• <

Wynik wyszukiwania - "jordan" - Wiadomości

Ropa w USA tanieje. Inwestorzy czekają na dalszy rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy czekają na dalszy rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, po bezprecedensowym ataku Iranu na Izrael podczas weekendu - podają maklerzy.
15.04.2024

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia członków załogi zajętego kontenerowca

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia 17 indyjskich członków załogi kontenerowca MSC Aries, zajętego w sobotę w cieśnienie Ormuz; na pokładzie statku znajdowało się łącznie 25 osób, w tym czterej obywatele Filipin - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNN.
15.04.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

W celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy otwarte zostaną port Aszdod i przejście graniczne Erez

W następstwie ataku na konwój World Central Kitchen i napiętej rozmowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem, izraelski gabinet bezpieczeństwa postanowił podjąć natychmiastowe kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy - podał portal Times of Israel, powołując się na kancelarię premiera Izraela.
05.04.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Biały Dom: Biden ogłosi stworzenie portu w Strefie Gazy na potrzeby pomocy humanitarnej

Prezydent Joe Biden ogłosi w czwartkowym orędziu o stanie państwa plan stworzenia przez amerykańskie wojsko tymczasowego portu w Strefie Gazy na potrzeby przyjmowania pomocy humanitarnej drogą morską - zapowiedzieli w czwartek wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu.
07.03.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

USA przeprowadziły cyberatak na irański statek wywiadowczy

Stany Zjednoczone przyznały się do przeprowadzenia cyberataku na irański statek, który zbierał dane wywiadowcze na temat statków handlowych na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.
16.02.2024

Świat szuka alternatyw w obliczu zagrożenia ze strony Huti. Rozwiązaniem trasy lądowe przez Arabię Saudyjską?

W obliczu zagrożenia ze strony jemeńskich bojowników na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej firmy oferujące usługi transportowe, obawiające się o bezpieczeństwo załóg oraz ładunku, szukają sposobów na bezpieczniejszy transport. Izraelska firma zajmująca się transportem morskim chce skorzystać z tras lądowych, aby ominąć zagrożenie.
05.02.2024

Huti: amerykańsko-brytyjskie naloty są bezcelowe; będziemy kontynuować ataki

Amerykańsko-brytyjskie naloty na nasze pozycje są bezcelowe i nie zmienią naszej postawy; będziemy kontynuować operacje wojskową wymierzoną w Izrael, dopóki nie ustaną zbrodnie ludobójstwa w Strefie Gazy, bez względu na ofiary, które będziemy musieli ponieść - przekazali w niedzielę przedstawiciele ruchu Huti.
04.02.2024

USA i Wielka Brytania uderzyły na powiązane z rebeliantami Huti cele w Jemenie

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły w sobotę ataki na 36 celów powiązanych ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti w Jemenie, uderzając w m.in. w magazyny broni i wyrzutnie rakietowe - wynika ze wspólnego oświadczenia obu krajów.
04.02.2024

Amerykanie zestrzelili kolejne drony Huti

Wojska amerykańskie zaatakowały i zestrzeliły w piątek kilka bezzałogowych statków powietrznych nad Morzem Czerwonym, a także zniszczyły cztery drony, które rebelianci Huti przygotowywali do wystrzelenia z Jemenu - poinformowało w piątek Dowództwo Centralne USA (CENTCOM).
03.02.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Blinken: Huti spotkają konsekwencje za wznowienie ataków na Morzu Czerwonym

Jasno mówiliśmy, że jeśli ataki Huti przeciwko statkom na Morzu Czerwonym będą kontynuowane, spotkają ich konsekwencje - oświadczył w środę w Bahrajnie szef dyplomacji USA Antony Blinken po największym dotąd ataku jemeńskich rebeliantów. Zarzucił przy tym Iranowi wspomaganie działań szyickiej bojówki.
10.01.2024

MSC przekierowuje wycieczkowiec z Morza Czerwonego

Linie wycieczkowe MSC Cruises zdecydowały o zmianie trasy swojego dorocznego rejsu „World Cruise”' ze względu na kwestię bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym.
09.01.2024

Szef dyplomacji USA udaje się w podróż na Bliski Wschód

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken udaje się w czwartek w podróż do szeregu krajów Bliskiego Wschodu, w tym Izraela, Palestyny i Egiptu, a także do Turcji i Grecji - poinformował w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Blinken ma rozmawiać m.in. na temat zwiększenia pomocy dla Strefy Gazy i przyszłości terytorium, ataków na statki na Morzu Czerwonym, a także akcesji Szwecji do NATO.
04.01.2024

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.
08.12.2023

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie

W atakach Hamasu zginęło 31 Francuzów, 9 osób pozostaje zaginionych lub są zakładnikami Hamasu – ogłosił w środę prezydent Emmanuel Macron na konferencji z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sissim. Prezydent Francji poinformował, że Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie.
25.10.2023

Pierwszy w pełni elektryczny holownik w Kanadzie przybywa do Vancouver

Spółka HaiSea Marine świętowała w tym tygodniu przybycie do miejsca przeznaczenia, świętowała przybycie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego holownika, który po raz pierwszy przepłynął pod mostem Lions Gate, zmierzając do kanadyjskiego portu w Vancouver.
17.07.2023

Hynfra i Fidelity Group stworzą fabrykę zielonego amoniaku w Jordanii

Polska firma wodorowa Hynfra wraz z jordańską Fidelity Group utworzyły w Jordanii nową spółkę, której celem jest budowa ekologicznej fabryki amoniaku zasilanej przez instalację fotowoltaiczną o mocy 530 MW.
05.07.2023

