• <

Wynik wyszukiwania - "kampania" - Wiadomości

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Burmistrz Hamburga do portowców: nie wikłajcie się w przemyt narkotyków

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.
30.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Indyjska marynarka wojenna schwytała 35 piratów, uwalniając porwany przez nich statek

Indyjska marynarka wojenna uwolniła w piątek porwany przez somalijskich piratów masowiec MV Ruen i zatrzymała 35 piratów; 16-osobowa załoga statku jest bezpieczna, poinformował w sobotę rząd Somalii.
16.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga Michał Missan z planami dotyczącymi elbląskiego portu

Michał Missan, który jest obecnie wiceprezydentem Elbląga, poinformował, że jego kampania będzie prowadzona pod hasłem wyborczym "Tylko Elbląg". Zaprezentował też pierwsze z "konkretów", które obiecał spełnić, jeśli wygra. Jednym z poruszanych przez niego tematów były plany dotyczące elbląskiego portu.
27.02.2024

Dwie kolejne rakiety Huti zniszczone

Departament Obrony USA poinformował o szóstej rundzie ataków amerykańskich wojsk na cele Huti w Jemenie.
18.01.2024

Wstępna kampania geotechniczna w ramach projektów Baltica 1 i Baltica 1+. Znamy dwóch oferentów

Trwa przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Polska Grupa Energetyczna podała do wiadomości informacje o dwóch przedsiębiorstwach zainteresowanych w jego udziale, które zaprezentowały swoje propozycje.
08.01.2024

Ekspert: interwencja zbrojna przeciwko Huti byłaby bardzo trudna militarnie

Interwencja zbrojna przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti byłaby bardzo trudną operacją militarną - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Łukasz Fyderek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Huti - którzy twierdzą, że w ten sposób wspierają walkę Palestyńczyków w Strefie Gazy - przeprowadzili na Morzu Czerwonym od połowy listopada ponad 20 ataków na statki handlowe przy użyciu rakiet, pocisków przeciwokrętowych i dronów.
07.01.2024

Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.
06.12.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

Statek Dina Polaris prowadzi badania dna pod kolejną farmę wiatrową Equinora i Polenergii

Prace nad trzecim projektem Equinor i Polenergii wchodzą w kolejną fazę. Około 80 km od wybrzeża badania dna morskiego pod farmę wiatrową Bałtyk I realizuje statek Dina Polaris.
02.10.2023

MOSG zachęca do wstąpienia w swoje szeregi

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą kolejne działania związane z promocją i naborem do swojej formacji. W ten sposób chcą zwiększyć nabór do placówek znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego.
20.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Grupa PGE do 2030 r. zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
29.08.2023

Żaryn: niemieckie media atakują rozbudowę portu w Świnoujściu

Kolejny raz niemieckie media podejmują wspólne i spójne działania informacyjne wymierzone w polski projekt inwestycyjny. Tym razem presja dotyczy Świnoujścia i ma prowadzić do porzucenia przez RP budowy portu kontenerowego - napisał w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
29.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

Turyści z Czech wybierają polskie morze. Wzrost zainteresowania sięga nawet 40%

Doceniają atrakcyjność zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego, nie narzekają na ceny i… wybierają Polskę, bo Hiszpania czy Grecja jest dla nich „zbyt gorąca”, a polski klimat stanowi ciekawą odmianę. Czescy turyści podbijają zachodniopomorskie kurorty. Hotelarze zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że jest to rekordowy rok jeżeli chodzi o obecność turystów z tego kraju nad polskim morzem.
09.08.2023

Do muzeum w Orzyszu trafił worek marynarza walczącego w II wojnie światowej

Do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu na Mazurach trafił marynarski worek starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego. Leszczyński służył m.in. na ORP "Dragon", który w 1944 roku wspierał lądowanie aliantów w Normandii.
01.08.2023

Brytyjski resort obrony: po wyjściu z umowy zbożowej Rosja atakuje ukraińskie porty

Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
25.07.2023

Bałtyk płynie z wiatrem dobrej zabawy i edukacji o energetyce wiatrowej

Za nami pełne pozytywnej energii edukacyjne spotkania z mieszkańcami i turystami w nadmorskich miejscowościach. W Gdańsku, Rowach i Ustce, w pierwszych dniach wakacji działały strefy „Płyniemy z wiatrem dobrej zabawy”, organizowane w ramach kampanii „Płyniemy z wiatrem” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
19.07.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej

Cezary Pazura, Paweł Orleański i Krzysztof Zalewski to ambasadorowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Płyniemy z wiatrem”. Razem z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej będą obalać mity i edukować o korzyściach wynikających z rozwoju morskiej i lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Od 15 czerwca, który jest Światowym Dniem Wiatru – w radiu, prasie i telewizji będą ukazywać się spoty z udziałem ambasadorów. Kampania jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.05.2023

Z Kulczyk Foundation do Polenergii. Grzegorz Łaguna Dyrektorem ds. Komunikacji i Rzecznikiem Prasowym Grupy Polenergia

Grzegorz Łaguna, do niedawna Rzecznik Prasowy Kulczyk Foundation, objął stanowisko Dyrektora ds. Komunikacji i Rzecznika Prasowego Grupy Polenergia. Będzie w niej nadzorował obszar komunikacji i podlegał bezpośrednio Prezesowi Zarządu.
17.05.2023

