• <

Wynik wyszukiwania - "nadia" - Wiadomości

W Toronto zatrzymano przemyt narybku węgorzy

Wart nawet pół miliona dolarów przemyt narybku węgorzy zatrzymali celnicy na międzynarodowym lotnisku Pearsona w Toronto w Kanadzie – podały w sobotę kanadyjskie media.
20.05.2024

W akcję ratunkową młodej orki włączyła się skrzypaczka

W Kolumbii Brytyjskiej, na północy Wyspy Vancouver trwają przygotowania do kolejnych prób wydostania młodej orki z zatoki i przetransportowania do wód Pacyfiku. Nietypową próbę przywabienia zwierzęcia muzyką podjęła w czwartek skrzypaczka.
19.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Hague-Visby Rules – Paramount Clause

Obok obowiązywania Reguł Hasko-Visbijskich 1924/1968/1979 z mocy prawa (na podstawie ratyfikacji przez dane państwo Konwencji Brukselskiej z 1924 z ewentualnymi zmianami 1968/1979 - o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, lub na podstawie inkorporacji Reguł do danego systemu prawnego na podstawie ustaw krajowych – np. COGSA 1971/MSA 1981 w prawie angielskim), Reguły mogą zostać inkorporowane do danej umowy przewozu (contract of affreightment) w drodze odrębnej, umownej klauzuli.
29.01.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Thales zapewni wsparcie eksploatacyjne dla kanadyjskich okrętów

Rząd Kanady przyznał Thales Canada i Thales Australia kontrakt w ramach spółki joint venture kontrakt, który zapewni flocie utrzymanie sprawności operacyjnej oraz gotowości bojowej. Firma chce w związku z tym wykorzystać posiadane doświadczenie, nabyte przez lata wspierania serwisu i modernizacji okrętów kanadyjskich, australijskich oraz innych państw.
08.09.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Kanada wysyła dwa okręty na Atlantyk, dołączą do grupy NATO

Kanada wyśle na Atlantyk dwa okręty, które dołączą do grupy NATO specjalizującej się w rozminowywaniu – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand podczas wizyty w Londynie.
30.06.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Miliardowe plany rozbudowy Straży Wybrzeża Kanady

Minister Rybołówstwa i Oceanów Joyce Murray, oraz służby prasowe Kanadyjskiej Straży Wybrzeża (Canadian Coast Guard/Garde côtière canadienne), ogłosili 25 maja br. budowę 61 jednostek o wartości 2,5 miliarda dolarów kanadyjskich (ok. 1,8 miliarda USD). Przedsięwzięcie ma wzmocnić możliwości państwa w zakresie kontroli szlaków morskich i możliwości działania sił nawodnych.
29.05.2023

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali kanadyjskie porty

Trzy kanadyjskie porty - w Halifaksie, Montrealu i Quebecu, stały się w środę celem cyberataków; zostały zablokowane ich strony internetowe. Podobnie jak we wtorek, prorosyjscy hakerzy zablokowali na kilka godzin stronę premiera Kanady.
13.04.2023

Kanada planuje wydać miliardy dolarów na okręty podwodne

Zdaniem przedstawicieli przemysłu obronnego Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna planuje odmłodzić swoją flotę podwodną. W grę wchodzi zakup do 12 nowych okrętów, przeznaczając na ogromną część budżetu na zbrojenia.
06.04.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część II

Opracowanie niniejsze jest kontynuacją artykułu Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I. Podjęliśmy się w nim wyjaśnienia niezwykle istotnego w codziennej praktyce żeglugowej i handlowej zagadnienia – kiedy, w jakich warunkach i na jakiej podstawie przewoźnik, reprezentowany przez kapitana statku lub innego przedstawiciela, jest uprawniony do skutecznego zabrudzenia/zaklauzowania konosamentu w zakresie deklaracji ładunkowej bez groźby naruszenia przez przewoźnika warunków umowy frachtowej.
05.04.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

Kanadyjska policja zakończyła poszukiwania obiektu, który spadł do jeziora Huron

Kanadyjska policja zawiesiła w czwartek poszukiwania obiektu, który po zestrzeleniu w minioną niedzielę spadł do Jeziora Huron. Cały czas trwają poszukiwania cylindrycznego obiektu na Jukonie.
17.02.2023

