• <
siemens_gamesa_2022

Expom planuje rozwój na kolejnych rynkach

Newseria.pl

02.03.2016 09:45 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Expom planuje rozwój na kolejnych rynkach

Partnerzy portalu

Specjalizująca się w branży morskiej i offshore spółka Expom z Kurzętnika pod Olsztynem kontynuuje inwestycje w rozwój i unowocześnianie parku maszynowego oraz umiejętności pracowników. Na te cele przeznaczy w 2016 roku do 1,2 mln euro. Analizuje też rynek pod kątem partnera do przejęcia, by móc zaoferować swoim kontrahentom bardziej kompleksową realizację projektu.

– W 2016 roku będziemy kontynuować niwelowanie tzw. wąskiego gardła produkcyjnego, które jest bardzo istotne dla wydajności i redukcji kosztów – mówi agencji informacyjnej Newseria  Rafał Domżalski, prezes Expom SA. – Planujemy i mamy już zaangażowane środki w II etap modernizacji całego systemu antykorozji w spółce. Poza tym dalej inwestujemy w obróbkę wielkogabarytowych konstrukcji spawanych. Trzeci temat to inwestycje w naszą załogę w ramach Akademii Expom. Będziemy w tym roku szkolili nie tylko pion menadżerów, lecz także szeregowych pracowników.

Łączny poziom inwestycji zaplanowanych na ten rok przez Expom to 1–1,2 mln euro. Expom jest istniejącą od ponad 60 lat spółką produkującą wielkogabartowe konstrukcje stalowe, w tym dźwigi i żurawiki, głównie dla branży wydobywczej, morskiej i energetycznej. Dysponuje pięcioma wciąż unowocześnianymi halami produkcyjnymi o łącznej powierzchni 6,5 tys. mkw. Mimo spadku zamówień ze strony branży związanej z wydobyciem coraz tańszej ropy naftowej spółka pozyskała nowych klientów w innych segmentach przemysłu i nie przewiduje spadku przychodów.

– W 2016 roku planujemy utrzymać wynik sprzedaży z 2015 roku. Zakładamy nawet kontynuację wzrostu, który notujemy w spółce od 2012 roku – deklaruje Domżalski. – Natomiast pod względem udziału eksportu nadal stawiam na 97–98 proc. eksportu w naszym portfelu sprzedaży.

Expom dostarcza swoje produkty m.in. do Europy Zachodniej i Północnej, Dubaju, Singapuru i USA. W ubiegłym roku spółka brała udział w rządowej misji do Iranu i nie wyklucza pozyskania klientów także i w tym kraju. Głównym rynkiem wciąż pozostają kraje skandynawskie oraz Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. A to – zdaniem prezesa – partnerzy wymagający coraz bardziej kompleksowej obsługi. Dlatego, jak zapowiada Rafał Domżalski, Expom rozważa fuzję z firmą, która uzupełniłaby jego kompetencje.

– Obserwujemy, że na rynku Europy Zachodniej coraz więcej kontrahentów szuka dostawców w Europie Środkowo-Wschodniej. Takich, którzy są w stanie zaprojektować całościowe rozwiązania technologiczne, wyprodukować i wdrożyć do istniejącego procesu technologicznego, produkcji albo dla nowej inwestycji – mówi prezes Expomu. – Jeżeli rozpatrujemy pewne rozwiązania mające na celu fuzję czy współpracę kapitałową z innymi firmami, to głównie przyglądamy się firmom, które mogą rozszerzyć nasz portfel usług i obsługę naszych kontrahentów.

Rafał Domżalski deklaruje, że Expom rozgląda się na rynku w poszukiwaniu partnera i w perspektywie kilku lat do takiego połączenia może dojść.

Najwcześniej w kilkuletniej perspektywie rozważać też może ewentualne wejście na Giełdę Papierów Wartościowych.

– Spółka Expom na tę chwilę nie planuje wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych – mówi Domżalski. Nie wyklucza jednak: – Być może stanie się to w kolejnych latach.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.