• <

Wynik wyszukiwania - "akka" - Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań żołnierza sił specjalnych. Służby odnalazły ciało

Zakończyły się trwające od 24 kwietnia poszukiwania operatora Jednostki Wojskowej GROM, który zaginął w trakcie ćwiczeń nurkowych w Morzu Bałtyckim. Służby wyłowiły z wody ciało żołnierza.
27.04.2024

Co najmniej 21 migrantów utonęło na Morzu Egejskim w drodze do Grecji

Co najmniej 21 osób utonęło na Morzu Egejskim u zachodnich wybrzeży Turcji po wywróceniu się gumowego pontonu, transportującego grupę imigrantów do Grecji - poinformował w piątek turecki dziennik "Daily Sabah".
15.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

Cztery firmy z Japonii łączą siły w zakresie budowy "zielonej floty"

Idemitsu Tanker, IINO Kaiun Kaisha (IINO Lines), Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) i Nihon Shipyard ogłosiły, że konsorcjum, jakie utworzyły 26 stycznia tego roku, będzie prowadzić wspólne badania i opracowywać koncepcje projektowe (części, maszyny i sprzęt ekologiczny) dla bardzo dużych przewoźników ropy naftowej typu VLCC w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób chcą stanąć do rywalizacji z gigantami branży w zakresie budowy i dostarczania statków zgodnych z ideą dekarbonizacji żeglugi.
13.02.2024

Obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Polski kapitan kontenerowca pod wpływem alkoholu

15 stycznia w brytyjskim porcie Felixstowe zatrzymany został kapitan kontenerowca MSC Roshney V. Polak przyznał się do dowodzenia statkiem pod wpływem alkoholu.
18.01.2024

ONE zawiesza działalność kontenerowca, który uległ kolizji na Kanale Sueskim

Po wyładunku kontenerów i raporcie z dokonanych oględzin firma Ocean Network Express (ONE) poinformowała, że jeden z jej statków zostanie czasowo wycofany z żeglugi. Jest to efekt uszkodzeń, których jednostka "nabawiła się" w wyniku zderzenia z mostem na Kanale Sueskim, co miało miejsce 6 grudnia.
27.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Kolejny tankowiec „floty cieni” na mieliźnie

08.12.2023

W głębinach Morza Południowochińskiego odnaleziono dwa XVI-wieczne wraki

Chińska Narodowa Administracja Dziedzictwa Kulturowego (NCHA) podała, że jej badacze zlokalizowali na dnie Morza Południowochińskiego dwa wraki statków datowane na XVI wiek.
02.11.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Wznowiono ruch przez Cieśninę Dardanele, wstrzymany wcześniej przez pożary

Strażacy opanowali w czwartek pożar pustoszący od trzech dni zachodnią Turcję. W związku z zagrożeniem ewakuowano obszar równy powierzchni 2100 boisk piłkarskich - poinformował portal Duvar. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.
24.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2023 r.

Lipiec to kolejny miesiąc roku pełen wydarzeń wypadków i zdarzeń morskich. Okres ten obfitował w wiele awarii napędów statków, skutkujących ich niebezpiecznym dla innych jednostek dryfowaniem lub nawet kolizjami. Najbardziej spektakularnym i niebezpiecznym wydarzeniem w tym miesiącu był jednak wybuch pożaru na samochodowcu płynącym z Niemiec do Egiptu z ładunkiem aut, gdzie zarzewiem ognia był najprawdopodobniej jeden z akumulatorów, znajdujących się w samochodzie elektrycznym.
03.08.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Poprzez realizację konkursu Busole terminal ugruntował swoją pozycję wiodącego lokalnego obywatela Gdańska.
02.04.2023

Pod mecenatem Baltic Hub młodzi chwycili za wiosła

W ubiegłym roku Klub Wioślarski Drakkar, dzięki zaangażowaniu swojego sąsiada – terminalu kontenerowego Baltic Hub – zaproponował lokalnej młodzieży udział w bezpłatnych treningach wioślarskich w ramach grantu dzielnicowego Busole.
31.03.2023

Szlaki żeglugowe w łańcuchach dostaw dla beverage

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski, który obejmuje 80% globalnych dostaw towarów. Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy, co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy.
27.03.2023