Wszystkie ręce na pokład! Rusza kampania z okazji 10-lecia MSC w Polsce

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) działa w Polsce już 10 lat, promując zrównoważone rybołówstwo, by morza i oceany pozostały zdrowe i pełne ryb. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38%, a liczba certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost.
24.04.2023

Turcja: kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych

Przemysł zbrojeniowy jest kluczowym elementem oferty wyborczej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obiecuje on wyborcom Turcję, która "będzie grała ostro w nowej epoce wielkich mocarstw” - oceniła analityczka Brookings Institute Asli Aydintasbas w opublikowanym na łamach portalu Breaking Defense artykule pt. "Kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych".
11.04.2023

LNG ma nie tylko zwolenników. Ruszyła kampania "Say No to LNG"

W Ameryce Północnej, Europie oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, czyli regionach najbardziej korzystających z żeglugi, ruszyła oficjalnie kampania „Say No to LNG”, której celem jest przedstawienie LNG jako paliwa, które nie powinno być wykorzystywane jako przejściowe w żegludze.
11.04.2023

JDR Cable Systems rozpoczął testy kabli dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Spółka JDR Cable Systems poinformowała, że rozpoczęła prace związane z przygotowaniem kabli dla projektu morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim

Hiszpański producent Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy przejściowe (ang. transition piece) dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, który jest rozwijany na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego.
24.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Chińska flota gromadzi się wokół filipińskiej wyspy. Manila i Waszyngton stawiają siły morskie w gotowości

Straż Wybrzeża Filipin zaobserwowała w pobliżu wyspy Pag-asa gromadzące się duże zgrupowanie chińskich okrętów tej samej formacji oraz marynarki wojennej. Duży pokaz siły wiąże się z ambicjami Chin względem spornych wysp i obszarów na Morzu Południowochińskim.
08.03.2023

PGE uruchamia kampanię promującą „zieloną zmianę”

PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła nową odsłonę kampanii wizerunkowej „PGE. Prowadzimy w zielonej zmianie”, która ma wskazać koncern jako lidera transformacji energetycznej w kraju. Tematem tej edycji jest rozwój odnawialnych źródeł energii w ramach grupy.
01.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

BP poszukuje specjalistów do projektów offshore wind

Widać znaczące zainteresowanie rozwojem projektów morskich farm wiatrowych wśród spółek naftowo-gazowych. Jednym z nich jest koncern BP, który planuje zatrudnić w najbliższych tygodniach ponad 100 pracowników. Koncern przygotowuje się do ekspansji w tym sektorze.
26.02.2023

Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata

Firma Global Maritime zakończyła zakres usług Maritime Warranty Service dla kolejnej kampanii usunięcia platform offshore w południowej części Morza Północnego.
25.01.2023

PSEW szykuje kampanię "Płyniemy z wiatrem"

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 2 mln zł na ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat energetyki wiatrowej.
17.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Farma wiatrowa Arcadis Ost 1 została wyposażona w pierwszą turbinę Vestasa

Firmy Heerema, Vestas i Parkwind dzięki wspólnym działaniom ukończyły instalację pierwszej turbiny wiatrowej przy użyciu rewolucyjnej metody instalacji komponentów wiatrowych. Morska farma wiatrowa Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim zostanie oddana do użytku w przyszłym roku.
04.12.2022

Rozpoczęła się kampania pomiarowa dla szkockiej pływającej farmy wiatrowej

Partrac wkrótce rozmieści pływające LiDARy na terenie projektu Buchan, który jest realizowany przez Floating Energy Allyance (FEA), konsorcjum składające się z BW Ideol, Elicio i BayWa r.e.
01.11.2022

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie planują obronę w Chersoniu i zaczynają kampanię dezinformacyjną

Rosjanie stworzyli iluzję, że wycofują się z Chersonia, a w rzeczywistości wysyłają tam nowe wojska i przygotowują się do obrony w okupowanym mieście – powiedział w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow.
24.10.2022

Francja: magazyny gazu w kraju zostały napełnione przed zimą

Francuskie rezerwy gazu na zimę są pełne – poinformowała w środę Komisja Regulacji Energetyki (CRE), która jednak apeluje do Francuzów, aby nadal uczestniczyć we wspólnym wysiłku w celu zmniejszenia zużycia energii.
05.10.2022

Algorytmy zoptymalizują lokalizację, budowę i przychody z morskich farm wiatrowych

Mądrzejsze rozmieszczenie morskich farm wiatrowych przyspieszy transformację energetyczną i przyniesie większe korzyści finansowe dla deweloperów oraz tańszą energię dla społeczeństwa.
02.10.2022

Go Green w DCT Gdańsk. Trwa kampania promująca świadomość klimatyczną [ZDJĘCIA]

Przez najbliższe dwa tygodnie na pracowników DCT Gdańsk czekają atrakcje w ramach wydarzenia Go Green. W kampanii propagującej świadomość na temat zachodzących zmian klimatycznych, udział biorą wszystkie terminale i porty, które wchodzą w skład grupy PSA, udziałowca gdańskiego terminala.
21.09.2022