Izrael. Śmiertelna epidemia pochłonęła cały gatunek jeżowca w Zatoce Akaba

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie ostrzegli izraelskie władze przed wyginięciem gatunku, który jest odpowiedzialny za utrzymanie zdrowych raf koralowych - informuje w środę dziennik "Haaretz". Agresywny patogen uśmierca zwierzęta w ciągu 48 godzin.
25.05.2023

Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne

Konosament („bill of lading („B/L”)) jest specyficznym dokumentem przewozowym, mającym charakter papieru wartościowego („negotiable document of title”). Wyróżnia się trzy funkcje konosamentu. Jest on zatem potwierdzeniem przyjęcia przez przewoźnika do przewozu określonego (co do ilości, charakteru i stanu zewnętrznego) ładunku.
14.05.2023

Porty Morza Czerwonego. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Morze Czerwone zaliczane jest jako morze śródlądowe międzykontynentalne zlokalizowane między Afryką i Półwyspem Arabskim. Porty Morza Czerwonego to ostatnie punkty transportowe na skraju Oceanu Indyjskiego, a znajdujące się przed przejściem przez Kanał Sueski w kierunku Europy. Stąd w wielu przypadkach posiadają one dla państw, w których się znajdują strategiczne znaczenie. Region to również punkt zapalny wielu ścierających się interesów przez co obszar ten jest pod szczególną uwagą międzynarodowej społeczności.
15.03.2023

Czarter na podróż – załadunek. Wybrane zagadnienia (Część I)

W systemie common law podkreśla się wyraźnie, iż operacja za/wyładunkowa jest „joint operation between shipper or charterer and the shipowner’’ (za Scrutton).
19.12.2022

Czarter na podróż – załadunek, prawa i obowiązki stron

W tradycyjnym ujęciu common law, proces załadunku traktowany jako wspólna operacja logistyczna frachtującego („shipper”) lub czarterującego („charterer”) oraz armatora/przewoźnika („shipowner/carrier”).
03.11.2022

Szef MSZ udaje się do Jordanii; weźmie udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Jordanii, gdzie jako przewodniczący OBWE weźmie udział w corocznej Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jak zapowiedział rzecznik resortu Łukasz Jasina, głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji będą: bezpieczeństwo energetyczne, terroryzm i uchodźcy.
23.10.2022

Gdynia pożegnała sezon wycieczkowców

Czwartkowym wyjściem luksusowego cruisera Gdynia pożegnała sezon spektakularnych wycieczkowców. Na kolejne widoki z pirsu przy Muzeum Emigracji trzeba będzie poczekać do wiosny.
22.09.2022

[WIDEO] Jordania. 12 osób zginęło w wyniku wycieku chloru w porcie w Akabie

Co najmniej 12 osób zginęło a 251 odniosło obrażenia w wyniku wycieku chloru ze zbiornika magazynowego w porcie w jordańskim mieście Akaba - podały w poniedziałek państwowe media.
28.06.2022

Rebelianci Huti porwali statek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Rebelianci Huti porwali przed północą w niedzielę statek towarowy, płynący pod banderą ZEA, z powodu jego zaangażowania we "wrogie działania"; statek zmierzał do Arabii Saudyjskiej i według Saudyjczyków przewoził sprzęt medyczny - podaje w poniedziałek Agencja Reutera.
03.01.2022

Udaremniono przerzut broni dla rebeliantów Huti w Jemenie

Dowództwo V Floty Marynarki Wojennej USA poinformowało w czwartek o udaremnieniu przerzutu broni dla rebeliantów Huti w Jemenie. Łodzie patrolowe Floty zatrzymały bezpaństwowy statek rybacki, który przewodził 1400 karabinów typu AK-47 i 227 tys. sztuk amunicji.
23.12.2021

Okręty podwodne Francji nie dla Australii, ale chętna Kanada

Kanada rozważa wymianę czterech wadliwych okrętów podwodnych, kupionych od Brytyjczyków 20 lat temu. Prezydent Emmanuel Macron i premier Justin Trudeau mogą omawiać kwestię zakupu francuskich okrętów na najbliższym spotkaniu – podaje stacja BFM TV.
14.10.2021

Jordania. Powstanie terminal wycieczkowy

Jedyny port morski w Jordanii wzbogaci się o terminal wycieczkowy. Port w Akabie położony jest nad Morzem Czerwonym. Jak podaje Abu Dhabi Ports (AD Ports), terminal będzie przyjmował pasażerów statków wycieczkowych, ale będzie także atrakcją dla mieszkańców Akaby. Będzie to także pierwsza tego typu inwestycja w kraju i pierwszy taki terminal zbudowany przez AD Ports poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
20.09.2021

Liebherr ulepsza aplikację do zdalnej obsługi serwisowej

Aplikacja XpertAssist ma pomóc rozwiązywać problemy techniczne występujące podczas używania dźwigów. Dzięki niej spadną koszty napraw i wzrośnie ich szybkość.
26.08.2021

Instrukcja budowy promów wg Norwegów. Zbudujmy Bałtycki Klaster Promowy

Norwegia wysunęła się na czoło krajów modernizujących flotę promów. Polityka ekologiczna rządu i aktywność firm wywołała spodziewany efekt synergii.
20.06.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Arabia Saudyjska poinformowała o udaremnieniu ataków Huti na Morzu Czerwonym

Dowództwo koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która walczy z szyickimi rebeliantami Huti w Jemenie, poinformowało w sobotę o zniszczeniu dwóch kutrów wypełnionych ładunkami wybuchowymi, które miały być wykorzystane do ataków na jednostki saudyjskie.
29.05.2021