[WIDEO] Duży pożar w tureckim porcie Iskenderun

W śródziemnomorskim porcie Iskenderun w południowej Turcji wybuchł w poniedziałek duży pożar - podała agencja Reuters, powołując się na świadków, którzy twierdzili, że wysoko w powietrzu unosiła się chmura czarnego dymu.
06.02.2023

Czarter na podróż – załadunek. Wybrane zagadnienia (Część I)

W systemie common law podkreśla się wyraźnie, iż operacja za/wyładunkowa jest „joint operation between shipper or charterer and the shipowner’’ (za Scrutton).
19.12.2022

Europa otoczona parasolem ochronnym lotniskowców

Pentagon ogłosił, że przez najbliższe dni aż pięć lotniskowców należących do państw NATO będzie w najbliższych dniach operować jednocześnie wokół Starego Kontynentu.
22.11.2022

Najstarszy tylnokołowiec zostanie wyremontowany

Moyie, najstarszy sprawny tylnokołowiec pasażerski, który funkcjonuje obecnie jako atrakcja turystyczna w Kanadzie, zostanie wyremontowany.
14.09.2022

Kanadyjski Kongres Ukraiński apeluje do Ottawy o cofnięcie zgody na zwrot turbin do Nord Stream

Kanadyjski Kongres Ukraiński zwrócił się w środę do rządu Kanady, by cofnął zgodę na zwrot serwisowanych w Montrealu turbin wykorzystywanych w gazociągu Nord Stream 1.
08.09.2022

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa, nazywanego Freya, który od kilku tygodni przebywa w okolicach Oslo. Powodem jest nadmierne zainteresowanie gapiów; obawa, że zwierzę może wyrządzić ludziom krzywdę.
12.08.2022

Niemcy uprzedzały Ottawę o konsekwencjach problemów z gazem

Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy - pisze w czwartek kanadyjska prasa.
22.07.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

Czarter na czas – zakończenie czarteru („in like good order”)

W naszym opracowaniu Czarter na czas - zakończenie czarteru (redelivery range), rozważaliśmy charakter, zakres odpowiedzialności oraz relacje pomiędzy armatorem a czarterującym, dotyczące finalnego etapu realizacji umowy czarteru na czas.
27.05.2022

Potrzeba 250 tys. m3 piasku do odbudowy plaży w gdyńskim Orłowie

Sztormy i silne wiatry zniszczyły część plaży w Gdyni Orłowie. Największe szkody wyrządził sztorm Nadia, który przechodził przez Polskę na przełomie stycznia i lutego. Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że w tym roku wykonana zostanie refulacja. Do poszerzenia brzegu ma być wykorzystane 250 tys. m3 piasku.
01.03.2022

Czarter na podróż – załadunek

Doktryna prawa angielskiego, w ślad za praktyką, przyjęła „trzystopniowy” podział operacji załadunku towaru na statek. Po pierwsze, odnosi się to do bezwzględnego obowiązku czarterującego (frachtującego) dostarczenia, w ramach podjętego zobowiązania czarterowego, odpowiedniego (co do rodzaju i ilości) ładunku. Po drugie, na czarterującym spoczywa obowiązek zapewnienia aby uzgodniony umową ładunek, znalazł się we właściwym miejscu i czasie w celu załadowania go na statek.
14.02.2022

Plaża w Orłowie znika na naszych oczach. Dlaczego i co można z tym zrobić? [ZDJĘCIA]

Okres sztormowy nie oszczędza polskiego wybrzeża. Z roku na rok coraz gorzej sytuacja wygląda na plaży w Orłowie w Gdyni. Niż Nadia i związany z nim orkan Malik spowodował, że morze pochłonęło kolejne fragmenty gdyńskiej plaży.
08.02.2022

[WIDEO] Sztorm uszkodził falochron w Ustce

W weekend podczas sztormu uszkodzeniu uległ fragment falochronu w Ustce.
31.01.2022

[WIDEO] Cofka w Trójmieście i innych miastach na wybrzeżu

Do cofki doszło w niedzielę na marinie w Gdyni, wyspie Ołowianka w Gdańsku oraz na bulwarze w Ustce - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.
30.01.2022

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

Kontenerowiec z chemikaliami płonie u wybrzeży Kanady

Od soboty u wybrzeży kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska płonie kontenerowiec, który transportował chemikalia górnicze. Z pokładu ewakuowano 16 członków załogi. Ze statku unosi się trujący gaz, ale obecnie nie stwarza on zagrożenia dla osób na lądzie – przekazała w niedzielę kanadyjska straż przybrzeżna.
24.10.2021

