• <

Wynik wyszukiwania - "koper" - Wiadomości

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Geofizyka Toruń oferuje platformę samopodnośną na wynajem

Spółka Geofizyka Toruń S.A. oferuje swoją platformę samopodnośną Kopernik-1 na wynajem. Jednostka może być wykorzystywana do prace geologicznych, geotechnicznych i budowlano-instalacyjnych.
29.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

NWZ PERN uzupełniło składy zarządu i rady nadzorczej spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PERN powołało do zarządu tej spółki Marcina Giemzę - od 8 kwietnia, a do rady nadzorczej Monikę Namysłowską, Pawła Białka i Artura Przewrockiego - od 1 kwietnia.
03.04.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

PGE Baltica zawarła umowę na przeprowadzenie badań geologicznych dla Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z Konsorcjum firm: Geofizyka Toruń S.A., Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin sp. z o.o. oraz „PROJMORS" Biuro Projektów Budownictwa Morskiego sp. z o.o. na wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych oraz dokumentacji wynikowej dotyczących przewiertu ląd – morze dla MFW Baltica-1.
08.03.2024

PERN: z zarządu spółki odwołano czterech wiceprezesów, zmienił się skład rady nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PERN odwołało z zarządu czterech wiceprezesów, zmieniło też skład rady nadzorczej spółki - poinformował PERN w poniedziałek. Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej obowiązują w spółce od 1 marca - wskazano.
04.03.2024

PGZ szuka prezesa i czterech członków zarządu. Są konkursy

Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na prezesa i czterech członków zarządu.
22.02.2024

O rozwoju gospodarki rybackiej w Polsce

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski oraz reprezentanci Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się z przedstawicielami Okręgu i Kół Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej. Spotkanie, które odbyło się 16 lutego 2024 r., dotyczyło korzystania z obwodów rybackich ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ogłaszania konkursów ofert na oddanie w użytkowanie obwodów rybackich przez PGW Wody Polskie.
20.02.2024

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
14.02.2024

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".
13.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

Podsumowanie 2023 roku w Porcie Koper

Rok 2023 spółka Luka Koper może zaliczyć do udanych. Firma zanotowała wyniki biznesowe utrzymujące się na poziomie porównywalnym do roku poprzedniego. Pomimo globalnych niepewności związanych z wolniejszym ożywianiem gospodarki światowej i trudnościami logistycznymi, spółka odnotowała wzrost przeładunków, osiągając 22,3 mln ton towarów.
24.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Przemysław Koperski powołany na stanowisko wiceministra infrastruktury

Prezes Rady Ministrów, z dniem 4 stycznia 2024 r., powołał Przemysława Koperskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
10.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledcze. Chce się przyjrzeć polityce energetycznej i importowi żywności z Ukrainy

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Delegacja Portu Gdańsk z wizytą w Słowenii. W tle inicjatywa Trójmorza

Przedstawiciele Departamentu Handlowego Portu Gdańsk odwiedzili słoweński Port Koper (Luka Koper), będący największym obiektem przeładunkowym dla branży samochodowej w basenie Morza Śródziemnego. Wizyta wiązała się także z rozwojem współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach inicjatywy Trójmorza, gdzie porty morskie odgrywają istotną rolę w rozwoju Unii Europejskiej.
16.11.2023

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.
10.11.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Polacy chcą zarządzać offshorem

Polska energetyka jest w fazie transformacji. Rozwijają się źródła odnawialne, powstaje elektrownia jądrowa, ale co najważniejsze, za 3 lata powstaną pierwsze, duże farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dlatego Polska potrzebuje specjalistów i osób zarządzających tym obszarem.
16.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2023 r.

Lipiec to kolejny miesiąc roku pełen wydarzeń wypadków i zdarzeń morskich. Okres ten obfitował w wiele awarii napędów statków, skutkujących ich niebezpiecznym dla innych jednostek dryfowaniem lub nawet kolizjami. Najbardziej spektakularnym i niebezpiecznym wydarzeniem w tym miesiącu był jednak wybuch pożaru na samochodowcu płynącym z Niemiec do Egiptu z ładunkiem aut, gdzie zarzewiem ognia był najprawdopodobniej jeden z akumulatorów, znajdujących się w samochodzie elektrycznym.
03.08.2023

Z zarządu PERN odwołano Pawła Stańczyka. Nowym wiceprezesem został Sebastian Bojemski

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN odwołało w poniedziałek wiceprezesa spółki Pawła Stańczyka i jednocześnie powołało na to stanowisko Sebastiana Bojemskiego, który obejmie nową funkcję 1 sierpnia, podał w komunikacie PERN.
31.07.2023

Poczta Polska wyemitowała znaczki z polskimi transatlantykami

Poczta Polska wyemitowała trzy znaczki z polskimi statkami transatlantyckimi w ramach serii "Polskie transatlantyki". Wizerunki statków w szacie wojennej z obrazów Adama Werki przedstawiają jednostki MS Piłsudski, MS Batory oraz MS Sobieski – podała w poniedziałek spółka.
17.07.2023

ZMPG S.A. ogłosił postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. bezpieczeństwa

Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosiła 12 lipca br. postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. bezpieczeństwa do trwającej II wspólnej, pięcioletniej kadencji Zarządu ZMPG S.A., która rozpoczęła się w 2018 roku.
13.07.2023

Terminal instalacyjny w Świnoujściu z unijnym dofinansowaniem

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. otrzymał 85% dofinansowania kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro.
25.06.2023