Oczy inwestora

Na koniec ubiegłego roku łączna moc morskich farm wiatrowych na świecie wyniosła ca. 57 GW. Połowa tej mocy (28 GW) była generowana w Europie przez około 5800 morskich turbin wiatrowych (MTW). Według informacji podawanych przez Wind Europe średnia moc MTW instalowanych w Europie w 2021 roku wynosiła 8,5 MW, natomiast średnia moc zamawianych w ubiegłym roku MTW to 11,2 MW. Zakładane poziomy mocy w MFW na świecie i w Europie wyniosą 315 GW oraz 156 GW odpowiednio na koniec 2030 roku.
12.09.2022

Port w Łebie. W sobotę inauguracja kampanii społecznej "Służby"

Nabrzeże portu przy ul. Kościuszki w Łebie będzie miejscem, w którym w sobotę odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Ratownicza połączona z Wielkim Piknikiem Ratowniczym inaugurująca kampanię społeczną "Służby".
02.09.2022

Marlinks będzie monitorować kable na farmie morskiej Arcadis Ost 1

Marlinks, belgijski lider na rynku rozwiązań do monitorowania podmorskich połączeń kablowych, wygrał kolejny kontrakt. Tym razem zapewni technologię do monitorowania kabli na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
11.08.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

AK-owcy podziękowali za pamięć i dobro. Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawicy [ZDJĘCIA]

Z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej spotkali się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). – Kontynuujemy nasze tradycje, chcemy również wyróżnić dziś osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do szerzenia wiedzy o Armii Krajowej, a także o losach wojennych, jak i powojennych jej żołnierzy – mówił Tomasz Kuplicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kapitan w stanie spoczynku.
02.06.2022

Ukraina. Wywiad wojskowy: szpitale w Sewastopolu pełne rannych z Wyspy Węży

Rosyjscy okupanci ranni na Wyspie Węży na Morzu Czarnym są zwożeni do Sewastopola na Krymie, gdzie szpitale są już przepełnione – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.
14.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat.
26.04.2022

Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Flota zaawansowanych technologicznie, wyspecjalizowanych dronów zostanie wykorzystana do monitorowania emisji ze statków handlowych na Morzu Bałtyckim.
18.04.2022

Polskie Elektrownie Jądrowe spotykają się z mieszkańcami Pomorza

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe spotkała się z mieszkańcami w Słajszewie, Sasinie, Jackowie oraz Kopalinie, na terenie gminy Choczewo, preferowanej lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
12.04.2022

Źle dopasowana odzież może stanowić zagrożenie dla kobiet pracujących na morzu

Środki ochrony indywidualnej (PPE) dla pracowników branży w morskiej w znacznej większości są szyte i produkowane dla mężczyzn. Wbrew pozorom rodzi to problem dla specjalistek działających w branży offshore. Źle dopasowany strój rodzi spore zagrożenia dla pracownika np. platformy wiertnicznej. O tym dyskutuje branża morska związana z Morzem Północnym.
12.04.2022

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Czy mamy powody do świętowania?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.
22.03.2022

Polenergia i Modus Energy partnerami przy morskich farmach wiatrowych na Litwie

Polenergia poinformowała, że 21 marca podpisana została umowa inwestycyjna z litewską spółką Modus Energy AB działającą pod marką Green Genius. Będzie ona lokalnym partnerem przy projektach morskich farm wiatrowych na litewskim Bałtyku.
21.03.2022

Szwedzki dziennik ujawnił, że kampania PR utorowała drogę gazociągowi Nord Stream

Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze w poniedziałek "Dagens Nyheter".
07.03.2022

Narodowe Muzeum Morskie podsumowało współpracę z dwiema placówkami z Kaliningradu

W Narodowym Muzeum Morskim (NMM) w Gdańsku podsumowano we wtorek 2,5-letni projekt realizowany z dwiema instytucjami z Kaliningradu (Rosja): Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta.
22.02.2022

Włochy. Plastikowe opakowanie sprzed 40 lat znaleziono w Zatoce Neapolitańskiej

Rybak wyłowił w Zatoce Neapolitańskiej zachowane niemal w całości plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat. Jest na nim data ważności: listopad 1983. Zaprezentowano je jako dowód tego, w jaki sposób plastik, który rozkłada się bardzo długo, wyniszcza morze.
08.02.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

Polenergia wchodzi na litewski Bałtyk

Polenergia i litewska spółka Modus Energy utworzyły joint venture w celu rozwoju elektrowni wiatrowych na litewskim Morzu Bałtyckim.
05.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu.
06.12.2021

Ruszyła kampania #BałtykDlaPokoleń nt. zagrożenia z zalegającej w Bałtyku broni chemicznej

Kampanię społeczną #BałtykDlaPokoleń, współorganizowaną przez firmę energetyczną Enea, zainaugurowano w piątek w Gdańsku. Celem akcji jest informowanie o zagrożeniu wynikającym z zalegania na dnie Bałtyku broni chemicznej z okresu II wojny światowej.
03.12.2021

Częściej jemy ryby, śledź rządzi na polskich stołach

Spożycie ryb w Polsce z roku na rok rośnie. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku wyniesie 14 kg na mieszkańca. Najchętniej jemy śledzie, mintaje i makrele.
04.11.2021

