• <
gryfia_70lat

Źle dopasowana odzież może stanowić zagrożenie dla kobiet pracujących na morzu

12.04.2022 18:05
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Źle dopasowana odzież może stanowić zagrożenie dla kobiet pracujących na morzu

Partnerzy portalu

Źle dopasowana odzież może stanowić zagrożenie dla kobiet pracujących na morzu - GospodarkaMorska.pl
źródło: Redwindsafety.com

Środki ochrony indywidualnej (PPE) dla pracowników branży w morskiej w znacznej większości są szyte i produkowane dla mężczyzn. Wbrew pozorom rodzi to problem dla specjalistek działających w branży offshore. Źle dopasowany strój rodzi spore zagrożenia dla pracownika np. platformy wiertnicznej. O tym dyskutuje branża morska związana z Morzem Północnym.

Dyrektor generalny Offshore Energies UK (OEUK), Deirdre Michie, w rozmowie z mediami branżowymi mówi o obawach kobiet pracujących na morzu. Dotyczą one środków ochrony indywidualnej (PPE) oraz nierównych standardów w zakresie produkcji odzieży. I nie chodzi wcale o „sztuczne” wywoływanie problemu, a o realne zagrożenie wynikające z np. niedopasowanych kombinezonów.

Przedstawiciele producenta środków ochrony Red Wing, z siedzibą w Altens Industrial Estate w Aberdeen, wskazują, że kobiety pracujące na platformach wiertniczych są narażone na ryzyko, ponieważ otrzymują męskie środki ochrony osobistej (PPE). Wiele z nich musi podwijać nogawki i rękawy kombinezonu, co może prowadzić do zahaczenia o maszynę, a także długie spodnie, które mogą powodować poślizgnięcia, potknięcia i upadki.

Jak czytamy, od rozpoczęcia kampanii Right Fit w 2021 roku, centrum dystrybucji Red Wing w Aberdeen odnotowało 35-procentowy wzrost liczby klientów z branży offshore, którzy dostarczają kombinezony dopasowane do kobiet.

Kampania została zainicjowana po przeprowadzeniu badania przez sieć AXIS, we współpracy z organizacją Step Change in Safety, które wykazało, że 62 proc. kobiet stwierdziło, że ich kombinezony nie są dobrze dopasowane, a 51 proc. stwierdziło, że ich odzież wierzchnia nie jest odpowiednio dobrana pod względem rozmiaru – czytamy na portalu energyvoice.com
Pomimo dotychczasowych sukcesów kampanii, firma twierdzi, że nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby rozwiązać problem, który istnieje w wielu branżach od pokoleń.

Środki ochrony indywidualnej mają swój cel. Mają chronić i zapewniać pracownikom sektora morskiej bezpieczeństwo. Ale sam strój musi być na odpowiednio dopasowany. Branża związana z Morzem Północnym apeluje, aby zwrócić się z ofertą PPE do kobiet pracujących na Morzu Północnym, które są narażone na ryzyko z powodu źle dopasowanego ubrania. Apel jest kierowany w szczególności do producentów środków ochrony osobistej, ale także pracodawców zatrudniających kobiety do prac morskich.

Źródło: energyvoice.com, redwingsafety.com

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.