Orkiestra dęta Marynarki Wojennej USA z koncertami w Polsce

Topside – zespół dęty orkiestry Amerykańskich Sił Morskich w Europie i Afryce – wystąpi w Polsce z czterema koncertami, wstęp wolny – poinformował Konsulat USA, który jest organizatorem trasy koncertowej.
13.06.2023

Mimo rozbudowy portu we Fromborku turyści z Mierzei mogą dotrzeć przez Zalew do miasta Kopernika

Mimo trwającej modernizacji Portu Rybackiego we Fromborku, turyści mogą dotrzeć z Mierzei Wiślanej przez Zalew do miasta Mikołaja Kopernika. Rejsy po Zalewie odbywają się też do Tolkmicka. Armatorzy wskazują, że droga wodna jest szybszą wobec drogi lądowej z Mierzei wzdłuż Zalewu.
10.06.2023

I edycja programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem" - zrealizowano 45 projektów

45 projektów o łącznej wartości 1 mln złotych zrealizowano w pierwszej edycji programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem". Inicjatywa stworzona dla mieszkańców gminy Choczewo (woj. pomorskie) to pomysł inwestorów morskich farm wiatrowych: Baltic Power (PKN ORLEN i Northland Power), PGE Baltica i Ørsted, oraz Ocean Winds realizujących inwestycje offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego.
17.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

PERN z nowym prezesem

Spore zmiany w składzie Zarządu Spółki PERN S.A. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powołało Mirosława Skowrona do zarządu spółki, powierzając funkcję prezesa od 1 maja 2023 r. Dotychczasowy prezes Paweł Stańczyk został wiceprezesem.
24.04.2023

Zmierzch pewnej epoki? Amerykanie zezłomują atomowy lotniskowiec

To będzie drogie, wyjątkowo wielkie i zarazem smutne przedsięwzięcie. Amerykańskie służby przygotowuje się do wycofania USS Nimitz (CVN-68), jednego z pierwszych superlotniskowców o napędzie atomowym. Przez dekady należał do trzonu sił uderzeniowych US Navy.
21.04.2023

ORP Kondor nie pójdzie na żyletki? Jaki los czeka byłe okręty?

Wystawiony na sprzedaż były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł właściciela. Wedle jego obecnych zapewnień nie zostanie zezłomowany, acz jego los pozostaje dalej niepewny. W kolejce na nowych właścicieli czekają też inne wycofane jednostki, w tym inne, wycofane okręty podwodne oraz niszczyciele min.
21.04.2023

Promy Polferries popularnymi miejscami konferencji

Promy Polferries coraz częściej stają się miejscem organizacji branżowych konferencji. Przewoźnik zapewnia, że zarówno jednostki, jak i oferta handlowa są w pełni przygotowane do obsługi tego typu imprez.
11.04.2023

Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk, odwołany ze stanowiska. Zarządzał spółką od 2016 roku

Port Gdańsk poinformował, że decyzją Rady Nadzorczej Łukasz Greinke został odwołany ze składu Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
16.03.2023

Fundacja PGE ogłasza drugą edycję konkursu „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”

15 marca rozpoczną się eliminacje do drugiej edycji PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023, w którym zadaniem jest zbudowanie modelu turbiny wiatrowej. Jest to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii, kierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.
08.03.2023

Konkurs Morskiego Centrum Nauki z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Morskie Centrum Nauki zachęca do udziału w zabawie.
20.02.2023

Marynarska bluza i listy znalezione we wraku niemieckiego okrętu trafiły do Fortu Gerharda

Do Fortu Gerharda-Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu trafiła bluza marynarza i listy z frontu znalezione trzydzieści lat temu we wraku jednego z niemieckich okrętów. Pasjonaci historii próbują odnaleźć rodzinę marynarza i ustalić, jak potoczyły się jego losy.
16.02.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Geofizyka Toruń S.A. z nową platformą do badań offshore

Wielozadaniowa, pływająca platforma samopodnośna Combifloat C-726 „KOPERNIK-1” to nowa inwestycja Geofizyki Toruń S.A., która zwiększa potencjał firmy w zakresie badań geofizycznych i geotechnicznych dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
23.12.2022

Węgry. Szef MSZ: nasze firmy mają od 2026 roku wykorzystywać port w Trieście dla celów eksportowych

Porozumienie warte 45 mln euro umożliwia rozpoczęcie prac, aby od 2026 roku węgierskie firmy mogły eksportować towary z wykorzystaniem części włoskiego portu w Trieście należącej do Węgier - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
07.12.2022

Demontaż Kopernika

Na terenie Stoczni Gdańskiej Sp. z.o.o. trwa złomowanie byłego okrętu hydrograficznego proj. 861 ORP Kopernik, który służył w polskiej Marynarce Wojennej w latach 1971-2006.
14.11.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2022 rok

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu październiku.
02.11.2022

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

Zespół złożony z inżynierów, naukowców oraz pasjonatów uzyskał przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, po raz pierwszy na świecie, czystą wodę pitną z przefiltrowanej brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Ponadto urządzenie jest w pełni ekologiczne, gdyż nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a także pozostaje całkowicie biodegradowalne.
31.10.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

Damian Wieczorek nowym wiceprezesem PERN

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN powołało Damiana Wieczorka na członka zarządu spółki i powierzyło mu funkcję wiceprezesa. Wieczorek, wcześniej m.in. zasiadający w zarządzie WUZETEM z grupy kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu, objął nowe stanowisko we wtorek - podał PERN.
06.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Jak branża morska otwiera się na przedsiębiorczość

