• <
nauta_2024

Siedem czołowych belgijskich firm połączyło siły nad rozwojem wodorowego transportu

PMK

19.12.2019 20:12 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Siedem czołowych belgijskich firm połączyło siły nad rozwojem wodorowego transportu

Partnerzy portalu

Siedem czołowych belgijskich firm połączyło siły nad rozwojem wodorowego transportu - GospodarkaMorska.pl

Siedmiu belgijskich członków branży morskiej połączyło siły, aby promować wodór jako formę energii, która pomoże ograniczyć emisje CO2 w Belgii.

Port w Antwerpii, port w Zeebrugge, Deme, Engie, Exmar, Fluxys i WaterstofNet niedawno podpisały umowę o współpracy w celu skoordynowania swojej wiedzy specjalistycznej i podjęcia kroków w kierunku rozwoju belgijskiej gospodarki wodorowej.

W pierwszej fazie partnerzy przeprowadzą wspólną analizę całego łańcucha importu i transportu wodoru. Celem jest mapowanie aspektów finansowych, technicznych i regulacyjnych różnych elementów łańcucha logistycznego: produkcji, załadunku i rozładunku oraz transportu drogą morską i rurociągami. Wyniki analizy dostarczą mapy drogowej wskazującej najlepszy sposób transportu wodoru dla różnych zastosowań w sektorze energetycznym i chemicznym.

Wyniki analizy, która ma być gotowa za około rok, stworzą pomost do konkretnych projektów.

- Jesteśmy głęboko przekonani, że wodór może odegrać kluczową rolę w rozwoju bezemisyjnego transportu. Chcemy w pełni wykorzystać naszą wiedzę fachową do produkcji, transportu i magazynowania zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu wyjątkowemu partnerstwu portów i przemysłu Belgia może odgrywać wiodącą rolę w gospodarce ekologicznego wodoru i dalej redukować emisję CO2 - powiedział Luc Vandenbulcke, dyrektor generalny Deme.

- Jako międzynarodowy przewoźnik gazu ziemnego, LPG, amoniaku i innych gazów petrochemicznych, Exmar koncentruje się również na przyszłości. Chcemy pomóc w zbadaniu, w jaki sposób można opracować łańcuch transportu wodoru w sposób najbardziej wydajny i ekonomiczny - dodał Nicolas Saverys, dyrektor generalny Exmar.

W przyszłości wodór może być ważnym nośnikiem energii odnawialnej i być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła, do produkcji paliwa i jako surowiec do produkcji przemysłowej. Kluczowe znaczenie dla rentowności gospodarki wodorowej ma wytwarzanie wystarczającej ilości odnawialnej energii elektrycznej do produkcji wodoru.

Ponieważ energia wiatrowa i słoneczna nie są wystarczająco dostępne w Belgii, część niezbędnej energii odnawialnej należy importować. Jednak wydajne i ekonomiczne rozwiązania w zakresie importu, transportu i magazynowania wodoru wymagają specjalistycznej wiedzy.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.