TT-Line rozwija się, dodając szwedzki port Karlshamn do swojej siatki połączeń promowych

TT-Line dodaje do oferty połączeń promowych dodatkowy port w Szwecji. Od kwietnia 2023 r. port Karlshamn w południowej Szwecji zostaje zintegrowany z siatką połączeń promowych oferowanych przez armatora.
07.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2022 rok

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu październiku.
02.11.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu wrześniu.
02.10.2022

Wypadki morskie - stan na sierpień 2022

Przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w bieżącym miesiącu. Artykuł jest częścią cyklu o wypadkach morskich.
01.09.2022

[WIDEO] Indie. 22 załogantów uratowanych z tonącego tankowca

Indyjska straż przybrzeżna ewakuowała 22 członków załogi tankowca, który nabierał wody na Morzu Arabskim.
08.07.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz. 01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
01.05.2022

Busole 2021. Kolejni laureaci konkursu DCT Gdańsk otrzymali czeki na projekty społeczne w dzielnicach

Kolejni laureaci konkursu grantowego Busole 2021 otrzymali czeki na realizację projektów społecznych w sąsiadujących z nami dzielnicach – poinformował terminal kontenerowy DCT Gdańsk.
01.05.2022

Nad Cieśniną Dardanele otwarto najdłuższy wiszący most na świecie łączący Europę z Azją [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Turcji otwarto w piątek najdłuższy wiszący most na świecie, zbudowany nad Cieśniną Dardanelską, łączący Europę z Azją. Most o nazwie Canakkale 1915 ma 4608 m długości i 318 m wysokości.
19.03.2022

DCT Gdańsk rozstrzygnął program grantowy Busole 2021

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, ogłosił wyniki konkursu grantowego Busole 2021. Kapituła konkursu wybrała siedem projektów na łączną kwotę 210 tys. złotych.
08.03.2022

Prom TT-Line zmienił nazwę

Już nie Nils Holgersson, a Akka – jeden z promów linii TT-Line zmienił nazwę.
21.02.2022

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Na Morzu Grenlandzkim zaobserwowano "lodową katedrę"

Ogromną górę lodową przypominającą kształtem średniowieczną katedrę zaobserwowali w środę na Morzu Grenlandzkim naukowcy ze stacji badawczej Rif w północno-wschodniej Islandii.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Brak kontaktu z tankowcem w Zatoce Omańskiej. Winsome zaangażowany w nielegalny handel ropą?

Zagraniczne branżowe media donoszą o możliwym zaginięciu tankowca Winsome. Statek ma być nieosiągalny od miesiąca.
11.08.2021

Chiny ruszają na Północ. Polarny Jedwabny Szlak, Amerykę trafia szlag

Arktyka stanowi jednym z kluczowych regionów świata, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Rosnąca intensywność starań i działań Państwa Środka pokazuje pragnienie stania się polarnym mocarstwem, które głos będzie miał znaczący wpływ w regionie.
06.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Helsinki – raport z bałtyckiego rynku portowego

Helsinki są ważnym portem pasażerskim jak i towarowym. Jest to największy fiński port z licznymi regularnymi połączeniami z innymi portami Bałtyku, Morza Północnego oraz Atlantyku i pośrednio reszty świata. Jeśli chodzi o wielkość obsługiwanego ruchu pasażerskiego, to jest on w ścisłej europejskiej czołówce.
27.04.2021

Są plany odbudowy portu w Bejrucie po ubiegłorocznym wybuchu

Pomimo Libańskiego impasu politycznego, francuska grupa CGM CMA dąży do realizacji planu odbudowy portu w Bejrucie. Grupa chce zakończyć projekt w ciągu trzech lat. Próby podjęto, pomimo trudnej sytuacji politycznej, która uniemożliwiła podjęcie decyzji w sprawie portu od czasu wybuchu – powiedział dyrektor firmy.
11.04.2021

Pożar na pokładzie statku DFDS „Gallipoli Seaways” [wideo]

Chwile grozy na pokładzie dużego statku Ro-ro pływającego na linii z tureckiego portu w Stambule do włoskiego portu w Trieście. Do pożaru doszło w pobliżu portu Çanakkale w północno-zachodniej Turcji, na wodach cieśniny Dardanele.
12.02.2021

Pożar holownika w Malezji (wideo)

