• <
nauta_2024

Więcej amerykańskiego gazu może trafić do świnoujskiego terminalu

pc/PAP

04.10.2017 15:55 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Więcej amerykańskiego gazu może trafić do świnoujskiego terminalu

Partnerzy portalu

Więcej amerykańskiego gazu może trafić do świnoujskiego terminalu - GospodarkaMorska.pl

USA będą eksportować więcej LNG – poinformował portal biznesalert.pl. Oznacza to, że więcej amerykańskiego gazu może trafić także do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Rozmowy w tej sprawie prowadzi PGNiG.

W sierpniu w wywiadzie dla Reutera wiceprezes PGNiG do spraw handlowych Maciej Woźniak oświadczył, że w najbliższych miesiącach spółka planuje kontrakty krótko i średnioterminowe na dostawy LNG do Polski, czyli obowiązujące na okres odpowiednio do dwóch i na około siedem lat.  Jego zdaniem, PGNiG chce zdywersyfikować swoje źródła dostaw gazu, by nie tylko zmniejszyć uzależnienie od Rosji, ale także zwiększyć sprzedaż dla klientów w Polsce i państwach sąsiednich. Warunkiem kolejnych dostaw z USA jest jednak konkurencyjna cena. Jak podkreślił wiceszef PGNiG, warunki cenowe zrealizowanej w ramach transakcji spot tegorocznej dostawy LNG od amerykańskiej firmy Cheniere Energy były „znacznie bardziej korzystne” niż w przypadku gazu z Rosji.

Eksportowe projekty USA rosną

Drugi eksportowy projekt USA, czyli gazoport Cove Point w Luizjanie ma rozpocząć eksport LNG pod koniec tego roku – poinformowała firma Dominion Energy, która odpowiada za reorganizację pracy gazoportu z importu na eksport. Dzięki tej inwestycji eksportowa przepustowość obiektu wynosić ma 5,7 mln ton gazu ziemnego rocznie. Będzie to drugi taki projekt w  USA. Pierwszy to należący do Cheniere Energy terminal Sabine Pass LNG. To stamtąd w czerwcu do Polski przypłynęła dostawa amerykańskiego LNG.

W kolejce na rozpoczęcie eksportu LNG czekają także gazoporty Jordan Cove w Oregonie oraz Calcasieu Pass. Zgodę na ich działalność w przyszłym roku wydać ma Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC).

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.