Droga Czerwona: analitycy Betfan prognozują terminy

Według analityków BETFAN, legalnego polskiego bukmachera, Trójmiasto doczeka się w końcu budowy Drogi Czerwonej, mającej połączyć gdyński port z siecią dróg krajowych. Zdaniem BETFAN prace budowlane przy tej inwestycji ruszą w ciągu pięciu lat, tj. do końca 2026 r. Czy jednak, zgodnie z zapowiedziami, łącznik powstanie do 2028 r.? Czy Droga Czerwona ponownie stanie się tematem kampanii wyborczej w Trójmieście? I co z innymi projektami: Portem Zewnętrznym czy Doliną Logistyczną, wokół której toczy się właśnie przetarg?
03.11.2021

Tuńczyk na wagę złota. Rio Mare i WWF w kampanii „Razem Dla Oceanów”

Uwielbiane na całym świecie i cenione za wyjątkowe walory smakowe – tuńczyki są częstymi gośćmi na naszych stołach. Jednocześnie to ryby niezbędne do utrzymania zdrowego ekosystemu oceanicznego. Mają także istotny wpływ na życie społeczności przybrzeżnych. Niestety wiele stad tuńczyka od lat jest intensywnie odławianych i eksploatowanych. Dziś sytuacja wymaga podjęcia realnych działań.
04.10.2021

Norwegia. Kampania przedwyborcza oscyluje wokół ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA WIDEO - dzień II]

Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 21. targi Baltexpo potrwają do środy w Gdańsku.
07.09.2021

Konsultacje aktualizacji programu ochrony wód morskich na półmetku

31 sierpnia w Gdyni odbyła się druga konferencja w ramach aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań na rzecz Bałtyku, wskazanych w konsultowanym dokumencie.
06.09.2021

"Bałtyku oddychaj". Prezes Grupy GeoFusion: "Bałtyk może wkrótce nie nadawać się do odpoczynku"

Kampania społeczna "Bałtyku oddychaj" ma uświadomić Polaków, z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w najbliższych latach, jeśli nie zostaną podjęte kroki związane z zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego przez broń chemiczną i inne substancje ropopochodne. - Wyrzuty broni chemicznej mogą pojawiać się coraz częściej - prognozuje Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion.
09.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
28.07.2021

Broń chemiczna i konwencjonalna. Co nam tak naprawdę zagraża?

Poniższy materiał jest częścią kampanii społecznej ‘’Bałtyku, Oddychaj!’’, której celem jest uświadomienie szerokiej opinii publicznej, co kryje się pod hasłami: broń chemiczna i konwencjonalna zatopiona w Bałtyku. - Kampania ma również dostarczyć rzetelnych informacji na temat realnego zagrożenia, zarówno dla przeciętnego człowieka, jak i w szerszym aspekcie gospodarczym - pisze Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion, lider Klastra Bezpieczny Bałtyk.
23.07.2021

25 czerwca - Międzynarodowy Dzień Marynarza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Marynarza, o 13 przez pół minuty, we wszystkich portach, będą wyły syreny na statkach.
25.06.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

"Wszyscy jesteśmy z Portu Gdańsk". Rusza wyjątkowa kampania [wideo]

„Wszyscy jesteśmy z Portu Gdańsk” – pod tym hasłem od 1 czerwca rusza ogólnopolska kampania Portu Gdańsk. Spot będzie emitowany w telewizji, internecie i w social mediach. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej działalności Portu w Gdańsku.
01.06.2021

Kampania społeczna "Bałtyku, Oddychaj!"

Grupa GeoFusion i Grupa Bezpieczny Bałtyk, w ramach swoich działań rozpoczynają kampanię społeczną "Bałtyku, Oddychaj!"
10.05.2021

Raport: nadal zbyt dużo ryb jest odławianych

Mimo wspólnej polityki rybołówstwa, nie wszystkie stada ryb są poławiane w sposób zrównoważony, nadal zbyt wiele ryb jest odławianych - powiedziała PAP Justyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej.
03.04.2021

Operator promowy Stena Line chce zwiększyć liczbę kobiet zatrudnionych w branży morskiej

Stena Line, szwedzki operator promowy od 25 lat obecny również w Polsce, zwiększył liczbę zatrudnionych kobiet na stanowiskach kierowniczych aż o 42% w ciągu zaledwie 5 Lat. Nowy ambitny cel to zapewnienie, aby do końca przyszłego roku kobiety stanowiły 30% wszystkich liderów w firmie.
08.03.2021

Filipiny: do Manili przybył okręt z pierwszą transzą chińskich szczepionek

Do portu w Manili zawinął w niedzielę chiński okręt wojskowy z pierwszą dostawą 600 tys. dawek chińskiej szczepionki CoronaVac wyprodukowanej przez koncern farmaceutyczny Sinovac Biotech z Chin - poinformował media rzecznik prasowy prezydenta Rodriga Duterte.
28.02.2021

Raport: w 2022 r. dzięki Planowi Odbudowy polskie PKB wzrośnie o 66,7 mld zł

W 2022 r. dzięki unijnemu Planowi Odbudowy polskie PKB wzrośnie o 66,7 mld zł, a inwestycje finansowane z programu pozwolą na utworzenie ponad 155 tys. miejsc pracy - wynika z raportu DNB Bank Polska i Deloitte. Podkreślono w nim, że Polska będzie jednym z największych beneficjentów programu.
11.02.2021

Nowatorski „system dronowy” w Porcie Gdynia (wideo)