Izrael i Liban wznowiły negocjacje na temat morskiej granicy

Izrael i Liban wznowiły we wtorek, po kilku miesiącach, pośrednie rozmowy na temat spornej granicy między tymi państwami na Morzu Śródziemnym - poinformowała libańska agencja informacyjna ANI. Negocjacje odbywają się pod auspicjami Stanów Zjednoczonych i ONZ.
04.05.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Izrael: W jaskini nad Morzem Martwym odnaleziono fragmenty Biblii

Izraelscy archeolodzy ogłosili we wtorek odkrycie w jaskini nad Morzem Martwym kilkudziesięciu fragmentów zwojów zawierających tekst biblijny z ksiąg proroków Zachariasza i Nahuma. Fragmenty są spisane po grecku, a jedynie imię Boga zapisano po hebrajsku.
16.03.2021

63 tony „sieci widmo” usunięte z Oceanu Atlantyckiego w 2020 roku

Ponad 63 tony utraconych narzędzi połowowych wydobyto z Oceanu Atlantyckiego w 2020 r. w ramach rządowego programu redukcji zanieczyszczenia mórz - podał w czwartek Departament Rybołówstwa Kanady.
08.01.2021

Niemiecki minister obrony odpiera protesty w sprawie kontroli tureckiego statku

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenebauer uznała we wtorek za bezpodstawne protesty Turcji przeciwko próbie skontrolowania tureckiego statku przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która pilnuje na Morzu Śródziemnym przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii.
24.11.2020

Turcja skrytykowała próbę zrewidowania jej statku przez marynarkę wojenną Niemiec

Turcja ostro zaprotestowała w poniedziałek przeciwko niedzielnej próbie zrewidowania jej statku handlowego przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która uczestniczy na Morzu Śródziemnym w misji kontroli przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do pogrążonej w wojnie domowej Libii.
23.11.2020

Znika jedno z największych słonych jezior świata

Jezioro Urmia w Iranie było jednym z największych słonych jezior na świecie, jednak zmiany klimatyczne i niewłaściwa gospodarka wodna sprawiły, że wyschło niemal całkowicie.
12.11.2020

Polska zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego

Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego. By skutecznie odpowiadać na wyzwania w tym regionie, potrzebujemy otwartego dialogu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w trakcie w wideokonferencji OBWE nt. bezpieczeństwa regionu śródziemnomorskiego.
03.11.2020

Antarktyczny lodowiec Thwaites topnieje coraz szybciej

Antarktyczny lodowiec Thwaites topnieje coraz szybciej, przyczyniając się do podnoszenia się poziomu mórz - wynika z badań brytyjskich i amerykańskich naukowców. Zespół badał kanały dna morskiego, którymi ciepła woda podmywa lodowiec przyspieszając jego topnienie.
11.09.2020

Dolar odżywa, a rynek czeka teraz na ruch ze strony EBC

Kluczem do zachowania rynku w tym tygodniu będzie czwartkowe spotkanie EBC. Reakcja banku centralnego na ostatnie dane z gospodarki, a szczególnie na szokujący raport o inflacji opublikowany w zeszłym tygodniu, niewątpliwie wpłynie na sytuację wspólnej europejskiej waluty.
07.09.2020

ISR: Bałtyk jest strategicznym zasobem Polski

Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
07.09.2020

Migracje spowodowane suszą będą się nasilać, nawet wewnątrz Europy

Migracje spowodowane efektami suszy mają miejsce nie tylko w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale też w obrębie Europy. Ruchy ludności związane z brakiem dostępu do wody będą się w kolejnych latach nasilać - przekonuje dr Karolina Sobczak-Szelc z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
07.09.2020

Statek do przewozu żywych zwierząt zaginął w rejonie tajfunu. Na pokładzie 42 osoby i kilka tysięcy sztuk bydła

Jednostka Gulf Livestock 1 służąca do transportu bydła zaginęłą na Morzu Wschodniochińskim w czasie sztormu spowodowanego tajfunem Maysak. Japońscy ratownicy podjęli z wody jednego z marynarzy, który poinformował ich, że statek zatonął.
03.09.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

Magic Johnson wypoczywa na luksusowym jachcie w Chorwacji

Słynny były amerykański koszykarz Magic Johnson wypoczywa na mega jachcie w Chorwacji. Tygodniowy wynajem kosztuje prawie milion dolarów. Wartość luksusowej, 86-metrowej jednostki, którą przypłynął do Splitu szacuje się aż na 150 mln USD.
03.08.2020

Kanada dołącza do Global Ocean Alliance w celu ochrony światowych oceanów

Rząd Kanady przyłączył się do innych krajów Global Ocean Alliance - ogłosiła w ubiegłym tygodniu Bernadette Jordan, minister rybołówstwa, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej.
14.07.2020

Ebury: To będzie ciekawy tydzień. Na rynek może wrócić zmienność

Obok danych z globalnej gospodarki i kolejnych informacji dot. koronawirusa, w tym tygodniu nie zabraknie również innych istotnych wieści. Za sprawą spotkania EBC i szczytu UE uwaga inwestorów w drugiej części tygodnia zwróci się w stronę Europy.
13.07.2020

Raport Ebury: Odczyty PMI w tym tygodniu mogą zaskoczyć na plus

Dane z tego tygodnia pokażą do jakiego stopnia sytuacja w gospodarkach strefy euro, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poprawiła się pod koniec II kwartału. Czy jest szansa na szybsze odbicie?
22.06.2020