Płonący holownik w cieśninie Malakka. Do zdarzenia doszło w świąteczny piątek, 25 grudnia w pobliżu Portu Dickson w Malezji.
27.12.2020

Petronas wchodzi na rynek bunkrowania LNG

Malezyjski gigant energetyczny Petronas oficjalnie rozpoczął działalność związaną z bunkrowaniem LNG, kończąc swoją pierwszą operację bunkrowania w Pasir Gudang w malezyjskim Johor.
12.11.2020

Polski kapitan kontenerowca, który zderzył się z greckim okrętem wojennym, wypuszczony z aresztu

Polski kapitan kontenerowca Maersk Launceston, który w ostatni wtorek zderzył się z okrętem greckiej marynarki wojennej w pobliżu Pireusu, został wypuszczony z aresztu - poinformował Cor Radings, rzecznik właściciela statku, niemieckiego armatora JT Essberger.
30.10.2020

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

Dzik zaskoczył plażowiczów nad Bałtykiem [wideo]

Plażowicze w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn mieli nietypową niespodziankę - w morzu kąpał się dzik, który następnie wybiegł na zatłoczoną plażę.
13.08.2020

Chińczyk aresztowany w związku ze śmiercią rybaka

Indonezyjska policja aresztowała 50-letniego Chińczyka w związku ze śmiercią rybaka, który mógł paść ofiarą handlu ludźmi. To efekt śledztwa w sprawie serii zgonów Indonezyjczyków pracujących na chińskich kutrach.
14.07.2020

Największy kontenerowiec świata zawinął do chińskiego portu (wideo)

Największy kontenerowiec na świecie, HMM Gdansk, zawinął we wtorek do portu Xiamen we wschodniej prowincji Fujian.
12.07.2020

Ciało młodego rybaka znalezione na pokładzie chińskiego kutra

Zamrożone ciało 20-letniego Indonezyjczyka znaleziono w chłodni chińskiego kutra zatrzymanego w Cieśninie Malakka – poinformowały w czwartek indonezyjskie władze. To kolejny z serii podobnych zgonów rybaków.
09.07.2020

Raport zagrożeń bezpieczeństwa dla żeglugi morskiej w kwietniu 2020 r.

Według analiz firmy Dryad Global (źródło: safety4sea.com), pandemia COVID-19 poważnie wpływa na przemysł żeglugowy. Prawdopodobnie rozprzestrzenianie się COVID-19 w Afryce Subsaharyjskiej przytłoczy systemy opieki zdrowotnej i stanie się głównym priorytetem większości państw, co oznacza, że wysiłki na rzecz ograniczenia regionalnej przestępczości morskiej w Afryce Zachodniej mogą zostać najprawdopodobniej przez władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zaniedbane.
22.05.2020

W Malezji powstanie 200-hektarowy hub komunikacyjny

Rząd Malezji podpisał umowę z malezyjsko-chińskim konsorcjum IWH CREC na budowę w Kuala Lumpur głównego węzła komunikacyjnego Bandar Malaysia. Inwestycja warta 34 mld dolarów powstanie na obszarze 197 hektarów i będzie łączyć metro, linie kolejowe oraz autostrady.
19.12.2019

Odkryj Emiraty z pokładu Costa Diadema

Najlepszy pomysł na ucieczkę od zimy? Wybierz się na rejs po Emiratach Arabskich statkiem Costa Diadema. Zima to najlepsza pora na zwiedzanie tego niezwykłego kraju, a ten statek to prawdziwy luksus na falach. Czy może być lepsze połączenie?
05.12.2019

Coraz więcej statków czeka w kolejce do bunkrowanie w Singapurze

Armatorzy są zmuszeni czekać dłużej i płacić więcej za bunkrowanie w azjatyckim porcie Singapur. Powodem jest wejście od nowego roku nowych przepisów odnośnie zawartości siarki w paliwach.
02.12.2019

Tomasz Chamera wręczył Medale 95-lecia PZŻ

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Jerzy Doliński i Janusz Kołodziejczuk, działacze bardzo zasłużeni dla częstochowskiego żeglarstwa, zostali odznaczeni medalami 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Medale wręczył Tomasz Chamera, prezes PZŻ podczas uroczystego spotkania w gabinecie prezydenta Częstochowy.
28.11.2019