Przedstawiciele i przedstawicielki czterech europejskich miast portowych spotkali się w czerwcu w Koprze w Słowenii, aby w ramach projektu BluAct po raz kolejny dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozwoju niebieskiej gospodarki. Praktyczne rozwiązania pomagające szukać innowacji i wzmacniać zrównoważony rozwój miast i regionów nadmorskich były motywem przewodnim dla dwóch dni warsztatów, rozmów i wizyt studyjnych. Co jest szczególnie wartościowe, w wymianę dobrych praktyk zaangażowane były zarówno osoby reprezent
10.08.2022

25. Piknik Naukowy za nami. Akcentów morskich nie brakowało

Łapacz mgły, ping-pong bańkami mydlanymi i własna zorza polarna – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników 25. Pikniku Naukowego, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W wydarzeniu nie zabrakło również stoiska NCBR.
23.05.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Port rybacki we Fromborku zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJA]

W piątek, 10 grudnia br. Urząd Morski w Gdyni podpisze umowę na przebudowę portu rybackiego we Fromborku. Przetarg na realizację inwestycji wygrała Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. Wartość umowy to 17 mln zł., a czas na jej wykonanie wyniesie 20 miesięcy. Modernizacja portu w całości finansowana jest z budżetu państwa, ze środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni.
09.12.2021

Port Gdańsk nagrodzony przez European Sea Ports Organisation

Port Gdańsk po raz pierwszy w historii otrzymał nagrodę ESPO 2021. Za integrację społeczną i pomoc potrzebującym w czasie pandemii.
11.11.2021

Targi TransLogistica do piątku w stolicy. Branża morska z Trójmiasta bierze w nich udział

Targi TransLogistica, czyli VIII Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki rozpoczęły się w środę (3 listopada) w EXPO XXI w Warszawie. Na tym ważnym trzydniowym wydarzeniu w branży nie zabrakło przedstawicieli sektora morskiego. Pierwszego dnia w dyskusjach udział wzięli przedstawiciele m.in. Portu Gdańsk, terminala DCT Gdańsk i Portu Gdynia.
03.11.2021

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

Kompleksowe podejście i różnorodność podejmowanych działań przekonały jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą gospodarkę wodną wśród polskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców podczas trwającej w Centrum Nauki Kopernik konferencji o tym samym tytule. Laur odebrał w imieniu władz miasta Walery Tankiewicz, prezes spółki PEWIK.
07.10.2021

Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla GROM-u

Statek Zodiak, który zostanie przekazany przez Urząd Morski w Gdyni Jednostce Wojskowej Nr 2305 (JW GROM) przejdzie remont klasowy w stoczni Baltic Engineering. Wartość kontraktu to 4 737 289,50 zł brutto.
07.09.2021

CMA CGM z nowym połączeniem na Morzu Śródziemnym

CMA CGM uruchamia nowe połączenie na Morzu Śródziemnym. 7 lipca dwa statki rozpoczną rejsy na trasie Ambarli – Gebze – Gemlik – Triest – Koper – Wenecja – Malta – Ambarli.
02.07.2021

Nowy Most Lądowy Bałtyk-Adriatyk

Powstał interesujący sojusz operatorów intermodalnych Loconi Intermodal oraz Baltic Rail łączący BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni i Port Koper (Słowenia).
17.06.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

ZMPSiŚ niestrudzony w walce z pandemią

Przyłóżkowy aparat RTG z dekoderem oraz centrala do kardiomonitorów trafią do dwóch szpitali – w Szczecinie i Koszalinie - dzięki darowiźnie w wysokości prawie 326 tys. złotych przekazanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na walkę z koronawirusem.
01.04.2021

Energa Obrót z Grupy Energa rozpoczyna integrację wizualną z Grupą Orlen

Energa Obrót, podmiot Grupy Energa, rozpoczyna integrację wizualną z Grupą Orlen. Niebawem w logo spółki pojawi się nazwa Grupa Orlen, a barwy zostaną uzupełnione o kolor czerwony. Poszczególne obszary Energi Obrotu będą zmieniać wygląd w kolejnych miesiącach.
01.04.2021

Urząd Morski w Szczecinie wystawia na sprzedaż statek wielozadaniowy Planeta

Jednostka PLANETA, którą w Szczecinie w roku ubiegłym zastąpiono PLANETĄ 1, została wystawiona na sprzedaż. Cena wywoławcza za ten specjalistyczny statek to 6.786.559,00 zł netto. „PLANETA” służyła do obsługi oznakowania pływającego torów wodnych i akwenów będących w gestii Urzędu Morskiego w Szczecinie.
08.03.2021

Gdańsk: Na gali online wręczono Nagrody Rejs Roku 2020

Po raz pierwszy w wersji online odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uroczystość wręczenia polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych Rejs Roku. Wyjątkowo zrezygnowano z przyznania nagrody głównej Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020, a przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.
05.03.2021

Dziś wręczenie wyróżnień Rejs Roku za 2020r. Transmisję będzie można zobaczyć online

Choć nagroda “Rejs Roku 2020” po raz pierwszy w historii konkursu nie została przyznana, decyzją jury wyłoniono tym razem trzy równorzędne wyróżnienia oraz cztery nagrody specjalne. Wręczenie nagród podczas 51. edycji żeglarskiego konkursu, odbędzie się online. Dzisiejszą transmisję oglądać będzie można na gdansk.pl od godziny 18.
05.03.2021