Groźny pożar na terenach portowych został opanowany

Kilkanaście strażackich wozów bojowych i statek gaśniczy straży portowej uczestniczyły w gaszeniu pożaru złomowiska położonego nad Martwą Wisłą, na terenach portowych. Słup czarnego dymu pojawił się w środę, 3 czerwca, ok. godz. 13.20 i widoczny był z wielu części Gdańska. Państwowa Straż Pożarna ok. godz. 14.45 poinformowała, że sytuacja jest opanowana. Zakończyła się akcja gaśnicza. - Powietrze w mieście jest czyste, pomógł silny wiatr - powiedziała zaraz po godz. 16 Krystyna Szymańska z ARMAAG.
04.06.2020

Rynki z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość

Kolejne państwa zaczynają łagodzić restrykcje związane z pandemią. Poprawa sytuacji w tym kontekście zaczyna być widoczna w danych – to dobry sygnał dla rynków. W związku z oczekiwanym przez nas wdrożeniem działań pomocowych przez Komisję Europejską i EBC, spodziewamy się dalszego umacniania się euro w relacji do dolara amerykańskiego.
02.06.2020

Żeglarze w czasie kwarantanny - Piotr Kula

Nowy cykl, w którym polscy żeglarze odpowiadają na kilkanaście pytań mogących być inspiracją na czas kwarantanny, a z drugiej strony pozwalają na poznanie prywatnego oblicza. Dzisiaj na pytania odpowiada Piotr Kula, wielokrotny mistrz Polski w klasie Finn, olimpijczyk z Londynu, reprezentant Gdańskiego Klubu Żeglarskiego.
13.05.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 62,5 mln dolarów na pomoc rybakom

Kanadyjscy rybacy i przemysł przetwórczy otrzymają od rządu federalnego 62,5 mln CAD pomocy w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.
26.04.2020

Gdańsk: Plaże otwarte od poniedziałku 20 kwietnia

Parki, plaże i część innych miejsc rekreacyjnych w Gdańsku – od poniedziałku, 20 kwietnia ponownie będą otwarte dla spacerujących.
19.04.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Izrael rozpoczął eksport gazu ziemnego do Egiptu

Izrael zaczął eksportować do Egiptu gaz ziemny - poinformowało agencję EFE izraelskie ministerstwo energetyki. Szef tego resortu Juwal Szteinic oświadczył w Kairze, że umowa, którą zawarły Izrael i Egipt, to "dopiero początek" współpracy obu krajów.
15.01.2020

UE głęboko zaniepokojona możliwą interwencją Turcji w Libii

Unia Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie czwartkową decyzją parlamentu Turcji, aprobującą rozmieszczenie wojsk tego kraju w Libii - oświadczył w piątek rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano.
03.01.2020

Erdogan zapowiedział działania na rzecz rozejmu w Libii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w środę przybył do Tunezji z niezapowiedzianą wizytą, ogłosił podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Tunezji Kaisa Saieda, że oba kraje uczynią wszystko, by doprowadzić do zawieszenia broni w Libii.
25.12.2019

Rekordowa umowa na eksport gazu z Izraela do Egiptu

Minister energetyki Izraela podpisał w poniedziałek pozwolenia na rekordowo wysoki eksport gazu ziemnego do Egiptu. Kontrakt o wartości 15 mld dolarów przewiduje dostawę do Egiptu 64 mld metrów sześciennych gazu w ciągu 10 lat.
16.12.2019

Rebelianci z ruchu Huti przyznają się do ataku dronami na rafinerię w Arabii Saudyjskiej

Rzecznik szyickiego ruchu Huti Yahia Sarie przyznał w sobotę, że za atakiem tego dnia dronami na największą na świecie rafinerię należącą do koncernu saudyjskiego Aramco we wschodniej części Arabii Saudyjskiej stoją bojownicy jego ugrupowania.
15.09.2019

Michael Jordan przekazał milion dolarów na pomoc ofiarom huraganu Dorian

Michael Jordan przekazał 1 mln dolarów organizacjom humanitarnym, które niosą pomoc ofiarom huraganu Dorian na Bahamach. Legendarny koszykarz ma posiadłość na tym archipelagu.
11.09.2019

Czaputowicz: W przyszłym roku konferencja bliskowschodnia w Waszyngtonie, która podsumuje prace grup roboczych

Prace grup roboczych, które powstały w wyniku konferencji bliskowschodniej w Warszawie zostaną podsumowane podczas konferencji ministerialnej, która odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie - zapowiedział w rozmowie z PAP w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
06.08.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i ZEA zaniepokojone działaniami Iranu

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie napięciami na Bliskim Wschodzie i zagrożeniami, jakie "destabilizująca działalność" Iranu stwarza dla pokoju i bezpieczeństwa w Jemenie i w regionie.
25.06.2019

Transport techniki wojskowej na ćwiczenie Capable Logistician 2019

W sobotę, 1 czerwca, do portu w Szczecinie wszedł okręt transportowo-minowy ORP "Kraków'" z 8.FOW. Przetransportował on na swoim pokładzie sprzęt i żołnierzy Królestwa Norwegii na międzynarodowe ćwiczenie pk. Capable Logistician 2019.
04.06.2019

Costa Cruises prezentuje Costa Firenze, nowy statek, ktory wyruszy w pierwszy rejs w październiku 2020 r.

