• <
KONGSBERG_2023

Największa stocznia świata notuje straty finansowe

PMK

06.05.2018 19:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Największa stocznia świata notuje straty finansowe

Partnerzy portalu

Największa stocznia świata notuje straty finansowe - GospodarkaMorska.pl

Południowokoreański koncern stoczniowy Hyundai Heavy Industries zanotował stratę w pierwszym kwartale bieżącego roku przy zmniejszonej liczbie zamówień we wszystkich segmentach.

Strata wyniosła 123 mln dolarów w porównaniu do zysku 109 mln dolarów rok temu. Przychody ze sprzedaży spadły aż o 30 proc.. Na wynik istotny wpływ miały straty z tytułu zamknięcia stoczni w Gunsan, działalności w zakresie zielonej energii, a także straty z anulowanych kontraktów na statki, które wyniosły aż 9,7 miliarda KRW.

Na koniec marca portfel zamówień grupy HHI wynosił 2,7 mld dolarów, o wiele mniej od docelowej kwoty 13,2 mld dolarów, którą przewidywała stocznia. Hyundai przypisał tę tendencję faktowi podniesienia cen statków, a nie braku zainteresowania zamawianiem.

Stocznia sprzedała 12,5 mln akcji do marca 2018 roku. Zdobyte w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na pokrycie kosztów operacyjnych koncernu. Dodatkowo ta kwota ma pomóc w poprawieniu kondycji finansowej spółki i zapewnić fundusze na inwestycje badawczo-rozwojowe. HHI chce dzięki temu także pozbyć się większości długów.

HHI od dłuższego czasu notowała negatywne wyniki finansowe, co zmusiło koncern do podjęcia różnych kroków oszczędnościowych: zwalniania pracowników i zamykania części zakładów.

Obecne ruchy HHI zakładają, że w najbliższej przyszłości dojdzie do końca kryzysu w branży stoczniowej.  W swojej prognozie na 2018 rok koncern planuje zdobyć kontrakty na budowę statków warte 14,8 mld dolarów.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.