E-Flexer – wielki sukces nowej jakości promów klasy ro-pax

Niniejszym artykułem rozpoczynamy nową serię naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego. Skupimy się na nowościach i innowacjach okrętowych realizowanych w nowych budowach, czy też przebudowach starszych jednostek.
01.10.2021

Apetyt na kontenerowce i nie tylko. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 34-37/2021)

Pomimo okresu wakacyjnego, rynek zarówno nowych budów, jak i obrotu tonażem z drugiej ręki w ostatnich tygodniach miał się coraz lepiej. Roczne trendy dynamiki dla nowych zamówień to dla miesiąca września około +122%, natomiast dla tzw. „secondhandów” – +75%. Gorzej, jeśli chodzi o liczby statków w złomowaniu. Tutaj trend liczony rok do roku wynosi nadal sporo, bo około -50%.
21.09.2021

Czarter na podróż – wstępna podróż do portu załadunku

W przypadku nowego zafrachtowania, rzadko się zdarza, iż statek będący przedmiotem czarteru jest już w porcie załadunku przewidziany, zawartym właśnie czarterem na podróż.
23.08.2021

Konosament – deklaracja dotycząca zewnętrznego stanu ładunku

System prawa angielskiego (common law), bardzo wyraźnie rozróżnia zakres obowiązków przewoźnika, związanych z wystawieniem i wydaniem konosamentu, w zależności od typu ładunkowej deklaracji konosamentowej.
12.07.2021

Konosament – deklaracja dotycząca stanu ładunku – LOI

Reguły Hague-Visby 1924/1968/1979 [w zakresie inkorporowanym w UK – COGSA 1971 oraz Merchant Shipping Act 1981], potwierdziły w Art. III (3) (c) – iż frachtujący (shipper) jest uprawniony do żądania od przewoźnika wydania konosamentu określającego, między innymi, zewnętrzny stan i wygląd ładunku („the apparent order and condition of the goods”).
21.06.2021

Konosament (B/L) – funkcja potwierdzająca stan ładunku [„apparent good order and condition”]

Kluczową i historycznie jako pierwszą funkcją konosamentu [zob. Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego] – było i jest potwierdzenie przez przewoźnika przyjęcie ładunku do przewozu.
20.05.2021

System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant

Firma MBDA otrzymała od Lockheed Martin Canada kontrakt na uzbrojenie w system obrony powietrznej Sea Ceptor nowych okrętów Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej, budowanych w programie Canadian Surface Combatant (CSC).
20.04.2021

Nowa Szkocja: Międzynarodowy wysiłek w ratowaniu 31 członków załogi tonącego statku

Międzynarodowa operacja poszukiwawczo-ratunkowa z udziałem amerykańskiej i kanadyjskiej straży przybrzeżnej oraz Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych zakończona sukcesem. Uratowano 31 rybaków z uszkodzonego statku rybackiego, który zaczął tonąć ponad 130 mil na południe od Halifax w Nowej Szkocji.
04.03.2021

Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego

W celu prawidłowego zrozumienia współczesnego charakteru prawnego i funkcji konosamentu („bill of lading”; „B/L”) w angielskim systemie prawnym (w systemie common law) koniecznym jest zapoznanie się z ewolucją historyczną i funkcjonalną tego dokumentu przewozowego.
12.02.2021

Rozpoczyna się faza budowy nowych fregat w programie Hunter

Rząd Australii ogłosił dzisiaj rozpoczęcie budowy prototypów w programie fregat typu Hunter. Decyzja ta potwierdza istotny postęp w największym australijskim projekcie okrętowym.
18.12.2020

Niedźwiedź polarny próbował wejść do wojskowego śmigłowca

Ciekawski niedźwiedź polarny postanowił obejrzeć wojskowy śmigłowiec, który z powodu złej pogody lądował w bazie na Labradorze. Zwierzę spowodowało niewielkie szkody i zostawiło ślady łap – poinformowały kanadyjskie siły powietrzne (RCAF).
04.10.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Mistrzowskie regaty w Pucku zakończone

W Pucku zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w żeglarskich klasach L’Equipe, Optimist i Techno293. Regaty odbyły się w miejsce odwołanej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mimo przeważających słabych wiatrów udało się rozegrać niemal komplet wyścigów.
09.08.2020

Wiatr w żaglach i huragan emocji podczas MP juniorów młodszych w Pucku!

