• <
BOTA_2023

Ship-To-Ship Transfer na polu B3

04.08.2015 10:44 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Ship-To-Ship Transfer na polu B3 - GospodarkaMorska.pl

Akcja przeładunku na morzu trwała ponad 14 godzin. Ropa wydobyta ze złoża B3 została przeładowana ze zbiornikowca Icarus III, w którym jest przechowywana, na zbiornikowiec duńskiego armatora Shannon Star.

Po zakończonej operacji zbiornikowiec Shannon Star - o pojemności 14 tys. m sześc. - przepłynął do Natfoportu na rozładunek. Odbiorcą ropy jest Grupa Lotos. - Akcja przeładunku na morzu przebiegła sprawnie i bezpiecznie - poinformował Ryszard Odelski, zastępca szefa Biura Logistyki i Dyspozytorów w spółce Lotos Petrobaltic. - Wykonaliśmy ją w jedynym możliwym ze względów pogodowych dniu, czarterując do tego celu statek wprost z tzw. rynku sportowego.

Obecnie eksploatowane złoże B3, dzięki decyzji Ministerstwa Środowiska może służyć do 2026 roku, a dzięki modernizacji platformy bezzałogowej PG-1 wydobycie z niego powinno utrzymywać się na poziomie 160 tys. ton rocznie. Trwają też prace nad zagospodarowaniem złoża B8, na którym próbna eksploatacja ma zostać uruchomiona jeszcze przed końcem 2015 roku. Lotos Petrobaltic prowadzi również we współpracy ze spółką CalEnergy Resources Poland prace nad oceną opłacalności zagospodarowania i uruchomienia produkcji z bałtyckich złóż gazowych B4 i B6. Komercyjne uruchomienie produkcji przewidywane jest na lata 2016/17.

 

Dziękujemy za wysłane grafiki.