• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Mistrzowskie regaty w Pucku zakończone

ew

09.08.2020 22:19 Źródło: mat. prasowe

Partnerzy portalu

Mistrzowskie regaty w Pucku zakończone - GospodarkaMorska.pl

W Pucku zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w żeglarskich klasach L’Equipe, Optimist i Techno293. Regaty odbyły się w miejsce odwołanej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mimo przeważających słabych wiatrów udało się rozegrać niemal komplet wyścigów. 

Rywalizacja odbywała się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Techno 293 dziewcząt i chłopców oraz w dwuosobowej klasie L'Equipe. W tej ostatniej żeglują załogi zarówno dziewcząt, chłopców jak i mieszane, a medaliści zostali wyłonieni w klasyfikacji Open. Na starcie stanęło około 200 zawodników i zawodniczek. 

W windsurfingowej klasie Techno293 od początku do końca prowadziła Nadia Kulik (Baza Mrągowo). Za jej plecami trwała emocjonująca walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie srebrny medal zawisł na szyi Anny Igielskiej (Gdański Klub Żeglarski), a brąz wywalczyła Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski). 

- Po zwycięstwie czuję się wyśmienicie, bo bardzo pracowałam na ten wynik. Rozpiera mnie duma, zwłaszcza, że nic nie przychodzi samo i wiem ile wysiłku włożyłam w przygotowania oraz same regaty. Dziękuję mojemu trenerowi Tomaszowi Stefańskiemu, który wkłada w nasze treningi bardzo dużo serca - powiedziała Nadia Kulik.

W klasie Techno 293 chłopców pewnie po zwycięstwo pożeglował Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski), mimo że ostatnie tygodnie przed regatami wchodził z kontuzji.

- Było mi ciężko żeglować, bo miałem czterotygodniową przerwę w treningach przed regatami. Złamałem palec u ręki i dopiero tydzień temu wróciłem na deskę. Trenowałem jednak ogólną kondycję fizyczną a do tego wystartowałem na tzw. świeżości. Chciałem wystartować i pokazać najlepsze możliwe żeglowanie i to właśnie zrealizowałem - mówi Konrad Machura. 

Na drugim stopniu podium w tej klasie stanął Michał Lis (Baza Mrągowo), a brązowy medal zdobył Filip Dmochowski (Gdański Klub Żeglarski).

W klasie Optimist dziewczęta stoczyły bardzo zaciętą walkę o zwycięstwo. Z czteropunktową przewagą wygrała Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia) przed Ewą Lewandowską (Klub Sportowy AZS Gdańsk). Brązowy medal wywalczyła klubowa koleżanka zwyciężczyni, Alicja Tutkowska.

Obecny na regatach Wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist i jednocześnie trener Jacht Klubu Wielkopolski Tomasz Figlerowicz nie krył, że dzisiejszy dzień przyniósł wiele emocji.

- Dziś w klasie Optimist dziewczęta ścigały się w trzech wyścigach a chłopcy w dwóch. Emocje były olbrzymie. Raz prowadziła Paulina, raz Ewa. Zmieniało się to jak w kalejdoskopie. Mogło być więcej wiatru, ale warunki były takie same dla wszystkich. Takie regaty na pewno są też świetną lekcją dla zawodników, trzeba wyciągać wnioski i trenować dalej – powiedział Tomasz Figlerowicz.

Wśród chłopców w klasie Optimist reprezentanci Yacht Klubu Polski Gdynia także zajęli dwa miejsca na podium. Złoto wywalczył Jan Zamojski a srebro Szymon Kolka. Z brązowym medalem rywalizację zakończył Jacek Kalinowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Po zaciętej rywalizacji, ostatniego dnia regat na zwycięską pozycję w klasie L'Equipe Open awansowała załoga Jakub Częczek i Jakub Wąsikowski (Nauticus Yacht Club Olsztyn). Na finiszu wyprzedzili prowadzących od pierwszego dnia Maksymiliana Rybickiego i Wiktora Mielnika (Olsztyński Klub Żeglarski). Najniższe miejsce na podium obsadziła żeńska załoga Liwia Liszkiewicz i Aleksandra Kot (Olsztyński Klub Żeglarski). 

- Słaby wiatr, który przeważał w tych regatach to zdecydowanie nie są nasze ulubione warunki, bo wolimy gdy wieje więcej. Mimo słabego wiatru, wyścigi były przeprowadzane sprawnie i dobrze nam się ścigało. Wczoraj byliśmy na drugiej pozycji, więc przed dzisiejszymi trzema wyścigami upewniliśmy się, że jesteśmy wypoczęci i dość wyluzowani, aby móc zrobić po prostu swoje -  skomentował Jakub Wąsikowski, załogant zwycięskiej załogi w klasie L'Equipe.

Organizatorem Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Puck 2020 jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Sportu, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ziaja, D.A.D. Wydarzenie jest organizowane pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego p. Mieczysława Struka. Patronem medialnym jest Żeglarski.info.


WYNIKI: 

https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-juniorow-mlodszych-w-klasach-optimist-techno-293-i-l-equipe,e26

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.