Około 200 zawodników i zawodniczek rozpoczęło w Pucku rywalizację w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasach L’Equipe, Techno 293 i Optimist. Jest to najważniejsza impreza sportowa dla zawodników tej kategorii wiekowej. Oprócz tytułów mistrzów Polski, zawody te wyłonią członków kadry narodowej.
07.08.2020

Kanada: mniej ropy naftowej, więcej energii odnawialnej

Kanadyjski sektor naftowy po raz kolejny w tym roku obniżył prognozy wydobycia ropy. Kolejne instytucje wycofują się z finansowania tego sektora w Kanadzie, za to rosną inwestycje w produkcję energii odnawialnej.
01.08.2020

Puchar Prezydenta Gdańska za nami!

Blisko 140 zawodników i zawodniczek w klasach BIC Techno 293 oraz Open Foil Race rywalizowało w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Akweny regat usytuowane były w bezpośrednim sąsiedztwie plaż na Stogach oraz w Sobieszewie, dzięki czemu widzowie mogli jak na wyciągnięcie ręki obserwować zmagania najmłodszych deskarzy.
13.07.2020

Cena ropy na najniższym od 18 lat poziomie z powodu wojny cenowej pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską

Ceny ropy spadły poniżej 23 USD za baryłkę po raz pierwszy od 18 lat po tym, jak Arabia Saudyjska obiecała kontynuować produkcję na rekordowo wysokim poziomie „w nadchodzących miesiącach”, kontynuując tym samym wojnę cenową z Rosją.
18.03.2020

Wiktoria Gołębiowska mistrzynią świata, Anna Igielska z brązem MŚ

Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) mistrzynią świata do lat 21 w olimpijskiej klasie Laser Radial! Z kolei Anna Igielska (Gdański Klub Żeglarski) wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata juniorek (do lat 15) w windsurfingowej klasie Techno 293.
03.11.2019

Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich na półmetku

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich osiągnęły półmetek. Drugi dzień zmagań na Zatoce Gdańskiej w Górkach Zachodnich upłynął pod znakiem bardzo zmiennych i niestabilnych warunków wiatrowych, które mieszały szyki faworytom.
07.09.2019

Zakończyła się pierwsza cześć OOM2019

Zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Lubuskie 2019. W Sławie startowało w klasie Optimist 36 dziewcząt i 53 chłopców zaś w klasie BIC Techno 293 26 chłopców i 15 dziewcząt. W regatach brało udział 8 województw z czego najliczniejsze województwo pomorskie reprezentowało aż blisko 60 zawodników.
11.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days – koniec pucharowych zmagań, deskarze wyłonili medalistów w sprincie

W środę w regatach Volvo Gdynia Sailing Days dokończono rywalizację w Pucharach Miasta Gdyni i Volvo Gdynia Sailing Days, poznaliśmy też medalistów mistrzostw Polski w sprincie w klasach RS:X do lat 19 oraz Bic Techno.
25.07.2019

Volvo Gdynia Sailing Days - we wtorek rozdano medale mistrzostw Polski w sprincie

We wtorek pogoda nie rozpieszczała uczestników regat Volvo Gdynia Sailing Days. Drugiego dnia na wodę zeszli tylko deskarze, natomiast spacer na podium czekał żeglarzy w klasach 29er, L’Equipe i Optimist, którzy rywalizowali w mistrzostwach Polski w sprincie.
24.07.2019

Zwycięstwo i drugie miejsce Polaków w regatach Kieler Woche

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski zwyciężyli w klasie 420, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli drugie miejsce w klasie 49er, Magdalena Kwaśna była czwarta w klasie Laser Radial, a Dawid Kanie piąty w Laserze Standardzie podczas regat Kieler Woche, które w dniach 22-30 czerwca odbyły się w Kilonii.
01.07.2019

Kanadyjski armator zamówił jednostkę PSV o napędzie hybrydowym

Kanadyjskie Atlantic Towing podpisało kontrakt z norweską grupą Havyard na budowę nowoczesnej jednostki do obsługi platform offshore z napędem hybrydowym.
18.06.2019

40 edycja Pucharu Prezydenta Sopotu za nami

W dniach 7 – 9 czerwca w Sopocie odbyła się kolejna edycja regat Puchar Prezydenta Sopotu, najstarszej windsurfingowej imprezy rozgrywanej na akwenie morskim.
10.06.2019