11 grudnia w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisana została umowa z firmą Terra Hexen Sp. z o.o. dotycząca wdrożenia standardu bezpieczeństwa dronowego. Celem opracowanego Standardu Bezpieczeństwa Dronowego dla Infrastruktury kluczowej w funkcjonowaniu Państwa jest ułatwienie wdrożenia skutecznego systemu zapobiegania zagrożeniom stwarzanym przez rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych.
11.12.2020

Ekolodzy z Klubu Gaja apelują: nie kupuj żywych karpi

Wielkie sieci handlowe nie będą już sprzedawać żywych karpi. Nie wszystko jest jednak w porządku. Karpie nadal będą sprzedawane, a producenci będą wmawiali, że tylko żywe są świeże – uważają ekolodzy z Klubu Gaja, którzy zaapelowali: nie kupuj żywych karpi.
09.12.2020

„Jeśli wygramy, utrzymamy presję na Nord Stream 2” - wywiad z doradcą Donalda Trumpa

W przypadku wygranej Donald Trump utrzyma presję na Nord Stream 2 – deklaruje w rozmowie z PAP starszy doradca kampanijny prezydenta Corey Lewandowski. I podkreśla, że w jego obecności prezydent nigdy nie rozważał wycofania USA z NATO.
31.10.2020

Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Tym samym nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły taki dokument planistyczny. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce.
06.10.2020

Święto żołnierza rezerwy na AMW

W poniedziałek 5 października, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyło się miesięczne rozprowadzenie. W ramach zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy z okazji Święta Żołnierza Rezerwy. Rektor-Komendant AMW z tej okazji złożył najlepsze życzenia słuchaczom Kursu Oficerskiego Szkolenia Rezerw oraz wszystkim żołnierzom rezerwy, którzy aktualnie przebywają i realizują swoje zadania w naszej Uczelni.
05.10.2020

Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej w sprawie likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Ocena polityczna funkcjonowania Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej leży poza obrębem zainteresowania Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie – nie jesteśmy po to, by oceniać kompetencji polityków. Nie da się jednak ukryć, że gospodarka morska, przemysł stoczniowy i branża offshore to bardzo istotne gałęzie rozwoju Pomorza Zachodniego.
01.10.2020

Zobacz Gdańsk bez plastiku na wielkim formacie

Odsłonięto pierwszy mural w ramach prowadzonej przez miasto akcji Gdańsk bez plastiku. Namalowany na elewacji Szkoły Podstawowej nr 27 chłopiec nakłania przechodniów do pozbycia się z otoczenia plastikowych odpadów. – Gdańsk bez plastiku to nie tylko teoria, to także ważne przesłanie edukacyjne, które realizujemy w praktyce – mówił podczas odsłonięcia muralu Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
25.09.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

24 kraje UE przeciwne sankcjom z powodu Nord Stream 2? Ambasador RP dementuje

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także senator Ted Cruz odrzucili twierdzenie portalu Politico, że 24 z 27 krajów UE wypowiedziało się przeciwko amerykańskim sankcjom w związku z kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2.
22.08.2020

Kampania DB Schenker #WeKeepEuropeMoving: Europa na drodze do „nowej normalności”

Gospodarka Europy ponownie się otwiera. DB Schenker z rozległą siecią centrów logistycznych, wspierając walkę z kryzysem wywołanym koronawirusem, ułatwia firmom nowy start. Przekaz ten jest głównym punktem nowej ogólnoeuropejskiej kampanii multimedialnej, w ramach której na drogach spotkać można 1000 ciężarówek z hasztagiem #WeKeepEuropeMoving („Utrzymujemy Europę w ruchu”).
17.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Pandemia może negatywnie wpłynąć na realizację pracowniczych planów kapitałowych

W pierwszym etapie do pracowniczych planów kapitałowych przystąpiło w sumie 39 proc. pracowników firm zatrudniających co najmniej 250 osób. – Wskaźnik partycypacji wśród osób do 50. roku życia wyniósł około 50 proc., a mógłby być jednak wyższy – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Takiego zdania jest też zdecydowana większość przedstawicieli instytucji prowadzących PPK.
04.08.2020

Rzecznik koordynatora służb: przekop Mierzei celem rosyjskiej propagandy

Wraz z postępem prac przy budowie kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną, rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbują podważyć lub ośmieszyć zasadność tej inwestycji - wskazuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
17.07.2020

Globalny projekt tworzenia parków narodowych na oceanie

W ramach nowego projektu powstanie globalna sieć rezerwatów oceanicznych, aby pomóc oceanom stać się bardziej odpornymi na skutki zmiany klimatu.
16.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Wojewoda zachodniopomorski: w czasie prezydentury Dudy bardzo dynamiczny rozwój regionu

Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy to bardzo dynamiczny rozwój Pomorza Zachodniego - powiedział w środę wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Według niego, region podczas prezydentury Dudy stał się istotnym miejscem w kraju pod względem inwestycji.
08.07.2020

Pierwsza wspólna kampania promocyjna trzech regionów nad Adriatykiem

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska.
02.07.2020

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto]

W środę, 24 czerwca, reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę I Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze udali się do miejscowości Trzebiatkowa by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na grobie sierżanta Adama Szady-Borzyszkowskiego.
26.06.2020

Co drugi Polak planuje spędzić wakacje nad morzem lub jeziorem. Ratownicy wodni przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa

Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej 27 proc. osób planujących wakacje w Polsce wybierze morze, a 16 proc. miejscowości nieopodal jezior. Bezpieczny wypoczynek nad wodą wymaga trzeźwego myślenia i stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Ratownicy przypominają, żeby bezwzględnie unikać nies
26.06.2020

PZŻ patronem kampanii Pływam Bez Promili

Wakacje nad wodą to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Wciąż jednak wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, co często prowadzi do tragedii. Jak zatem bezpiecznie spędzić urlop nad wodą? Podpowiadają twórcy kampanii „Pływam bez promili”, nad którą patronat obj
26.06.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią: Co z tą wodą?

O tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia, których nie możemy zlekceważyć. Och­rona wody i jej zasobów w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi stać się ­priorytetem. Czy to możliwe, że któregoś dnia woda w kranie przestanie płynąć? Trwająca właśnie kampania „Co z tą wodą?” ma uświadomić nam, jakie mamy zasoby wodne oraz dlaczego i jak powinniśmy o nie zadbać.
19.06.2020

Startuje kolejna edycja kampanii „Pływam bez promili”

Każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób, a polskie statystyki należą pod tym względem do jednych z najgorszych w Unii Europejskiej. Z tego względu już po raz 14. organizowana jest kampania społeczna "Pływam bez promili", która ma na celu zwiększenie świadomości plażowiczów i polepszenie bezpieczeństwa nad wodą.
17.06.2020

Hołownia: przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem

„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.
14.06.2020

Mission to Seafarers rozpoczyna nową kampanię wspierającą marynarzy podczas COVID-19

Organizacja charytatywna Mission to Seafarers rozpoczęła nową sztandarową kampanię, mającą na celu rozwiązanie poważnych problemów marynarzy na całym świecie w związku z trwającą pandemią COVID-19.
04.06.2020

Stop suszy! Ponad 800 wniosków i uwag oraz 300 inwestycji zgłoszonych w projekcie PPSS

Zbliża się finał prac nad przygotowywanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie pierwszym ogólnopolskim planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Po półrocznych konsultacjach społecznych do tego dokumentu zgłoszono ponad 800 wniosków i uwag. Ponad 300 z nich to propozycje budowy lub przebudowy zbiorników retencyjnych zgłoszone do załącznika 1 PPSS. Projekt PPSS wraz z prognozą oddziaływania na środowisko wszedł w kolejny etap. Do 24 czerwca br. poddany jest konsultacjom społecznym w ramach strategicznej oceny
04.06.2020

Świnoujście – wyspy możliwości – nowa kampania promocyjna kurortu

Walory najszerszej plaży w Polsce czy wyjątkowe położenie na 44 wyspach chce podkreślić Świnoujście w swojej nowej kampanii promocyjnej. Miasto liczy na przyciągnięcie większej liczby turystów z kraju.
29.05.2020

Włochy: Otwarcie plaż w regionie Emilia-Romania

Sobota jest dniem otwarcia plaż we włoskim regionie Emilia-Romania i inauguracji sezonu letniego. Tamtejszą Riwierę nad Adriatykiem odwiedzały zawsze setki tysięcy turystów z całej Europy. Na plażach, gdzie był ścisk, każdy będzie miał teraz dużo miejsca.
23.05.2020

Europejski Dzień Morza odwołany

Jak co roku, 20 maja obchodzimy Europejski Dzień Morza, ustanowiony na mocy deklaracji podpisanej w 2008 roku przez szefów Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Tegoroczne obchody święta miały odbyć się w Cork, w Irlandii, jednak, ze względu na światową pandemię koronawirusa i zalecenia dotyczące zachowywania zasad dystansu społecznego, zostały odwołane.
20.05.2020

Lotos ponownie wspiera walkę z pandemią

500 tys. kombinezonów, 300 tys. przyłbic i 100 tys. ochraniaczy na buty – tyle materiałów łącznie pozyskała Grupa LOTOS na rzecz walki z pandemią. W poniedziałek 18 maja we Wrocławiu wylądowała ostatnia transza środków ochrony indywidualnych zakupionych przez koncern na zlecenie polskiego rządu. Operację po raz kolejny zorganizowano w ramach programu SALIS.
18.05.2020

Kolejny transport sprzętu ochronnego zakupionego przez Lotos dotarł do Polski

Samolot An-124 "Rusłan" z około 105 tys. kombinezonów i 210 tys. przyłbic na pokładzie wylądował w poniedziałek o 17.30 na lotnisku Wrocław-Strachowice. To kolejny transport środków niezbędnych do walki z COVID-19 zakupionych w Chinach na zlecenie polskiego rządu przez Grupę Lotos - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
11.05.2020

Dziewczyny na Politechniki online

Kampania Dziewczyny na Politechniki to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
07.04.2020

Erdogan: kraje UE depczą prawa człowieka atakując migrantów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w środę rozmawiał z dziennikarzami przed podróżą do Moskwy, oświadczył, że kraje Unii Europejskiej "depczą prawa człowieka", atakując migrantów, a jeśli UE chce rozwiązać kryzys migracyjny, to musi poprzeć plany Ankary wobec Syrii.
04.03.2020

Zobacz, jaką drogą pokonują ryby i owoce morza zanim trafią do sklepów

Nowa gra przygotowana przez WWF i austriacką agencję TUNNEL23 zabiera nas w morską podróż. Wsiadamy na pokład kutra rybackiego, aby za chwilę zanurzyć się w oceanicznym świecie krewetek, małż i podwodnych skarbów. Gra to droga jaką pokonują ryby i owoce morza zanim trafią do naszych sklepów i restauracji.
19.02.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni partnerem akcji „Dziewczyny na Politechniki”

Kampania Dziewczyny na Politechniki to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych znacznie wzrosła. Uniwersytet Morski w Gdyni przyłączył się własnie do akcji.
05.02.2020

Cena ropy w USA skoczyła o ponad 4 proc.

