• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Kolejny moduł jednej z największych na Morzu Północnym platform powstał w Gdyni (foto, wideo)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kolejny moduł jednej z największych na Morzu Północnym platform powstał w Gdyni (foto, wideo)
Kolejny moduł jednej z największych na Morzu Północnym platform powstał w Gdyni (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Patrycja Cybulska

15.03.2017 Źródło: własne

Drugi moduł platformy Johan Sverdrup gotowy. Konstrukcja wykonana przez Energomontaż-Północ Gdynia dla konsorcjum K2JV ANS (joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root) waży prawie 800 t. We wtorek została nasunięta na statek.

– Jest to część modułu 3007, który będzie służył jako pomieszczenia dla pracowników na platformie wiertniczej Johan Sverdrup – tłumaczy Bartłomiej Kwiatek, kierownik projektu EPG.

Konstrukcja o wymiarach 35 m x 45 m została umieszczona metodą nasuwania na statku Meri. Nie była to łatwa operacja, a każdy szczegół trzeba było zaplanować z niezwykłą precyzją. Potrzebny był specjalistycznego hydrauliczny system poślizgowy. Tutaj jakość usług potwierdziła specjalizująca się w przeładunkach wielkogabarytowych firma ELPO.

Moduł na Morze Północne popłynął statkiem Meri. Jednostka ma 105,4 m długości, 18,8 m szerokości oraz 4,9 m maksymalnego zanurzenia. Powierzchnia jej pokładu to 1 610 m2. Na statku zastosowane zostały innowacyjne technologie, dzięki którym jest on przyjazny dla środowiska. Meri został zbudowany w 2012 r.

Energomontaż-Północ Gdynia łącznie ma wykonać trzy moduły. Pierwszy na Morze Północne popłynął na początku ubiegłego miesiąca.

– Ostatni moduł, czyli już typowo mieszkalna część tego projektu, będzie gotowy w maju – mówi Kwiatek.

Na pole Johan Sverdrup Energomontaż-Północ Gdynia buduje także rurociągi. Prace zakończą się w przyszłym miesiącu.

Doświadczenie i prestiż

Udział w tym przedsięwzięciu to dla spółki duży prestiż oraz możliwość współpracy z największymi koncernami w branży offshore oil & gas. Platforma Johan Sverdrup to obecnie największy projekt prowadzony w tym segmencie.

Pole wydobywcze Johan Sverdrup położone jest na Morzu Północnym, w odległości około 140 kilometrów na zachód od Stavanger. W pierwszym etapie ma być ono eksploatowane przy użyciu czterech platform, ale w planach jest też zbudowanie piątej platformy. Według wstępnych szacunków, możliwości produkcyjne pola wynoszą około 550-650 tys. baryłek dziennie, co odpowiada 40 % łącznego wydobycia ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Energomontaż-Północ Gdynia to wiodący polski producent wysoko wyspecjalizowanych w pełni wyposażonych konstrukcji stalowych dla: sektora offshore, energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego, przemysłu okrętowego. Spółka realizuje również przebudowy specjalistycznych jednostek obsługujących morskie farmy wiatrowe oraz morski przemysł wydobywczy.

Firma posiada uprawnienia do spawania wszystkich typów konstrukcji stalowych (w tym ciśnieniowych i próżniowych, dźwigów, mostów i konstrukcji, zarówno morskich jak i okrętowych), wśród nich m.in. certyfikaty: TÜV – CERT dla Systemów Zarządzania Jakością (Niemcy), DnV –  Det norske Veritas (Norwegia), PRS – Polski Rejestr Statków (Polska), BV – Bureau Veritas (Francja) czy ABS – American Bureau of Shipping (USA).

Energomontaż-Północ Gdynia ma w swym portfolio szereg działań związanych z wykonywaniem konstrukcji służących do wydobycia surowców z dna morskiego. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym).

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.