Kanada zgłosiła roszczenia do bieguna północnego

Kanada zgłosiła w ONZ roszczenia terytorialne do bieguna północnego. Stała się trzecim krajem, po Danii i Rosji, który domaga się uznania jego zwierzchności do tej części Arktyki.
28.05.2019

Dobre miejsca Polaków po wietrznym dniu na Pucharze Europy na Majorce

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Piotr Kula (Finn) zajmują czwarte, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) dziewiąte miejsce po wyścigach w silnym wietrze podczas Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
05.04.2019

Kolejny udany dzień naszych żeglarzy w Pucharze Księżniczki Zofii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zajmują czwarte, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński siódme miejsce w klasie 49er, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda są szóste w klasie 49erFX po kolejnym dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
04.04.2019

Sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach Pucharu Księżniczki Zofii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Agata Barwińska (Laser Radial) oraz Piotr Kula (Finn) znajdują się w pierwszej dziesiątce w swoich klasach po drugim dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
03.04.2019

Polki siódme po pierwszych wyścigach Pucharu Księżniczki Zofii

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują 7. miejsce w klasie 470 po pierwszym dniu Pucharu Księżniczki Zofii i jest to najwyższa lokata spośród polskich żeglarzy startujących w Palma de Mallorca. Na starcie stanęło 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach.
02.04.2019

36 Polaków na starcie Pucharu Księżniczki Zofii

Aż 36 polskich żeglarzy rozpocznie w poniedziałek 1 kwietnia rywalizację w Pucharze Księżniczki Zofii, zaliczanym do żeglarskiego Pucharu Europy klas olimpijskich. Na starcie regat rozgrywanych w Palma de Mallorca stanie 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigać się będą w 10 klasach.
01.04.2019

Piotr Kula dziewiąty, sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata w Miami

Piotr Kula zajął dziewiąte miejsce w klasie Finn podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, który w dniach 29 stycznia-3 lutego odbył się w Miami. Dzień wcześniej drugie, czwarte oraz szóste miejsce w klasie RS:X zajęli kolejno Radosław Furmański, Paweł Tarnowski oraz Zofia Klepacka, a na dziesiątej pozycji w klasie 49erFX rywalizację ukończyły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.
04.02.2019

Radosław Furmański zajął drugie miejsce w Pucharze Świata w Miami!

Dla naszych młodych dziewczyn jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w pokonanym polu zostawiły złote, a także brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy. Na piątku udział w regatach zakończyły siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które uplasowały się na dwudziestej trzeciej pozycji. Rywalizację w tej flocie wygrały Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze, a na dwóch kolejnych pozycjach znalazły się wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meec
03.02.2019

PŚ w Miami: pięcioro Polaków w sobotnich wyścigach medalowych

Zofia Klepacka, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański awansowali do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wystartują w nim w klasie 49erFX podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami.
02.02.2019

Polki liderkami PŚ w Miami, Paweł Tarnowski trzeci

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar świetnie rozpoczęły żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich w Miami i po pierwszym dniu zmagań są liderkami w klasie 470. Ponadto trzecie miejsce w klasie RS:X zajmuje Paweł Tarnowski.
30.01.2019

Zdatność statku do żeglugi („seaworthiness”) w świetle Reguł Hague-Visby i prawa angielskiego

Reguły Haskie z 1924r., a w ślad za nimi ich angielski odpowiednik COGSA 1924 (Carriage of Goods by Sea Act 1924), jak również poprawki do tych Reguł z 1968 r. – zwane Regułami Visby (z odpowiednikiem brytyjskim – COGSA 1971) wprowadziły nową regulację dotyczącą zdatności statku do żeglugi.
27.10.2018

Kanadyjskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot nad Morzem Czarnym

Kanadyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że dwa z kanadyjskich myśliwców stacjonujących w Rumunii w ramach misji NATO przechwyciło w czwartek rosyjski samolot wojskowy zbliżający się do przestrzeni powietrznej NATO nad Morzem Czarnym.
20.10.2018

Noblista: Podatek węglowy sposobem na walkę ze zmianami klimatu

Laureat tegorocznego Nobla w sferze ekonomii Amerykanin, Paul Romer twierdzi, że redukcja globalnego ocieplenia do 1,5 st. C jest możliwa pod warunkiem wprowadzenia tzw. podatku węglowego. Ekonomista mówił o tym we wtorek w programie radiowym kanadyjskiej stacji CBC.
10.10.2018