Costa Firenze to nowy statek Costa Cruises, który ma zostać oddany do użytku w październiku 2020 r. Obecnie jest budowany w stoczni Fincantieri w Margherze (Włochy). Costa Firenze jest 135.500 tonowym statkiem, o pojemności ponad 5 200 gości; jest też siostrzanym statkiem Costa Venezia, który rozpoczął rejsy w Trieście 1 marca tego roku.
03.06.2019

Strażnicy Rewolucji: Okręty wojenne USA w regionie są pod kontrolą Iranu

Okręty wojenne USA w regionie są pod pełną kontrolą irańskiej armii oraz Strażników Reowlucji - powiedział w środę jeden z dowódców tej formacji Ali Fadawi.
23.05.2019

Rebelianci Huti zapowiadają przeprowadzenie nowych ataków

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w ZEA, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.
20.05.2019

W Genui strajk w porcie, gdzie ma zawinąć saudyjski statek

W porcie w Genui na północy Włoch ogłoszono w poniedziałek strajk na znak protestu przeciw obecności saudyjskiego statku. Personel portowy strajkuje, bo nie chce pracować przy załadunku jednostki z tego kraju. Twierdzi, że na statku jest transportowana broń.
20.05.2019

Szef polskiej dyplomacji z wizytą w Jordanii

Jordania to ważny partner, z którym Polska ma bardzo dobre relacje. Jestem bardzo zadowolony, że moja wizyta zbiega się w czasie z 55. rocznicą ustanowienia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami - powiedział minister Jacek Czaputowicz podsumowując pierwszy dzień wizyty w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim.
18.05.2019

Norweski producent wzmacnia swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój dzięki certyfikacji MSC

Wszystkie butelki Möller’s Tran Norweski, sprzedawane w ponad 20 krajach, będą oznaczone niebieskim certyfikatem MSC, który jest wiarygodnym znakiem potwierdzającym pochodzenie produktów ze zrównoważonych źródeł i identyfikowalności produktów.
03.05.2019

Equinor wybrał wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla swojej nowej farmy wiatrowej

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
21.03.2019

Kwieciński: nie mieliśmy w ostatnim 30-leciu tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych

Przez ostatnie 30 lat nie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych jak obecnie - powiedział w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ten rok będzie niezwykle istotny także z uwagi na wybory do Parlamentu Europejskiego.
18.03.2019

Izrael: Netanjahu zapowiada wizytę Pompeo w sprawie budowy gazociągu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w środę, że w najbliższych dniach do jego kraju przyjedzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, aby wspomóc plan eksportu gazu ziemnego z Izraela do Europy.
07.03.2019

Wody Polskie inwestują w sprzęt do utrzymania obiektów i urządzeń przeciwpowodziowych

W tym roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeznaczyło dotąd 15,3 mln zł na zakup sprzętu do prac związanych z utrzymaniem obiektów i urządzeń przeciwpowodziowych w całym kraju. Część nowego wyposażenia trafiła do Dobrzykowa pod Płockiem (Mazowieckie) w środkowym biegu Wisły.
06.03.2019

Znamy wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla projektu Hywind Tampen

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour w norweskim Sogn og Fjordane na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
14.02.2019

Czaputowicz dla Die Welt: Polska dąży do zbliżenia stanowisk UE i USA

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" powiedział, że Polska, organizując konferencję bliskowschodnią w Warszawie, dąży do zbliżenia stanowisk UE i USA ws. Iranu. Odniósł się też do kwestii Nord Stream 2.
14.02.2019

Pod Płockiem spiętrzony na Wiśle śryż lodowy utrudnia przepływ wody

Przemieszczający się Wisłą śryż lodowy zablokował częściowo swobodny przepływ wody korytem rzeki w rejonie miejscowości Brwilno niedaleko Płocka (Mazowieckie). Po początkowym przyroście stanu Wisły, obecnie obserwowana jest tam tendencja spadkowa jej poziomu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców.
01.02.2019

Prezydent podpisał postanowienia o przedłużeniu pobytu kontyngentów

Prezydent Andrzej Duda podpisał pięć postanowień przedłużających użycie polskich kontyngentów wojskowych za granicą - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Dotyczą one przedłużenia okresu użycia kontyngentów działających w ramach misji NATO, UE i koalicji antyterrorystycznej.
31.12.2018

Netanjahu: Izrael, Grecja i Cypr będą budować nowy gazociąg

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w czwartek, że Izrael, Grecja i Cypr podpiszą na początku roku umowę dotyczącą budowy gazociągu prowadzącego ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego do Europy. Projekt poparły Stany Zjednoczone.
21.12.2018

Jemen: Arabia Saudyjska nakazuje wstrzymanie ofensywy na Al-Hudajdę

Dowodząca międzynarodowymi siłami koalicyjnymi w Jemenie Arabia Saudyjska nakazała w czwartek wstrzymanie ofensywy na portowe miasto Al-Hudajdę - poinformowały agencje. To efekt nacisku ONZ, która apeluje o zawieszenie broni.
16.11.2018

Wiceminister Andrzej Papierz na III Forum Regionalnym Unii dla Śródziemnomorza

Odpowiedzią na konflikty i napięcia regionalne powinno być wzmocnienie współpracy i dialogu w ramach Unii dla Śródziemnomorza jako platformy rozwoju potencjału ludzkiego regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji występując na Forum w Barcelonie.
09.10.2018

USA/Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku uczestniczył w przyjęciu wydanym przez prezydenta USA dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiał z Donaldem Trumpem, a także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
25.09.2018

Wiceminister Bartosz Cichocki przewodniczył XII. sesji Dialogu Strategicznego w Waszyngtonie

Po dwuletniej przerwie wznawiamy konsultacje w formule Dialogu Strategicznego, który daje okazję do rozmawiania w szerszym gronie, z udziałem specjalistów, o całej gamie kwestii dotyczących relacji polsko-amerykańskich w zakresie polityki bezpieczeństwa, energetycznej, handlowej oraz szeroko rozumianych relacji transatlantyckich – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki, który przewodniczył delegacji polskiej w Waszyngtonie. Na czele delegacji amerykańskiej stał asystent sekretarza stanu ds. europejskich i euroaz
08.09.2018

