukraińsko-rosyjskich - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas spotkania z wiceszefem departamentu stanu USA Johnem Sullivanem.
20.12.2018

Volker: Rosja powinna uwolnić marynarzy Ukrainy

Rosja powinna uwolnić marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej i nie utrudniać ruchu statków płynących do ukraińskich portów - oświadczył we wtorek w Kijowie specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurt Volker.
19.12.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.