Liderzy bez zmian po dwóch dniach mistrzostw Polski klas olimpijskich

Minęły dwa dni mistrzostw Polski klas olimpijskich, które odbywają się w Gdańsku-Górkach Zachodnich i potrwają do niedzieli 30 września. W każdej klasie liderzy pozostali na swoich pozycjach. Zawodnicy ścigają się w klasach RS:X, 470, Finn, 49er, 49erFX, Laser Standard, Laser Radial i Nacra 17.
29.09.2018

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich, które odbywają się w Gdańsku-Górkach Zachodnich i potrwają do niedzieli 30 września. Zawodnicy ścigają się w klasach RS:X, 470, Finn, 49er, 49erFX, Laser Standard, Laser Radial i Nacra 17.
28.09.2018

Kanada: Import sera z UE nadal niewielki mimo umowy handlowej CETA

Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa między UE a Kanadą (CETA), która weszła w życie tymczasowo prawie rok temu, nie wpłynęła zauważalnie na zwiększenie dostępności europejskich serów w Kanadzie - pisze w środę na swoim portalu informacyjnym publiczny nadawca CBC.
13.09.2018

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w Windsurfingu

W Pucku zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w Windsurfingu, na starcie których stanęło blisko siedemdziesięcioro najmłodszych deskarzy z ośmiu klubów żeglarskich. Organizatorem regat było Stowarzyszenie Pucki Klub Żeglarski na Fali, a patronat objęło Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu.
29.08.2018

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała do zarządu dwóch nowych członków

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w piątek do zarządu spółki Michała Roga, który będzie odpowiadał tam za obszar handlu hurtowego i międzynarodowego oraz Armena Konrada Artwich, któremu będzie podlegał obszar korporacyjny.
10.08.2018

MŚ w Aarhus: Dobry początek naszych zawodników klasy RS:X

Zofia Klepacka prowadzi, a piąte miejsce zajmują Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski w klasie RS:X podczas mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Drugi dzień z rzędu dobrze pływała Magdalena Kwaśna w klasie Laser Radial.
06.08.2018

MŚ w żeglarstwie: 37 Polaków powalczy w Danii o kwalifikacje olimpijskie

Z udziałem blisko 1400 żeglarzy z 90 krajów rozpoczną się w czwartek w duńskim Aarhus mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich. Do 12 sierpnia 37 Polaków walczyć będzie o kwalifikacje dla kraju na igrzyska Tokio 2020.
01.08.2018

Interpretacja klauzuli – „Charterers are to load (…) under supervision of the Captain”

Przedmiotem niniejszego opracowania jest orzeczenie wydane w dniu 18.05.2018 r. przez Sąd Gospodarczy w Londynie w sprawie „Agile Holdings Corporation v Essar Shipping Ltd” (The „Maria”) – QBP (London Circt Comm Ct) (HHJ Waksman QC) [2018] EWHC 1055 (Comm).
29.07.2018

Gdynia Sailing Days – Buksak i Wierzbicki wicemistrzami Europy

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) zostali w piątek wicemistrzami Europy w olimpijskiej klasie 49er. W żeglarskich regatach, które odbyły się w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days, rywalizowały 92 załogi z 33 krajów.
14.07.2018

Gdynia Sailing Days – Przybytek: Rozmawialiśmy o chłopcach z jaskini

Tylko jeden wyścig rozegrali w czwartek żeglarze w mistrzostwach Europy w klasie 49er, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. „Pięć godzin czekaliśmy na drugi start. W tym czasie rozmawialiśmy o chłopcach z jaskini" – powiedział Łukasz Przybytek.
12.07.2018

Kanada/Trudeau: Oczekujemy konstruktywnego spotkania Trumpa z Putinem

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w czwartek po zakończonym szczycie NATO w Brukseli, że sojusz jest zjednoczony w kwestii rosyjskiej ingerencji i oczekuje konstruktywnego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
12.07.2018

Gdynia Sailing Days – w klasie 49er nie rozegrano żadnego wyścigu

W mistrzostwach Europy w klasie 49er, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days, nie rozegrano w środę żadnego wyścigu. Na przeszkodzie stanął brak wiatru, a następnie burza. Prowadzą żeglarze AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.
12.07.2018

