• <
gryfia_70lat

Lotos jeszcze w tym roku usunie platformę ze złoża Yme

11.08.2015 13:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Lotos jeszcze w tym roku usunie platformę ze złoża Yme

Partnerzy portalu

Lotos jeszcze w tym roku usunie platformę ze złoża Yme - GospodarkaMorska.pl

Lotos pozyskał środki finansowe i przygotował plan likwidacji platformy na złożu Yme. Wadliwa infrastruktura zniknie jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w IV kwartale. Fundusze na dokonanie tej operacji pozyskano w ramach porozumienia z dostawcą platformy – spółką Single Bouy Moorings.
 
Przypomnijmy, że Grupa Lotos nabyła udziały w złożu Yme na Morzu Północnym w 2008 roku. Termin rozpoczęcia wydobycia z tego złoża, przewidziany na 2009 rok, był kilkanaście razy przekładany, z powodu wadliwej platformy wydobywczej. Grupa Lotos kupiła 20 proc. udziałów w złożu za 500 mln dolarów. Jak na razie udało się odzyskać około 100 mln dolarów, w ramach tzw. tarczy podatkowej, za pomocą której norweskie prawo umożliwia odzyskanie do 78 proc. nakładów inwestycyjnych poniesionych na projekt, który nie rozpoczął produkcji, dzięki zakupowi innych złóż produkcyjnych w Norwegii.

Udziały Lotosu w złożu to ok. 12,95 mln baryłek. Dzięki zawartemu porozumieniu polski koncern będzie mógł w końcu sprzedać lub zagospodarować w inny sposób Yme.

W II kw. Lotos wydobył ze złóż w Norwegii, Polsce i Litwie blisko 1,1 mln boe (+56,7% r./r. i +6% kw./kw.) Odpowiada to dziennej produkcji na poziomie ok. 12,4 tys. boe (+0,4% r./r.).

Przychody ze sprzedaży segmentu wydobywczego w II kw. 2015 r. wyniosły ok. 194 mln zł (+4,1% kw./kw.) i były wyższe w stosunku do I kw. br. głównie na skutek wzrostu notowań cen ropy naftowej. Zysk EBITDA segmentu wydobywczego wyniósł w II kw. br. 102,6 mln zł (+36,6% kw./kw.) a zysk operacyjny (EBIT) uplasował się na poziomie 33,5 mln zł (+172,4% kw./kw.) co jest związane m.in. z wyższym wolumenem sprzedaży.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.