"Dziewczyny na fali" - III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku serdecznie zapraszają na trzecią edycję konferencji "Dziewczyny na fali". Spotkanie odbędzie się 8 marca 2021 r. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną, wydarzenie odbędzie się w formule online.
23.02.2021

Od najbliższej edycji Forum Ekonomiczne będzie organizowane w Karpaczu

Forum Ekonomiczne zwane „polskim Davos” to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu. Od 1992 roku nieprzerwanie było organizowane w Krynicy Zdrój. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, wydarzenie wyjątkowo odbyło się w Karpaczu.
04.02.2021

Mateusz Radecki powołany na wiceprezesa PERN

Walne Zgromadzenie PERN powołało Mateusza Radeckiego na wiceprezesa tej spółki. Radecki, który od 2016 r. kierował pionem handlowym PERN, obejmie oficjalnie nowe stanowisko w zarządzie od czwartku, 21 stycznia – podała spółka.
20.01.2021

Aktualne wymogi dot. przewozów z Wielkiej Brytanii poprzez port w Dover

Promy24 podzieliły się informacją, otrzymaną od swojego partnera, linii P&O Ferries, odnośnie aktualnych wymagań przy przewozach poprzez port w Dover.
14.01.2021

Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.
14.01.2021

Nagroda Wiktorowicza czeka na kandydatów

Rozpoczęło się przyjmowanie nominacji do dziesiątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży” oraz wychowawcy pokoleń polskich marynarzy.
13.01.2021

Nagroda specjalna Rejs Roku dla UMG

Po raz 50. przyznano w ostatnim dniu grudnia 2020 roku nagrody żeglarskie "Rejs Roku". Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920-2020 jako wyraz uznania Jury za wkład Uczelni w historię polskich żagli.
05.01.2021

Rejs Roku - Srebrny Sekstant bez głównego laureata! Nagroda specjalna PZŻ dla Waldemara Heflicha

Nagroda "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" 2020 w tym roku bez głównego laureata! To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku. Decyzja jury Nagrody podyktowana jest wpływem pandemii koronawirusa na żeglarską rzeczywistość.
04.01.2021

Nie przyznano honorowego tytułu Żeglarza Roku, są cztery równorzędne wyróżnienia

Po raz pierwszy w 51-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast cztery równorzędne Wyróżnienia Rejs Roku 2020.
01.01.2021

50. posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”

Tegoroczne, pięćdziesiąte pierwsze już, tradycyjnie grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” miało charakter wyjątkowy. Pandemia sprawiła, że jurorzy dyskutowali w jedyny możliwy sposób - za pośrednictwem sieci w trybie online, z centrum w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
31.12.2020

W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.
04.12.2020

Grupa Azoty: 41 mln zł zysku netto w III kw.; budowa Polimerów Police – bez większych przeszkód

Grupa Azoty odnotowała zysk netto na poziomie 41 mln zł w III kw. br., a skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 2,416 mld zł – podał w czwartek prezes spółki Mariusz Grab. Dodał, że najważniejsza inwestycja - Polimery Police – przebiega bez większych przeszkód.
19.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: miliony na budowę polskiego promu, który nie powstał

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o milionach złotych, które pochłonęła dotąd inwestycja związana z budową nowego promu dla PŻB.
10.11.2020

PERN ma nowego wiceprezesa

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN powołało Krzysztofa Rogalę na wiceprezesa spółki. Stanowisko to obejmie 1 października. Wcześniej spółka informowała, że z końcem września odchodzi z niej wiceprezes Mateusz Wodejko, powołany do zarządu Poczty Polskiej.
26.09.2020

Port Gdańsk staje się hubem transportowym dla Trójmorza

Transport morski jest najtańszym środkiem transportu, a przewozy kontenerowe stanowią koło napędowe gospodarki światowej. Wpływy do budżetu państwa płynące z polskich portów w 2019 roku wyniosły 40 mld zł. Udział Portu Gdańsk w obsłudze morskiej wymiany towarowej Polski stale utrzymuje się na wysokim poziomie i w I półroczu 2020 roku wyniósł 46%, czyli najwięcej spośród wszystkich polskich portów. Rok 2019 był rekordowy dla portu pod względem liczby przeładunków. Przeładowano ponad 52 mln ton. W planach są także ambitne inwestycj
04.09.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Integracja sektorów energii w Polsce | Klucz do neutralności klimatycznej 2050

Przyszły miks energetyczny będzie zdominowany przez źródła odnawialne (OZE) o zerowych kosztach produkcji – farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Obfitość taniej energii elektrycznej pozwoli na zastąpienie nią paliw kopalnych zarówno w ciepłownictwie jak i w transporcie. Efektywne zintegrowanie tych sektorów, w ramach jednego systemu energii, pozwoli na przezwyciężenie problemu, jakim jest zależność produkcji zmiennych OZE od warunków pogodowych.
28.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Fracht FWO Polska dynamicznie rozwija transport morski

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia teraz na dynamiczny rozwój transportu morskiego kontenerów. Na początku kwietnia firma uruchomiła nowy oddział w Szczecinie, który organizuje transporty morskie dla różnych grup ładunków. Jednym z nich była dostawa z Polski do Arabii Saudyjskiej kilkudziesięciu kontenerów na zlecenie czołowego polskiego eksportera mebli. Ze względu na krótki „transit time” i konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych, wymagało to precyzyjnego zaplanowania w czasie i synchro
22.06.2020