Komisja SZ zaakceptowała kandydatury na ambasadorów RP w Łotwie, Egipcie i Katarze

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydatów na stanowiska ambasadorów RP w Łotwie, Egipcie i Katarze. Stanowiska te objąć mają odpowiednio: Monika Michaliszyn, Michał Łabenda i Janusz Janke.
18.07.2018

Szczyt NATO: Obrona, gotowość mobilność

NATO pozostaje sojuszem, którego głównym celem jest obrona państw członkowskich; przygotowuje się na zagrożenia ze wszystkich kierunków, będzie zwiększać zdolności do odstraszania i mobilność – głosi deklaracja szczytu w Brukseli.
12.07.2018

Rozpoczął się szczyt NATO; wcześniej rozmowy ws. wydatków na obronność

W Brukseli rozpoczął się w środę szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego mają rozmawiać m.in. o wydatkach, nowych dowództwach i zdolnościach obronnych. Kilka godzin przed szczytem zostało zdominowanych przez gorącą dyskusję o wydatkach NATO.
11.07.2018

MON: rozwijamy zdolności obronne naszego kraju

Sprawy, które będą omawiane w gronie szefów rządów i głów państw dotyczą wzrostu możliwości obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Mariusz Błaszczak.
11.07.2018

Szef NATO: Liczę, że w tym roku ośmiu członków wyda na obronność minimum 2 proc. PKB

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że liczy, iż jeszcze w tym roku osiem krajów NATO będzie wydawało na obronność minimum 2 proc. PKB. Obecnie ten próg wydatków osiąga pięć członków Sojuszu, a jeszcze w 2014 były to trzy państwa.
11.07.2018

Chiny: Prezydent Xi obiecał 20 mld USD na pożyczki i pomoc dla krajów arabskich

Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił we wtorek, że przeznaczy ponad 20 mld USD na pożyczki i pomoc humanitarną dla krajów arabskich. Komentatorzy oceniają to jako próbę wzmocnienia wpływów ChRL w regionie, który zaspokaja znaczną część jej potrzeb energetycznych.
11.07.2018

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

Bezpieczeństwo i obrona oraz stosunki UE-NATO, sytuacja w Rogu Afryki, w Jordanii i w Jemenie, a także Strategia Globalna UE były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu.
26.06.2018

Papież: należy przyjmować tylu migrantów, ilu można - z rozwagą

Papież Franciszek powiedział w czwartek dziennikarzom, że należy przyjmować tylu migrantów, ilu można - "z cnotą rozwagi". Papież mówił o tym dziennikarzom podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze powrotnej z Genewy do Rzymu.
22.06.2018

Stoltenberg: Decyzja ws. lokalizacji dwóch dowództw NATO w czwartek

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że jeszcze tego dnia Sojusz podejmie decyzję o lokalizacji dwóch nowych dowództw NATO. Jedno ma się znaleźć w USA, a drugie w Niemczech.
08.06.2018

Dzisiaj Światowy Dzień Środowiska

Czy nasze codzienne decyzje mogą mieć wpływ na stan środowiska naturalnego? Tak, a na początek wystarczą niewielkie zmiany w nawykach, takie jak segregowanie odpadów czy korzystanie ze sztućców wielorazowego użytku. To ważne w obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia plastikiem.
05.06.2018

NATO: Jesienne ćwiczenia udowodnią, że potrafimy działać w każdych warunkach

Ćwiczenia "Trident Juncture", które odbędą się w listopadzie w Norwegii, mają pokazać, że NATO potrafi działać w każdych warunkach - powiedział w środę naczelny dowódca NATO ds. transformacji generał Denis Mercier po spotkaniu szefów sztabów sojuszu w Brukseli.
17.05.2018

To szokujące, czym wypełnione są żołądki tych morskich ptaków

Oceany pełne śmieci to zagrożenie nie tylko dla ryb, ale także morskich ptaków. Dowodem na to są te poruszające zdjęcia martwych albatrosów, których żołądki wypełniają plastikowe śmieci. Fotografie powstały na wyspie Midway na północy Pacyfiku podczas kręcenia filmu „Albatros”. Jego reżyserem jest amerykański fotograf Chris Jordan.
11.05.2018

Izrael: 9 nastolatków zginęło nad Morzem Martwym – zabrała ich woda (wideo)

Dziewięcioro izraelskich 18-latków zginęło w czwartek w Izraelu nad Morzem Martwym, gdy w czasie ulewnego deszczu porwała ich woda - podały służby ratownicze. Jedna kobieta wciąż jest poszukiwana, a 15 osób udało się uratować.
27.04.2018

Izrael: Kontrakt na eksport gazu do Egiptu wartości 15 mld USD

Izrael podpisał w poniedziałek największą jak dotąd umowę na eksport gazu. Notowana na giełdzie w Tel Awiwie firma Delek Drilling wraz z amerykańskim partnerem Noble Energy zawarła z egipskim Dolphinus Holdings kontrakt o wartości 15 mld dolarów.
20.02.2018

Morawiecki w Libanie m.in. o rozwijaniu współpracy w zakresie transportu gazu

Przekazanie 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie zadeklarował w rozmowie z PAP przebywający z wizytą w Bejrucie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.
13.02.2018

Prezydent: Polska ma ambicję rozwoju gospodarczego i ekspansji

Spotkanie z wielkim światowym biznesem w szerokim gremium jest niezwykle ważne, jeżeli ktoś ma ambicję rozwoju gospodarczego i ekspansji gospodarczej; Polska ma taką ambicję - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda pytany o efekty wizyty na forum ekonomicznym w Davos.
30.01.2018

Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. Podkreślił, że na Forum w Davos z prezydentem Andrzejem Dudą chcą się spotkać przedstawiciele świata politycznego i gospodarczego.
23.01.2018

Prezydent weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Od wtorku do piątku prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Prezydent weźmie udział w debacie nt. Europy Środkowej oraz w zamkniętym spotkaniu z bliskowschodnimi liderami. Spotka się też m.in. z prezesem Googla i królem Jordanii.
22.01.2018

Konferencja OBWE: trzeba przekształcić wyzwania migracji we wzajemne korzyści

Należy przekształcić wyzwania wynikające z zarządzania falami migracyjnymi we wzajemne korzyści - podkreślano na zakończonej w środę w Palermo Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jednym z głównych tematów obrad było bezpieczeństwo.
25.10.2017

Bezpieczeństwo i współpraca w regionie Morza Śródziemnego tematem konferencji OBWE w Palermo

- Nie powinniśmy traktować czasowej poprawy sytuacji, jako czegoś stałego, niezmiennego. Jak pokazuje czas, najskuteczniejszymi sposobami rozwiązywania problemu nielegalnej migracji okazały się być te, które leczą jej przyczyny - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu podczas konferencji OBWE poświęconej bezpieczeństwu i współpracy w regionie Morza Śródziemnego w zakresie problematyki migracji, która odbyła się w Palermo na Sycylii.
25.10.2017

Szef MSZ: Integracja europejska krajów Partnerstwa Wschodniego to sukces polskiej dyplomacji

Postępująca integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską to autentyczny sukces polskiej dyplomacji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski przed wizytą w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Ocenił jednocześnie, że w sferze kontaktów z Kaukazem Polska ma "sporo do nadrobienia".
18.10.2017

Więcej amerykańskiego gazu może trafić do świnoujskiego terminalu

USA będą eksportować więcej LNG – poinformował portal biznesalert.pl. Oznacza to, że więcej amerykańskiego gazu może trafić także do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Rozmowy w tej sprawie prowadzi PGNiG.
04.10.2017

Prezydent w West Point: Przywództwo USA potrzebne dziś tak, jak podczas obu wojen światowych i zimnej wojny

Dzisiaj amerykańskie przywództwo jest tak potrzebne, jak było w czasie dwóch wojen światowych i podczas zimnej wojny – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do kadetów w West Point. Wskazał na Rosję jako kraj, który nie pomaga rozwiązać światowych kryzysów, za to „eksportuje polityczną korupcję”.
22.09.2017

Minister obrony USA zapowiada szersze śledztwo po kolizji niszczyciela

Minister obrony USA James Mattis zapowiedział szersze śledztwo w związku z poniedziałkową kolizją amerykańskiego niszczyciela z tankowcem na wschód od Singapuru, co było drugim takim incydentem z udziałem okrętu wojennego USA w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy.
22.08.2017

Shell inwestuje w LNG w Rosji

Do 2030 roku będzie następował systematyczny wzrost zużycia gazu LNG o ok. 4-5 procent w skali roku. Tak wynika z raportu koncernu Shell, zaprezentowanego w Rosji.
12.08.2017

Shell zainwestuje w LNG w Rosji

Do 2030 roku będzie następował systematyczny wzrost zużycia gazu LNG o ok. 4-5 procent w skali roku. Tak wynika z raportu koncernu Shell, zaprezentowanego w Rosji.
24.07.2017

Putin o szansie na odbudowę relacji z USA i przewadze rosyjskiego gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że są przesłanki do odbudowy relacji z USA i ocenił jako bardziej pragmatyczne stanowisko Ameryki w sprawie Syrii. Pytany o dostawy gazu z USA do Europy zapewnił, że gaz rosyjski ma przewagę konkurencyjną.
10.07.2017

Rekordowe osiągnięcie pływaka bez nogi, pokonał Zatokę Akaba

Egipcjanin Omar Hegazy jest pierwszym pływakiem po amputacji nogi, który przepłynął Zatokę Akaba między Egiptem a Jordanią. Trasę o długości 20 km Hegazy pokonał w czasie dziewięciu godzin.
23.05.2017

Blisko powstania pierwszego tunelu dla statków

Projekt pierwszego tunelu dla statków – norweskiego Stad Ship Tunnel – powoli się realizuje, po tym jak plan jego powstania został oficjalnie zatwierdzony.
06.04.2017

Shell będzie rozwijał produkcję LNG w Rosji

Do 2030 roku będzie następował systematyczny wzrost zużycia gazu LNG o ok. 4-5 procent w skali roku. Tak wynika z raportu koncernu Shell, zaprezentowanego w Rosji.
09.03.2017

Pierwszy tunel dla statków powstanie u wybrzeży Norwegii

2 marca norweski rząd zatwierdził finansowanie projektu budowy pierwszego na świecie morskiego tunelu dla statków. Chodzi o kwotę 2,7 mld koron.
07.03.2017

DSV umacnia swoją pozycję w Afryce

Dziewięć nowych krajów dołączyło w zeszłym roku do Grupy DSV w efekcie przejęcia przez operatora UTi Worldwide. Oddział we wschodnioafrykańskim Malawi, który funkcjonuje już od 26 lat, jest najnowszym członkiem rodziny DSV.
16.01.2017

Prezydent podpisał postanowienia o kontyngentach wojskowych za granicą

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o użyciu polskich kontyngentów wojskowych za granicą, w tym na morzach Śródziemnym, Czarnym i Egejskim – poinformowało w piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
01.01.2017

„Morze Śródziemne nie może być morzem niczyim”

Morze Śródziemne nie może stać się “morzem niczyim”, za które nikt nie bierze odpowiedzialności - mówił szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni, otwierając w czwartek w Rzymie forum MED - Dialogi Śródziemnomorskie na temat sytuacji i bezpieczeństwa w tym rejonie.
01.12.2016