Ceny ropy w USA skoczyły o ponad 4 proc. w reakcji na doniesienia z Bliskiego Wschodu, gdzie doszło do poważnego zaostrzenia sytuacji w relacjach USA-Iran - informują maklerzy.
03.01.2020

PFN opublikowała sprawozdanie za rok obrotowy 2018

W 2018 r. Polska Fundacja Narodowa (PFN) wydała ponad 111 mln zł, z czego blisko 6,05 mln zł stanowiły koszty administracyjne. 33,42 mln zł wydatkowano na promocję i ochronę wizerunku kraju, a 23 mln zł na działania w USA - wynika ze sprawozdania fundacji przesłanego PAP w czwartek.
02.01.2020

Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO - powiedziała w środę PAP podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin, która uczestniczy w Paryżu na 40. Konferencji Generalnej UNESCO.
13.11.2019

Śmierć na plażach Nowej Zelandii

Nietypowa kampania informacyjna instytucji Water Safety New Zealand. Na nowozelandzkich plażach pojawiła się złowieszcza postać z czarnym kapturem i kosą w dłoni. Żniwiarz ma przerażać i przypominać, że lekkomyślność przy uprawianiu sportów wodnych może przynieść tragiczne skutki.
11.11.2019

Większość Polaków chce produktów z recyklingu

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.
04.11.2019

Brexit: Umowy frachtowe dla Brittany Ferries, DFDS, P&O Ferries i Stena Line

Nie ustają przygotowania do Brexitu. Aby zapewnić ciągłość dostaw leków po opuszczeniu Unii Europejskiej przez wyspiarskie państwo, brytyjski rząd podpisał kontrakty frachtowe. z 4 operatorami: Brittany Ferries, DFDS, P&O Ferries and Stena Line.
24.10.2019

Stop suszy! Kompleksowa retencja antidotum na suszę hydrologiczną w woj. pomorskim

Częste, intensywne i długotrwałe susze hydrologiczne stanowią poważne zagrożenie dla blisko 35% powierzchni woj. pomorskiego. Podczas konsultacji społecznych projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS), które odbyły się 22 października w Gdańsku podkreślano, że zagrożenie suszą hydrologiczną w dorzeczu największej z polskich rzek jest na tyle poważne, że wymaga podjęcia kompleksowych działań w zakresie retencji.
22.10.2019

Stena Recycling nagrodzi najciekawsze wdrożenia i działania promujące GOZ

W Polsce połowa zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych trafia do punktów zbiórek sprzętu. Jednak tylko 17% Polaków zwraca uwagę na materiały, z których wykonany jest sprzęt. Edukacja na temat efektywnego wykorzystania zasobów i ograniczenia ilości odpadów to jedno z kluczowych wyzwań transformacji gospodarki z linearnej na cyrkularną. Ruszyła III edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
17.10.2019

Włochy: Skruszeni turyści oddają piasek zabrany z plaż na Sardynii

Prowadzona na Sardynii latem kampania przeciwko masowemu zjawisku wywożenia piasku, muszelek i kamieni z plaż przynosi rezultaty. Wiele osób, nawet po 40 latach, rusza sumienie i odsyła na włoską wyspę to, co stamtąd zabrały jako pamiątkę z wakacji.
15.10.2019

Siemoniak: PGZ zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego

PGZ kompletnie zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, a karuzela kadrowa właściwie nie dała żadnemu zarządowi możliwości wyjścia na prostą – powiedział w poniedziałek w Radomiu wiceprzewodniczący PO, były szef MON Tomasz Siemoniak.
07.10.2019

Obowiązek elektronicznej rejestracji w holenderskich portach

Trwają intensywne przygotowania do Brexitu w holenderskich portach. Rozpoczęła się kampania Get Ready for Brexit, Przewoźnicy będą mieli obowiązek elektronicznej rejestracji.
07.10.2019

Wielkie brazylijskie nadzieje koncernu BP wciąż bez realizacji

To miał być wielki brazylijski przełom dla koncernu BP, na jednym z najbardziej popularnych miejsc wydobycia ropy. Jednak dwa lata po nabyciu praw do odwiertów na bloku głębinowym Peroba firma wciąż nie znalazła prawdziwie opłacalnego złoża węglowodorów.
01.10.2019

Ruszyła kampania Stocznia Gdańska warta UNESCO

Mamy nadzieję, że wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO będzie głosowany w 2021 r. - powiedział we wtorek Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ruszyła też kampania "Stocznia Gdańska warta UNESCO".
24.09.2019