Saryusz-Wolski: propozycja KE ws. budżetu UE dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej

Propozycja KE ws. budżetu UE i "koronafunduszu" jest dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej; znakiem zapytania jest spłata pożyczek z planowanych źródeł własnych budżetu UE. Kompromisu ws. budżetu nie będzie co najmniej do wakacji - mówi PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
17.06.2020

Cemet wspiera walkę z koronawirusem

Wobec trudnej sytuacji służby zdrowia, związanej z pandemią COVID-19, Cemet Ltd. podjął decyzję o wsparciu Szpitala im. Kopernika „Copernicus” poprzez zakup i dostarczenie respiratora transportoweg
25.05.2020

Ekspert: Europejski Zielony Ład był od początku planowany jako strategia wzrostu i inwestycji

Europejski Zielony Ład był od początku planowany jako strategia wzrostu gospodarczego i inwestycji, obecna sytuacja wymaga właśnie zwiększenia pro-rozwojowych inwestycji, dających więcej miejsc pracy i korzyści społecznych - mówiła PAP Izabela Zygmunt ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
24.05.2020

Katharsis II już prawie w Polsce

Kończy się żeglarska podróż Mariusza Kopera i Hanny Leniec-Koper. Podróż tylko we dwoje,jachtem Katharsis II z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki do Polski non-stop, bez zawijania do portów. W najbliższą środę, 20 maja po 55 dniach żeglugi, jacht powinien zawinąć do portu Gdańsk Marina.
19.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Komisarz UE: z powodu pandemii Unię czeka recesja na poziomie 5-10 proc.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton ocenił w piątek, że gospodarka unijna może zmniejszyć się w tym roku o 5-10 proc. z powodu pandemii koronawirusa. Jak zaznaczył, sytuacja może się jeszcze pogorszyć.
24.04.2020

Szczyt UE da zielone światło dla Funduszu Ożywienia

Szefowie państw i rządów zatwierdzą w czwartek na szczycie UE porozumienie w sprawie instrumentów antykryzysowych wartych 540 mld euro i zgodzą się na prace nad Funduszem Ożywienia, ale bez rozstrzygania o jego kształcie - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.
22.04.2020

Szymański: Polska za bezzwrotnymi instrumentami UE na obudowę gospodarki

Fundusz na rzecz ożywienia gospodarczego musi być otwarty dla wszystkich krajów UE; potrzebne są instrumenty bezzwrotne - takie stanowisko przekazał dzień przed nadzwyczajnym szczytem UE minister ds. europejskich Konrad Szymański.
22.04.2020

Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej

Sytuacja na rynku ropy naftowej ma szerokie bezpośrednie przełożenie na stan światowej gospodarki. Branża morska jest jedną z gałęzi szczególnie podatnych na zmiany w cenach ropy. Teraz, gdy rynek ropy przeżywa największe w dziejach załamanie, warto spojrzeć, jak powiązany jest on z branżą morską.
22.04.2020

Ekonomiści badają sposoby firm na przetrwanie w warunkach kryzysu

Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie produkcji i zatrudnienia, ale też szukanie innych rynków zbytu i sposobów dystrybucji czy oferowanie nowych produktów - to niektóre działania dotkniętych kryzysem firm. Ekonomiści chcą dociec, co w warunkach pandemii zdecyduje o przetrwaniu przedsiębiorstw.
18.04.2020

UE: Ministrowie finansów porozumieli się w sprawie pakietu przeciw kryzysowi

Ministrowie finansów państw UE wypracowali porozumienie w sprawie planu ratunkowego, który ma być odpowiedzią na kryzys, wywołany przez pandemię koronawirusa. Pakiet ma mieć wartość do 500 mld euro. Na razie nie ma zgody na euroobligacje.
09.04.2020

Grupa Lotos przekaże 5 mln zł dla czterech szpitali na walkę z koronawirusem

5 mln zł na walkę z koronawirusem przekaże Grupa Lotos (GL) za pośrednictwem Fundacji Lotos. Pieniądze trafią do czterech szpitali w Pomorskiem i Zachodniopomorskiem na zakup niezbędnego sprzętu medycznego m.in. respiratorów, termometrów i leków.
21.03.2020

„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl

Pod koniec stycznia w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie zainaugurowało realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.
11.02.2020

Zgłoś kandydata do nagrody Wiktorowicza

Do 27 stycznia trwa przyjmowanie nominacji do dziewiątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy pokoleń polskich marynarzy. Kto tym razem otrzyma nagrodę za wyróżniające się dokonania żeglarskie? Przekonamy się już 6 lutego.
22.01.2020

KE przyjęła propozycję mechanizmu sprawiedliwej transformacji

KE przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, gdzie realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi.
14.01.2020

Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2020 - zgłoszenia do końca stycznia

Śląskie środowisko żeglarskie ponownie będzie mogło przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W lutym, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów za miniony sezon żeglarski. Zgłoszenia kandydatów do końca stycznia.
11.01.2020

Zmarł Romuald Koperski - znany podróżnik, znawca Syberii

Przede wszystkim był podróżnikiem, znawcą Syberii, do której wracał wielokrotnie. Napisał kilka książek, m.in. „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”. W sobotę, 23 listopada, w wieku 64 lat zmarł Romuald Koperski.
27.11.2019

UE przedstawi plan dotyczący neutralności klimatycznej

UE powinna przedstawić plan dojścia do neutralności klimatycznej przed zatwierdzeniem budżetu na lata 2021-2027 - powiedział PAP minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że w nowej perspektywie Polska będzie inwestowała w zmniejszenie emisyjności gospodarki.
10.11.2019

Ponad 170 przedstawicieli z 16 krajów uczestniczy w 3. edycji Konferencji Baltic Ports&Shipping w Gdyni!

