• <
nauta_2024

Przygotowania na lepsze warunki już w toku? Analiza rynku tonażowego (tydzień 25-27/2023)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Przygotowania na lepsze warunki już w toku? Analiza rynku tonażowego (tydzień 25-27/2023)

Partnerzy portalu

W tygodniach 25-27 nadal było dość aktywnie na rynkach inwestycji tonażowych. Było to szczególnie widoczne w ilości transakcji używanymi masowcami. Pojawiły się również nowe zamówienia. Niewielka była za to ilość złomowań tego typu tonażu. Spokojniej było na rynku gazowców, i to zarówno tych do przewozu LPG, jak i LNG. Ze względu na obecnie panujące coraz lepsze warunki frachtowe i czarterowe dla przewozów ropy naftowej i jej pochodnych również w inwestycjach w zbiornikowce było dużo więcej zaangażowania niż jeszcze całkiem niedawno.

Szczegóły aktualnych trendów inwestycji tonażowych w wybranych segmentach żeglugi w ostatnich tygodniach prezentujemy w naszym cyklicznym raporcie. Podajemy nie tylko ostatnie dane rynkowe, ale również przedstawiamy ich krótko- i długoterminową analizę w kontekście aktualnej i przyszłej sytuacji gospodarczej.

Rynek masowców


W tygodniu 25. doszło do sprzedaży 4 masowców o łącznej wartości 70 mln USD. Nie odnotowano za to innych transakcji.

Tydzień 26. to z kolei 12 transakcji używanymi masowcami na kwotę 248,76 mln USD. Nie doszło do żadnych złomowań. Zamówiono za to aż 14 nowych masowców (1 305 tys. DWT) o łącznej wartości kontraktowej na poziomie 341 mln USD.

W tygodniu 27. doszło do sprzedaży 9 masowców o wartości 204,7 mln USD. Jednocześnie zostały zezłomowane 3 jednostki tego typu o łącznym DWT na poziomie 160,3 tys. ton. Nie odnotowano za to żadnych nowych zamówień.

Pomimo sezonowego spowolnienia widocznego na rynku frachtowym i czarterowym jak na razie poziom inwestycji tonażowym w segmencie masowców utrzymuje się na podobnym poziomie od co najmniej kilku tygodni. Główną tendencją jest brak złomowań, niewielka ilość nowych zamówień, pojawiająca się od czasu do czasu i średnia, ale w miarę stała ilość obrotu tonażem używanym.

Gazowce LNG i LPG


W tygodniach 25-26 nie odnotowano żadnych sprzedaży jednostek używanych w sektorach LPG, czy LNG. Jedynie w tygodniu 27. odnotowano pewne ruchy w inwestycjach tonażowych tego typu statków. Zarejestrowano bowiem jedną transakcję używanym gazowcem. Nie odnotowano żadnych złomowań, ale za to były dwa nowe zamówienia tego typu statków w stoczniach produkcyjnych. Było to 192 tys. DWT oraz zainwestowany kapitał na poziomie 468 mln USD.

Po bardzo dużym boomie na zamówienia nowych gazowców – głównie LNG – w poprzednich miesiącach i latach trend ten co najmniej od kilku tygodni wyhamował. Niewielkie są również ilości obrotu używanym tonażem i sporadyczna ilość złomowań tego typu statków.

Rynek zbiornikowców do przewozu ropy naftowej i produktów ropopochodnych


W tygodniu 25. doszło do sprzedaży 4 tankowców o łącznej wartości 86,3 mln USD.

W kolejnym 26. tygodniu doszło do 11 transakcji kupna-sprzedaży używanych tankowców na kwotę ponad 344 mln USD. W tym samym tygodniu zamówiono również 4 nowe zbiornikowce (200 tys. DWT) o wartości 187,2 mln USD.

Tydzień 27. to z kolei 4 transakcje kupna – sprzedaży używanych tankowców na łączną kwotę 111,7 mln USD. Nie odnotowano żadnych złomowań. Pojawiły się za to 4 nowe zamówienia (58 200 DWT; 42 mln USD).

Po wieloletniej zapaści rynek zbiornikowców dedykowanych przewozom surowej ropy naftowej i produktów ropopochodnych kontynuuje odbudowę. Jest mało złomowań, ale widoczny jest ruch na rynku seconhandów. Pojawiają się też coraz odważniejsze inwestycje w nowy tonaż.

fot. Depositphotos



etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.