• <
siemens_gamesa_2022

Zysk Hapag-Lloyd wzrósł 10-krotnie dzięki rekordowym stawkom frachtu

19.11.2021 16:40
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zysk Hapag-Lloyd wzrósł 10-krotnie dzięki rekordowym stawkom frachtu

Partnerzy portalu

Zysk Hapag-Lloyd wzrósł 10-krotnie dzięki rekordowym stawkom frachtu - GospodarkaMorska.pl

Niemiecka linia kontenerowa Hapag-Lloyd odnotowała w piątek ponad 10-krotny wzrost dziewięciomiesięcznego zysku netto, powołując się na rekordowe stawki frachtowe przy ograniczonej zdolności przewozowej i rosnących wolumenach transportu.

Piąty co do wielkości operator na świecie podał, że zysk netto wzrósł do 5,6 miliarda euro w okresie styczeń-wrzesień, z 538 milionów euro rok wcześniej.

Dynamika zysków ma pozostać na wysokim poziomie przez resztę roku, podczas gdy operatorzy i klienci na całym świecie staną w obliczu poważniejszych wąskich gardeł w infrastrukturze z powodu kryzysu związanego z koronawirusem, który zakłócił łańcuchy dostaw.

Globalne łańcuchy dostaw znajdują się pod ogromną presją opóźnień spowodowanych zatorami w portach.

Rok 2022 wciąż nie będzie normalny

Dyrektor generalny, Rolf Habben Jansen, powiedział agencji Reuters, że spodziewa się pewnego złagodzenia sytuacji wokół obchodów chińskiego Nowego Roku około 1 lutego i do końca drugiego kwartału.

- Ale skoro pandemia nie jest jeszcze za nami, rok 2022 nie będzie normalnym rokiem – dodał.

Hapag-Lloyd podtrzymał niedawno zrewidowane całoroczne wytyczne dotyczące zysków przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją (EBITDA) między 10,1 miliarda a 10,9 miliarda euro oraz zysków przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) między 8,7 miliarda a 9,5 miliarda euro.

Przychody w pierwszych dziewięciu miesiącach wzrosły o 60 procent do 15 miliardów euro, głównie z powodu 66-procentowego skoku średnich stawek frachtowych do 1818 dolarów TEU.

Koszty transportu w okresie od stycznia do września wzrosły o 16 procent do 7,4 miliarda euro, a paliwo żeglugowe o 12,4 procent do 452 dolarów za tonę.

EBITDA wyniosła 6,8 mld euro, w porównaniu z 1,8 mld euro w tym samym okresie w 2020 roku, natomiast EBIT wzrósł do 5,8 mld euro z 858 mln euro.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.