Naukowcy stworzyli algorytm usuwający wodę z podwodnych zdjęć (foto, wideo)

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego podwodni fotografowie niemal zawsze pozbywają się ze zdjęć wody? Odpowiedź leży w zniekształceniach obrazu. Woda tworzy specyficzną, zielono-niebieską poświatę, która uniemożliwia dostrzeżenie faktycznych barw fotografowanego obiektu. Teraz, zadanie to może okazać się dużo prostsze dzięki algorytmowi Sea-thru, który nie tylko robi to szybko, ale także za każdym razem perfekcyjnie skutecznie, zgodnie z narzuconym wzorcem.
14.11.2019

Belgijski gigant ogłasza współpracę z największym malezyjskim portem

Belgisjki operator tankowców Euronav podpisał umowę o świadczenie usług z portem Linngi w Malezji - stającym się największą bazą magazynową paliw o niskiej zawartości siarki w regionie.
12.11.2019

Znamy mistrzów Polski w Sprintach w klasie Laser Radial

Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa) i Laura Szulc (Chojnicki Klub Żeglarski) mistrzami Polski w sprintach klasy Laser Radial do lat 17. W rywalizacji żeglarzy do lat 19 tytuły mistrzowskie wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa).
02.09.2019

Vladimir Rusanov przetransportował LNG do Chin przez Północny Szlak Morski

Vladimir Rusanov, gazowiec LNG klasy lodowej, zakończył podróż Północnym Szlakiem Morskim i dostarczył transport wyprodukowanego w terminalu Jamal LNG gazu skroplonego do Chin.
25.07.2019

Uszkodzone tankowce cumują u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Oba tankowce uszkodzone na skutek niewyjaśnionych incydentów w Zatoce Omańskiej są obecnie zacumowane u wybrzeży należącego do ZEA emiratu Asz-Szarika - wynika z informacji podanych w niedzielę przez armatora jednego ze statków i firmy śledzącej ruch morski.
16.06.2019

Załoga wróciła na pokład jednego z uszkodzonych tankowców

21 członków załogi uszkodzonego w czwartek wybuchem na Zatoce Omańskiej tankowca Kokuka Courageous powróciło na jego pokład, by ułatwić holowanie statku do portu - podała w piątek operująca w tym regionie V Flota marynarki wojennej USA.
15.06.2019

Malezja uzgodniła z Chinami wznowienie budowy ważnej linii kolejowej

Kuala Lumpur i Pekin uzgodniły w piątek, po miesiącach trudnych negocjacji, wznowienie realizacji wielomiliardowego projektu budowy linii kolejowej w Malezji, obniżając o prawie jedną trzecią szacowane koszty.
12.04.2019

Rolls-Royce i Finferries prezentują pierwszy na świecie, w pełni autonomiczny prom (foto)

Rolls-Royce i fiński państwowy operator promowy Finferries zademonstrowali pierwszy na świecie, w pełni autonomiczny prom. Prezentacja odbyła się w okolicach archipelagu, na południe od miasta Turku w Finlandii.
04.12.2018

Iran zapowiada, ze jest gotowy bronić swoich tankowców przed atakiem

Siły zbrojne Iranu oświadczyły w poniedziałek, że będą chronić tankowce z tego kraju przed wszelkimi zagrożeniami, odpowiadając w ten sposób na ostrzeżenia USA skierowane do portów, by nie przyjmowały irańskich statków, gdyż są one "pływającym obciążeniem".
12.11.2018

Rosja i Japonia planują uruchomić stałe połączenie promowe pomiędzy Sachalinem a Hokkaido

Jest szansa, że już wkrótce pojawi się stałe połączenie promowe pomiędzy Rosją a Japonią. Statek miałby kursować regularnie pomiędzy obwodem sachalińskim a japońską wyspą Hokkaido.
28.08.2018

Toruń: Tłumy na zakończeniu drugiej edycji Festiwalu Wisły

Tłumy uczestniczyły w zakończeniu drugiej edycji Festiwalu Wisły na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Czterodniową imprezę zwieńczyło widowisko na rzece, w którym brały udział zabytkowe łodzie, a tło stanowiły muzyka, dźwięk i sztuczne ognie.
16.08.2018