Volvo Gdynia Sailing Days nie zwalnia tempa

Kolejny tydzień żeglarskich zmagań już za nami. 212 uczestników walczyło o medale mistrzostw świata do lat 21 w klasie Laser Radial oraz Laser Standard. W niedzielę zmagania w mistrzostwach Europy zainaugurowali żeglarze w kolejnych klasach olimpijskich: 49er, 49er FX oraz Nacra 17.
11.07.2018

Gdynia Sailing Days – Polacy liderami mistrzostw Europy w klasie 49er

Żeglarze AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zostali we wtorek liderami mistrzostw Europy w klasie 49er, które rozgrywane są w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Na szóstej pozycji w klasie 49erFX plasują się Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.
11.07.2018

Gdynia Sailing Days – Przybytek i Kołodziński wiceliderami mistrzostw Europy

Żeglarze AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują drugie miejsce po siedmiu wyścigach mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie 49er, które odbywają się w ramach 19. regat Volvo Gdynia Sailing Days. O medale rywalizują 92 załogi z 33 krajów.
10.07.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część II

W pierwszej części artykułu zakończyliśmy na przedstawieniu sekwencji zdarzeń związanych z procesem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych dotyczących uszkodzenia lub utraty ładunku, wypracowanej przez precedens „The Glendarroch”. W dalszej części przedstawimy kilka kolejnych orzeczeń, które ugruntowały to stanowisko.
11.06.2018

Żeglarski PE w Medemblik - Klepacka zwyciężyła, Kluszczyński drugi w RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zwyciężyła w klasie RS:X w regatach żeglarskiego Pucharu Europy w holenderskim Medemblik. Wśród mężczyzn w konkuencji Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) uplasował się na drugiej pozycji.
26.05.2018

PE w żeglarstwie – Paweł Tarnowski po raz drugi najlepszy w windsurfingu

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) po raz drugi z rzędu zwyciężył na Majorce w windsurfingowej klasie RS:X w regatach o trofeum księżniczki Zofii w randze Pucharu Europy. W czołowych dziesiątkach tej konkurencji oraz 49er uplasowało się jeszcze sześcioro Polaków.
07.04.2018

Polacy nadal w czołówce Pucharu Księżniczki Zofii

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na trzecie miejsce w klasie 49er, a Zofia Klepacka oraz Paweł Tarnowski zajmują kolejno szóstą oraz siódmą pozycję w klasie RS:X po drugim dniu żeglarskiego Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
04.04.2018

PE w żeglarstwie – trener kadry Kowalski: na Majorce bardzo silna obsada

Prawie 1200 żeglarzy z 64 krajów, w tym 38 Polaków, rywalizować będzie w klasach olimpijskich u wybrzeży Majorki od poniedziałku do soboty w 49. edycji Trofeo SAR Princesa Sofia.
31.03.2018

Polacy powalczą o obronę złotych medali w Pucharze Księżniczki Zofii

W piątek, 30 marca w Palma de Mallorca rozpocznie się, zaliczany do żeglarskiego Pucharu Europy Puchar Księżniczki Zofii. Wśród prawie 1200 zgłoszonych zawodników wystartuje 39 Polaków, w tym broniący złotych medali Zofia Klepacka i Paweł Tarnowski. Pierwsze wyścigi odbędą się już w poniedziałek.
30.03.2018

Znaczenie dowodowe konosamentu w świetle prawa angielskiego

Historycznie pierwotna – a w relacji przewoźnik-dysponent ładunku (frachtujący-odbiorca ładunku) w dalszym ciągu funkcja podstawowa konosamentu – to funkcja potwierdzająca przyjęcie ładunku do przewozu oraz określająca stan ładunku na datę przyjęcia.
19.01.2018

Klauzule konosamentowe typu „weight and/or quantity unknown” w świetle prawa angielskiego

Art. III (4) Reguł Hague-Visby, potwierdzając zasady common law przewiduje, iż konosament stwarza domniemanie wzruszalne (prima facie evidence) przyjęcia przez przewoźnika ładunku w zakresie opisów deklaracji dotyczących znaków głównych potrzebnych do zidentyfikowania ładunku, liczby, ilości lub ciężaru oraz zewnętrznego stanu i wyglądu ładunku.
25.12.2017

Dane ładunkowe zawarte w konosamencie – Art. III (3) Reguł Hague-Visby

Art. III (3) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (w ujęciu COGSA 1971) wyznacza pewien bazowy zakres informacji, który winien być zawarty w konosamencie wydanym przez przewoźnika na żądanie frachtującego w ramach zawartej umowy przewozu ładunku (umowy frachtowej).
18.12.2017