Odbywająca się w dniach 22-24 października Baltic Ports&Shipping Conference to największe w regionie Morza Bałtyckiego i cenione na świecie wydarzenie networkingowe zrzeszające przedstawicieli rządów, managerów firm z branży morskiej i logistycznej, zarządców portów, armatorów, firm spedycyjnych i consultingowych.
23.10.2019

DGP: Przybędzie 200 km nowych dróg do końca roku

Z powodu zrywania kontraktów będzie mniej tras, niż zapowiadano. Ale i tak uda się osiągnąć jeden z najlepszych wyników ostatnich lat - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
22.10.2019

Uniwerytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał grant na rzecz stacji polarnej na Spitsbergenie

Środki na utrzymanie stacji polarnej na Spitsbergenie - 687 tys. zł, otrzymał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Symboliczny czek podpisany przez wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina w czwartek przekazała wiceminister edukacji Iwona Michałek.
10.10.2019

Spotkanie partnerów projektu COMODALCE

W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia w dniach 2-3 października odbyło się spotkanie partnerów projektu COMODALCE.
08.10.2019

Wybór najkorzystniejszej oferty wykonawcy przekopu Mierzei - KIO oddaliła odwołania

Wybór oferty NDI i Besix - polsko-belgijskiego konsorcjum jako najkorzystniejszej do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej w Nowym Świecie był zgodny z prawem. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła trzy odwołania, jakie złożyły firmy po wyborze konsorcjum.
17.09.2019

Po ogłoszeniu najkorzystniejszej oferty na wykonawcę przekopu Mierzei, wpłynęły dwa odwołania

Dwa odwołania wpłynęły do tej pory do Urzędu Morskiego w Gdyni po wyborze najkorzystniejszej oferty na budowę przekopu Mierzei Wiślanej. W czwartek o północy mija termin odwołań - podała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
29.08.2019

Witkowski: Ostateczny wynik przetargu na przekop Mierzei Wiślanej w najbliższych tygodniach

Wskazanie wykonawcy, który wykona przekop Mierzei Wiślanej powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
20.07.2019

Z trasy Świnoujście-Ystad do Grecji. Nowa misja Kopernika

Kopernik od jakiegoś czasu nie jest już częścią floty Unity Line. Ale nie oznacza to, że leciwa już jednostka stała się bezużyteczna. Popularny prom, który do niedawna obsługiwał połączenia z Polski, ma nowego właściciela. Wkrótce będzie można go podziwiać w nowej odsłonie.
02.07.2019

Łukasz Greinke i Adam Meller Radiowymi Osobowościami Roku

W zeszłym tygodniu odbyła się uroczysta gala z okazji 74. urodzin Radia Gdańsk. Z tej okazji przyznano wyjątkowe nagrody dla Radiowych Osobowości Roku. Tym razem, tytuł przypadł Łukaszowi Greinke, prezesowi Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Adamowi Mellerowi, prezesowi Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz Adamowi Orzechowskiemu, dyrektorowi naczelnemu i artystycznemu Teatru Wybrzeże.
01.07.2019

Zakończono trzeci etap modernizacji terminalu Paskov

Advanced World Transport (AWT), spółka z Grupy PKP CARGO, zakończyła trzeci etap modernizacji terminalu Paskov w Republice Czeskiej. Ten nowoczesny terminal o powierzchni 70 tys. m², pojemności składowej kontenerów 4800 TEU i długości torów 3x 270 m i 2x 375 m, znajduje się w pobliżu stref przemysłowych graniczących z Polską i Słowacją. AWT oferuje w terminalu kompleksowe usługi związane z przeładunkiem intermodalnym. Strategiczna lokalizacja terminalu w sercu Europy ułatwia i przyspiesza połączenie z głównymi europejskimi
12.06.2019

W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie

Zapraszamy na 115. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent, pt. „W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu?”. Wygłosi go dr hab. Barbara Urban-Malinga, prof. MIR-PIB (Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy). Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18:00.
21.05.2019

Kwieciński: Walczymy o jak największy nowy budżet Unii Europejskiej

Walczymy o jak największy nowy budżet Unii Europejskiej - powiedział w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że nowy kształt Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej może wpłynąć na negocjacje i na budżet na lata 2021-2027.
17.05.2019

PO RYBY – na stadion PGE Narodowy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na swoje stoisko zorganizowane podczas 23 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbywającego się w dniu 11 maja 2019 r. (sobota) w godzinach 11.00-20.00, w Warszawie na PGE Narodowym.
10.05.2019

„Flisak” popłynie przez Wisłę

„Flisak” to nazwa jednostki promowej, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Imię dla promu zostało wybrane w otwartym konkursie, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Wojeództwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasto Solec Kujawski przy współpracy regionalnych mediów.
19.04.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

Przewóz ładunku drogą morską. VIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego (foto, wideo)

„Przewóz ładunku drogą morską”. Pod takim tytułem w czwartek odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego. Jej uczestnicy poruszali zagadnienia m.in. wyzwań międzynarodowego obrotu morskiego oraz prawa ubezpieczeń morskich związanych z morskim przewozem ładunku.
12.04.2019