Kujawsko-pomorskie: Druga edycja Festiwalu Wisły ma przyciągnąć nad rzekę tysiące osób

Organizatorzy drugiej edycji Festiwalu Wisły mają nadzieję, że impreza przyciągnie nad rzekę tysiące osób. Głównymi przystankami dla statków i łodzi rzecznych, których kilkadziesiąt 12 sierpnia ruszy z Włocławka, będą w tym roku Ciechocinek, Osiek n. Wisłą i Toruń.
03.08.2018

Piractwo na najniższym od 10 lat poziomie

Liczba ataków piratów zgłoszona do centrum informacyjnego ReCAAP w pierwszej połowie 2018 roku była najniższa od 10 lat.
19.07.2018

Mniej ataków piratów w Azji

W zeszłym roku agencja ReCAAP zanotowało 76 incydentów z udziałem piratów na azjatyckich wodach. To najniższy od 10 lat wynik.
12.03.2018

Media: Chiny pracują nad morską tarczą antyrakietową

Chiny pracują nad działającymi z morza systemami antyrakietowymi i planują je rozmieścić na wodach Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskich ekspertów wojskowych.
09.02.2018

USA: Dowódcy okrętów, które latem uległy kolizji, staną przed sądem

Dowódca niszczyciela rakietowego USS John S. McCain, który w sierpniu zderzył się z liberyjskim tankowcem, a także dowódca niszczyciela USS Fitzgerald, który w czerwcu wszedł w kolizję z kontenerowcem, staną przed sądem - podało dowództwo marynarki wojennej.
17.01.2018

Spada liczba ataków piratów w Azji

Od stycznia do października 2017 roku agencja ReCAAP zanotowało 60 incydentów z udziałem piratów na azjatyckich wodach. To najniższy od 10 lat wynik.
01.12.2017

Członek załogi ORP Kujawiak uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Kazimierz Stafankiewicz, prawdopodobnie ostatni żyjący członek załogi ORP "Kujawiak", odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość wręczenia odznaczenia 100-letniemu weteranowi odbyła się w Nottingham w Wielkiej Brytanii.
23.11.2017

Azjatyckie megaprojekty: kanał na przesmyku Kra

W cieśninie Malakka, jednej z najruchliwszych tras morskich, panuje tłok. Pomysł budowy kanału na przesmyku Kra w Tajlandii, łączącego Ocean Indyjski ze Spokojnym, współgra z chińską koncepcją Nowego Jedwabnego Szlaku. Kanał przeciąłby Tajlandię na dwie części.
01.10.2017

USA wstrzymały poszukiwania w miejscu kolizji swego niszczyciela

Marynarka wojenna USA poinformowała w czwartek o wstrzymaniu poszukiwań w miejscu kolizji jej niszczyciela z tankowcem niedaleko Singapuru, co spowodowało śmierć jednego amerykańskiego marynarza i zaginięcie dziewięciu innych.
25.08.2017

Niszczyciel USA uszkodzony po kolizji z tankowcem zawinął do Singapuru (wideo)

Amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain, uszkodzony po zderzeniu z liberyjskim tankowcem w cieśninie Malakka, zawinął w poniedziałek do bazy morskiej Changi w Singapurze. Dziesięciu amerykańskich marynarzy jest nadal uznawanych za zaginionych.
21.08.2017

Nie ma śladów wycieku paliwa po kolizji okrętu USA z liberyjskim tankowcem

Brak śladów wycieku paliwa z amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS John S. McCain lub z liberyjskiego tankowca, które zderzyły się w poniedziałek rano w cieśninie Malakka na wschód od Singapuru - poinformowały marynarka wojenna USA i władze Singapuru.
21.08.2017

Kolizja niszczyciela USA z tankowcem: 10 marynarzy zaginionych, 5 rannych

W rezultacie zderzenia w poniedzialek rano, czasu lokalnego, niszczyciela rakietowego USS John S. McCain z liberyjskim tankowcem Alnic MC 10 marynarzy zaginęło a 5 jest rannych - poinformował rzecznik 7 Floty USA.
21.08.2017

Festiwal Wisły gościł w niedzielę w Nieszawie i Ciechocinku

Festiwal Wisły gościł w niedzielę w Nieszawie i Ciechocinku. Mieszkańcy i turyści mogli m.in. żeglować po rzece, uczestniczyć w koncertach szantowych czy jarmarku tradycyjnych produktów. W poniedziałek łodzie uczestniczące w obchodach Roku Rzeki Wisły ruszą w kierunku Torunia.
13.08.2017