Stoltenberg: NATO wesprze operację UE na Morzu Śródziemnym

NATO zdecydowało, że jego operacja Sea Guardian wesprze na Morzu Śródziemnym prowadzone przez UE działania w ramach misji Sophia związane z napływem migrantów do Europy - poinformował w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
27.10.2016

Minął rok od tragedii El Faro

Kontenerowiec El Faro z 5 Polakami i 28 Amerykanami na pokładzie zatonął w 1 października ubiegłego roku. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Jacksonville na Florydzie odsłonięto pomnik dedykowany ofiarom katastrofy.
03.10.2016

Enefit, największy koncern energetyczny w krajach bałtyckich, będzie dostarczał energię i gaz w Polsce

Spółka Enefit, należącą do Eesti Energia, największego koncernu energetycznego w krajach bałtyckich, rozpocznie wkrótce działalność na polskim rynku. Pod koniec 2016 r. firma zaoferuje klientom biznesowym możliwość zakupu energii elektrycznej. W drugim kwartale 2017 r. w ofercie pojawi się również gaz ziemny.
28.09.2016

Netanjahu: Izrael i Holandia poprawią dostawy wody i gazu do Gazy

Rząd holenderski wesprze Izrael w realizacji inwestycji mających poprawić dostawy wody i gazu do zamieszkanej przez ludność palestyńską Strefy Gazy - oświadczył izraelski premier Benjamin Netanjahu we wtorek podczas wizyty w Holandii.
07.09.2016

Ukraina: Jednostka specjalna SBU stłumiła bunt na tureckim statku

Jednostka specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) „Alfa” stłumiła bunt na tureckim statku handlowym, podczas którego dwóch marynarzy raniło nożami czterech członków załogi, w tym kapitana, a następnie uwięziło jako zakładników pięć innych osób.
05.09.2016

Stoltenberg: AWACS dla koalicji anty-IS, nowa operacja morska

NATO udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie; uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym – zapowiedział w sobotę na szczycie NATO w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
08.07.2016

Projekt artystyczny „Migracje | Kreacje w Muzeum Emigracji w Gdyni

Prace Althamera, Martin, Sasnala i Wodiczki prezentowane będą od środy w Muzeum Emigracji w Gdyni i jego okolicach w ramach projektu „Migracje | Kreacje". Zaplanowano też projekcje filmów i spacery związane z różnymi aspektami migracji.
29.06.2016

NATO przeciw przemytowi ludzi na Morzu Śródziemnym

NATO rozważa zwiększenie zaangażowania w centralnej części Morza Śródziemnego, by wesprzeć unijną operację wymierzoną w przemytników migrantów - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.
15.06.2016

Zakończono poszukiwania załogi El Faro. Znamy nazwiska zaginionych Polaków

Amerykańska straż przybrzeżna zakończyła wczoraj oficjalne poszukiwania rozbitków z zatopionego statku ro-ro El Faro. W momencie tragedii na pokładzie jednostki znajdowały się 33 osoby, w tym pięciu Polaków, którzy zajmowali się serwisem jednostki.
08.10.2015

Morze Martwe umiera. Zobacz niezwykły film nakręcony z lotu ptaka

Powierzchnia wody Morza Martwego kurczy się około 1 m rocznie. Co roku w okolicy powstaje około 400 nowych wyrw w ziemi. Film nagrany z lotu ptaka, i opublikowany kilka dni temu, pokazuje tragiczną sytuację, jaka zaistniała w związku z wysychaniem morza.
28.07.2015

Niski popyt na czarter gazowców LNG

Początek roku dla armatorów jednostek LNG nie należał do najlepszych. Ich statki były rzadziej czarterowane i za niższą kwotę niż w ubiegłym roku. Średnia stawka dzienna czarteru tankowca LNG o napędzie hybrydowym wynosiła od 40-45 tys. dolarów za dzień, jednostek o tradycyjnym napędzie 30-35 tys. dolarów.
29.05.2015

Dramatyczny rekord - ponad 60 dni walki z żywiołem

Mężczyzna, który od ponad 60 dni uznawany był za zaginonego został odnaleziony 200 mil od przylądka Hatteras w Północnej Karolinie.
03.04.2015

Fjord1 zamówiło dwa nowe promy

We flocie norweskiego przewoźnika Fjord1 pojawią się nowe statki. Operator zamówił właśnie dwie jednostki. Zgodnie z założeniami, wejdą one do eksploatacji w połowie przyszłego roku.
04.02.2015

Morze Czerwone: Płonie prom z ponad tysiącem osób na pokładzie

Na Morzu Czerwonym płonie prom pasażerski. Na jego pokładzie jest 1230 Egipcjan - informują źródła egipskiej marynarki. Pożar wybuchł niedługo po tym, jak prom wypłynął z portu Akaba w Jordanii. Płynął do egipskiej Nuwejby.
04.11.2011

Morski transport do Wielkiej Brytanii

W niedzielę (16 stycznia) w Gdyni rozpoczęła się operacja morskiego transportu wydzielonych sił Wojska Polskiego do Wielkiej Brytanii. Na pokładzie ORP „LUBLIN” na ćwiczenia pod kryptonimem „PASHTUN DAGGER” udali się żołnierze Grupy Bojowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Załadunek sprzętu wojskowego miał miejsce w gdyńskim Porcie Wojennym. Udających się w rejs marynarzy i żołnierzy pożegnali generał brygady Krzysztof MAKOWSKI, pełniący obowiązki dowódcy 16 PDZ oraz kmdr Jarosław WÓJCIK
17.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.