Plastikowe morze - nowa wystawa na pokładzie Sołdka

23 kwietnia 2019 roku w ładowniach statku-muzeum "Sołdek" otwarta zostanie nowa wystawa czasowa p.t. "Plastikowe morze". Ekspozycja prezentować będzie dokonania załogi jachtu "Katharsis II" w rejsie wzdłuż wybrzeży Antarktydy. Wyprawa ta została nagrodzona m.in nagrodą "Rejs roku 2018", "Srebrnym Sekstantem" oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.
11.04.2019

Brexit: Nowe procedury P&O Ferries

Sprawa opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wciąż nie znika z pierwszych stron gazet, serwisów informacyjnych i portali internetowych. Armatorzy przygotowują się na różne scenariusze, włącznie z możliwością Brexitu bez umowy. Sprawdźcie, jakie rozwiązania przygotował P&O Ferries.
09.04.2019

Żeglarskie laury przyznane

Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymują wybitni ludzie morza za wyróżniające się dokonania żeglarskie. W tym roku Nagrodę Główną przyznano za pierwsze w historii światowego żeglarstwa okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami. Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną za program edukacyjny „Kurs na Horn”.
26.03.2019

Znamy nominowanych do Carbonów 2019

Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich ogłosiła nominowanych w sześciu kategoriach. Nagrody zostaną ogłoszone podczas Gali Carbonów, która obędzie się w piątek, 29 marca wieczorem, podczas Festiwalu JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
22.03.2019

Przekop Mierzei Wiślanej może być droższy niż zakładano

Przekop Mierzei Wiślanej droższy niż zakładano? Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych, poinformowała w poniedziałek na antenie Radia Gdańsk, że koszt inwestycji z zakładanych 800 mln zł może wzrosnąć do 1,2-1,3 mld zł. Dodała, że nie ma możliwości, by wartość złóż bursztynu odkrytych na terenie planowanego przekopu sfinansowała koszty całej inwestycji. Budowa kanału ma zakończyć się w 2022 r.
20.03.2019

Złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej oceni Ministerstwo Środowiska

Obecność bursztynu w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej potwierdziły badania. Jeśli wydobycie będzie opłacalne i bezpieczne dla środowiska, zostanie przeprowadzone podczas prac budowlanych - poinformowało w środę PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
13.03.2019

Pierwsze Kolosy przyznane

W sobotnie popołudnie, drugiego dnia 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, poznaliśmy laureatów Kolosów w trzech pierwszych kategoriach. Kolejnych poznamy w niedzielę. To tegoroczna, ogólnie chwalona przez uczestników Spotkań nowość, że ceremonię wręczania nagród rozłożono na dwa dni.
10.03.2019

Rejs Roku – Kuczyński: żeglarstwo jest różnorodne, a życie za krótkie

Żeglarstwo jest różnorodne, a życie trochę za krótkie, dlatego nie martwię się, że zabraknie mi wyzwań - przyznał w Gdańsku Szymon Kuczyński, który razem z Mariuszem Koprem został uhonorowany tytułem Żeglarza Roku 2018, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku.
02.03.2019

Kończy się sprzątanie drewna po wycince w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej

W miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej kończy się sprzątanie po wycince drzew. Do końca marca leśnicy planują zakończyć uprzątanie gałęzi z obszaru objętego pracami przygotowawczymi- poinformował PAP rzecznik nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski.
28.02.2019

Prom Kopernik został sprzedany. W środę po raz ostatni wypłynął do Szwecji

Prom Kopernik został sprzedany – poinformowało Radio Szczecin. Pływająca w barwach Unity Line jednostka kursowała na trasie Świnujście-Ystad. W ostatni rejs do Szwecji wypłynęła w środę.
28.02.2019

Ostatnie 4 dni na zgłoszenia do Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2019

Tylko do 24 lutego można wysyłać zgłoszenia do Carbonów, Śląskich Nagród Żeglarskich za sezon 2018. Śląskie środowisko żeglarskie ponownie może przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. 29 marca w Rybniku, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów.
21.02.2019

UE/Krasnodębski: Europejski Funduszu Obronny to możliwości dla polskiego przemysłu

Europejski Funduszu Obronny daje możliwości dla polskiego przemysłu obronnego, ale potrzeba działań, by wykorzystać jak najwięcej środków jakie będą w jego ramach dostępne - uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.
20.02.2019

Kpt. Mariusz Koper z nagrodą im. Wiktorowicza (wideo)

Kapituła zadecydowała - znamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza! Ósma nagroda główna trafi do kapitana Mariusza Kopera, który okrążył Antarktydę jachtem żaglowym po wodach antarktycznych. Po raz czwarty przyznano też nagrodę specjalną, która powędruje do kpt. Cezarego Bartosiewicza, autora projektu „Kurs na Horn”.
06.02.2019

Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2019

Śląskie środowisko żeglarskie ponownie będzie mogło przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W marcu, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów. Zgłoszenia kandydatów do 17 lutego!
23.01.2019

Kwieciński: Mamy podpisane umowy na inwestycje kolejowe na 80 proc. środków z programu Infrastruktura i Środowisko

Mamy podpisane umowy na inwestycje kolejowe na 80 proc. środków z programu Infrastruktura i Środowisko - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, wartość podpisanych umów na projekty kolejowe w tym programie wynosi ok. 17 mld zł.
17.01.2019

Gliwice: PKP PLK przebudują stację Łabędy po 2020 r.