Konosament jako dowód przyjęcia ładunku

Bazowy opis ładunku sprowadza się do opisu zewnętrznego stanku ładunku, jego ilości, charakteru, znaków głównych niezbędnych do stwierdzenia tożsamości ładunku lub jego opakowań. Reguły Hague-Visby 1924/1968 – potwierdzając i systematyzując niejako dotychczasową praktykę w tym zakresie – przewidziały w Art. III (3), iż przewoźnik powinien, po przyjęciu ładunku w swoją pieczę, wydać na żądanie frachtującego („shipper”) konosament określający
10.11.2017

„Time clauses” w umowach frachtowych

Termin wykonania określonych zobowiązań przewidzianych w umowach przewozu (contracts of affreighment) ma bardzo istotne znaczenie dla stron umowy – przewoźnika i frachtującego. Warto więc bliżej przyjrzeć się tej kwestii z punktu widzenia angielskiego prawa morskiego.
07.10.2017

Kanadyjscy i amerykańscy Indianie wspólnie przeciwko rurociągom

Kanadyjscy i amerykańscy Indianie podpisali w środę w Calgary wspólną deklarację sprzeciwu wobec planów budowy rurociągu Keystone XL, którym ma popłynąć ropa naftowa z kanadyjskiej Alberty do stanu Nebraska w USA.
18.05.2017

Ceny frachtu morskiego jeszcze spadną

Wszystko przez spadającą cenę Western Canadian Select, która stanowi punkt odniesienia do wyceny paliw okrętowych. Baryłka tego surowca kosztuje zaledwie 14 dolarów za baryłkę.
15.01.2016

Aleksander Doba odebrał nagrodę „Podróżnik Roku 2015”

Aleksander Doba odebrał w Waszyngtonie nagrodę "Podróżnik Roku 2015" przyznawaną przez National Geographic. Polski kajakarz zwyciężył w internetowym plebiscycie za ubiegłoroczną samotną wyprawę przez Atlantyk. Głosowało na niego ponad 520 tysięcy osób.
12.06.2015

Potężny spadek cen ropy osłabia światową gospodarkę

W celu zatrzymania spadku cen na rynku wydobywczym firmy naftowe i gazowe podjęły decyzję o zamknięciu niektórych odwiertów. Przemysł naftowy powstrzymuje się od zwiększania dziennego wydobycia i czeka na stabilizację rynku.
21.05.2015

Polak podróżnikiem roku według National Geographic!

Udało się! Aleksander Doba z Polic, który z kajakiem porwał się na Atlantyk, został wybrany przez czytelników amerykańskiej edycji "National Geographic" Podróżnikiem Roku!
12.02.2015

Emerytura giganta

Brytyjska spółka CNRI, będąca spółką - córką Canadian Natural Resources, w ostatni dzień lutego ostatecznie zakończyła wydobycie złoża Murchison na Morzu Północnym. Decyzja ta była wykonaniem opracowanego cztery lata temu Draft Decommissioning Programmes for Murchison.
03.03.2014

Połączenie intermodalne Adriatyk-Bałtyk czeka na lepsze czasy

W tym roku zatrzymał się rozwój przewozów intermodalnych na linii Koper (Słowenia) - Gdynia, na poziomie po ok. 2000 TEU miesięcznie.
27.11.2013

Machias Seal - o tę wyspę toczy się spór

Od czasów przegranej przez USA wojny z 1812 roku, kiedy wojska ówczesnej brytyjskiej kolonii, a dzisiejszej Kanady spaliły Waszyngton, Kanada i Stany Zjednoczone są sojusznikami. Oba kraje toczą jednak spór o wyspę Machias Seal o powierzchni zaledwie 8 ha.
02.01.2013

Sukces polskiego managera: od pracownika do właściciela

Tadeusz Chmielewski, prezes ROHLIG SUUS Logistics, świętuje 20-lecie pracy w firmie. Jego kariera jest dowodem na to, że zbudowanie własnej, prężnie działającej firmy w Polsce jest możliwe.We wrześniu mija 20 lat od kiedy Tadeusz Chmielewski związał się zawodowo z branżą logistyczną. W tym czasie z pracownika firmy logistycznej stał się właścicielem jednego z czołowych operatorów logistycznych w kraju – ROHLIG SUUS Logistics SA.
22.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.