• <

Śmierć na plażach Nowej Zelandii

ew

11.11.2019 13:48 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Śmierć na plażach Nowej Zelandii - GospodarkaMorska.pl

Nietypowa kampania informacyjna instytucji Water Safety New Zealand. Na nowozelandzkich plażach pojawiła się złowieszcza postać z czarnym kapturem i kosą w dłoni. Żniwiarz ma przerażać i przypominać, że lekkomyślność przy uprawianiu sportów wodnych może przynieść tragiczne skutki.

Co roku, w wodach Nowej Zelandii tonie około stu osób. Część z nich pod wpływem alkoholu. Nowa kampania informacyjna Water Safety New Zealand ma przypominać o konsekwencjach nieostrożnych kąpieli. Jak mówi Jonty Mills, szef Bezpieczeństwa Wodnego Nowej Zelandii: "Mamy nadzieję, że wiele osób zatrzyma się na widok ponurego żniwiarza i pomyśli o konsekwencjach swoich nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą. Chcemy, żeby wszyscy mieszkańcy naszego kraju cieszyli się letnim odpoczynkiem nad wodą oraz wszelkimi sportami wodnymi, ale zależy nam na zachowaniu rozsądku i na tym, by wszyscy bezpiecznie wrócili później do domu.

Instagramowy profil The Swim Reaper ma już ponad 450 tysięcy obserwatorów. Jak czytamy w opisie: "Zrób coś głupiego w wodzie, a będę czekał". Wszystkie zdjęcia nawiązują do popularnych aktywności nad wodą. Żniwiarz gra w piłkę, pije drinki, pozuje z deską surfingową.

Warto pamiętać, że również statystyki utonięć w Polsce nie napawają optymizmem. Nasz kraj jest czarną plamą w Unii Europejskiej w tym aspekcie. Ostatnie, wyjątkowo ciepłe wakacje sprzyjały wypoczynkowi nad wodą. Niestety, policyjne statystyki są tragiczne. W okresie od 23 czerwca do 2 września utopiło się aż 214 osób. Policja nie dysponuje jeszcze pełnymi statystykami dotyczącymi przyczyn utonięć (często ich badanie wymaga czasu), ale na podstawie ubiegłych lat można stwierdzić, że nadal najczęstszymi przyczynami utonięć pozostaje alkohol, kąpiel w miejscu niestrzeżonym oraz nieostrożność podczas przebywania nad wodą. Polska, z największą liczbą utonięć, nadal pozostaje liderem niechlubnego rankingu krajów Unii Europejskiej. Według opracowania Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła kontrolę w Policji wodnej, w Polsce w wodzie ginie, proporcjonalnie, dwukrotnie więcej osób niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.