Do sierpnia 2020 r. powstać ma kompletna dokumentacja projektowa dla modernizacji stacji Gliwice Łabędy i tamtejszego węzła kolejowego, wraz z budową nowego przystanku przy gliwickim Osiedlu Kopernika. Prace zostaną wykonane w nowej perspektywie finansowej.
11.01.2019

Zielińska: W rozmowach na temat nowego budżetu UE mamy dobrą pozycję negocjacyjną

W rozmowach na temat nowego budżetu UE mamy dobrą pozycję negocjacyjną - powiedziała PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska. Dodała, że dzięki koalicjom pozawieranym z różnymi krajami członkowskimi, udało się nam już przeforsować korzystną formułę programu "Łącząc Europę" (CEF), z którego finansowane będą inwestycje związane z transportem, energetyką i cyfryzacją.
07.01.2019

Srebrne Sekstanty dla Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2018, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Nie było tym razem werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Uznając, że dwa przedsięwzięcia żeglarskie - Szymona Kuczyńskiego i Mariusza K
02.01.2019

Powstaje wirtualna rekonstrukcja średniowiecznego portu z Pucka

Trwają pracę nad wirtualną rekonstrukcją jednego z najstarszych portów na ziemiach Polski, który znajdował się w Pucku (Pomorskie). W 2020 r. każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnej aplikacji, gdzie dostępne będą wizualizacje.
30.12.2018

W nietypowy sposób uczcili 100-lecie Marynarki Wojennej. Dostępne tylko 100 sztuk

Stowarzyszenie Edukacyjno-Sportowe „Komandor”, skupiające miłośników i byłych oficerów Marynarki Wojennej, postanowiło w nietypowy sposób uczcić 100-lecie Marynarki Wojennej. Za pieniądze zebrane wśród członków stowarzyszenia stworzono wraz z firmą Ball Watch, uznanym światowym producentem specjalistycznych zegarków, limitowaną serię 100 naręcznych chronometrów z okolicznościową odznaką na tarczy i dedykowanym, wypalanym kwasem deklem.
25.12.2018

Kwieciński: W Brukseli uwzględniono większość naszych postulatów dotyczących CEF po roku 2021

W Brukseli uwzględniono większość naszych postulatów dotyczących wsparcia finansowego w nowym budżecie UE na inwestycje związane z transportem, energetyką i telekomunikacją - powiedział w środę PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
06.12.2018

Spotkanie z załogą Katharsis II, rekordzistami Guinnessa

AkademiaMarynarki Wojennej zaprasza na spotkanie z kapitanem Mariuszem Koperem i załogą jachtu Katharsis II, która jako pierwsza na świecie opłynęła w rejsie non stop Antarktydę poniżej 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Ustanowiła tym samym rekord świata i rekord Guinnessa. Spędziła 102 dni na najzimniejszym akwenie świata, walcząc z sztormowymi wiatrami Oceanu Południowego i antarktycznymi lodami. Warto zaznaczyć, iż w składzie załogi był przedstawiciel Akademii Marynarki Wojennej – ppor. mar. Ireneusz Kami
20.11.2018

Konferencja naukowa służb mundurowych z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Policjanci, żołnierze, przedstawiciele straży pożarnej, granicznej, służby więziennej i celno-skarbowej wzięli udział w konferencji naukowej "Polskie drogi do niepodległości – Podlasie 1918-2018. Bezpieczeństwo narodowe w perspektywie XXI wieku". Uczestniczył w niej wiceminister MSWiA.
06.11.2018

Bursztynowa Kaczka 2018 przyznana (foto, wideo)

Deepwater Container Terminal Gdańsk laureatem „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2018. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
15.10.2018

Chemicy tworzą napęd dla sztucznej ryby - podwodnego szpiega dla wojska (wideo)

Zespół chemików z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tworzy napęd dla sztucznej ryby - "śledzia", która ma wykrywać aktywność obcych obiektów marynarki wojennej. Dzięki wykorzystaniu inteligentnego materiału robot w wodzie ma być niemożliwy do wykrycia.
01.10.2018

Polski przemysł podbija Horyzont 2020 - ranking przedsiębiorstw

Blisko 300 polskich przedsiębiorstw bierze udział w programie ramowym w zakresie badań i innowacji Horyzont 2020. Zdobyły już prawie 90 mln euro z Unii Europejskiej.
27.09.2018

Jaki: Jeśli chcemy zapewnić szanse rozwojowe Warszawie na kolejne 100 lat musi powstać CPK

Jeśli Warszawa ma przeżyć przełom, nowy początek dobrych czasów, to jej prezydentem musi zostać Patryk Jaki - oświadczył lider PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego Jaki jest "charakternym, pracowitym i zdolnym człowiekiem z wizją", który walczy o uczciwą Warszawę.
22.09.2018

Słowik: Chcemy, by jak najwięcej środków na rozwój transportu znalazło się w kopertach narodowych

Chcielibyśmy, aby jak najwięcej środków na rozwój infrastruktury transportowej znalazło się w kopertach narodowych - mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik podczas dyskusji o przyszłości funduszy Unii Europejskiej na konferencji CEF Day Slovenia 2018.
12.09.2018

13. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie za nami (foto, wideo)

Piękne, luksusowe i nowoczesne. Tak w kilku słowach można opisać ponad 120 jednostek, które w tym roku pojawiły się w Marinie Gdynia podczas Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie. To jedyna w Polsce impreza, podczas której w jednym miejscu można zobaczyć jachty, luksusowe łodzie motorowe, skutery oraz nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.
13.08.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.