Handel przez Morze Południowochińskie o 36 proc. mniejszy niż uważano

Wartość towarów przepływających rocznie przez obszar M. Południowochińskiego jest o 36 proc. niższa niż uważano - informuje w najnowszym raporcie serwis "China Power" amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
05.08.2017

Rosnące znaczenie Junnanu w planie Pasa i Szlaku

Prowincja Junnan położona przy granicy chińsko-birmańskiej stanowi dla Pekinu jeden z korytarzy handlowych, dzięki którym Chiny są w stanie stworzyć alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Morze Południowochińskie.
12.06.2017

Rosyjskie okręty ostrzelały rakietami obiekty IS w rejonie Palmiry w Syrii

Rosyjska fregata "Admirał Essen" i okręt podwodny "Krasnodar" przeprowadziły atak z użyciem pocisków manewrujących, którego celem były obiekty Państwa Islamskiego (IS) w rejonie miasta Palmira w Syrii - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji.
31.05.2017

Nurkowie wydobyli u wybrzeży Malty dzwon „Kujawiaka” zatopionego w czasie II wojny światowej

Po niemal 75 latach od zatonięcia u wybrzeży Malty niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”, międzynarodowa ekspedycja Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe wydobyła na powierzchnię dzwon okrętowy. Jest to pierwszy w historii dzwon wydobyty z wraku polskiego okrętu zatopionego podczas II wojny światowej.
26.05.2017

Prezes PAIiH: podpisaliśmy umowę o współpracy z singapurską federacją biznesu oraz singapurskim odpowiednikiem PAIiH

W poniedziałek podpisaliśmy umowę o współpracy z singapurską federacją biznesu oraz singapurskim odpowiednikiem PAIiH - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH) Tomasz Pisula przed rozpoczęciem poniedziałkowego Polsko-Singapurskiego Forum Biznesowego.
22.05.2017

Ekonomiści przestrzegają Wielką Brytanię przed zerwaniem umów z UE w sprawie handlu

Ekonomiści ostrzegają, ze Wielka Brytania może stracić wielu partnerów handlowych, jeżeli nie uda im się podpisać porozumienia z Unią Europejską przed wyjściem z tego kraju z unijnych struktur.
20.05.2017

Polski drobnicowiec zderzył się z samochodowcem na Dardanelach

Drobnicowiec Sider Capri należący do polskiego armatora POL-Euro Linie Żeglugowe z Gdańska zderzył się w niedzielny wieczór z samochodowcem Grande Anversa.
28.11.2016

Zderzenie gigantycznego kontenerowca z tankowcem

Irański tankowiec zderzył się z kontenerowcem w ruchliwej cieśninie Singapurskiej w nocy z środy na czwartek. Zdjęcia z kolizji robią ogromne wrażenie. Aż dziwne, że w skutek tego wypadku nikt nie ucierpiał.
05.08.2016

W czerwcu rusza ekspedycja „po dzwon” niszczyciela ORP „Kujawiak”

Na początku czerwca rusza trzecia ekspedycja Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe do wraku polskiego niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak", który 74 lata temu zatonął u wybrzeży Malty.
26.04.2016

Zakaz dla statków handlowych wpływania na wody wokół Filipin

Indonezyjska marynarka wojenna nakazała załogom wszystkich statków handlowych, by omijały wody wokół południowych Filipin - oświadczył w czwartek rzecznik indonezyjskiej armii, Tatang Sulaiman. To reakcja na falę porwań i ataków piratów w ostatnich tygodniach.
21.04.2016

Wypadek w cieśninie Dardanele

88-metrowy statek zderzył się z tureckim promem pasażerskim w cieśninie Dardanele. W wyniku wypadku obie jednostki doznały wielu uszkodzeń.
08.04.2016

To mogło skończyć się tragicznie (wideo)

Podczas przeprawy przez Cieśninę Singapurską, 192-metrowy Beks Halil zaliczył kolizję z mniejszą jednostką, która znalazła się na jego kursie. Zdarzenie zostało sfilmowane przez jednego z członków załogi statku przepływającego nieopodal.
21.03.2016

