• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Tak powstaje nowa obrotnica w Porcie Gdynia (foto, wideo)

pc

06.05.2018 18:08 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Tak powstaje nowa obrotnica w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Tak powstaje nowa obrotnica w Porcie Gdynia (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdynia trwa budowa nowej obrotnicy. Dzięki niej do Gdyni będą mogły zawijać statki o długości aż 400 m. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.

– Nowa obrotnica umożliwi zawijanie do gdyńskiego portu statków kontenerowych obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne z portami azjatyckimi i, mam nadzieję, amerykańskimi. Wykorzystamy szanse, jakie daje nam rynek i w konsekwencji zwiększymy ilości przeładowanych kontenerów – mówił pod koniec ubiegłego miesiąca Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Obecnie prace trwają przy Nabrzeżu Gościnnym. Z rozbieranego Pirsu III wydobywane są skrzynie typu gdyńskiego. Każda z nich waży około 600 t, ma ponad 9 m wysokości i podstawę o wymiarach 18,5 x 8 m. Łącznie usuniętych zostanie 13 takich skrzyń. Trzy z powodu złego stanu technicznego będą zutylizowane, natomiast pozostałe 10 zostanie wykorzystanych do dalszych inwestycji planowanych przez Port Gdynia. Budowa obrotnicy nr 2 odbywa się w trakcie ciągłej pracy portu.

Jak informuje Zarząd Morskiego Portu Gdynia, zanim rozpoczęto wydobywanie skrzyń, wydobyto ponad 1 000 sztuk ferromagnetyków.

Budowa obrotnicy nr 2 w Porcie Gdynia rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku od prac rozbiórkowych polegających na demontażu płyt umocnienia dna stanowiska prób na uwięzi przy Nabrzeżu Gościnnym. Łącznie 6 nurków wydobyło 140 takich płyt. Każda z nich ważyła około 10 t. Podczas prac rozbiórkowych zdemontowano również m.in. drabinki, oczep żelbetowy oraz polery. Dodatkowo wydobyto 178 pali żelbetonowych o wadze około 4,5 t każdy i długości 15-18 m.

– Nowa obrotnica, pogłębienie basenów portowych i podejścia do 16,5 metra oraz budowa nowego terminalu promowego to przyszłość Portu Gdynia, którą tworzymy na podobieństwo inżyniera Tadeusza Wendy. Realizacja wspomnianych inwestycji to nowa karta historii Portu Gdynia, która będzie ważkim atrybutem do zmierzenia się z konkurencją na portowym rynku Morza Bałtyckiego – mówił na początku roku Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Zakończenie budowy nowej obrotnicy planowane jest na drugi kwartał tego roku. Wykonuje ją spółka PORR SA Warszawa za całkowitą cenę ryczałtową ponad 27,7 mln zł brutto.

Z aktualnej Strategia rozwoju Portu Gdynia wynika, że w 2027 r. jego zdolność przeładunkowa wyniesie ok. 44,5 mln ton, a przeładunki – 32 mln ton, w tym 2/3 będą stanowiły przeładunki drobnicy skonteneryzowanej i ro-ro, a 1/3 ładunki masowe.

ZMPG zarządza terenami i infrastrukturą portu w Gdyni na powierzchni ponad 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in. Morski Terminal Masowy Gdynia, Portowy Zakład Techniczny, Bałtycka Baza Masowa, Bałtycki Terminal Drobnicowy oraz Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) i Gdynia Container Terminal (GCT).

W 2017 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam 21 225 t ładunków, a dynamika wzrostu przeładunków sięgnęła 8,6%. W porównaniu do 2016 r. przeładowano o 40% więcej węgla i koksu i prawie o 40% więcej ropy i ropopochodnych.

Zwiększył się także średni tonaż masowców zawijających do Gdyni. W ubiegłym roku wpłynęło tam 3 540 statków – największy wzrost zanotowano wśród promów i kontenerowców. W 2016 r. było to 3 501 jednostek.

Od maja do września 2017 r. przy Nabrzeżu Francuskim zacumowało 41 wycieczkowców z prawie 90 000 pasażerów na pokładach. Wśród nich był jeden z największych statków pasażerskich na świecie – Norwegian Getaway. Przypłynęło nim prawie 4 000 turystów.

Zysk netto Zarządu Morskiego Portu Gdynia za ubiegły rok przekroczył 77 mln zł – to o 28% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. M.in. z ceł i podatków do budżetu państwa trafiło ponad 6,5 mld zł.

Dziękujemy za wysłane grafiki.