Morski autonomiczny statek nawodny ‑ MASS

W lutym 2017 r. dziewięć państw (Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Japonia, Korea, Norwegia, UK, USA) przedłożyło IMO-wskiemu Komitetowi Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) wniosek w sprawie morskich autonomicznych statków nawodnych: Maritime Autonomous Surface Ship (MASS). Proposal for a regulatory scoping exercise.
17.09.2019

Brytyjski minister ds. brexitu krytykuje zerojedynkowe podejście UE

Brytyjski minister ds. wyjścia z UE Stephen Barclay skrytykował unijnego negocjatora Michela Barniera za "absolutystyczne podejście" do rozmów o brexicie. Wezwał kraje UE do większej elastyczności w sprawie mechanizmu backstopu dla Irlandii Płn.
03.09.2019

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się na utrudnienia związane z tak zwanym twardym brexitem . Daily Telegraph określił tę akcję jako największe tego typu działanie od czasów drugiej wojny światowej. Dodatkowo brytyjski rząd ma przeznaczyć jeszcze w tym roku budżetowym 4,2 miliarda funtów na zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej i służby celnej, a także na wsparcie właścicieli firm, które mogą ucierpieć na bezumownym wyjściu z Unii Eu
21.08.2019

Powiedzmy razem Stop suszy! – ruszają konsultacje planu przeciwdziałania skutkom suszy

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na półroczne konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Potrwają one od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. i odbędą się w 15 największych polskich miastach. Każdy może zgłosić swoje uwagi. To najważniejszy etap realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie strategicznego projektu Stop suszy!
16.08.2019

„Żuławy w zgodzie z żywiołem” – kampania informacyjno-edukacyjna w ramach II Etapu Projektu Żuławskiego wystartowała

PGW Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną dotyczącą działań przeciwpowodziowych na terenie Żuław Wiślanych. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław” – rozbudowa Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP). Działania są dofinansowane przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu wynosi 100 007 011 zł (wkład krajowy 15
14.08.2019

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przeciwdziałania skutkom suszy

W poniedziałek, 5 sierpnia 2019 r., w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące zapobiegania skutkom suszy w Polsce oraz zainaugurowano kampanię społeczno-medialną "Stop suszy".
13.08.2019

Brytyjskie media: Johnson szykuje się na brexit bez umowy

Brytyjskie media spekulują we wtorek o działaniach premiera Borisa Johnsona dotyczących wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy i chęci uniknięcia ryzyka przedterminowych wyborów parlamentarnych przed planowanym terminem opuszczenia Wspólnoty.
06.08.2019

MGMiŻŚ: do końca 2020 r. ma być gotowy plan przeciwdziałania skutkom suszy

W 2020 r. mają się zakończyć prace nad planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) - poinformował w poniedziałek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W ciągu siedmiu lat poziom retencjonowanej wody w Polsce ma zwiększyć się o ponad połowę.
05.08.2019

10 ton piasku zabranego przez turystów z plaż Sardynii oddano naturze

10 ton piasku wywiezionego przez turystów z plaż na Sardynii na pamiątkę w bagażu powróciło na swoje miejsce w naturze. Tę ogromną ilość śnieżnobiałego piasku, a także muszelek i kamieni ze Szmaragdowego Wybrzeża na wyspie przekazała dyrekcja lotniska w Olbii.
01.08.2019

Włochy: Turysta postanowił odesłać na Sardynię piasek zabrany 40 lat temu

Mieszkaniec Rzymu postanowił odesłać na Sardynię śnieżnobiały piasek z plaży, który zabrał jako pamiątkę z wakacji 40 lat temu. Jak wyjaśnił, zdecydował się na to w rezultacie kampanii przestrzegającej turystów przed wywożeniem skarbów natury z włoskiej wyspy.
20.07.2019

Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach

Przełowienie zagraża ekosystemom morskim i zamieszkującym je gatunkom. Problemem jest też zanieczyszczenie mórz i oceanów, m. in. zgubionymi podczas połowów sieciami rybackimi, tzw. sieciami widmo. Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach. W związku z tym WWF Polska i Mowi łączą siły, żeby ratować Bałtyk – promują zrównoważoną produkcję i konsumpcję ryb i owoców morza oraz zapobieganie zanieczyszczaniu morza sieciami widmo. W ramach akcji przez całe wakacje po wybrzeżu Morza Bałtyckiego będz
18.07.2019

Bułgaria: Mniej turystów na wybrzeżu, tłok na granicach

W Bułgarii w trwającym sezonie turystycznym wyraźny jest spadek liczby odwiedzających czarnomorskie wybrzeże. Za to na przejściach granicznych z Grecją od tygodnia tworzą się długie kolejki, na przekroczenie granicy czeka się kilka godzin.
05.07.2019

Światowy Dzień Marynarza

W tym roku, jak zawsze 25 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Marynarza. Tym razem Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) ogłosiła rok 2019 rokiem wzmocnienia roli kobiet w społeczności morskiej.
25.06.2019

Japonia: Straż przybrzeżna walczy z kłusownikami z Korei Płn.

Japońska straż przybrzeżna poinformowała we wtorek, że zmaga się z setkami łodzi rybackich z Korei Północnej, usiłujących kłusować na bogatych w kałamarnice wodach u północnych wybrzeży Japonii, w wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju.
18.06.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.