Odnaleziono trzy ciała po zatonięciu Thorco Cloud

Po 13 dniach poszukiwań zaginionej załogi ze statku Thorco Cloud odnaleziono trzy ciała. Jedno zostało zidentyfikowane jako członek załogi zatopionego statku, trwa identyfikacja pozostałych ciał. Jednostka zatonęła na wodach Indonezji sześć mil morskich na północny zachód od Batam, w Cieśninie Singapurskiej w wyniku zderzenia z chemikaliowcem w środę (16.12) o godz. 20:14 czasu lokalnego.
29.12.2015

Trwają poszukiwania załogi zatopinego frachtowca

Sześciu członków załogi jest wciąż poszukiwanych po zatonięciu frachtowca na wodach Indonezji sześć mil morskich na północny zachód od Batam, w Cieśninie Singapurskiej. Jednostka zderzyła się z chemikaliowcem w środę (16.12) o godz. 20:14 czasu lokalnego.
18.12.2015

Piraci znów atakują. Sześć napaści w dwa dni

Sześć jednostek padło ofiarą piratów w zeszły weekend w okolicach Singapuru i Cieśniny Malakka. Pięć z nich zakończyło się skutecznym abordażem.
24.08.2015

„Matki i statki” – wystawa na „Sołdku”

Ogromne ekrany z archiwalnymi filmami z chrztów statków, ściana do „selfie” oraz interaktywne stanowisko, na którym będzie można symbolicznego rozbicia butelka o burtę statku. Wszystko to na najnowszej wystawie na statku-muzeum „Sołdek”, zorganizowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
10.06.2015

Nowy sojusz na rynku? CMA & UASC & CSCL

Francuski armator CMA CGM planuje nowy sojusz na lini Azja-Europa, wspólnie z United Arab Shipping Company (UASC) i China Shipping Container Line (CSCL).
16.07.2014

Statki gubią (czasami) kontenery

Kontenerowiec armatora CMA CGM „Rossini”, o pojemności 5700 TEU, płynący z Le Havre (Francja) do Port Said (Egipt), podczas sztormu stracił 14 kontenerów, informuje Lloyd’s Loading.
10.01.2014

Chiński statek płynie do Europy przez Przejście Płn-Wsch

Chiński statek towarowy podejmuje próbę pierwszego w historii tego państwa komercyjnego wykorzystania morskiego Przejścia Północno-Wschodniego - informują media chińskie. Zmiany klimatu tworzą szansę wykorzystania tego arktycznego szlaku z Chin do Europy.
13.08.2013

Pierwszy transport LNG z Norwegii do Japonii przebył drogę północną

Pierwszy w historii gazowiec z ładunkiem LNG przepłynął tzw. drogą północną, czyli szlakiem żeglugowym wzdłuż północnych wybrzeży Eurazji - poinformował Rosatom, właściciel atomowych lodołamaczy. Należący do Gazpromu ładunek ma dotrzeć do portu Tobata w Japonii.
21.11.2012

Spada liczba ataków piratów na statki

W pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku piractwo morskie spadło do najniższego poziomu od 2008 roku - podało w poniedziałek Międzynarodowe Biuro Morskie. Zanotowano w tym okresie 233 pirackie ataki; w analogicznym okresie 2011 roku było ich 352.
22.10.2012

Waleczni Wikingowie

Dział Edukacji CMM zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Program dla rodzin” zatytułowane „Waleczni Wikingowie”. Podczas spotkania dzieci i ich rodzice zaznajomią się z życiem Wikingów – spokojnych rolników i siejących postrach łupieżców.
12.04.2012

Polska ma dostęp do źródła wszelkiej potęgi

Znaczenie przemysłu stoczniowego dla gospodarki współczesnych państw jest pochodną znaczenia morza dla współczesnej gospodarki światowej. Wbrew potocznej opinii, morza i oceany nie są dziś barierami, a "autostradami" handlu i globalnej komunikacji. W stosunku do II połowy XIX wieku - a więc w ciągu zaledwie nieco ponad stu lat - dwukrotnie zwiększyły się średnie prędkości poruszania się statków i okrętów, zaś ich tonaż - a więc możliwości transportowe - dziesiątki i setki razy.
29.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.